Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Bazen iyi bir koruma, bazen bir dost, bazen de çocukların ve tüm ailenin neşe kaynağıdır köpekler. Aynı zamanda dünyada ki en kolay eğitilebilen ve en sadık hayvanlarından birisidir. Hangi amaçla olursa olsun hangi türde veya ırkta olursa olsun, köpek beslemek çok farklı ve keyifli bir hobidir. Fakat bunun yanında bazı zorlukları elbette var.

Çünkü köpek beslemek; başlı başına zaman ayrılması ve ilgilenilmesi gereken, fedakarlık isteyen bir şey. Beslenmesini, aşılarını, büyüme ve gelişimini, ihtiyaçlarını kısacası her şeyini takip etmek ve ilgilenmek gerekir. Evinde köpek besleyenlerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de tüy dökülmesidir.

Bu problem belirli bir dönemde görüldüğü gibi, daha uzun zamanlarda da görülebilir. Her ne kadar; tüy dökme problemi köpeğin cinsine göre farklılık gösterse de çoğu köpekte görülebilen bir problemdir. Peki, köpeklerde tüy dökülmesi hangi sebeplerden olur? Tedavisi nedir? Bu problemi ortadan kaldırmak için nelere dikkat edilmeli? İşte köpeklerde tüy dökülmesi problemi, nedenler ve çözümü.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi
Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri

Köpeklerde tüy dökülmesinin bir ya da birden fazla nedeni olabilir. Mevsim geçişleri, beslenme problemleri, çeşitli hastalıklar bu nedenlerden bazılarıdır.

Diğer nedenleri ise şunlardır:

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yetersiz ve dengesiz beslenme, en başta tüy dökülmesi olmak üzere birçok sağlık problemine neden olur. Köpeğinizi tek tip beslenmeye alıştırmak onun için gerekli olan vitamin ve protein gibi maddelerin birçoğundan mahrum kalmasına sebep olur. Bu nedenle yaş, cinsiyet, ırk gibi faktörleri de göz önünde bulundurarak, bunlara uygun bir beslenme programı uygulamalısınız.

Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz, bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Eğer köpeğinizi ağırlıklı olarak kuru mama ile besliyorsanız; içeriğinde omega 3 ve omega 6 gibi yağ asitleri, ayrıca A, D, B ve C vitaminleri de içeren bir köpek maması kullanmaya özen gösterin. Ayrıca köpeğinize aldığınız mamayı çok sık değiştirmeyin.

Parazit Mantar ve Bakteriler

Köpeklerde tüy dökülmesi probleminin bir diğer nedeni ise parazit, mantar ve bakterilerin gibi dış parazitlerdir. Özellikle pire ve kene gibi parazitler ciddi biçimde tüy dökülmesine neden olur. Bunun dışında sıkça görülen bir diğer hastalık olan uyuz hastalığı da yine tüy dökülmesine neden olur.

En sık görülen uyuz hastalık türleri demodex, otodectes, notoedres ve sarcoptestir. En fazla bulaşan ise demodextir. Bunun dışında mantar enfeksiyonu da köpeklerde tüy dökülmesi problemine sebep olan bir diğer hastalıktır. Pek fazla bilinmese de yanlış şampuan kullanımı ve çok fazla yıkamak da tüy dökülmesine yol açabilir.

Stres

Köpekler; fazlasıyla duygusal canlılardır. Bu sebeple en ufak bir ilgisizlik ve sevgisizlikte depresyona girmeleri, stresli bi ruh haline bürünmeleri kaçınılmazdır. Ayrıca çevrelerinde ki olumsuzluklar da strese neden olan bir diğer faktördür. Bu tür nedenlerden dolayı köpeklerde tüy dökülmesi problemi görülebilir. Yani başka bir deyişle stres de köpeklerde tüy dökülmesine neden olabilir.

Hormonsal Sorunlar

Köpeklerde tüy dökülmesine neden olan bir diğer faktör ise hormonlarla ilgili problemlerdir. En sık görülen problem ise cushing sendromu hastalığıdır. Bu hastalık; zamanla köpeklerde bazı hormonsal problemlere veya farklılıklara sebep olabilir. Bu durumda uzman bir veteriner hekime başvurulması veya köpeğin muayene ettirilmesi en uygun olan yöntemdir.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Köpeklerde tüy dökülmesi problemini önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı konular ve uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Köpeklerde tüy dökülmesini önlemek için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmesi Sağlanmalı

İnsanlarda olduğu gibi; köpeklerde de sağlıksız, dengesiz ve tek tip beslenme birçok hastalığa neden olabiliyor. Bu durumun köpeklerde yol açtığı en büyük problem ise tüy dökülmesi problemi. Bunun önüne geçmek için ise sağlıklı ve dengeli bir beslenme uygulanması oldukça önemli.

Köpeğinize aldığınız mamanın içerisinde dengeli miktarda protein, çinko, demir, vitamin gibi maddelerin olup olmadığını kontrol edin. Bir başka ipucu ise; bazı mamaların içeriğinde bulunan vitamin ya da proteinler, her köpek için olmasa da bazılarında alerjiye neden olabiliyor. Bu nedenle köpeğinizde böyle bir problem varsa, mama almadan önce veterinere mutlaka danışın.

İç ve Dış Parazit Temizliği Düzenli Olarak Yapılmalı

Köpeklerde tüy dökülmesi probleminin en önemli nedenlerinden birisi de iç ve dış parazitlerdir. Bu problemin görülmesini, köpeğinizin sık sık kaşınmasından da anlayabilirsiniz. Bu tür parazitler; köpeklerin çoğunlukla dışarıda vakit geçirmesiyle ve dışarıda yapılan gezintiler sırasında kolayca bulaşabilir.

Eğer bunların kontrolü düzenli olarak yapılmazsa, bir süre sonra bu parazitler köpeklerde tüy dökülmesine sebep olur. İç ve dış parazit görülmesi durumunda veteriner hekime başvurulmalı ve uygun ilaçlar temin edilmeli, vakit kaybetmeden kullanılmaya başlanmalıdır.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi
Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Yıkama ve Kurutma İşlemi Doğru Yapılmalı

Köpeklerin bakımlarının düzenli olarak yapılması; parazit, mantar gibi problemlerin önüne geçmekle kalmaz, aynı zamanda tüy dökülmesinin de önüne geçmeye yardımcı olur. Bakım konusunda en etkili yöntem ise düzenli olarak yıkanmasıdır. Yıkanma sırasında doğru şampuan kullanılması da çok önemli.

Barınma Koşulları İyileştirilmeli

Köpekler hassas ve strese karşı duyarlı canlılardır. Bu nedenle; olumsuz çevre koşulları, stres gibi faktörler de tüy dökülmesi problemine neden olabilir. Bu problemin önüne geçmek için; köpeklerin barınma ortamları stresten uzak, temizlik ve hijyen açısından uygun, güven verici bir yer olmalıdır.

Köpeğiniz; evinizin bahçesinde ve bir kulübede yatıyorsa, kulübenin herhangi bir çatlağı ya da kırığı veya tamir isteyen yeri olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Gerekli kontrollerin yapılmaması durumunda, mikroplar ve zararlı bakteriler, kulübenin içine kolayca ulaşabilir. Bu da zamanla köpeğinizde tüy dökülmesine ve birçok hastalığa neden olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.