Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Alman Çoban Köpeği

Polislerin her daim yanında olan, arama ve kurtarma köpeği olarak kullanılan alman çoban köpeği doğru eğitildiği taktirde size, çocuklarınıza ve hatta diğer evcil hayvanlarınıza koşulsuz bir sevgi gösterecektir.

Alman Çoban Köpeklerinin Karakteri Nasıldır?

Alman çoban köpekleri yavru oldukları dönemden itibaren yeterli miktarda sosyalleştirildiklerinde diğer köpeklerle hatta kedilerle bile iyi anlaşabilen köpeklerdir. Çocuklarla arası gayet iyi olan bu köpek türünün yabancılara karşı şüpheci olduğunu ancak saldırma eğiliminde olmadığını da unutmamalısınız.

Bilinen en itaatkâr köpek ırkı olan bu köpeği eğitmek oldukça kolaydır, koruma konusunda da hiçbir kusuru olmayan bir köpektir. Yalnız kalmaktan hiç ama hiç hoşlanmayan Alman çoban köpekleri, cesaretleri sebebiyle polis, arama kurtarma ve terapi köpeği olarak da kullanılabilirler.

Alman Çoban Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

İri ve gösterişli bir vücuda sahip olan Alman çoban köpekleri, oldukça büyük bir ırktır. Alman çoban köpeklerinin erkeklerinin ağrılıkları otuz ile kırk kilograma arasındayken bu sayılar dişilerde yirmi iki ile otuz üç kilodur. Alman çoban köpeklerinin yerden yüksekliği altmış ile altmış beş santimetre arasındayken dişilerin uzunluğu elli beş ile altmış santimetre arasındadır.

Kahverengi, pas rengi, siyah ve siyah kombinasyonlu tüyleri çift kata sahiptir ve oldukça kalındır. Her daim siyah bir burnu olan Alman çoban köpeklerinin gözlerinin badem şeklinde olduğu ve koyu bir renge sahip olduğu da kayıtlara geçmiştir. Oldukça zeki olan bu köpeklerin zekâsı bakışlarına da yansımıştır, kendinden emin duruşlarını da dik ve öne doğru bakan kulakları ile tamamlarlar. Alman çoban köpeklerine genel olarak kısa tüylü olarak rastlansa da bu köpeklerin uzun tüylü olduğu da görülmüştür.

Alman Çoban Köpeğinin Beslenmesi Nelerden Oluşmalıdır?

Alman çoban köpekleri yüksek kaliteli besinlerle dengeli beslenmeye ihtiyaç duyan aktif e oldukça güçlü köpeklerdir. Bu sebepten ötürü yüksek kalitede proteine, tamamen sağlıklı yağlara ve bazı karbonhidrat çeşitlerine ihtiyacı vardır. Alman çoban köpeğinin beslenmesinin yüzde on sekizi ile yüzde yirmi ikisi yüksek kaliteli proteinlerden oluşmalıdır.

Bu oran oldukça yüksek olduğundan aldığınız mamanın ilk sırasında yer alan yiyecekler yüksek kaliteli protein içeren yiyeceklerden olmalıdır. Bu yiyecekleri kuzu, tavuk, biftek, balık, hindi, geyik eti ve karaciğer olarak listelemek mümkündür. Alman çoban köpeğinizin beslenmesinin yüzde beşi ile sekizini oluşturan sağlıklı yağlar ise balık yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, kenevir tohumu yağı, domuz yağı ve tavuk/kümes hayvanları yağıdır.

Alman Çoban Köpeklerine Kesinlikle Vermemeniz Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Alman çoban köpeklerine vermemeniz ya da onların mamalarında bulunmaması gereken besinler ile besin öğeleri şu şekilde listelenebilir:

 • Mısır
 • Mısır şurubu
 • Buğday glüteni
 • Tüm tahıllar
 • Gıda boyaları
 • BHA
 • BHT
 • İşlenmiş yağ
 • MSG
 • Soya
 • Sebze yağı
 • Bezelye proteini

Bu besinler Alman çoban köpekleri için oldukça zararlıdır ve bu besin türleriyle beslenen Alman çoban köpeklerinin ilerleyen yıllarda hastalandığı görülmüştür.

