Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Tümör ve Tedavisi

İnsanların bu hayatta en çok istemeyecekleri şeylerden bir tanesi sevdiklerini kaybetmektir. Bu ister bir insan olsun ister hayvan olsun asla fark etmez. Hiçbir insan sevdiği bir insana zarar gelmesini ya da sevdiği bir hayvanın ölmesini istemez. Pek çok hayvan sever köpeklerinde ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilir.

Bunun sonucunda endişeye kapılıp kendine zarar verebilir. Fakat bu gibi şeyleri yapmak yerine öncelikle böyle durumlarda sakin kalınmalıdır. Kişi kendini ne kadar yıpratırsa yıpratırsın artık olan olmuştur. Kişinin köpeğinde bir tümör belirtisi varsa veya böyle bir hastalık olduğu ortaya çıktıysa sakin kalıp durumu nasıl çözeceğine odaklanmalıdır.

Bulunduğumuz çağın tıp dünyasında köpeklerde tümör ve tedavisi çok geliştiğinden ve bu alanda bir sürü çalışma yapıldığından ötürü herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Kişilerin panik yapması hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Öncelikle tümör denen şey iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Bu sebeple köpeğin acilen bir veteriner tarafından tedavi altına alınıp tümörünün iyi mi yoksa kötü mü olduğu öğrenilmelidir.

Ardından yapılması gereken şey ise gerisini veterinere bırakmaktır. Eğer tümör iyi huyluysa kısa bir ameliyatla veterinerler tarafından alınır. Eğer tümör yeni yayılmaya başladıysa ve çok daha az bir şeyse bunun ilaçla tedavisi de mümkündür. Elbette ki kanser kanserdir yani kanser ilaçları genel olarak ağırdır.

Fakat bu gibi durumlarda yapılması gereken fazla bir şey yoktur. Yani eğer köpeğin ilaç kullanması gerekiyorsa sağlığı açısından iyi olacağından dolayı ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Fakat tümör kötü huyluysa ve bulunduğu yere iyice yerleşmişse daha farklı ve daha acı verici tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Tabii bu acı verici kısmı insanlar için düşündürücü bir olaydır. Fakat bunun bu kadar abartılmasına gerek yoktur. Nasıl bir insan normal bir zamanda herhangi bir zarar gördüğünde acı çekiyorsa kanser tedavisi olurken de aynı acıyı hisseder. Hayvanlarda da insanlarda da genel olarak hissedilen acı aynı eşiktedir.

Bu tümör yöntemlerinden bahsetmek gerekirse bunlarda kemoterapi ve ışın tedavisi olarak söylenebilir. Eğer kişiler köpeğinde bir farklılık olduğunu ve köpeğinin herhangi bir hastalığa vakıf olduğunu önceden fark ederse bu tip acı verici tedavi yöntemlerine gerek kalmadan kısa bir ameliyatla tümör alınır ve köpek hayatına kaldığı yerden devam eder.

Köpeklerde Tümör ve Tedavisi
Köpeklerde Tümör ve Tedavisi

Köpeklerde Tümör Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde genel olarak insanlarla belirtileri gösterdiğinden dolayı bu konuda aynı belirtilerin görülmesi olasıdır. Yani genel olarak bir insan nasıl bir tepki veriyorsa veya nasıl şeyler hissediyorsa köpekler de aynı şeyleri hisseder. Köpeklerde tümör belirtileri öncelikli olarak daha az hareket etmek olarak gözlenebilir. Yani bir köpek eskisine göre daha az hareket ediyorsa orada bir problem var demektir.

Diğer bir belirti ise köpeğin vücudunda bulunan bir yerin sürekli olarak ağrıması veya dokunulduğunda acımasıdır. Eğer köpeğin vücudunda bulunan bir yere dokunulduğunda daha önce vermediği bir tepki veriyorsa orada bir problem olabilir. Bu da tümör belirtilerinden bir tanesidir. Bu gibi şeylere köpek sahiplerinin dikkat etmesi ve gerekeni yapması gerekir.

