Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Golden Retriever

En sık tercih edilen köpek ırkından biri olan golden retriever bakımı ve özellikleri üzerinde durmaya çalışacağız. Golden Retrieverlar nasıl bakılır, ne kadar yaşarlar gibi özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Golden ırkları hem sıcakkanlı hem de aile yapısına uygun olması dolayısı ile çok sık tercih edildiği biliniyor. Bu tür ırklar herhangi bir zarar vermeden kolayca uyum sağlayabiliyor ve sonradan pişman olunmuyor. Şimdi de bakımı hakkında biraz inceleme yapalım.

Golden Retriever Bakımı Nasıldır?

Golden ırkı bakımı oldukça kolay bir ırk olması ile bilinir. Ancak bu tamamen her şeyin kolay olacağı anlamına gelmeyebilir. Birtakım sorunların yaşanması ile golden sahipleri durumdan bıkabilir. Bu nedenle köpek sahibi olabilmek için tamamen istenmesi gerekir bu sonradan yaşanabilecek sorunların da önüne geçilmesini sağlar. Golden Retriever bakımında bilinmesi gerekenler;

  • Goldenların yaşam süresi 10-12 yıldır dolayısı ile bu süre zarfında koruyucu olunması şarttır.
  • Sürekli dışarı çıkmak, oyun oynamak gibi aktivitelerde bulunmayı isteyebilirler bu yüzden köpekle ilgilenilmesi şarttır.
  • Başka köpeklerle de iletişimde bulunması gerekir.
  • Kaliteli mamalarla beslenmesi gerekir.
  • Egzersizlere önem verilmelidir.

Gibi şeyler Golden bakımı için oldukça önem arz eder. Dikkat edilmesi gereken unsurlar temelde bunlardır. Bunlar golden retriever bakımı ve özellikleri hususunda önemli bir yere sahiptir.

Golden Tercih Edilmeli Midir?

Golden Retriever Bakımı Ve Özellikleri
Golden Retriever Bakımı Ve Özellikleri

Köpek sahibi olmak isteyenlerin en çok Golden türlerini tercih ettiği bilinir. Bu nedenle köpek sahibi olabilmenin en iyi tarafı sıcakkanlı ve sosyal bir köpeğinizin olmasıdır. Golden ırkı sırf bu yüzden bile tercih edilebilir. Yakınlarınızdan köpekleri sabah ve akşam dışarı çıkardıklarını belki duymuşsunuzdur bu aynı zamanda sizin sosyalleşmenizi de sağlayacağından büyük bir avantaj sunabilir. Bu tür şeylerin de köpek sahibi olmak hususunda değerlendirilmesi şarttır denebilir.

Goldenların Özellikleri Nelerdir?

Üzerinde durmakta olduğumuz golden retriever bakımı ve özellikleri konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok şeyin olduğu söylenebilir. Goldenların en bilinen özelliğinin sosyal ve sıcakkanlı olmak olduğunu söylemiştik. Ancak arkadaş canlısı olmaları koruma özelliklerini yani bekçi köpeği gibi algılanmalarının önüne geçebilir.

Herkesle çok yakın olmaları dolayısı ile koruma köpeği olamayabilirler. Bu da evin içerisinde koruma amaçlı alınan bir köpeğin varlığına ihtiyaç duymanıza yol açabilir. Bundan farklı olarak çok sabırlı oldukları da söylenebilir, aile içinde herhangi bir bebek varsa köpeğe emanet dahi edilebilir. Ayrıca en zeki köpekler sıralamasında 4. seçilmiştir. Rehber olarak eğitilebilirler görme engelli vatandaşlar için çok faydalı olabilirler.

Çok yakınlardır ve insanların en yakın arkadaşı olabilirler bu da kişilerin depresyona girmesini engelleyebilir ve takıntılılık seviyelerini, anksiyetelerini engellemeye yarar. Bu gibi özellikleri goldenların tercih edilme sıklığını arttırmayı başarmıştır. Böylece günümüzde en sık tercih edilen köpeklerden biri haline gelmişlerdir. Tercih etmek isterseniz de sırf bunlar sayesinde tercih edebilirsiniz.

