Evcil Marketim
KöpekKöpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri, özellikle apartman ve ev yaşamına daha uygun olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca büyük ırk köpek cinslerine göre egzersizi, eğitimi ve bakımı da daha kolay ve pratik olmaktadır.

DÜNYANIN EN MİNNAK 7 Köpek TÜRÜ – YouTube

Ailenize yeni bir üye almak için sizler de küçük köpek cinsleri içerisinden seçim yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. En popüler 10 küçük cins köpeği sizler için bir araya getirdik.

10 Popüler Küçük Köpek Irkı

10 Popüler Küçük Köpek Irkı

Çocuk dostu olmaları ve sahiplerine olan bağlılıkları ile tanınan küçük köpek cinsleri yeni bir dost edinmek için ideal bir seçim olabilir.

Özellikle şehirlerde, apartman dairelerinde bakım için mükemmel bir seçenek olan küçük köpek cinsleri birbirinden akıllı ve sevimli cinsleri barındırmaktadır.

10 popüler küçük köpek ırkı ve özelliklerini sizler için derlediğimiz yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

1)   Pomeranian Boo

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo, günümüzde en çok beslenen küçük köpek cinsleri içerisinde yer almaktadır. Oldukça popüler bir köpek ırkı olmasının yanı sıra, dış görünümü ve güzelliği ile de dikkat çekmektedir.

Oldukça minyon bir vücut yapısına sahip olan Pomeranian Boo cinsi köpekler, çok az tüy döktükleri için evde bakım sırasında sizleri zorlamaz. Oldukça kabarık ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir.

Sürekli gülümser gibi duran yüz ifadesi ile tanınan Pomeranian Boo cinsi köpekler, zekaları ile de diğer küçük ırklardan ayrılmaktadır. Aile üyeleri ile vakit geçirmekten çok keyif alan bir köpek ırkıdır.

Çok hareketli ve meraklı bir yapısı olmasına karşın bir o kadar da hassas olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle küçük çocuklar ile oyun oynarken kontrollü olmakta yarar olacaktır. Aynı şekilde dışarıdaki köpekler ve kedilere karşı da dikkatli olunması gerekir.

2)   Toy Poodle

Toy Poodle

Toy Poodle, minyatür ve küçük köpek cinsleri sınıfı içerisnde yer almaktadır. Ayrıca çocuklar ile mükemmel uyumu da popüler bir köpek cinsi olmasının nedenidir.

Çok asil ve zarif bir görünüme sahip olan Toy Poodle cinsi köpekler, tüy dökmediği için evde kolaylıkla bakılabilmektedir. Kıvırcık ve yoğun tüyleri onun bir oyuncak gibi görünmesini sağlar.

Oldukça zeki ve kolay öğrenen bir kapasiteye sahiptir. Evinizde farklı cins köpekleriniz varsa Toy Poodle köpekler onlarla da sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler.

Tam bir oyun delisi olan Toy Poodle köpekler tek kelime ile bir ev köpeğidir. Eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız, kolaylıkla tuvalet ve ev içi eğitimlerini de verebilirsiniz.

3)   Morkie

Morkie

Morkie cinsi köpekler çok sevimli görünümleri ile dikkat çeken bir köpek cinsidir. Ayrıca minicik boyutları da onları küçük köpek cinsleri içerisinde en önemli özelliklerinden biridir.

Sahibine çok bağlı olan Morkie cinsi köpekler oldukça sessiz ve sakin karakteri ile de tanınırlar. İdeal bir aile köpeği olarak bilinen Morkie cinsi köpekler sürekli oyun oynamayı ve sahibi ile vakit geçirmeyi ister.

Tüylerini dökmediği için ev içerisinde bakımı da oldukça kolaydır. Kalabalık bir ailede hiç zorlanmadan ve sıkılmadan yaşayabilirler. Tam bir kucak köpeği olan Morkie cinsi köpekler, oyun tarzı eğitimler ile kısa sürede komut, tuvalet ve ev içi eğitimlerini öğrenebilecek kadar zekidirler.

