Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Bandogge Masstif

Agresif bir karaktere sahip olan bandogge masstif ırkı, ilgi görmekten hoşlanan ve sadık bir özelliğe sahip köpektir. İyi bir eğitim ile agresif yönlerini değiştirmek mümkündür. Daha çok bekçi köpeği olarak tercih edilmektedir.

Bandogge Masstif
Bandogge Masstif

Tarihi

Tarih boyunca oldukça ilgi gören bu ırk, Neapolitan Mastiff ve Amerikan Pitbull Terrier ırklarının çiftleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Güçlü ve sağlam duruşları ile hep bir ilgi odağı olmuştur. İlk kez kez 1960 yılında üretilmiştir. Üretildikten sonra özellikle güvenlik güçleri tarafından tercih edilmiştir. Bu köpek ırkını üretirken hedef güçlü ve etkileyici bir köpek türü üretmekti. En iyi koruma köpeğini ortaya çıkarmak için bu hedefi belirlemişler ve başarmışlardır.

Bandogge Mastiff Irkının Genel Özellikleri

Bu ırklar safkan köpek ırklarından değildir. İri cins köpek türlerindendir. Atletik bir yapıya sahiptir. Dünyada daha çok güvenlik güçleri tarafından koruma amaçlı tercih edilmektedir. Yavruyken sosyalleştirildiği takdirde saldırgan yapıları ortadan kaldırılabilir. Egzersiz yapmaya oldukça ihtiyaç duyarlar.

Zeki bir köpek ırkıdır. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir köpek ırkıdır. Sahiplerinin onlarla sürekli olarak ilgilenmesini ve sevilmesini isterler. İlgi ve sevgi onların hoşuna gider. Fazla havlayan bir köpek ırkı değildir. Gerekmedikçe havlamazlar. Tanımadığı insanalra karşı saldırgan bir yapıya geçebilirler.

Bandogge Masstif Karakteriksel Özellikleri

Bu köpek ırkı oldukça itaatkar bir özelliğe sahiptir. Sahibine karşı düşkündür ve sözünü dinler. Agresif bir yapıya sahip olsa da sahibinin sözünden çıkmaz. Sahibine karşı oldukça saygılıdır. Aktif bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri ile kapalı alanlarda pek fazla kalamaz. Kapalı bir ortamda kalmaktan keyif almaz.

Bu açıdan, ev ortamında beslenen bu köpekler evde tek başına bırakılmamalıdır. Dövüşçü bir yapıya da sahiptir. İlgi görmeyi çok sever. Sahibi ile vakit geçirmekten keyif alır. Sahibinin onunla oyun oynaması, onu gezdirmesi ve birçok şeylerden oldukça keyif almaktadır.

Bandogge Masstif Fiziksel Özellikleri

Bandogge Masstif köpek ırklarının sahip olduğu fiziksel özellikler şu şekildedir;

 • Kaslı ve iri bir yapıya sahiptir.
 • Erkekler 45 kg – 63 kg ağırlığa sahiptir. Dişileri ise 38 kg ve üzeri ağırlığa sahiptir.
 • Erkeklerin boyları 63 cm – 73 cm, dişiler ise erkeklere göre daha kısadır.
 • Kısa tüylüdür.
 • Tüy bakımları kolaydır.
 • Siyah, kahve, gri, altın – kahve ve kırmızı renklere sahip tüyleri vardır.
 • Benekli ya da çizgili renkte tüylere sahip olabilmektedir.
 • Küçük gözlere sahiptir.
 • Kulakları sivri uçlu ve küçüktür.
 • Kuyrukları sivri ve orta uzunluktadır.
 • Bacakları kısadır.
 • Güçlü bir yapıya sahiptir.

