Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği, Kuzey Kafkasya’da 2000 sene önce ortaya çıktığı düşünülür. Kafkas dağları civarında yaygın olarak görülmüştür. dönüşü ile dikkat çeken Kafkas köpeği zamanla gelişip aramıza katılmıştır.

(53) Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri – osman çakır – YouTube

Kafkas çoban köpeğinin diğer bir adı Kars çoban köpeğidir. Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen Bu köpek en çok Erzurum ve Kars şehirlerinde boy göstermektedir.

Çok ilgilenenleri olduğundan Kafkas Çoban Köpeği fiyat konusunda kendini aşmıştır.

Bu köpekler adından da belli oluyor, çok yetenekli çoban köpekleridir. her mevsim genel sağlık durumunu koruyacak güçlü bağışıklık sistemi vardır. Soğuğa karşı etkilenmezler. Hatta biraz serin hava onlar için idealidir.

Kafkas çoban köpekleri ne yapılacak en büyük güzellik küçüklükten beri sevgi ve ilgi vermektir. sevgisiz büyüyen yavru Kafkas çoban köpekleri büyüdükleri zaman aşırı derecede insanlardan endişe duyarlar. Ve hiçbir şeye adapte olamazlar. Bir diğer husus da yanlış bir şey yapmış olup maddi zarar verse bile yavru köpekleri yüksek sesle yaklaşılmalıdır. onların ruhsal dengeleri çok nazik olduğundan kolayca incinebilirler.

Bu cins köpekler sahiplerine aşırı derecede bağlanmak isterler, sonsuz güven onların hayatının vazgeçilmezi olmuştur. bu konuda sahiplerinin yeterli özeni göstermesi gerekir. çok küçük aylarda onlara asla ceza verilmemesi gerekir aksi taktirde bu durum ters teper ve büyüdükçe bağımsızlık ve itaatsizlik eylemleri boy gösterir. Ve geri dönüşü oldukça zordur.

Karakter özelliklerinde sevilmeyen ya da duruma göre hoş karşılanmayan agresif yapıları, eğitim ve yönlendirme konuları dahil diğer tüm gerekli kurallar da zorlayıcı hal aldırır.

Aşırı sahiplenici özellikleri ile sahiplerini kıskanabilirler günlük hayatta kimseyi yanlarına yaklaştırmazlar. sesi ile ilgilenen küçük çocuklara karşı çok fazla bir şey yapmadı görünse de bu konu söylentiden ibaret olduğu için temkinli yaklaşılması gerekir.

Bekçilik veya çobanlık yaptıkları sırada oldukça gözlemci ve uyanıktırlar. Kesinlikle kaldırılmazlar. En ufak farklı olayı sezdiklerinde hemen harekete geçerler. Aynı zamanda 4 yaşlarına kadar hala oyun çocuklarıdır. Ve 20 sene sahipleri ile beraber olurlar.

Orijinal Kafkas Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Kafkas Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır

Bu köpeklerin orijinal yani safkan olması için aile yapısının da aynı cinsten olması gerekir. Eğer bu durum bu şekilde değilse yani araya başka cinsler karışmışsa safkanlık özelliği kalmamıştır.  herkesin gözünde safkan köpeğe sahip olmak çok daha kıymetlidir.

Bununla beraber fiyatları da safkanların daha yüksektir.  kimilerine göre safkan olması daha önemlidir. sahiplenmeden önce mutlaka bu konunun yeterince araştırılması gerekir. safkan diye alınan evcil hayvanlar zaman içerisinde safkan olmadı anlaşılırsa hayal kırıklığı oluşur. günlük hayatta böyle durum yaşayan birçok kişi vardır.

Kafkas çoban köpeği Satılık ilanlarında görülen “safkandır”  tümcesine dikkat etmek gerekir.

Kafkas Çoban Köpeği Evde Beslenir mi?

Kafkas Çoban Köpeği Evde Beslenir mi?

Bu cins köpekler normal ortalamaya göre oldukça iri yapılıdırlar. Kalın kürkleri ve soğuk sever halleri ile ev yaşamına uygun değillerdir. Çok tüy dökerler. bununla beraber tüy bakımı da oldukça zordur. bu köpeklerin tüy taranma işlemi dışarıda yapıldığında etraf tüylenmemiş olur. kişinin alerjik reaksiyonlara tepkisinin olduğunu da varsayarsak hiçte ev ve apartman hayatına uygun olmadığı anlaşılır.

Ayrıca sesleri de çok fazla gürdür. Bu sayede apartmandaki diğer insanları rahatsız edecekleri için, genel olarak bahçe, bağ, tarla, gibi köy kesimlerinde türlerine rastlanır. Çok ise yaradıkları için Kafkas Köpeği fiyatı yaptığı işe göre değişiklik gösterir.

Bu köpeklerin iki farklı türü bulunur. Köse ve Gürcü Kafkas köpekler!

Köse Kafkas köpeklere kısa tüyleri ile bu adı almıştır. Gürcü Kafkas köpekleri daha uzun tüylüdür. Bu iki köpek te Gürcistan’da türeyip Türkiye’ye gelmişlerdir. Gürcü Kafkas çoban köpeği daha anaç yapılı olduğu için diğer türüne göre daha uysal ve sevecendir. Ayrıca yaşları ne kadar büyük olursa olsun hem oyun oynamak hemde öğrenmek için isteklidirler.

Kafkas Çoban Köpekleri Nerede Bulunur?

Yukarıda da belirtildiği gibi Kafkas çoban köpeklerin ilk bulundukları yer Kafkasya’dır. Türkiye’de ise Doğu Anadolu bölgesinde bulunur. Serbest geniş alanları sevdiğinden dışarı hayatına uyumları iyidir.

Dağlık alanlarda çok rastlayacağınız için kırsal bölgelerde görev yaparlar.

aynı zamanda kırsal iklim koşullarına elverişli yapısı onu görevine daha sıkı bağlar. sahipleri bu yönüyle onlara daha çok güvenir. Zaten hiçbir çoban köpekleri itaatsizlik yapmazlar.

Kafkas Çoban Köpeği Kaç TL?

Kafkas Çoban Köpeği Kaç TL

Kafkas Çoban Köpeği fiyatı ortalama olarak 2.500 TL ile 5.500 TL arasında seyretmektedir. Genellikle  çok yüksek rakamlara hiç ulaşmamıştır. İsteyenleri çok fazla olsa bile, piyasası aynı kalmıştır. Sahiplenmek isteyenler özellikle safkan istemektedirler. Çünkü daha az veteriner masraflarının olacağına inanlar.

Safkan olmasının en iyi özelliği bünyesinde genetik bir bozukluk taşımamış olması, bu sayede bünyeleri daha yapılı ve hastalıklara karşı daha dirayetlidir.

İlginizi Çekebilir: Boxer Köpek Özellikleri ve bakımı (patigen.com)

Kafkas Çoban Köpeği yavrusu fiyatı ortalama olarak yine aynı rakamlarda seyretmedir. En çok yavru iken sahiplendirilir. Eğitim sürecinin uzun olduğu varsayılırsa, yavru iken alınması daha uygun olur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.