Evcil Marketim
KöpekKöpek Cinsleri

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı (Husky)

Irkların en asil ve dikkat çekici olan köpeklerden biridir Husky yavrusu. Sırf bu yüzden birçok kişi yaşama alanını hesaba katmadan barınaklardan değil petshop gibi yerlerden satın alır. Halbuki kurtarılması gereken birçok Husky ve diğer köpek cinsleri vardır.

Bu köpek cinsi öylesine ilginçtir ki sahiplenmeden önce mutlaka bilinmesi gereken belli başlı şeyleri bulunur. Bu makaleyi okuduktan sonra sibirya kurdu özellikleri ve bakımı (husky) hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Bir Köpektir?

Bilinen birçok canlı gibi sibirya kurdu özellikleri ve bakımı (husky) açısından oldukça zordur. Sebebi ise birçok hastalığa sahip olabilmesi, soğuk yerde yaşamayı sevmesi ve daha nicesidir. Elbette bu köpek cinsi de kendini sahibine sevdirir, sıcakkanlı ve sevecen bir köpektir üstelik ailesine de çok düşkündür.

Fakat Sibirya Kurdu herkese uygun değildir. Özellikle de popüler bir ırk olması son zamanlarda bireylerin tercih etme olasılığını arttırsa da barınaklarda karşılaşılan en sık köpek cinslerinden biridir.

Bakımı oldukça maliyetlidir ve sabır ister. Çok zeki ve bağımsızdır. Eğitimi son derece zordur bu yüzden Husky sahibi olacak bireyler öncelikle eğitimi için uğraş göstermeyi alışkanlık haline getirmeli, yavruyken hazırlıklara başlamalıdır. Kendinden emin ama kendine has kuralları olan, özgür yaşamayı seven, çabuk öğrenen bir köpektir. Bu da sahibine bağlılığı anlamına gelir.

Husky video

Husky Nasıl Eğitilir?

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı (Husky)
Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı (Husky)

Öncelikle büyük bir sabır ve özveriyle eğitimine başlanması gereken bu köpekler bir yandan son derece uysal da olabilir. Bu tamamen sizin ona karşı davranışınıza, alışkanlıklarınıza ve duygularınıza bağlıdır. Husky’lerde eğitim gerçekleştirilirken sürü liderinin kendiniz olduğuna ikna olmalısınız.

Aksi takdirde Sibirya kurdu özellikleri ve bakımı (husky) sizi oldukça zorlayacak, daha farklı davranışlar sergileyecektir. İnatçı ve fazlasıyla istekli olan bu köpeklere oyun ve eğitim konusunda bir sınır koymanız gerekir. Bu sınırı geçmemesi onun oyuna ve eğitime devam etmesi anlamına gelecektir.

Alaska Malamute Özellikleri İçin tıklayın

Sibirya Kurdu Hakkında Bilinmeyenler

Diğer birçok köpek ırkına nazaran Huskyler soğuğu çok sever ve oldukça dayanıklı canlılardır. Sıfırın altında 75 derece sıcaklıklara dayanabilir. Halihazırda Sibirya’nın soğuğunda yaşayan ve kızak çekmek için bir araç olan köpekler günümüz hava şartlarında pek yaşamaya elverişli değildir. Elverişli olmaması onun hiçbir zaman alışamayacağı anlamına gelmese de elbette her canlının yaşamak istediği yerde bulunması en temel önceliğimiz olmalıdır.

Sesli soluma, nefes alma güçlüğü, denge bozukluğu, soluk diş etleri ve aniden yere çökme gibi durumlar Huskylerin su ihtiyacını yeterince karşılayamadığının belirtisidir. Birçok insan bu detayı atlar ya da anlamadan gelir fakat o anda su ihtiyacının karşılanması gerekir. Bu gibi durumlarda son derece garip sahneler yaşanabilir dolayısıyla ihtiyaçlarının karşılanması her köpek gibi Huskyleri de mutlu edecektir.

