Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek BakımıKöpek Eğitimi

İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog köpekler, dünyada yer almakta olan en popüler köpek cinslerinden biridir. Buruşuk yüz hatlarıyla eşi benzeri olmayan köpek türü, Bulldog atalarından daha farklı bir karaktere sahip olmaktadır. Gelişimlerini İngiltere’de yaşayan İngiliz Bulldog, on dokuzuncu yüzyılda bir süreliğine yasaklanmıştır.

Bunun sebebi ise, köpek dövüşlerinde sıkça kullanılmasıydı. İsmi olan Bulldog kelimesini de buradan almaktadır. Görüntüsü ürkütücü olsa da İngiliz Bulldog cinsi son derece kibar bir türdür ve sahibini sıkı sıkıya her daim korur. Yabancı kişilerden herhangi bir tehdidi algılarsa bu köpekler saldırgan hale bürünebilir. Eğer siz de bu köpeğe sahip olmayı istiyorsanız, sizler için ingiliz bulldog özellikleri ve bakımı ile ilgili bilgileri derledik.

İngiliz Bulldog Karakteri ve Özellikleri

İngiliz Bulldog, geçmişte köpek dövüşlerinde kullanılmıştır. Buna rağmen en kibar ve güvenilir köpek türüdür. Bu köpek cinsi çocuklara inanılmaz dirayetlidir. Karşısındaki çocuk bilmeyerek ona zarar verirse sakin şekilde bekler. İngiliz Bulldog cinsi henüz yavru iken oldukça hareket ve sahibiyle çeşitli oyunlar oynamaya bayılır. Buna rağmen de yaş almaya başlamasından sonra hareketlerinde yavaşlamalar meydana gelir ve çok daha sakin bir yaşamı sürmek ister. İngiliz Bulldog cinsinin özelliği yüz hatlarının farklılığıyla olmaktadır.

Küçük gözleri, basık olan burnu ve sarkık yanaklarıyla onu görenlerin içini ısıtmaktadır. Yüz yapısı nedeniyle sık sık salya akar. Bunun yanında İngiliz Bulldog cinsinin özellikleri arasında horlamaları yer almaktadır. İngiliz Bulldog cinsi köpekler, diğer Bulldog ataları ile karşı karşıya getirildiği an inanılmaz mülayim köpekler olmaktadır. Buna rağmen ailesine herhangi bir tehdidi algılarsa inanılmaz derecede saldırganlaşabilir.

Bu da İngiliz Bulldog köpeklerinin iyi bir bekçi köpeği olduğunu göstermektedir. Düşmanlarına karşı cesur davranır. Oldukça serttir ve ciddi zarar verebilir. İngiliz Bulldog cinsi köpekler sevgiye oldukça aç bir köpektir. Sahibinin gösterdiği her sevgi şansını kullanırlar. Ilık havaları çok sever. Soğuk havalardan hiç hoşlanmazlar. İngiliz Bulldog aile köpeği olabilir ve apartman yaşantısı için de oldukça idealdir.

İngiliz Bulldog Özellikleri Ve Bakımı
İngiliz Bulldog Özellikleri Ve Bakımı

İngiliz Bulldog Bakımı

İngiliz Bulldog köpeklerinin tüy bakımı genel olarak basittir. Kısa, ince ve sık bir yapıdaki tüyleri, haftada bir kez taranabilir. İngiliz Bulldog bakımı adına asıl gerekli olan rutinler ağız ve diş sağlıkları için uygulanmalıdır. Bu cins köpeklerin salyaları çok sık şekilde akmaktadır. Bu sebeple ağız ve dişleri her gün sıkça nemli bezle temizlenmelidir.

İlerleyen yaşlarında bu sorun daha belirgin hale gelecektir. İngiliz Bulldog cinsi köpeklerin dişleri her hafta düzenli fırçalanmalıdır. Bu fırçalama işlemi veteriner kontörlünde yapılırsa verimli olacaktır. Bu köpeklerin derisi gevşektir ve buruşuktur. Derisi hassas olduğundan sıkça yıkanmamalıdır.

Bunun yerine ise, buruşuk olan derisinin araları her hafta nemli bir bezle silinmelidir. Genellikle temizliği silinerek gerçekleştirilmektedir. Salyaları sık aktığı için her hafta silinmesi önem arz etmektedir. Bu cins köpekler kilo almaya oldukça meyillidir. Veteriner kontrolü ile mamaların verilmesi gerekmektedir.

