Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek CinsleriKöpek Eğitimi

Bobtail Özellikleri ve Bakımı

Bobtail

Bobtail kökeninin nereden geldiği tam belli değildir. Bu konu hakkında söylentiler çoktur. Kimileri bu köpeğin Owtchar adı verilen eski Rus ırkından geldiği ve Baltık Denizi üzerinde 19. Yy İngiltere’ye vardığı söylenir.

Köpek Irkları – Old English Sheepdog – YouTube

Her ne kadar bilinmezliklerle dolu geçmişi olsa da çok sevimli Bobtail cinsinin diğer bir adı İngiliz Çoban Köpeğidir.

18.yy çok parlak bir dönem yaşadığı söylenir. Çobanlık yapan bu köpeklerin vergiden muaf tutulması için kuyruklarının kesildiği, tüylerini her bahar kırıp battaniye ve giysilerin yapımında kullanıldığı hatta bu cins köpeklerin tüyleri yumuşacık olduğundan battaniyeleri normalden daha fazla fiyata satıldığı söylenir.

Bobtail cinsi köpeğin soğuğa karşı çok dirençli vücutları vardır. Eski dönemde kışlar çok daha haşin geçtiğinde neredeyse hiç etkilenmemesi dikkatleri üzerine toplamıştır. Bu sayede ren geyiği gütmekte neden ise yaramasın diye düşünenler olup bu işi de onun başarmasını istemiştir.

Çok eski zamanlarda, Bobtail asabi, hırçın, güvenilmez ve inatçı olarak bilinirdi. İlk zamanlardaki tavırları Genellikle bu şekildeydi ve insanları korkuturdu. Zaman içerisinde insanlara karışıp farklı duygular hissettikçe bu sorunlar ortadan kendi kendine yok olmuştur.  artık son derece uysal ve dost canlısı bir canlı olmuştur.

Günümüzde sahiplerine karşı itaatkar ve uyumlu olmaları sahiplenme bakımında yoğun artış görmesine sebep olmuştur. Kimileri geçmiş yaşantısına bakarak endişe duysada, zamanla her şeyin yerine oturması, duygusal bağ ve beraber geçirilen zaman ile endişeler son bulmuştur.

Bu cins köpeklerin çocuklara karşı bir sempatileri vardır. Çoban köpekleri olduğu için bu çocukları da gütmeye çalışabilirler. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, koyun gütmek için yetiştirildiği için çarparak, yere yıkmaya çalışarak ilerlemeye çalışır. Bunu bazı zamanda sahiplerine karşı da yaparlar.

Bobtail Köpek Sahiplenme

Bobtail Köpek Sahiplenme

Her çoban köpeği gibi bu köpeklerde dik başlı yapıya sahiptir. Genelde sahiplerinin sözünü dinlemeyip kendi içgüdülerine güvenirler. Bu sebeple anlaşmazlıklar ve itaatsizlikler yaşanması muhtemeldir.

Eğitimde kendi güvenini arttıracak çeşitli faktörler koyularak bu itaatsizlik sorunu ortadan kaldırılabilir. Bunlar ödül mamaları veya sevdiği bir oyuncaklar geçirilen verimli dakikalar olabilir.

Apartman dairelerinde yaşamasında çok problem yaratacak durumları yoktur. Gürültü ve koşturma bakımından orta derecede olduklarından yeterli eğitim ile bu sorun olabilecek konu minimaliz edilebilir.

Aslında bu cins köpeklerin bahçede yaşamaları daha uygun olur. Orta boy bir kulübe ve çiçeklerin arasında çok güzel ve huzurlu olurlar. Sürekli hava alıp hareket ettikleri için yürüyüş saatlerinde aksama olsa bile çok fazla sorun teşkil etmez.

Bu cins kopeklerin bakımı oldukça kolaydır. Ama dikkat edilmesi gereken bir  konu diş temizliğidir. Her köpekte olduğu gibi diş kaybına  yol açmaması için düzenli aralıklarla fırçalanması gerekir.  Haftalık taranmakta onların tüy bakımı için yeterlidir. Ve senede bir kez banyo yapması gerekir. Tabi bu durum kirlendikçe 2 veya 3 gibi rakamlara ulaşabilir.

Banyo sırasında onlara uygun şampuanlar tercih edilmelidir. Aksi halde cilt kuruluğu rahatsızlığı kaçınılmaz olur.

Bobtail cinsi köpeklerin beslenme düzeni sınırlandırılmalıdır. Kilo almaya meyilli köpek grubuna girerler. Bu durum çok fazla sorun teşkil etmese de gerekli önlemlerin alınmasında yarar vardır.

Ayrıca bu cins köpeklerin herhangi bir şeye alerjileri olup olmadığında kontrol etmekte yarar vardır.

Bobtail Köpek Özellikleri

Bobtail Köpek Özellikleri

Bobtail yavruları tıpkı büyüklük zamanları gibi çok kabarık kürk yapılarına sahip değillerdir. Büyüdükçe kürk yapıları iki katına çıkar. Koyu renk zeytin gözleri açık renk kürkleri ile uyumlu iri kemikli ve kaslı iskelet yapısıyla toplu bir vücut yapılarına sahiptirler.

12 sene boyunca sahipleriyle çok ani paylaşan Bobtail cinsi köpekler dirençli yapıları sebebiyle kolay kolay hastalanmazlar. Düzenli aşıları yapıldığı zaman herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Soğuğa karşı oldukça iyi savaşırlar. Yani zorlu hava koşulları onları etkilemez. Bu özelliklerinin gelişmiş olmasının sebebi eski dönemlerde çobanlık görevlerinde kullanılmasıdır. Kürk yapıları sebebiyle çok fazla sıcak ortama gelemezler. Yaz aylarında kalın ve kabarık kürk yapıları onları bunaltabilir.

Bu cins köpeklerin boyları 60cm civarında olup kilo olarak 30kg ila 45kg arasında seyretmektedir. Bir diğer yandan dişilerin kilo ortalamasının altına düşmeleri son derece normaldir.

Dişi Bobtail Köpek Cinsleri ortalama olarak yılda 6 yavru doğurabilir. Genel bakımı ve hamilelikte geçirdiği süreç göz önüne alındığında yavruları  sağlık durumu bu faktörlere bağlı olur.

Bobtail Köpek Fiyatları

Bu cins köpeklerin fiyatları ortalama olarak diğer köpek cinsleri gibidir. Yalnız safkan olması biraz miktarı arttırır. Fiyat aralığında genel miktar 10.000 TL ile belirtilir.

Bobtail Köpek Fiyatları

Bobtail eğitimli köpeklerin  fiyatları 8.000 TL civarında olur.  Sahiplenme öncesi Bobtail Köpeklerinin hastalık ve alerjik öykülerini bilmek gerekir. Sorulacak bir diğer önemli soruda safkan olup olmadığıdır. Safkan özellikleri arasında kalıtsal rahatsızlık taşımadığı için son derece sağlıklı olurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı ve Fiyatları (patigen.com)

Bu cins köpeklerin ücretsiz sahiplenilmesi için barınaklara ve sosyal medyadaki diğer ilanlara başvurulması yeterli olacaktır.  Bobtail cinsi köpekler ne şekilde sahiplenirse sahiplenilsin her zaman etkileyici olmaları aşikardır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.