Evcil Marketim
KöpekKöpek Cinsleri

Alaskan Malamute

Dünya tarihinde kökeni en eski olan köpek ırkları arasında alaskan malamute ismi verilen köpekler yer alır. Alaska malamutu ve Alaska kurdu isimleriyle de anılan bu köpek ırkları işçi köpekleri olarak anılırlar. Geçmişte kızak çekmek amacıyla yetiştirilen bu köpekler günümüzde de yetiştirilmeye devam edilmektedir. Dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmeye devam eden bu ırka dair bilgiler şunlardır;

Alaskan Malamute
Alaskan Malamute

Alaska Malamute’nin Tarihçesi

Dünyanın en eski köpek ırklarından olduğu araştırmalar sayesinde ortaya çıkmış olan Alaska kurdunun tarihçesi 2000-3000 yıl öncesine dayanır. Bu köpekler ilk olarak Alaska’nın kuzeybatısında görülür. Irka ismini veren ise Eskimo kabilesi olan Mahlemutslar tarafından yetiştirilmeye başlamasıdır.

Mahlamutlar tarafından yetiştirilen köpekler fokların avlanması, kızak çekme ve kutup ayılarının yaşam alanlarından uzaklaştırılması için kullanılmıştır. 1869 yılında soyu tükenme tehlikesi yaşayan köpekler 1920 yılı itibariyle kurtarılır ve 1935 yılında AKC tarafından kabul edilen köpek ırkları arasında bulunur.

Malamute Video

Alaska Malamutu Fiziksel Özellikleri

Günümüzde Alaska malamutu farklı ülkelerde yetiştirilmeye devam eden bir ırktır.

İnsan ilişkileri yüksek olan bu köpeklerin fiziksel özellikleri ise şunlardır;

  • Alaska malamutu dev köpek ırklarından birisidir.
  • Irktaki köpeklerin ortalama uzunlukları erkeklerde 61 ile 66 cm arasında dişilerde ise 56 ile 61 cm arasındadır.
  • Köpeklerin ağırlıkları ise dişilerde 32 ile 38 kg arasında erkeklerde ise 36 ile 43 kg arasında değişir.
  • Irktaki köpeklerin vücut yapıları kaslıdır ve bu sayede heybetli görünüm sergilerler.
  • Kutuplarda yaşamaya elverişli olan bu ırkın tüy yapısı çift katlıdır. Ayrıca tüyleri oldukça kalındır ancak tüy boyları genellikle kısadır.
  • Tüy renkleri kahverengi beyaz, kızıl beyaz, siyah beyaz ve gri beyaz şeklinde görülür. Genellikle çift tüy rengine sahip olan Alaska malamutunda tüy renginin sadece beyaz olduğunu görmek de mümkündür.
  • Kürklü yapıda sırta doğru kıvrılan kuyrukları vardır.
  • Kulakları dik, gözleri yuvarlak çekik ve patileri dolgun görünümlüdür.

Bu fiziksel özellikleri yanı sıra heybetli görünümleriyle dikkatleri üzerlerine çekerler. Ayrıca bu ırktaki köpeklerin koku alma becerileri yüksektir.

Alaska Malamutu Karakteristik Özellikleri

Alaska malamutu köpek cinsinin en önemli karakteristik özelliği zeki ve sahibine sadık olmasıdır. Bunun yanı sıra bu köpekler arkadaş canlısıdırlar. Bu nedenle aileler tarafından alınıp beslenmesinde genellikle sorun yaşanmaz. Yapılarının hareketli olması sebebiyle oyun arkadaşlığı yapabilirler ve bu da çocuklarla iyi iletişim kurmalarını kolaylaştırır. Uzun yürüyüşler Alaska kurtlarının en sevdikleri aktiviteler arasında yer alır. Sosyal köpek ırklarından biri olmaları sebebiyle diğer köpek cinsleriyle anlaşmalarında sorun yaşanmaz. Bu köpekler havlama oranı yüksek köpeklerdendir. Bu nedenle apartmanda yaşayan kişiler için sorun oluşturabilir.

Alaska Malamutu Yaşam Süresi

Alaska malamutu beslemek isteyenler için köpek cinsinin yaşam süresi önemlidir. Çünkü dost sahibi olmak isteyen kimse dostunu hemen kaybetmek istemez. Alaska kurdu yaşam süresi yüksek olan köpek ırklarındandır. Bu köpekler ortalama olarak 10-12 yıl yaşarlar. Egzersiz ve düzenli beslenmenin etkisiyle yaşam süresinin artması ve 12 yıla ulaşması mümkün olur. Ayrıca sağlık sorunları için veteriner kontrolünün sık sık yapılması gerekir.