Köpeklerde Tümör Ameliyatı Ücreti Nedir?

Köpeklerde tümör ameliyatı ücreti için net bir şey söylenemez. Bunun sebebi ise her veteriner hekimin fiyatlandırmasının ayrı olmasıdır. Yani kişi nerede ameliyat yaptırmak istiyorsa orası ile iletişime geçip gerekli bilgileri almalı ve buna göre bir yol izlemelidir.

Köpeklerde Tümör Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Köpeklerde tümör tedavi çeşitleri aslına bakılırsa insanlardan çok da farklı değildir. Bir insana hangi tedavi çeşidi uygulanıyorsa köpeklerle de aynı şekilde tedavi çeşidi uygulanır. Elbette bazı farklılıklar ve uygulanış şeklinde bazı değişiklikler vardır.

Köpeklerde tümör tedavi çeşitleri bu şekilde söylenebilir:

  • Kemoterapi
  • Işın Tedavisi
  • İlaç Tedavisi
  • Tümör Ameliyatı

Bu şekilde köpek vücudunda bulunan tümörden arındırılır ve hayatına dilediği gibi devam eder.

Köpeklerde Tümör Neden Olur?

Köpeklerde tümör oluşumunun aslına bakılırsa çok net bir nedeni yoktur. Bazı doktorlara göre genetik olabilmekte bazı doktorlara göre ise sonradan meydana gelen bir şey olabilmektedir. Bu sebeple bir köpeğin genetik olarak mı yoksa daha sonradan mı bu rahatsızlığa kapıldığını öğrenmek isteyen kişiler köpeği bir veteriner hekime göstererek durumun gerçeğini öğrenebilir.

Köpeklerde Bulunan Tümör Öldürür Mü?

Köpeklerde bulunan tümörün öldürüp öldürmeyeceği tamamen tümörün boyutuna bağlıdır. Yani tümör eğer yeni başlamışsa ve tamamen yayılmamışsa kısa bir yöntem ile tümör alınabilir ve bu sorun ortadan kalkabilir. Fakat tümör artık geri dönülemeyecek kadar büyüdüyse kötü şeylerle sonuçlanabilir.

Tümör Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Tümör bulaşıcı bir hastalık değildir. Uzun yıllardır yapılan araştırmalara göre kanserli bir bireyden normal bir bireye kanser geçtiği görülmemiş ve böyle bir şey de kanıtlanmamıştır. Ülkemizde kanserli bireylerden normal bireylere bir hastalık geçeceği düşüncesi yaygın olduğundan dolayı genel olarak insanlar bunu yanlış bilmektedir. Fakat böyle bir şey mümkün değildir. Yani kanserli olan bireyden normal olan bir insana tümör veya kanser geçmesi gibi bir olay şu ana kadar görülmemiş o duyulmamıştır.

Köpeklerde Tümör ve Tedavisi
Köpeklerde Tümör ve Tedavisi

Tümör Ağrı Yapar Mı?

Tümör elbette ağrı yapabilir. Fakat o kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple herkeste ağrı yaptığı söylenemez. Fakat elbette tümörün yayıldığı yerde bir büyüklük varsa bu büyüklük ağrıya sebep olabilir.

Tümör Ameliyatı Hafıza Kaybına Yol Açabilir Mi?

Tümör ameliyatlarında hafıza kaybı gibi bir şey çok az rastlanan fakat olabilitesi olan bir şeydir. Yani asla olamaz diye bir şey söylenemez fakat kesinlikle olacak diye bir şey de yoktur. Ağır olan bazı kanser ve tümör ameliyatları esnasında hafıza kayıpları gibi şeyler söz konusu olabilir. Fakat bu her zaman için geçerli değildir yani olma ihtimali çok düşüktür. Bu sebeple kişilerin endişeye kapılmasına gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.