Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Pomsky

Pomskyler birçok insanın henüz türünü bilmediği, çok yeni ve tatlı köpeklerdir. Satın alınan ya da alınmayan birçok köpek gibi Pomsky de oldukça akıllı ve zeki bir köpek oluşuyla adından söz ettirmeyi başarıyor. Peki, neden bu kadar popüler ve hangi ırka sahip? Pomsky köpek ırkı özellikleri ve bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi makaleyi okuduktan sonra öğreneceksiniz.

Pomsky Nasıl Bir Köpektir?

Pomsky köpek ırkı özellikleri ve bakımı hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Pomeranian ve Sibirya Kurdundan oluşan küçük-orta boyda bir köpektir. Oldukça zekidir ve hakkında çok az şey bilinir. Öylesine uysaldır ki uzaktan bakan bir kişi köpeğin cinsinin Pomsky olduğunu ilk bakışta tahmin edebilir. Pomskyler için sosyallik son derece önemlidir, arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamaktan hoşlanır.

Bu süreçte ona destek olmalı, daha fazla köpek ırkıyla tanışması için zaman tanımalısınız. Çok fazla tüy dökerler bu yüzden evin sürekli olarak temizlenmesi şarttır. Tek bir kişiye bağlı kalmadan bütün aileyle vakit geçirebildiği gibi yalnızca bir bireyi diğerlerinden daha fazla da sevebilir. Dolayısıyla köpeğe yaklaşımınız son derece önemlidir. Uyumlu bir köpektir. Çevresiyle çok iyi anlaşabilir. Yabancı bir ortama girdiğinde sevecenliğiyle ortamın gözdesi olacaktır.

Pomsky Nerede Yaşayabilir?

Pomsky Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı
Pomsky Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Soğuk havaya karşı toleransı son derece yüksek olan Pomsky, sıcak ortamlara da kolaylıkla alışabilirler. Çok gürültülü bir köpek olmadığı için apartmanlarda bakılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli şey yalnız kalmaktan hoşlanmadıklarıdır. İlk kez köpek sahiplenecek kişiler buna önem vermeli, köpeği daima oyalamalı ya da birine bırakmalıdır. Pomsky köpek ırkı özellikleri ve bakımı konusunda dikkatli olmalı, bazı ufak detayları gözden kaçırmamalısınız.

Pomsky Hakkında Bilinmeyenler

Oldukça eğlenceli olan bu köpekler sanıldığı kadar çocuklarla çok iyi anlaşamayabilir. Çünkü doğaları gereği hareketli ve yerinde durmayan bir yapısı vardır ve çocukların bu kendi içindeki hareketliliği ilgiyi azaltabilir. İyi eğitildiklerinde son derece zeki ve kolay öğrenebilen bir yapısı olan Pomskylerde deri ve tüy bakımından sorun yaşanabilir. Daima temiz kalan bir evde yaşamaları gerekir.

Pomsky köpek ırkı özellikleri ve bakımı konusunda birçok kişinin bilmediği şey ise alerji, kalça displazisi, diz çıkıklığı, göz problemleri, epilepsi, kalp hastalığı, cilt problemleri gibi birçok hastalığa yakalanma sıklığıdır. Uzun süre detaylıca ve özenle ilgilenilmediğinde genetik olarak yatkın oldukları bu hastalıklara kolaylıkla yakalanabilirler.

Pomsky Sahiplenmek Zor Mudur?

Bakımı ve özellikleri bakımından diğer köpeklere nazaran biraz daha zorluğu bulunan bu köpek ırkını sahiplenmek oldukça kolaydır. Petshoplar yerine en yakın barınaktan rahatlıkla sahiplenebilir, bakımı için bir veterinerden yardım alabilirsiniz. Sibirya Husky köpek ırkı ve Pomeranian’ların çiftleşmesinden oluşan bu köpek yanınızda son derece rahat ve uyumlu davranabilir bu sebeple sahiplenirken sorun yaşamazsınız. Ayrıca mutlaka alınması gereken malzemeleri de tedarik ettiğinizde gönül rahatlığıyla evinizde bulundurabilirsiniz.

