Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bull Terrier

Bull Terrier cins köpeğin özellikleri ve karakteristik yönü hakkında bilgi vermeden önce Bull Terrier saldırısı hakkında konuşmak lazım!

Bull Terrier Köpekleri ve Özellikleri – YouTube

Bull Terrier bir kıza saldırdı! Bull Terrier bir katil! Bull Terrier ülkede yasaklanmalı! gibi haberler ile ülke bir dönem çalkalanmaktaydı. Öncelikle hiçbir hayvan karşı atak görmeden kendini korumaya geçmez. Sahiplendirildikten sonra ise mutlaka bir kışkırtmaya, şiddet konusunda alıştırmaya başlanmış ona göre eğitim almıştır. Bull Terrier içgüdüleri ile hareket eden bir hayvandır, onun hoşlanmadığı şeylerin üzerine gidilirse içgüdüleri devreye girecektir. Ve saldırganlık özelliği açağa çıkacaktır.

Yine de bu konu üst makamları daha çok ilgilendirir. Ve ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirmişlerdir.

Bull Terrier 19 yüzyıl zamanında İngiltere’de rastlanır. Oradan dünyaya yayılır. görünüşü ile diğer köpeklerden farklı olması onu özel kılar. iri kemikli burun çıkıntıları yoktur. Bundan dolayı büyüdüklerinde solunum sıkıntısı çekerler. burun yapılarından dolayı kimilerine göre biraz ürkütücü gözükürler.

Bu Terrier bir zaman dövüş köpeği olarak kullanıldı. Kimileri onun bu saldırgan özelliğini tehlikeli bulup ülkelerinde yasaklattı. Bull Terrier sahipleri bu duruma ne kadar karşı koymaya çalışsa da başarılı olamadı. Ve hükümetin koyduğu cezalara maruz kaldılar.

Bu köpek, diğer adı ile “Beyaz Süvari”  eski dönemlerde bekçilik işinde de kullanılmıştır. Genelleme yapılacak olunursa bu hayvana ne öğretilirse o yönde ilerleme kaydeder. Nitekim çok saldırgan ve tehlikeli olsaydı geçmiş dönemlerde bekçilik görevinde kullanılmazdı.

şu anda bazı ülkelerden yasakları kaldırılıp ağzında ağızlık olması kaydıyla dışarıda dolaşılmasına izin verilmiştir. Gündeme geldiği konular ile tüm dünyada tanınan evcil hayvan olmuşlardır.

Bull Terrier güçlü mü diye merak edenlere yanıt olarak evet oldukça güçlü ve enerjik yapısı vardır denilebilir.

Bull Terrier Ne Kırması?

Bull Terrier Ne Kırması

Bu köpekler,  standart vücut yapılarına sahip olsa bile direnç ve güç bakımından oldukça hallidir. Bu özelliklerini bir çok köpek cinsinden azar azar aldığı için olmuştur.

Yani demek istenilen sadece iki köpeğin birleşmesi sonucu oluşan değil, Buldog, Dalmaçyalı, İspanyol Pointeri gibi köpek türlerinin çiftleşmesi ile oluşmuştur. Bir teoriye göre diğer köpeklerden farklı bir çok yapısal özelliğinin bulunmasının sebebi, farklı türlerin bir araya gelmesi ile  ortaya çıkmıştır.

Bull Terrier Zararlı mı?

Yukarıda da belirtildiği gibi içgüdülerini tetikleyecek bir sorun olmadıkça bu tür köpek dahil bütün evcil hayvanlar zararlı değildir. İlk defa eğitim verildiği varsayılırsa son derece dikkatli davranılması  tabiri caizse ince eleyip sık dokuyarak eğitimini isimden yöne çevirebiliriz.

günlük olarak enerji boşaltımı yapılmadığı için etrafa saldırabilirler. O yüzden sahiplenildiği zaman her yüksek aktivite ile meşgul edilmelidir.

Aynı zamanda beslenme düzeninize dikkat etmek gerekir. gereğinden çok fazla enerji almak onlar için yararlı değildir. Fazla enerjiyi atmak için daha fazla hareketlilik gösterirler.

Uygun eğitim ile son derece itaatkar olurlar. sahipleri ile dost ilişkisi güçlendikçe daha fazla söz dinlerler. geniş açıdan bakıldığında artı yönleri eksi yönleri ne nazaran daha fazladır. Bu yüzden yasaklandığı ülkelerden ani karar ile yasağı kaldırılmıştır.

Bull Terrier Beslemek Yasak mı?

Bull Terrier Beslemek Yasak mı

Bu cinsi köpek nasıl yetiştirildiğini bağlı olarak hareketlilik gösterir. sakin ve uysal ılımlı bir şekilde yetiştirilirse, aynı şekilde tepki verir.  burada asıl olan kimin ne amaçla yetiştirdiğidir. Şiddet üzerine eğitildiyse  içgüdüsel olarak o yönleri beslenir ve karşılarına çıkan her neyse tehdit olarak algılar. Ve nihayetinde de olay kötü sonuçla sonlanır.

Yukarıda bahsedilen konu hakkında herkes kendi yorumunu koyar.

Bull Terrier cinsi köpeği Amerika İngiltere Singapur Danimarka ve Ukrayna ülkeleri yasaklamıştır. özellikle Amerika oluşan baskılar ile bu duruma hızlıca el koymuştur. üstelik kendi ülkelerinin köpeği olmasına rağmen yine de girişlerine ve sahiplen dirilmesine karşı çıkmıştır.

Peki Türkiye’de Bull Terrier yasak mı! Bu cins köpekler  Türkiye’de 14 Ocak 2022 tarihinde kabul edilmiş olarak ülkede yasaklanan ırk olmaktan kurtulmuştur. Fakat bu durumun belli şartları vardır. Bull cinsi sahiplenecek kişi öncelikle hayvanı mutlaka kısırlaştıracak, dolaştırırken kesinlikle kalabalık ortamlardan özellikle de çocuk oyun alanlarından uzak tutacak.

Sahiplenenlerin yasayı ihlal etmesi dahilinde bu köpeği bakımevine yerleştirilip kendisine de 11.000 TL para cezası verilir. kimin sahip para cezasının öneminin olmadığı, sadece evcil hayvan için endişelendiğini dile getirmiştir.

Türkiye’de bu ve bunun gibi birçok olay gerçekleşmiştir. oluşan kazalar da yüksek dozda ihmalkarlık olduğu çoğu insanın ortak düşüncesidir.

Bull Terrier Kaç TL?

Bull Terrier Kaç TL

Bu cins köpeğin fiyat ortalaması bulunduğu ortam ve aldığı eğitim ile doğru orantılıdır. ne kadar kaliteli eğitilmiş ise fiyat farkı o kadar yükselecektir.

Bu cins köpekler de, diğer köpekler gibi ücretsiz sahiplendirme yoktur. çünkü saldırgan olduğu düşünülerek yasaklanmıştır. Yani çok fazla sahiplendirilmesi bulunmaz. Sahiplendirildiği zaman kısırlaştırma şartı olacaktır. bu bir bakıma neslinin tükenme tehlikesine sokar.

İlginizi Çekebilir: Kafkas Çoban Köpeği -Kafkas Çoban Köpeği fiyatları- Kafkas (patigen.com)

Bull Terrier fiyat konusunda ortalama 1.500 TL başlayıp 3.000 TL’ye kadar yükselir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.