Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Amerikan Akita Özellikleri ve Bakımı

Akita

Amerikan Akita köpekler Japon yerli köpekleri olarak bilinmektedir. Japon ırkı köpeklerinin en iyi örneği olarak kabul edilen Akita köpeklerin geçmişi 1800’lü yıllara kadar uzanabilmektedir. Özellikle köpek yetiştiricilerinin ilgi gösterdiği Akita köpek cinsinin en kaliteli genlerin seçilerek geliştirilerek üretildiği bilinir.

Amerikan Akita cinsi köpekler Japon balıkçılarının sıklıkla tercih ettiği köpeklerdendir. Hem avcılık hem de dövüşçülük yetenekleri oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra nazik ve bir o kadar da sahiplerine karşı sadık bir kişilikleri vardır. İngiltere, Fransa ve İspanya’da da en çok beslenen köpek ırkı olarak popülerliğini korumaktadır.

Amerikan Akita Köpek Irkının Özellikleri

Amerikan Akita Özellikleri ve Bakımı

  • Renk olarak farklı tonlara sahip olmasının yanı sıra tüy yapısı kendisini koruyacak derecede kalındır. Oldukça yumuşak ve gür bir kürkü vardır.
  • Pelüş oyuncaklara benzeyen dış görünümü ile en popüler köpek cinsinden biridir.
  • Kalın bacaklı ve kaslı ve iri göğüslüdür.
  • İç mekanlarda yaşamak için oldukça uygun bir cinstirler. Ancak temiz ve korunaklı dış mekanlarda da yaşayabilirler.
  • Diğer köpek cinsleri ile bir arada olmaktan pek keyif almazlar. Bunun için de farklı bir evcil köpeğiniz daha varsa ayrı yerlerde yaşamamalarına dikkat etmelisiniz. Ya da yavru döneminden itibaren Akita cinsi köpeğinizi diğer köpeğiniz ile alıştırmalısınız.
  • Kendine ait bir yaşam alanı olmasından çok hoşlanırlar.
  • Akita köpek cinsinin bilinen en önemli özelliği ise mükemmel bir yüzücü olmalarıdır. Bunun için de pençeleri biraz daha yayvan bir yapıya sahiptir.
  • Yavru döneminden itibaren alıştırılırsa apartman dairesi içinde de uyumlu bir şekilde yaşayabilir.
  • Çok akıllı ve zeki bir köpek ırkı olduğu için eğitim açısından sahibine pek zorluk çıkartmamaktadır.

Akita Köpeklerin Bakımı Zor Mu?

İri bir köpek ırkı olduğu için genellikle tüy bakımı sizi biraz zorlayabilir. Çok yoğun ve sık bir tüylü kürkü vardır. Bunun için de düzenli olarak tüy bakımını yapmaya dikkat etmelisiniz. Sadece günlük olarak tüylerini fırçalamanız bakımı için yeterli olacaktır.

Suyu seven bir köpek ırkı olduğu için de düzenli olarak banyo yaptırmalısınız. Ancak tüylerini kurutmalısınız. Oldukça hiperaktif bir yapıya sahip olan Akita cinsi köpekler dışarıda oynarken kendilerini toz ve çamura bulayabilirler. Bu da onların tüy altındaki derilerinin de kirlenmesine neden olabilir. Ilık bir banyo köpeğin temizliği için yeterli olacaktır.

Oyuncaklar ile dışarıda vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Günlük egzersiz yaptırmanız aşırı kilo almasının da önüne geçecektir.

Amerikan Akita Köpek Tehlikeli Mi?

Amerikan akita

Akita cinsi köpekler bazen sinirli yapıları ile ön plana çıkabilmektedir. Avcı ruhlu köpek ırkı olduğu için biraz hareketlidirler. Ancak Akita cinsi köpeklerin kesinlikle saldırgan veya tehlikeli olmadıklarını belirtmek gerekmektedir.

Özellikle yaşadığı evdeki çocuklara ve aile bireylerine karşı çok korumacıdırlar. Ailesini sahipleneceği için yabancılara karşı biraz ön yargılı olabilirler. Farklı köpek ırkları ile hemen kaynaşamazlar. Yavruluk döneminde iken Akita cinsi köpeğe sosyalleşme eğitimi vererek bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.

Amerikan Akita Beslemek Yasak Mı?

Diğer köpek cinslerine karşı saldırgan bir tutum sergiledikleri için bazı ülkelerde sınırlama getirildiği bilinmektedir. Ancak Amerikan Akita cinsi köpeklerin beslenmesi ve yetiştirilmesi kesinlikle yasak değildir. Çok güçlü ve koruyucu bir yapıya sahip olan Akita’nın sahipleri tarafından nasıl eğitildiklerinin de önemli olduğunu söylemek gerekmektedir.

Kötü amaçlı olarak eğitilirse çok saldırgan bir köpek ırkına dönüşebilir. Bu durum ise sadece Akita cinsi köpekler için değil tüm köpek ırkları için geçerli olan bir durumdur.

Amerikan Akita Evde Beslenir Mi?

Eğer Akita cinsi bir köpek sahibi olmak istiyorsanız öncelikli olarak evin tek köpeğinin Akita olmasına dikkat etmelisiniz. Yavru döneminde iken bile eğitim vermiş olsanız da farklı köpeklere karşı her zaman bir önyargısı olacaktır. Bulunduğu yerde sadece kendisi yaşamak ister.

Amerikan Akita Özellikleri ve Bakımı

Bunun için de evde besleyeceğiniz Akita’ya farklı bir evcil arkadaş almamanız tavsiye edilmektedir.

Amerikan Akita Köpeklerin Sağlık Durumu

Oldukça sağlam ve güçlü bir genetik yapıları olduğu için kolay kolay hasta olmadıkları bilinmektedir. Ancak tüm köpek cinslerinde olduğu gibi diş ve diş eti sorunlarına karşı hassasiyet yaşadıklarının altını çizmek gerekir. Bunun için düzenli olarak ağız içi bakımını yapmalısınız. Kötü ağız kokusu Akita cinsi köpeklerde en yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir.

Böbreklerinde de sıklıkla sorun yaşayabilen Akita köpeklerin mamaları ile birlikte günlük olarak düzenli su içtiklerine dikkat edilmelidir.

Sık bir kürkü olduğu için yaz mevsiminde kene ve pireye karşı günlük kontrollerini yapmalısınız. Pire tarağı ile günlük tüylerini taramanız yeterli olacaktır.

Eğer Amerikan Akita köpek için kısırlaştırma işlemi yaptıracaksanız dişileri için 6 aylık olmaları yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Shih Tzu – Shih Tzu fiyat – Shih Tzu sahiplenme (patigen.com)

Akita Fiyatı Ne Kadar?

Safkan ve özel bir ırk olan Akita köpeklerin de diğer cinslere göre fiyatları dikkat çekmektedir. Yavru ve safkan bir Akita köpeğin fiyatı 1000 dolar ile 2000 dolar arasında değişebilir. Ancak yavru Akita’nın soyağacı ve cinsiyeti ile yaşı da yine fiyatına etki edebilen faktörler içerisinde yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.