Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Tam Kan Tahlili Ne Zaman Gereklidir?

Diğer canlılarda olduğu gibi köpeklerde de bazı hastalıkların tanısında veya rutin muayene kontrollerinde tam kan tahlilinin yapılması gerekir. Tam kan tahlilinin yapılmasında veterinerin gözlemleri ve şüpheleri yeterli olur. Köpeklerin belirti göstermesi durumunda sahipleri tarafından veterinere götürülmesi veya rutin kontroller sırasında bazı sıkıntıların olması tam kan tahlilinin istenmesine neden olabilir.

Tanı koymak için tek başına yeterli olabileceği gibi bazı durumlarda ek tahlillerin olması gerekebilir. Bunun için veteriner yanında MR, röntgen veya benzer şekilde farklı tahliller de talep ettiğinde aksatılmadan yaptırılması önerilir. Aksi durumda köpeğinizin şüphe duyulan hastalığa karşı geç kalmaktan kaynaklı daha az şansı olması gibi istenmeyen olasılıklar ortaya çıkacaktır. Bunun için köpeklerde tam kan tahlili ne zaman gereklidir? sorusunun cevabı genel olarak veterinere bağlı şekilde verilir.

Köpeklerde Tam Kan Tahlili Ne Zaman Gereklidir?
Köpeklerde Tam Kan Tahlili Ne Zaman Gereklidir?

Veterinerin Hastalık Şüphesi Durumunda Tahlil

Köpeğinizin her zamanki rutin halini bildiğiniz için farklılık olduğunu anladığınızda bir süre gözlemledikten sonra veterinere götürmeye karar vermelisiniz. Halsiz, enerjisi yerinde olmayan, tüyleri dökülen veya hırçınlaşan köpeğinizin bunları neden yaptığını bilmek istediğinizde uzman gözetimi gerekli olacaktır.

Uzman bir şekilde yapılan değerlendirme ve ön muayene işleminde veterinerin bazı tanılar konusunda şüphe duyması kan tahlili istemesine neden olur. Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bir olasılık bile olması tam kan sayımı konusunda yeterlidir.

Rutin Kontrollerde Tam Kan Sayımı

Veterinerler herhangi bir sorun olmasa bile köpek cinsine göre ortalama 6 ayda bir kontrol için köpeğinizi görmek isteyecektir. Köpeğinizin rutin kontrollerinin yapılması benzer şekilde insanlarda olduğu gibi önceden oluşacak hastalıkların önüne geçmek içindir. Hastalıkların oluşmadan fark edilmesi çoğu zaman köpeğinizin yaşam kalitesini artırmak istediğinizde önemli bir etmen olarak karşınıza çıkar. Aynı şekilde rutin kontrollerde köpeğinizle alakalı her detaya bakılması ve değerlendirme yapılması için tam kan sayımı alınmalıdır.

Tam Kan Sayımı Neden Önemlidir?

Köpeğinizin tam kan sayımını isteyen veteriner şüphelendiği durumlarla alakalı bilgi vermek ve emin olmak için sonuçları görmeyi bekleyecektir.

Köpeğinizin tam kan sayımının alınması halinde:

  • Olası hastalıklara karşı önceden önlem alınması mümkün olur,
  • Beslenme ile alakalı rutinlerde sorun olup olmadığı anlaşılır,
  • Tanısı koyulmak istenen hastalıktan emin olmak daha kolay olur.

Bu tarz öncelikler köpeğinizin dönem dönem daha iyi olmasını kolaylaştıracak ve beslenme kalitesinde bile artış olmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı mutlaka veteriner hekim uygun gördüğünde tam kan sayımı alınmasını engellemek en doğrusudur.

Tam Kan Sayımında Sonuçların Anlamı Nedir?

Köpek sahibi olanların tam kan tahlili verdikten sonra sevimli dostlarıyla alakalı endişelendikleri görülür. Tamamen önlem veya kontrol amacı taşıyan bu işlemlerde değerin yüksek veya düşük çıkması ise endişenin daha da katlanmasına neden olabilir. Tam kan sayımında belirlenen referans ayarları göz önüne alındığında yükseklik veya düşüklük değerlendirmesi veteriner tarafından yapılacaktır.

