Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Küçük ırklar dahilinde en çok tercih edilmekte olan maltese terrier cinsi olan köpekler, bembeyaz dalgalı tüyleri, boncuk gözleri ve aynı zamanda sevimliliğiyle çok popülerdir. İsminden de anlaşılacağı şekilde kökenleri Malta’ya dayanan bu özel köpekler, en eski köpek ırka mensupturlar. Antik dönemlerde ve akabinde soyluluk simgesi olmuş şekilde Maltese Terrierler, beraber yaşadığı insanlara çok bağlıdırlar.

Bu özellikleri ve aynı zamanda küçük olmaları onları oldukça ideal birer ev köpeği yapıyor. Ama gürültücü ve aynı zamanda fazla hareketli olmaları apartman hayatı için olumsuz unsurlardır. Sizi sevgiye boğarken aynı zamanda fazlaca ilgi ve sevgi isteyecek bir cinsi olan maltese terrier başkalarına ilgiyi de kıskanabilirler. Sadık ve sevgi dolu bir arıyorsanız ve ona ayıracak fazla zamanınız varsa bir Maltese Terrier sahiplenebilirsiniz.

Maltese Terrier Videosuna Göz Atabilirsiniz

Maltese Terrier Özellikleri

Pek çok özellikleri vardır. En ön plana çıkan özellikleri;

 • Anavatanları Malta’dır.
 • Ağırlıkları 1-3 kilogram arasında değişiklik gösteriyor. Hatta 1 kilogramdan hafif Maltese Terrierler de bulunuyor.
 • Gözleri beyaz tüyleriyle zıtlık şekilde koyu renktir.
 • Sahiplerine bağlı hayvanlardır.
 • Sürekli ilgi isterler. Yalnız bırakılmaya pek uygun değildirler.
 • Oyun oynamayı çok severler.
 • Yabancılara karşı her daim temkinli hatta saldırgan olabilirler. Kendisine ilgi gösteren kişilere iyi karşılık verme eğilimi taşırlar.
 • Oldukça zeki köpeklerdir. Çok çabuk öğrenirler.
 • Gürültücü hayvanlardır. Çok fazla aralıklarla havlarlar.
 • Oyuncu ve aynı zamanda hareketli köpeklerdir. Ev içinde sakindirler ve uyku saatleri çok uzundur.
 • Soğuk havalara her daim dayanıklı değillerdir.
 • Yaşam süreleri 12 yıldır şeklinde sıralamak mümkündür. Bu özelliklerden dolayı çok sevilmekte olan bir türdür.

maltakopegi

Maltese Terrier Bakımı

Küçük ve sevimli süs köpeği Maltese Terrierler, evlerine ve ailelerine oldukça bağlılıklarıyla biliniyor. Sahiplerinin her an yanında dileyen maltese terrier köpekler yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmazlar.

Sahiplerinin ilgi ve sevgisini kendilerine için çocuklu evler ile başka evcil canlıların ortamlara uyum sağlamakta zorlanırlar. Aslında hayvanlar olan Maltese Terrier cinsi köpekler sevgi, ilgi ve beraberinde oyunla yabancılarla ilişki kurmaya alıştırılabiliyor. Çok zeki Maltese Terrierlerin çabuk öğrenmesini sağlıyor. Ancak bu köpeklerin inatçı yapıları gereği eğitilmelerini zorlaştırabilir. Zekalarını kullanabilecekleri şekilde oyunlar ve ödüllerle eğitilmeleri çok daha kolaydır.

Maltese Terrier dizayn ırkı olan maltipoo yada göz atın derim 

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier Sağlığı

Duygusal olmaları, yeteneklerini geliştirmiş ancak onları biraz alıngan yapmıştır. Bu sebeple özellikle yapmamaları gereken şeylere nazik olunmalı ve onlara sert davranılmamalıdır. Aksi halde size küsebilirler.

Sevimli maltese terrier, diğer küçük ırklar gibi sahibini ve bölgesini koruma eğilimde oldukları ve minik boyutlarına göre fazla cesaretli davranabilecekleri için ve yürüyüşlerde kontrollü olunması ve gezdirilmesi gerekir. Cesaretleri atak hayvanlar olmaları bir tehlikeye hızla girmelerine sebep olabilir.

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier Eğitimi

Tüyleri uzun maltese terrier, tüylerinin dolaşmaması ve aynı zamanda deri hastalıklarına yakalanmaması adına düzenli olarak taranmalıdırlar. Tüyleri fazla dökülmez. Bu köpeklerin yapışan her türlü toz, kir, dışkı ve hatta göz akıntılarından ve sağlıkları için sık sık temizlenmelidir. Yıkanmaları bu köpekleri yıkadıktan sonra çok iyi emin olun ve üşümemelerini sağlayın. Soğuk ve üşütmeleri bu köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı
Maltese sitting side by side on a bench in the park.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.