Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek Sağlığı

Köpekler Sevilirken ve Uyurken Neden Hırlar?

Köpek sahibi olanlar bilir ki köpekler sevildikleri zaman ve uyurken tuhaf sesler çıkarırlar. Peki, köpekler sevilirken ve uyurken neden hırlar? Hiç düşündünüz mü? Bu konu üzerinde çok farklı tespitler yer alıyor. Köpekler mutlu oldukları zaman bu tür sesler çıkarabiliyor. Sadece mutlu oldukları zaman değil üzüntülü oldukları zaman da bu seslerle karşılaşmak mümkündür.

Hastalık, acı, mutluluk gibi durumlarda köpekler hırlayarak bu duruma karşı tepki gösterir. Köpeklerin bu hırlama eylemini neden yaptığı konusunda bazı görüşler de vardır. Bazı uzmanlar köpeklerin hırlama sesinin sağlığa iyi geldiğini öne sürüyor. Bu tür ses dalgalarının köpekler arasında bir iletişim aracı olduğunu da savunanlar vardır.

Köpekler Sevilirken ve Uyurken Neden Hırlar?
Köpekler Sevilirken ve Uyurken Neden Hırlar?

Köpek Hırlaması Sebepleri Nelerdir?

Köpekler çeşitli durumlara hırlayarak tepki gösterir. Hırlama sesinin altında yatan birden fazla sebep olabilir.

Köpeklerin hırlama sebepleri şunlardır:

 • Canları yandığında,
 • Strese girdikleri anda,
 • Mutlu oldukları zaman,
 • Üzgün oldukları zaman,
 • Hasta oldukları zaman,
 • Yorgun oldukları zaman,
 • Herhangi bir ağrı çektikleri zaman,
 • Karınları acıktığı zaman,
 • Heyecanlı oldukları zaman,
 • Oyun oynarken,
 • Uyku esnasında,
 • Sevildiklerini hissettikleri an,
 • Korunmaya ihtiyaç duydukları an

Bu gibi durumlarda köpeklerin hırlaması normaldir. Aynı zamanda köpekler başka bir köpek gördükleri zaman da hırlayarak karşılık verir. Hırlama sesleri titreşimlere neden olur. Hamile köpeklerde de bu vücut titreşimlerinde artış gözlenir. Hamilelikten dolayı hırlama seviyesi artar.

Köpeklerin Sevilirken Ve Uyurken Hırlaması Normal Midir?

Köpeklerin hırlaması kadar doğal bir eylem yoktur. Köpekler genellikle mutlu oldukları zaman hırlar. Fakat hırlama bir hastalık belirtisi olarak da karşınıza çıkabilir. Hastalık dışında kabul edilen hırlama eylemi köpeklerin doğasında vardır. Hatta onlar için faydalıdır.

Faydaları şunlardır:

 • Köpeklerin rahat nefes alıp vermesine yardımcı olur.
 • Vücuttaki ağrıyı giderir.
 • Vücutta herhangi bir şişlik mevcut ise şişliklerin azalmasına destek olur.
 • Yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar.
 • Köpeklerin duygularını ifade etmesine yardımcı olur.
 • Vücutta bir kırık varsa çabucak iyileşmesini sağlar.
 • Kas ve kemik sağlığına fayda sağlar.

Köpeklerin tuhaf sesler çıkarması onların sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu durumu normal bir durum olarak karşılamakta fayda vardır.

Köpeklerin Oyun Esnasında Hırlaması

Köpekler oyun oynamayı seven canlılardır. Özellikle kovalama, yakalama gibi oyunları çok severler. Oyun esnasında ise farklı sesler çıkarabilirler. Yeni köpek sahibi olan kişiler bu durumdan korkabiliyor. Fakat korkulması gereken bir durum yoktur. Yüksek enerji ve hareket gerektiren oyunlarda hırlama normaldir. Oyuna devam etmek gerekir.

Köpekler Sevilirken ve Uyurken Neden Hırlar?
Köpekler Sevilirken ve Uyurken Neden Hırlar?