Alaskan Malamute
Alaskan Malamute

Alaska Malamutu Bakım ve Beslenmesi

Alaska malamutunun bakımı ve beslenmesi sahiplenen kişilerin zahmet çekmeyeceği derece kolaydır. Alaska malamutu kısa ve kalın tüy yapısına sahiptir. Bunun için tüylerinin kalın bir tarak yardımıyla haftada bir kere taranması tüy dökme sorunun yaşanmasını engeller. Bu köpeklerin en önemli bakım ihtiyaçları yürüyüşe çıkarılmalarıdır. Böylelikle enerjilerini atmaları ve sağlıklı kalmaları mümkün olur. Alaska malamutu köpeklerin diğer köpekler gibi göz, kulak ve diş bakımına dikkat edilmesi gerekir. Dişlerinin birkaç haftada veya ayda bir kere fırçalanması sağlıklı dişler için yeterli olur.

Güçlü ve dayanıklı yapıya sahip olan Alaska malamutunun beslenmesinde vitamin açısından zengin olan köpek mamaları tercih edilmelidir. Bunun dışında köpekler mama ayırt etmediği için beslenme konusunda zorluk çıkarmazlar. Hareketli yapılarının bulunması nedeniyle de fazla beslenme kaynaklı obezite sorunu yaşamazlar. Ancak bu ırkın çevresinde gördüğü her şeyi yiyebilme özelliği vardır. Bu nedenle dikkatli davranılması ve zararlı şeyleri tüketmelerinin engellenmesi gerekir. Bu köpeklerin sıcak bölgede beslendikleri durumunda bol su tüketmelerine dikkat edilmelidir.

Diğer ırklar için tıklayın detaylı bilgiye sahip olun

Alaska Malamutu Eğitimi

Alaska malamutu evcilleştirilmesi için uğraş verilmesi gereken köpekler arasında bulunur. Dost canlısı olsalar da girdikleri ortama uyum sağlamaları için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Ayrıca bu köpeklerin eğitimi için kişilerin titiz çalışmaları gerekir.

Alaska kurduna eğitim vermek için köpek ile güven ilişkisinin kurulması gerekir. Bu ilişki sayesinde köpeğin verilen komutları yerine getirmesi mümkün olur. Ancak eğitim için yavru Alaska kurdu tercih etmek daha doğrudur çünkü yavruyken bu köpeklerin eğitilmesi yetişkinlik dönemine göre daha kolaydır.

Alaska Malamutu Tüy Döker Mi?

Alaska malamutu orta derecede tüy dökme eğilimi gösteren köpeklerdir. Tüy dökme durumunun en yaygın olduğu zaman yaz mevsimidir. Yaz aylarında dökülen tüyleri kışın yeniden çıkar. Tüy dökmenin olmadığı dönemlerde tüy taraması haftada 1 kere yapılırken bu dönemde haftada 2-3 kere yapılmalıdır. Ayrıca yaz ayları için bu köpeklerin dışarıda beslenerek tüy sorunlarının ortadan kaldırılması mümkün olur.

Alaska Malamutu Sıcak Bölgelerde Yaşayabilir Mi?

Alaska malamutu veya Alaska kurdu olarak anılan bu köpekler soğuk iklim köpekleridir. Vücut yapıları kutuplarda yaşamaya uygun şekildedir. Bu nedenle hala en fazla Sibirya ve Alaska gibi bölgelerde yetiştirilir. Ancak bu köpeklerin sıcak bölgelerde yaşayan kişiler tarafından beslenmesi de mümkün olur. Bunun için köpeklerin ev yerine bahçede yetiştirilmesi önerilir. Ayrıca evde beslenmek istendiğinde yaşayacağı alanın serin olmasına dikkat edilmelidir.

malamute-yavrusu

Alaska Malamutu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alaska malamutu veya Alaska kurdu satın almak istenildiğinde kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi alınacak köpeğin gerçekten Alaska kurdu olup olmadığından emin olmaktır. Bunun için ırk hakkında araştırma yapılıp bilgi alındıktan sonra satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca satın alma esnasında köpeğin sağlıklı olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu sayede hastalık durumuna karşı sahiplenme sonrasında gerekli tedavi yaptırılabilir. Ayrıca sağlıksız Alaska kurdunun alınması durumunda kayıp nedeniyle sorunlar yaşanabilir.

Alaska kurdu köpekler havlama oranı yüksek köpeklerden oldukları için apartmanda bakımı zordur. Bu nedenle köpeği seçerken apartman dairesinde yaşamıyor olmaya dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca ev içerisinde bakılacağı durumlarda eğitimi verilmiş köpeğin seçilmesi önemlidir.

Alaska Malamutu Fiyatları

Tarihçesi 3000 yıl öncesine kadar dayanmakta olan Alaska malamutu sahiplenmek için fiyat araştırması yapmak gerekir. Fiyatlar köpeğin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, yavru ve yetişkin olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca Alaska kurdunun sahiplenileceği kişi veya petshopa bağlı olarak fiyatın farklılaşması mümkün olur. Yavru veya yetişkin olmasına bağlı olarak 2022 yılı fiyatları ortalama 4500 lira ile 9000 lira aralığında görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.