4)   Maltipoo

Maltipoo

Maltipoo cinsi köpekler, melez bir köpek ırkıdır. Günümüzde en popüler küçük köpek cinsleri içerisinde yer alan Maltipoo köpekler, oyun sever ve sevimli halleri ile herkesin ilgisini kazanabilmektedir.

Kıvırcık tüyleri ve minyatür vücut yapısı ile ayırt edici özelliklere sahiptir. Ailesine ve birlikte yaşadığı diğer canlılara da oldukça bağlıdır. Evinizdeki diğer evcil hayvanlarla da anlaşacaktır.

Çocuklu aileler için uygun bir köpek olan Maltipoo cinsi köpekler, süs köpekleri içerisinde yer alır. İnsanlarla iletişim kurmayı oldukça sevdikleri gibi çok zeki oldukları da bilinmektedir.

Hem sadık hem de sıcakkanlı bir karaktere sahip olan Maltipoo köpeklerin ev içi bakımı da oldukça kolaydır. Ancak yalnız kalmaktan kesinlikle hoşlanmamaktadırlar.

Evde tek başlarına uzun süre kaldıkları zaman çok havlayabilir ve psikolojileri bozulabilir. Ayrıca çocuklar ve diğer hayvanlar ile baş başa bıraktığınızda dikkatli olmanıza yarar olacaktır. Küçük bir ırk olduğu için çok çabuk zarar görebilir.

5)   Pekinez

Pekinez

Pekinez, basık gövdesi ile ve uzun, yoğun tüyleri ile tanınan küçük köpek cinsidir. Oldukça ağırbaşlı bir karaktere sahip olan Pekinez cinsi köpekler, çocuklar için de ideal bir oyun arkadaşı olacaktır.

Eğer ilk defa köpek besleyecekseniz seçiminiz Pekinez köpek cinsinden yana olabilir. Küçük köpek cinsleri arasında yer almasının yanı sıra bir o kadar da cesaretli olduğunu da belirtmek gerekir.

Ailesini çok sahiplenici bir yapısı vardır. Tüy dökme mevsiminde tüy bakımına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Eğitim konusunda sizi zorlamayacak olan Pekinez köpekler ev köpeği için en doğru seçimlerden biri olacaktır.

6)   Shih Tzu

Shih Tzu

Shih Tzu köpek cinsleri, en süslü ve en gösterişli küçük köpek cinslerinden biridir. Küçük köpek cinsleri içerisinde bulunan Shih Tzu köpekler oldukça sıcak kanlı ve sevgi doludur. Ev hayatına hemen adapte olan yapıları yanı sıra çocuklar ile de çok iyi anlaşabilmektedir.

Çok hareketli bir köpek değildir. Ancak evde tek başlarına kalmak onlar için uygun değildir. Sıkıldıkları zaman bunu hemen hareketleri ile belli edebilirler. Oyun oynamak ve ilgi görmek en sevdikleri şeylerden biridir.

Arkadaş canlısı olan Shih Tzu köpekler özel bir tüy bakımı isteyebilir. Oldukça uzun ve sık bir tüy yapısına sahip olan Shih Tzu cinsi köpekler, kıvrak zekaları ile sizi şaşırtabilir. Olumlu davranışları hemen öğrenebilirler.

Shih Tzu köpek cinsleri en popüler süs köpekleri içerisinde yer alır. Aktif ve çok arsız bir yaşantısı olmadığı için küçük bebekli evler için uygun bir cinstir.

7)   Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, küçük köpek cinsleri içerisinde bulunan popüler bir ırktır. Oldukça gösterişli bir görünüme sahiptir. Renkli ve uzun tüyleri ile dikkat çeken Yorkshire Terrier cinsi köpekler, küçük köpek cinsleri arasında bulunur. Çok eğlenceli ve bir o kadar da aktif ve meraklıdır.