Sibirya Kurdu Nerede Yaşayabilir? Sibirya kurdu özellikleri ve bakımı (Husky) konusunda zorluk yaşansa da alıştığı yerlerde rahatlıkla yaşanabilir. Bunun için ise güneş görmeyen yerlerde yaşamayı tercih ederler.

Ren geyiği sürüsü gütme ve bekçi köpeği olarak kullanılan bu köpek cinsi Alaska, Sibirya gibi yerleri tercih eder. Ortalama yaşam süreleri 13-14 yıldır ve ülkemizde Doğu Anadolu gibi Rusya’ya yakın yerlerde yaşaması daha olasıdır. Ayrıca son derece aktif ve oynamayı seven bir canlı olan Husky’lerin kürkleri onları daha soğuk yerlerde yaşaması adına korur.

Husky’ler Neden Tercih Edilir?

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı (Husky)
Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı (Husky)

Son zamanlarda oldukça adını duyuran köpek cinslerinden biri olan Husky’lerin tercih edilmemesi belli başlı sebepleri vardır. Bunlardan en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Son derece oyuncu köpeklerdir. Ailesiyle vakit geçirmeye, ilgi duyduğu şeyleri görmeye bayılır.
  • Aktiftir. Sürekli olarak oyun oynamak, bir işle uğraşmak ister.
  • Çok zeki ve akıllıdır. Anlatılmak isteneni anlar ve davranışlarıyla belli eder.
  • Meraklıdır. Fırsatını bulduğu anlarda evden kaçabilir. Dikkatli olunmalıdır.
  • Misafirperverdir ve çocuklarla çok iyi anlaşır.

Tüm bu pozitif ve negatif yanları değerlendirildiğinde Husky oldukça iyi eğitim alması gereken ve harika bir cinstir. Diğer ırkların yanı sıra eğitimi aldığı yer ev olmadığından birtakım davranış farklılığı gösterebilir.

Sibirya Kurdunun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kornea distrofisi, progresif retina atrofisi ve kataraktenetik gibi göz problemlerine yatkın olan Huskylerde bakım oldukça önemlidir. Örneğin gözlerde sulanma, çapak ve benzeri sorunlar meydana gelebilir.

Tırnak kesimi sırasında pek hoşlanmayabilirler bunun için rahat bir konumda olmasını sağlayıp pençelerdeki tüyleri kesebilirsiniz ve daha sonra tırnaklardan birini alın ve kesin. Kesimden sonra bakım yapmayı unutmayın. Halihazırda çok temiz bir köpek olduğu için sürekli olarak yıkamanıza gerek yoktur.

Senede bir iki kez yıkamayı alışkanlık haline getirseniz bile Husky için oldukça faydalıdır. Tüyler yılda iki kez mevsim değişikliklerinde dökülebilir. Elbette sıklıkla ev temizliği yapılmasında fayda vardır. Bunun yanı sıra dönemleri gelmeden tüyleri kısaltmak işe yarayabilir.

Husky Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle Huskyler her ne kadar temiz köpekler olsa da yaşadıkları yerin de temiz tutulmasından hoşlanırlar. Bunun için sık sık ev temizliği, diş temizliği ve buna benzerleri yapılmalıdır. Örneğin diş çıkarma döneminde Huskylerin ağzı kokabilir ve bunun için diş macunu yerine ağız bakım ürünleri tercih edilmelidir. Bu süreci kısaltmak için veterinerlerden destek almayı unutmayın.

Sibirya Kurdu – Husky Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları 2022 yılı fiyatları 2.500 lira ile 5000 lira arasında değişmektedir, bu değişimlerin sebebi cinsiyet, göz rengi ve yüz maskesine göre değişkenlik göstermektedir.

sibirya-kurdu

 Huskylerin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Yukarıda da söylendiği gibi oldukça zeki ve uysal olan bu köpekler, aileleriyle iyi anlaşır ve sosyaldir. Sürekli olarak dışarıda kalmak isteyebilir. Eğitilmesi kolaydır ve çabuk öğrenir. Tüyleri çok hızlı uzadığı için en önemli olumsuz özellik temizliğin sık yapılıyor olmasıdır. Ama yine de tercih edilme sıklığı oldukça fazladır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.