Bandogge Masstif Köpeklerinin Bakımı

Bu köpek ırkları kısa tüylere sahiptir. Bu açıdan bakımları zor olmamaktadır. Tüylerin iki haftada bir taranması yeterli olacaktır. Gerek duyulmadığı zaman yıkanmamalıdır. Yıkamak yerine kuru şampuan yardımı ile temizlenebilir. Patileri dışarıdan geldikten sonra temizlenmelidir. Ev ortamında besleyecek kişiler bu duruma dikkat etmesinde fayda vardır. Tüyleri yılda iki defa mevsim geçişlerinde dökülmektedir.

Köpeğin tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Ağız temizliği için dişleri haftada 1 – 2 defa fırçalanmalıdır. Tartar ve bakteri oluşmaması açısından bu önemlidir. Köpeklere özel üretilen diş macunu ve fırçalar ile düzenli olarak fırçalanması önemlidir. Günlük olarak egzersiz yaptırmak da bir o kadar önemlidir. Aktif bir yapıya sahip olan bu ırklar, sağlığı açısından günlük olarak egzersiz yaptırılması gereklidir. Kaslı ve güçlü yapılarını korumalıdır. Bahçeli ve geniş bir ortama sahip bir evde bakımı oldukça uygun olacaktır.

Bandogge Masstif
Bandogge Masstif

Çocuklar ve Diğer Köpekler ile İletişimi

Bandogge Masstif köpeklerinin diğer köpekler ile iletişimi pek iyi değildir. Diğer köpekler ile iyi iletişimler kurabilmesi için tanışması gerekir. Bu şekilde iletişim kurabilir ve arkadaş olabilirler. Diğer köpekler ile yan yana olmaktan pek fazla hoşlanmayan bir ırktır. Bunun için herhangi bir baskı uygulanmamalıdır.

Bu köpek ırkları, çocuklara karşı iyi iletişim kurabilme özelliğine sahiptir. Korumacı özellikleri ve aktif bir yapıysa sahip olduklarından dolayı çocuklara karşı iyi tutumlar sergiler. Çocuklar ile oyun oynamak ve onları korumak için bu köpekler tercih edilebilir. Ev ortamlarında çocuklar ile keyifli vakit geçirebilir. Aileler çocuklarını bu köpeklere emanet etme konusunda tereddüt etmelerine gerek yoktur. Koruyucu özellikleri ile her türlü tehlikelere karşı korur.

Bandogge Masstif Köpekleri Nasıl Beslenir?

Bu köpekler için yüksek protein değerlerine sahip olan mamalar tercih edilmelidir. Kaslı ve güçlü yapılarını korumak için bu önemlidir. Mamaların içeriğinde yer alan yağ miktarları, vitamin içeriği ve karbonhidrat miktarlarına dikkat edilmelidir.

Köpeğin aktif bir şekilde yaşamına devam etmesi açısından bu son derece önemlidir. Bu gibi özelliklere dikkat edilerek, en uygun mamayı tercih etmekte fayda vardır. Köpeğe karbonhidrat ağırlıklı bir mama verildiği takdirde enerjisinin düşmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda köpeğin çabuk acıkmasına neden olur.

Sağlık Durumu

Bandogge Masstif köpekleri sağlıklı bir köpek ırkıdır. Herhangi bir hastalığa karşı yatkınlıkları yoktur. Güçlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu yaşamamaktadırlar.

Bandogge Masstif Köpeklerinin Yaşam Ömrü

Bu köpek ırkları ortalama olarak 10 yıl yaşamaktadır. Sağlıklı, temiz, stresten uzak ve bir bakımla daha uzun yıllar da yaşadığı bilinmektedir. Birçok köpek ırkının yaşam ömrü değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tamamen ırksal gelişimlerinin hızlı olması ile alakalı bir durumdur.

Bandogge Masstif Köpeklerinin Yaşam Alanları

Bandogge Masstif köpek ırklarının yaşam alanı genellikle bahçeli bir evdir. Apartman dairelerinde yaşaması güçlük yaratacaktır. Yeteri kadar egzersiz yapmaları gerekir. Ev ortamında hareketli değillerdir. Bu açıdan bahçelikli müstakil bir ev ortamında yaşamaları daha uygun olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.