Köpeklerin Sevgi Hırlaması

Köpekler sevildikleri zaman buna hoş bir tepki gösterirler. Sevgi hırlaması, memnuniyet işareti olarak kabul edilir. Bu durumda köpeğinize daha çok sevgi ve ilgi göstermeniz gerekir. Sevgi hırlaması son derece normaldir. Çoğu kişi hırlama eylemini büyük bir tehdit olarak görür. Köpeğin saldırgan davranışlar sergilediğini düşünür.

Bu bir saldırganlık belirtisi değildir. Bu yüzden köpeğinizi sevmek isteyen kişilere bu durumu anlatın. Aynı zamanda köpeğiniz sevgiye ihtiyaç duyuyor ise onunla kaliteli vakit geçirin. Çok az hareket eden köpekler daha sık hırlar. Bu canlarının sıkıldığı anlamına gelir. Onları yürüyüşe çıkarın veya onunla hareketli oyunlar oynayın.

Köpeklerde Saldırı Öncesi Uyarı Hırlaması

Köpek doğası gereği kendini ve çevresindeki insanları koruma gereği duyar. Köpek kendini, yiyeceğini ve sevdiklerini korurken aynı zamanda buna bir tepki gösterir. Bir tehdit algıladığı zaman tuhaf sesler çıkartır. Bu sesler saldırı öncesi uyarı hırlaması olabilir. Bu durumda dikkatli olmak gerekir. Saldırgan köpekler size zarar verebilir. Bu gibi durumlarda köpeğe çok fazla yaklaşmamak ve fiziksel bir temasta bulunmamak gerekir. Aksi taktirde sizler fiziksel olarak zarar görebilirsiniz.

Köpeklerde Uyku Hırlaması

Köpekler de biz insanlar gibi mutluluğu ve üzüntüyü hisseder. Mutsuz bir köpekte bazı belirtiler ortaya çıkar. Oyuncakları ile oynamama, iştah azalması, sürekli uyku hali bu süreçte çok sık karşınıza çıkar. Aynı zamanda uyku esnasında ki hırlama sesi de bu mutsuzluğun habercisi olabiliyor.

Sürekli uyuyan ve tuhaf sesler çıkaran köpekler ruhsal yönden mutsuz olabilir. Ayrıca çok yorulmak da onların hırlama sebepleri arasında yer alır. Eğer bu uyku hırlaması herhangi bir ağrıyı veya acıyı ifade ediyorsa veterinere danışmak faydalı olacaktır. Fakat etmiyor ise son derece normal bir durumdur.

Köpekler Uykuda Neden Hırlar?

Köpekler de bizler gibi uyur ve uykusunda rüya görür. Uyurken görülen hırlamanın nedenlerinden biri de işte bu rüyalardır. Rüya gören köpekler farklı sesler çıkartır. Aynı zamanda farklı seslerin yanı sıra farklı davranışlar da sergiler. Köpeğiniz uyurken hırlıyor ve aniden uyanıyor ise sağlık problemi olabilir.

Solunum yolu problemlerine karşı önlem almak ve veteriner bir hekime danışmak gerekir. Uyku düzeni ve uyku pozisyonu da hırlama da son derece etkilidir. Rahatsız uyku pozisyonları, köpeklerin tuhaf sesler çıkarmasına neden olur. Bu yüzden köpeğin uyku alanının rahat ve konforlu olması gerekir.

Hırlayan Köpeğe Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle köpeğin neden hırladığını bilmek gerekir. Eğer bu hırlama sesi sevgiden kaynaklı ise telaş etmeyin ve köpeğinizle daha sık vakit geçirin. Eğer hırıltı uyku esnasında gerçekleşiyor ise köpeğinizi dikkatli şekilde gözlemleyin. Hırlamaya neden olan etmenleri ortadan kaldırın. Stres faktörü, köpeğin hırlamasını arttır. Stresi kontrol altına almaya çalışın.

Etraftaki olumsuz nesneleri çevreden uzaklaştırın. Hırlama eylemi üreme döneminde olan hayvanlarda daha sık görülebiliyor. Bu durumu önlemek için köpeğinizi kısırlaştırabilir ve hırlamasına engel olabilirsiniz. Eğer hırlamaya neden olan unsur korku ise köpeğin beden dili bunu net bir şekilde ifade eder. Bu durumda köpeğin korktuğu kişiyi veya nesneyi ortamdan uzaklaştırmak onun için faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.