KUzeni olarak adlandırılan French Bulldog ırkının özelliklerini incelemek için tıklayın 

İngiliz Bulldog Vücut Yapısı

İngiliz Bulldog cinsi, iri cüsseye sahiptir. Ortalama köpek boyutundadır. Vücudundaki deri yumuşaktır. Sarkık bir yüz hattına sahiptir. Yanakları da sarkıktır ve salyaları sık sık akar. Gözleri iki yana düşüktür ve aynı zamanda küçüktür. Bu cins köpekleri kulakları küçüktür ve oldukça üçgen yapıdadır.

İngiliz Bulldog cinsinin kuyruğu kısadır. Tüyleri sık, kısa ve aynı zamanda oldukça ince yapılıdır. Sevdiğiniz an tüyden ziyade yumuşak derisi ellinize gelir. Bu cins köpeklerin bacakları kısadır, ancak kaslı bir bacak yapısına sahiptir. Kafası güçlü ve geniştir. Vücudu genellikle kaslıdır.

ingiliz bulldog

İngiliz Bulldog Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

İngiliz Bulldog cinsi çocuklar ile oldukça mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Eğer sizler de çocuklu bir aileye sahipseniz, bu İngiliz Bulldog cinsi tam da ihtiyacınız olan köpek türü olarak karşınıza çıkmaktadır. Aynı zamanda;

  • İngiliz Bulldog cinsi çocuklara son derece sabırlıdır.
  • Onlarla oyunlar oynamaya bayılır ve onlara asla zarar vermez.
  • Bu cins köpekler diğer evcil hayvanlarla çok iyi bir ilişki yaşayabilir.
  • Genellikle çok sakin bir köpek türü olmaktadır, ancak dışarıda göreceği yabancı köpeklere karşı inanılmaz derecede saldırgan bir tutum da sergileyebilir.
  • Bu tutumları, sahibine zarar gelmemesi için takınmaktadır.

Gibi özellikleri de taşırlar. İngiliz Bulldog ırkına ait köpekleri çok daha dost canlısı bir biçimde yetiştirmeyi istiyorsanız, yavru halinden itibaren diğer köpeklerle bir arada olacak şekilde tutmalısınız. Bu yolla oldukça evcil ve dost canlısı olan İngiliz Bulldog yetiştirmiş olursunuz.

İngiliz Bulldog Sağlık Durumu

İngiliz Bulldog ırkı diğer pek farklı köpek ırklarında olduğu gibi bazı kalıtsal rahatsızlıklara sahiptir. İngiliz Bulldog cinsinin atalarında olduğu gibi solunumla alakalı problemleri bulunmaktadır. Bu nedenle sık sık horlarlar. İngiliz Bulldog cinsinde göz problemleri görülebilir. Sıcak havalara inanılmaz hassas olan bu köpek cinsi, muhakkak klimalı ortamda tutulmalıdır.

İngiliz Bulldog cinsi köpeklerin, doğuştan cilt problemleri ve kalça ya da diz sorunları yaşayabilir. Kilo almaya eğimli olduğu için de bacaklarına olan yük daha fazla artar. Bu da kalça ya da diz sorunlarını arttırabilir. İngiliz Bulldog ırkına ait köpeklerin beslenme rutini sadece veteriner kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Veterinerin sıklıkla önerdiği kaliteli ve besleyici olan mamalar belirli zaman aralıklarla verilmelidir.

Bunun dışında ise herhangi yiyecek verilmemesi gerekir. İngiliz Bulldog cinsinin doğum anı da zordur. Sahiplendiğiniz İngiliz Bulldog hamile kalırsa, veteriner kontrolü ile sezaryen doğum yapmalıdır. Aksi taktirde doğumu sancılı ve zor geçecektir. Eğer normal doğum gerçekleştirecekse yine veteriner kontrolüne gitmek gerekir. Cilt enfeksiyonlarına karşı da buruşmakta olan derileri ve sürekli salya akan ağızları her gün nemli bezle temizlenmelidir.

Atası olan Amerikan Bulldog ırkına dair merak edilenler için tıklayın

İngiliz Bulldog Fiyatları

İngiliz Bulldog köpek fiyatları 2021 yılında 3.000 lira ile 9.000 lira arasında değişirken 2022 yılında bu fiyatlar 4.500 lira ile 15.000 lira arasında değişmektedir, bu fiyat değişikliklerinin bir çok sebebi vardır, renk , fizik yapısı ve secere durumu gibi durumlar etkendir .

ingiliz bulldog fiyatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.