Küçücük yapısına göre çok cesur ve sesli olduğunu da söylemek gerekir. Kendin güveni tam olan Yorkshire Terrier köpeklerin tüy bakımını haftada birkaç kez yapmalısınız. Bunun dışında küçük ırklar için özel mamalar beslenmesi için yeterli olacaktır.

Çocuklar ile arası oldukça iyi olan Yorkshire Terrier cinsi köpekler, diğer evcil hayvanlar ile anlaşamayabilir. Eğer evde farklı cins köpek veya kediniz varsa Yorkshire Terrier köpeğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuklar ile Baş başa bıraktığınızda da canının yanmaması için kontrollü olunması önerilmektedir.

8)   Pug

Pug

Pug cinsi köpekler, tıknaz ve küçük vücut yapıları ile bilinirler. En bilindik fiziksel özelliklerinden birisi de kırışık derisidir. Bu da onlara ayrı bir hava katmaktadır. Fazla büyümeyen bir vücut yapısına sahip olan Pug cinsi köpekler ideal bir apartman ve ev köpeğidir.

Küçük olmalarına karşın çok enerjik bir yapıları vardır. Kısa ve pürüzsüz bir tüy yapısına sahip olan Pug köpeklerin bakımı da diğer köpek cinslerine göre daha kolaydır. Çok sadık ve sevecen bir karakteri olan Pug köpeklerin çocuklar ile arası oldukça iyidir.

Ancak sürekli sevgi ve ilgi bekledikleri için yalnız kalmak onları hasta edebilir. Pug cinsi köpekler uydukları zaman horlayabilir. Bu özellikleri ile de diğer küçük köpek cinsleri arasından ayrıldığını söylemek mümkündür.

Eğitim için sizi zorlamayacak olan Pug cinsi köpekler, bazen odaklanma sorunu yaşayabilir. Ancak ödül mamaları ile eğitim sürecini destekleyebilirsiniz.

9)   Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua köpekler, özellikle ünlülerin popüler köpeği olarak bilinmektedir. Şivava olarak da bilinen Chihuahua köpek cinsi, en küçük köpek cinsleri arasında yer alır. Kucak köpeğinden ziyade Chihuahua köpekler çanta köpeği olarak tanımlanmaktadır.

Büyümeyen yapısı ile dikkat çeken Chihuahua köpekler, minik yapılarına kıyasla çok cesur ve oldukça hareketlidirler. Oldukça neşeli bir karakteri olmasının yanı sıra Chihuahua köpeklerin uzun ve kısa tüylü olan iki farklı cinsi bulunmaktadır.

Genelde açık ve koyu kahverengi tonlarında olurlar. Dünyanın en küçük köpeği unvanına sahip olan Chihuahua köpekler sahiplerine olan aşırı bağlılıkları ile ön plandadır. Minik oldukları için hassas davranmaya dikkat edilmelidir.

10)   Cavalier King Charles

Cavalier King Charles

Cavalier King Charles minik vücudu ve sevimli görünümü ile oldukça popüler olan bir köpek cinsidir. Eğlenceli, oldukça zeki ve bir o kadar da oyuncu bir karakteri vardır.

Özellikle ayak bölgelerindeki uzun tüyler ile ayırt edici bir özelliğe sahiptirler. Çok nazik ve sevgi dolu olan Cavalier King Charles cinsi köpekler, çocuklar ile uyum içerisinde yaşayabilir.

Özgür bir ruha sahip olduğu için eğitimi sırasında olumlu davranışların pekiştirilmesi gerekmektedir. Orta uzunluktaki ve hafif dalgalı tüyleri için haftalık bakım yapılması yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Labrador Retriever Özellikleri – Labrador Köpek Fiyatları (patigen.com)

Obezite sorununa yatkın bir vücudu olduğu için günlük egzersizlerine dikkat edilmesi önerilmektedir. Küçük köpek cinsleri grubunda yer alan Cavalier King Charles sahibine bağlılığı ile bilinir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.