Köpek Sahiplenirken Hangi Malzemeleri Satın Almalıyız?

Belli başlı malzemelerin tedarik edilmesi kedi ve köpeklerde oldukça rahat bir yaşam sürülmesi açısından son derece önemlidir. Bu liste şu şekilde sıralanabilir:

 • Tasma,
 • Mama ve su kabı,
 • Köpek Eğitim Tıklayıcısı (köpeğin doğru yaptığı davranışı öğrenebilmesi adına kullanılabilir)
 • Eğitim çubuğu,
 • Ödül mamaları,
 • Taşınabilir yatak ya da paspas,
 • Eğitim tasması ve kayışı,
 • Ağız ve göz sağlığı için bakım ürünleri.

Bu ürünler kullanıldığında köpeğiniz daha sağlıklı bir hayat sürecek ve bulunduğu ortama daha kolay alışıp davranışlarını düzenlemesinde yardımcı olacak.

Pomsky’nin Sağlığı Nasıldır?

Pomsky Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı
Pomsky Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Birtakım sorunlar dışında temelde pek bir problem yaratmayan ve uzun süreli hastalığı bulunmayan Pomskyler dikkatli ve özenli davranıldığında gayet sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Bununla beraber ağız, diş ve göz sağlığına, deri ve tüy temizliğine, tırnak bakımına, kulak temizliği ve sağlığına son derece önem verilmelidir.

Bütün bunlar göz önüne alındığında diğer köpek türleri gibi bakım ürünleri kullanılabilir hatta kullanımına küçük yaşta ve doktor kontrolünde başlanabilir. Çok fazla tüy döken bu köpek türlerinin söylendiği gibi temiz evde yaşanması oldukça önemlidir.

Pomsky’nin Beslenmesi Nasıldır?

Enerjisi oldukça yüksek olan bu köpek türü bunun karşılanması için de çeşitli yiyeceklere ihtiyaç duyar. Yavru ve yetişkin olmak üzere iki farklı dönemde kullanılan mamalar değişiklik gösterir.

Bu dönemlerde protein ihtiyacını karşılayacak küçük ya da büyük boyutta mamalar kullanabilir ve mama kabını sık sık yeniden değiştirip temizleyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir hastalık taşımadığında Pomskyler yemek konusunda fazla titiz davranmaz hatta çoğu sağlıklı şeylerden tüketmek için istekli olurlar. Bunun için sık sık veterinere gitmeli, sağlığını kontrol etmeli ve sevmediği yiyecekleri vermemeye özen göstermelisiniz.

Pomskyler İçin Gerekli Konfor Malzemeleri Hangileridir?

Birçok köpek evin dışarısında ya da içerisinde olduğunda konfor alanında bulunmayı tercih eder ve oldukça tembeldir. Pomsky ırkı için tembel oldukları pek söylenemez aksine eğlenceli ve yerinde duramayan bir köpektir fakat rahat etmesi oldukça önemlidir. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç farklı malzeme vardır. Bunlar:

 • Köpek yatağı,
 • Kulübesi,
 • Kapısı,
 • Taşıma çantası olabilir.

Ayrıca köpek eğitmenine son derece ihtiyaç duyacağınızı söylemeden geçmemeliyiz. Bu köpekler her ne kadar söz dinlese de eğitim almamış diğer köpeklerle benzerlik gösterirler ve bazen uysal olmayabilirler. Bütün bunlara rağmen beslenmesi ve özellikleri bakımından günümüzde seçiciliği de artmıştır.

Pek fazla maliyetli olmayışı, mamaların ve diğer bakım ürünlerinin fiyatlarının uygun oluşu gibi özellikler bakımından bugün birçok Pomsky sahiplenilir. Diğer köpeklere oranla temel itaat eğitimleri, yürüyüş eğitimleri, tuvalet eğitimleri daha ayrıcalıklı ve özenli bir şekilde takip edilmeli çünkü aniden sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Pomsky Fiyatları

bu ırkın fiyatları 8.000 lira ile 15.000 lira arasında değilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.