Golden Irkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Dediğimiz gibi köpek sahibi olabilmek için gerekli isteğe sahipseniz goldenlar sizi her şekilde sıcak karşılayacaktır. Golden ırkları hakkında şunlar söylenebilir; küçükken alınan bir yavru golden’ın bakımına ekstra dikkat etmek gerekir. Köpekler annelerinden ayrıldıktan sonra değişik davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışlar dengesizlik, saldırganlık ya da tırmalama gibi şeyler olabilir.

Ayrıca küçükken yavrunun bakımında veterinere sık sık götürülmesi şarttır. Çeşitli sağlıksal problemlerinin çıkmasını engellemek için bunlar yapılabilir. Yeni gelen yavruyu da eve alıştırmak için gerekli özenin gösterilmesi gerekir. En başta yavru soğukkanlı dahi olabilir ama çok çabuk ısınırlar. Tuvalet eğitimlerinde veterinere danışmak gerekebilir bu tür şeyleri onlardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Köpeklerin Aile Yaşantısına Katkısı Nedir?

Golden Retriever Bakımı Ve Özellikleri
Golden Retriever Bakımı Ve Özellikleri

Bir köpek ırkı olan golden retriever bakımı ve özellikleri konusuna değinmiştik. Ancak aile yaşantısına da önem vermek gerekir. Köpeklerin en çok ihtiyaç duydukları sevilme ihtiyacını karşılayabilecekleri aile yaşantısı onlar için birebirdir. Katkıları evin içerisinde onlara gösterilen sevginin aynısını gösterebilmektir. Evin içerisinde sıcakkanlı ve yakın bir canlının bulunması herkesi mutlu edebilir. Bu nedenle köpek alımında bu gibi şeyler önemlidir.

Köpek Alımının Sakıncası Var Mıdır?

Köpek alımının belki de tek sakıncası onun eğlence ihtiyacını karşılayamamaktır. Eğer köpek sahibi olmak isteyen kişi vaktinin olmadığından yakınıyorsa bu köpek için olumsuzdur. Çünkü köpeklerin sık sık dışarı çıkma ihtiyaçlarının olması köpek sahipleri için zaman zaman sorun yaratabilir. Ancak temelde köpek alımının sakıncası yoktur denebilir. Böylece sıcakkanlı bir varlığın size evde zararının olmadığı hakkında bilgi vermiş olduk.

İlginizi Çekebilecek Bir Diğer Irk Goldendoodle Irkına ait Detaylı Bilgi İçin Hemen Tıklayın

Neden Köpek Sahibi Olmalıyız?

Çünkü köpekler en iyi arkadaştır denebilir. Evin içerisinde herhangi bir insanla yaşadığınız problemi elbette ki bir köpekle yaşamayabilirsiniz. Bu da doğrudan neden köpek almamız gerektiğini açıklar. Köpeklerin çoğu zaman stresi aldıkları da söylenebilir. Bu da depresyon zamanlarımızı köpeklerle daha kolay atlatabileceğimizi anlatır. Temelde köpek sahibi olmak herkes için iyi bir şey sayılsa da köpeklerden hoşlanmayan insanların da olduğu söylenebilir bu yüzden diyebiliriz ki köpek sahibi olmayı gerçekten istiyorsanız olmamak için hiçbir sebebiniz yok. Bir Golden Yavrusu sahibi olmak için patibul.com u ziyaret edebilirsiniz .

Golden Retriever

Çocuklar ve Köpekler Arasındaki İlişki Nasıldır?

Köpeklerin çocuklarla olan ilişkisinin sorgulanmaya değer kabul edilmemesi kendi yavrularına karşı sıcakkanlı olmalarından da anlaşılabilir kolaylıkla. Doğada her canlının kendi yavrusuna karşı yakın olmadığını belirtmek gerekir ancak golden veya genel olarak köpek türlerinin çok samimi ve yakın oldukları söylenebilir.

Buradan yapılabilecek çıkarım da elbette ki çocuklar ve köpekler arasındaki sonsuz bir bağdır. Çocukların güven duygusunu da tazeleyerek onların insanlarla ilişkilerini de kolaylaştırabilir, onları daha sosyal hale getirebilirler. Bu nedenle köpek alımı çocuklar için çok faydalı bir yaklaşım olarak görüldüğünden herkes tarafından tavsiye edilebilir. İlerideki yaşamlarında çocuklara kolaylık sağlanmak isteniyorsa mutlaka köpek alınmalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.