Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Danua (Great Dane) Özellikleri ve Bakımı

Danua

Danua ırkı köpekler Almanya kökenli mastiff cinsi olarak bilinir. İri olması ve ırkının genel özelliklerine göre tehlikeli olarak bilinseler de aslında insanlarla yakın ilişkiler kurarlar. Almanya’nın ulusal köpeği olarak bilinir ve alman köpek lakabı almıştır. Doğada bulunan ve genel olarak domuz avlarında kullanılmak üzere yetiştirilmiş dev köpeklerdendir.

Köpek Irkları – Danua, Great Dane – YouTube

Dünyanın en büyük köpek ırklarından olan danua ırkının anavatanları Almanya’dır. Çocuklar dâhil olmak üzere tüm aile üyeleri, köpekler ve diğer hayvanlarla oldukça iyi iletişim kurarak sevgi dolu tavırları bulunur.

Gerçek birer dev olan danua köpekleri ev köpeği olup köşe yastığı tanımıyla bilinmektedirler ve en sevdikleri kanepede yatarak vakit geçirmektir.

Danua Irkının Genel Özellikleri

Danua Irkının Genel Özellikleri

Oldukça eski bir köpek cinsi olup dev köpeklerden olan bu ırkın ortalama boyları 80 cm iken ağırlıkları 75 kg kadardır. Tüyleri kısa olan danuaların bazıları tek renk iken bazılarının tüy renkleri beyaz üzerinde siyah lekeler şeklindedir.

Göz renkleri siyah ya da koyu kahverengidir. Tüy renkleri parlak siyah olanların gözleri siyah, mavi tüyleri olanların ise açık renk gözleri bulunmaktadır. Oldukça parlak tüy yapıları farklı bir hava katmaktadır. Yanakları sarkık ve kafaları büyük olan ırkın kulakları da sarkık bir konumdadır. 3 yaşına gelene kadar yetişkin sayılmayan bu ırk, oldukça zeki köpeklerdir. Koruma ve av köpeği olarak oldukça usta olan ırkın az tüy döken bir yapısı bulunur.

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan ırk sahipleriyle vakit geçirmek en sevdikleridir. Yavruluk dönemlerinde doğru bir şekilde eğitilmeleri halinde uysal ve sosyal bir yapıları bulunur.

Hastalıklara yatkın olan bir sistemi olup sıcak ve soğuk havalara karşı hassasiyetleri vardır. Yaşam süreleri 10 yıl kadardır.

Danua Bakımı

Dünyanın en büyük köpeği olan bu ırk, bakımı ciddi derecede özen gerektirmektedir. Kısa tüylere sahip olan bu köpeklerin haftada bir iki kere fırçalanması yeterli olup düzenli bir şekilde bakımları yapılmalıdır. Danua köpekleri az tüy döken bir köpek cinsidir.

Danua Bakımı

İri bir bedeni olmasından dolayı hareketsiz bir hayat sürmek isteyebilir ve bu durum sağlık sorunları oluşturabilir. Bu nedenle mutlaka egzersizleri düzenli bir şekilde yaptırılmalı ve mutlaka günlük yürüyüşleri ihmal edilmemelidir.

Diğer evcil hayvanlarla iyi bir şekilde geçinen bu köpeklerin fazla bakım ve egzersizlere ihtiyaçları olmayıp son derece bağlı ve naziktirler.

Danua Köpek Irkı Tehlikeli mi?

Bu cins, köpek sahibi olmak isteyen kişilerin aklında olan danua köpek tehlikeli mi sorusuna cevap olarak iri cüssesine rağmen tehlikeli olmadığı verilebilir. Sahiplerine karşı hassas davranan ve çocuklarla arası iyi olup son derece sevecen bir ırk olan bunlar,  sanılanın aksine tehlikeli bir ırk değildir.

Yabancılara karşı kendine güvenerek hemen sinirlenmez ve havlamazlar. Bu eğitim süreçlerinde tutarlı olunmasından kaynaklıdır. Tehlikeli olmamaları yavruluk dönemlerinde aldıkları eğitimle ilgili olup sosyalleştirilmediklerinde iri olan cüssesinden dolayı tehlike saçabilirler.

Danua Köpek Irkı Sağlığı

Danua Köpek Irkı Sağlığı

Danua köpek ırkının cüssesi oldukça büyük olmasından hareket etmekten pek hoşlanmazlar. Günlük egzersizler için teşvik edilmesi önemli olup mutlaka yürüyüşler yaptırılarak sağlıkları desteklenmelidir. Eklem, kemik rahatsızlıkları yanı sıra kalça çıkıklıklarına yatkın olmaları cüsselerinden dolayıdır. Ayrıca bu ırklar, kalp rahatsızlıklarına da sık yakalanan köpeklerdendir. Ortalama yaşam süreleri 10 yıl kadar olan bu köpekler, sıcak ve soğuk havalara karşı oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

Kanser hastalığı ve özellikle kemik kanseri ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almasından dolayı sık bir şekilde veteriner kontrolleri aksatılmadan yaptırılmalıdır.

3 yaşına gelene kadar erişkin sayılmayan bu  köpekler, oldukça zeki ve sakin köpekler olup gerekmediği sürece havlamazlar. Sağlıkları açısından düzenli bir şekilde veteriner kontrollerine götürülmelerinde fayda olup hastalıklar konusunda erken dönemde teşhis edilmesinde faydalı olacaktır.

Danua Köpeklerinin Eğitim Süreçleri

Ailesine ve sevdiklerine karşı oldukça kibar olan bu  köpekler, zeki bir köpek ırkıdır. Yavruluk dönemlerinde eğitilmeleri önemli olup zeki olmalarından dolayı eğitim süreçleri zor geçmez. Agresif tavırlardan bu eğitimler sayesinde arınırken sosyalleştirilmezlerse oldukça tehlikeli bir ırk olma meyilinde olup zarar verebilme özellikleri barındırırlar.

Danua Köpek Irkı Beslenmesi

Danua köpek ırkı hızlı bir şekilde büyüyen bir köpek olmasından dolayı beslenmeleri son derece önemlidir. Beslenmeleri büyümelerini de etkileyeceğinden normal köpekler için üretilmiş olan standart mamalarla beslenmeleri önerilmez. Bunun en önemli nedeni ise fazla enerji verecek olmalarıdır. Yemek artıkları ya da standart mamalar sağlıkları için zararlı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Presa Canario Özellikleri ve Bakımı- Presa Canario fiyatları (patigen.com)

Bu ırk köpekler için mutlaka yüksek kaliteli mamalar tercih edilmesi önemli iken kalsiyum takviyelerinden faydalanılmalıdır. Bu sayede sağlıklı ve güçlü kemikleri olup yaşamları kaliteli bir şekilde devam edebilir.

Danua Köpek Fiyat

Danua Köpek Fiyat

Bu köpekler, nadir olan ve ülkemizde diğer köpek ırklarına göre talebi az olan bir köpek ırkıdır.

Danua yavru fiyat bakımından bu nedenle farklı olup yüksek seyretmektedir.

Rengine, geçmişine, sağlığına ve eğitimlerine göre farklılık gösteren fiyatları genel olarak 3500-8000 TL arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.