Bir Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Alana İhtiyaç Duyar?

Büyük boyutlarda ve yüksek enerjili köpekler olan Alman çoban köpekleri oyun oynayabilecekleri, enerjilerini atabilecekleri büyük boyutta bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu alanın çitle çevrili bir arka bahçe olması köpeğinizin sağlığı ve güvenliği için daha uygun olacaktır. Bir apartman dairesine ya da köpek kulübesine hapsedilmiş olan Alman çoban köpekleri, huzursuz olacaklarından yıkıcı davranırlar. Saatlerce bağlandıkları taktirde ise çok fazla havlarlar, zaman içerisinde ajite olurlar ve daha agresif bir hale gelebilirler.

Alman Çoban Köpekleri Ne Kadar Egzersize İhtiyaç Duyarlar?

Alman çoban köpeğinizin etrafında koşabilecekleri kadar büyük bir bahçesi varsa, burada geçirdiği zamana ek olarak köpeğinizi günde bir ya da iki defa yürüyüşe çıkarmanız köpeğiniz için oldukça iyi olacaktır. Köpeğinizin bahçesi eğer küçükse günde iki kereden fazla kez onu yürüyüşe çıkartmalısınız.

Köpeğiniz durduk yere hızlanıyor ya da yıkıcı davranışlarda bulunuyorsa bu durum egzersiz yeterince egzersiz yapmadıklarını ve enerjilerini atamadıklarını gösterir. Köpek parkları Alman çoban köpeğinizin enerjisini atabilmesi için harika bir yer olacaktır, bu parklarda köpeğiniz dilediği gibi koşabilir ve diğer köpeklerle oynayabilir.

Alman Çoban Köpeklerini Eğitmek Kolay Mı?

Alman çoban köpekleri hayatlarının ilk aylarına ve yıllarında dikkatli ve tutarlı bir eğitime ihtiyaç duyan köpeklerdir. Zeki ve enerjik köpekler olduklarından diğer ırklara kıyasla daha kolay eğitilebilirler ve enerjilerini eğitime olumlu yanıt vermek için kullanabilirler.

Ekleme olarak eğer Alman çoban köpeğinizi uygun bir şekilde yetiştirirseniz inanamayacağınız kadar iyi bir aile hayvanı olurlar. Yaşamlarının ilk aylarında onları çocuklara, erkeklere ve yabancılara bol bol maruz bırakarak sosyalleşmesini ve içe dönük bir köpek olmamasını sağlayabilirsiniz.

Bir Alman Çoban Köpeği Tam Olarak Ne Zaman Büyür?

Bir Alman çoban köpeğinin tam erişkinliğe ulaşması üç yılı bulsa da genel olarak on ile on sekiz aylık arasındayken tam boylarına ulaşırlar.

Alman Çoban Köpekleri Dışarıda Yaşayabilir Mi?

Onları sıcak tutmak adına kalın bir kürkleri bulunduğundan birçok Alman çoban köpeği dışarıda yaşama konusunda gayet iyidir. Yine de dış etkenlerden olumsuz etkilenmemeleri adına yeterli özelliklere sahip olan bir barınağa ihtiyaçları vardır. Alman çoban köpeklerinizi doğrudan güneşin altında, herhangi bir gölge alan olmadan bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Alman Çoban Köpekleri Çocuklarla İyi Anlaşabiliyor Mu?

Uygun bir eğitim gören ve uygun şekillerde yetiştirilen bir Alman çoban köpeği mükemmel bir aile köpeği haline gelebilir. Bir Alman çoban köpeği sahiplenirken sahipleneceğiniz köpeğin ebeveynleriyle tanışmaya özen göstermelisiniz.

Sahiplenmeyi düşündüğünüz Alman çoban köpeğinin sadece ev ortamında yetiştiğinden de emin olmalısınız. İyi mizaca sahip olan anne ve babası olan Alman çoban köpeklerinin de mizaçlarının iyi olacağını, hatta çocuklarla daha iyi anlaşacağını unutmamalısınız.

Alman kurdu Yavrusu sahiplenmek için patibul.com u ziyaret edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.