Değerlendirme sonucundan sonra referans değerlerine bakılarak gerekli takviyelerin alınması veya önlem olarak ilaç başlanması yoluna gidilir. Bu nedenle mutlaka endişelenmemek ve sonuçların değerlendirilmesini beklemek önerilir.

Tam Kan Sayımının Çıkması Ne Kadar Sürer?

Tam kan sayımı gerekli olduğunda talep edilmesi ve ardından köpeğinizden sorunsuz bir şekilde alınması gerekir. Alanında uzman birileri tarafından alınması ve laboratuvara ulaştırılmasından sonra oldukça kısa süre içinde sonuçların değerlendirilmek üzere işleme alınması sağlanır.

Alınan kan için talep edilen tam kan sayımı olduğu için yapılması gereken işlemlerin detaylı olması zorunludur. Yoğunluk da göz önüne alındığında testlerin çıkma süresi için en fazla bir veya iki saat demek doğru olacaktır.

Tam Kan Sayımının Değerlendirilmesi

Veteriner tarafından talep edilen tam kan sayımı ile alakalı değerlendirme yapılması işlemini de yine veteriner yapacaktır. Veterinerin referans ayarları ve diğer sonuçlarla kıyasladıktan sonra net şekilde tam kan sayımını değerlendirmesi gerçekleşir. Kan sayımı işlemlerinde referans değerlerine bakarak bireysel değerlendirme yapmak yanlış olacağından yapılmaması gerekir. Bunun için veteriner değerlendirmesinden başka bir görüşe itibar etmemek önemlidir.

Tam Kan Sayımında Önemli Olanlar

Tam kan sayımı köpeğinizin kanında var olan, sağlığını ve değerlerini olumsuz şekilde etkileme olasılığı olan değerlerin takip edilmesini sağlar. Bundan dolayı kan sayımında hemogram, PCV, hemoglobin, eritrosit, MCV, lökosit sayısı gibi önemli verilerin daha çok değerlendirilmesi sağlanır. Sonuçların bazılarında düşüklük veya yükseklik olması tedavi alınması ile giderilecek haller olduğunda veterineriniz bilgi paylaşımında bulunacaktır.

Köpeklerde vitamin eksikliği karşısında sık sık tam kan sayımı istenir ve sonuçlara göre takviyeler yapılmasına karar verilir. Sonuçlarda yer alan birimlerin tamamının önemli olduğu ve sağlıklı bir yaşam kalitesi elde etmek için bakılmasında fayda olduğu bilinmelidir.

Köpeklerde Tam Kan Tahlili Ne Zaman Gereklidir?
Köpeklerde Tam Kan Tahlili Ne Zaman Gereklidir?

Teşhisin Tam Kan Sayımı İle Birlikte Koyulması

Teşhis için tam kan tahlili istendiğinde önemli olan durum değerlendirmenin tamamının yapılması ve sonuçların ne anlama geldiğine dikkat edilmesidir. Teşhis koymak için bazen tam kan tahlili yeterli olmadığında ek araçlar ile teşhisi desteklemek istenebilir. Bu sürecin biraz daha zaman alması ve testlerin yapılması gerektiği şeklinde yorumlanmalıdır.

Ama tam kan tahlili yeterli olduğunda ortalama birkaç saat içinde köpeğinizin neyi olduğunu öğrenebilir veya sağlıklı olduğu sonucunu alarak kontrolleri tamamlayabilirsiniz. Bunun için mutlaka tahlili isteyen veteriner hekimin yorumlamasını beklemelisiniz.

Tahlil ve Sonuçların Tedaviye Etkisi

Köpeğinizin tam kan tahlili sonucu tedaviye şekil veren en önemli etmendir. Kan tahliline bakmadan vitamin eksikliğinden şüphe etmek ve ilaç vermek sağlıklı olmayacağından atlanmamalıdır. Bunun için köpeğinizin gözlenmesi, veterinerin tanı koymak için tahlil istemesi, sonuçların çıkması ve atlanmaması gibi detaylara önem verilmelidir. En sağlıklı olan sıralama bu şekilde olduğundan aşamalar atlanmadan yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.