Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Alabay (Alabai) Köpeği Bakımı

Alabay

Alabay ya da Çoban köpeği denilince akla bu cins köpek türleri gelir. Çünkü kendisi çoban köpeğidir. Türkmenistan kökenli Alabay köpeği, en eski tarihlerde yaşadığı söylenir. M.Ö. 3000 senelerine kadar kalıntıları ortaya çıkmıştır.

Bu çoban köpekleri doğal köpek ırkından olduklarından kesinlikle cinslerinde yapay üretim türleri kullanılmamıştır. Çoğaldıkları yer olarak Rusya, Orta Asya ve Sovyetler Birliği olarak söylenmektedir. Günümüzde en çok yaygın olarak bulunduğu yerler ise Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan gibi bölgelerdir.

Yapıları gereği doğal yaşam koşullarına iyi uyum sağlarlar. Yağmur kar çamur demeden her türlü doğa olaylarına göğüs gelebilirler. Sahiplenenleri tarafından en çok bu özellik sevilir.

Bünyelerinin güçlü olması sebebiyle ufak tefek buluşabilecek sağlık problemleri genel bütün hayatını çok fazla etkilemez. Nitekim hiçbir şey olmamış gibi davranabilirler. Dev alabay  lakabıyla anılmasını nedeni ırklarının çok büyük olmasındandır. Bu cins köpeklerin yaşam süresi 12-15 sene aralığındadır. Bu durum genellikle çevre koşullarına, yaşayış biçimine, beslenmesine, aşılanmaya ve düzenli uyku sürelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her köpek cinsinde olduğu gibi ne kadar fazla özenli ve dikkatli davranılırsa yaşam süreleri o kadar fazla uzar.

Kafkas alabay cinsi köpekler de aynı türden gelmişlerdir. Yine aynı bu tür gibi ortak özellikleri çoktur.

Karakteristik özellikleri ile oldukça dikkat çekerler. Sahiplerinin genelde uyumlu ve uysal demesinin sebebi genlerinden gelen çobanlık özellikleri sayesindedir. Çok iyi iş sürerler. Geniş alanlarda bulunmayı, dolaşmayı ve oyun oynamayı çok severler. Bu konulara dikkat edilerek daha mutlu bir hayat yaşatmak mümkündür.

Bu cins köpeklerin sert görünüşleri birçok insana güven verir. Koruyucu ve gözü Kara özellikleri ile asil bir karakterlerdir. Kendilerine son derece saygılı davranılmasından hoşlanırlar. Aksi takdirde bekledikleri saygıyı alamadıklarında tehlike var zannedip saldırıya geçebilirler. Sahiplenen kişilerin bu yönünü İyi kavrayıp ona göre eğitim vermesi gerekir. Sahiplerine çok düşkün olduklarından o kişiler hariç diğer tüm kişilere saldırma durumları vardır. Bu yüzden bu konu hakkında dikkatli davranılması gerekir.

Çoban köpeği olması nedeniyle çoğu zaman bağımsız hareketler sergilerler. Bu durum eğitim sürecini olumsuz yönde etkileyebilir.  Koruyucu yönleri daha çok ön planla çıkarılarak bu bağımsız tavırlarının bir nebze olsun önüne geçilebilir.

Alabay Tehlikeli mi?

Alabay Tehlikeli mi

Genelde bu soruyu dağ gibi yüksek kesimlerde yaşayan kişiler sormaktadır hele ki bu kişilerin küçük çocukları varsa! Sahiplenmek isteyen kişinin endişelenmesi son derece normaldir çünkü boyutları normal köpeklere göre oldukça fazla büyüktür.

Karakteristik özellikleri sebebiyle tehlike ve karşı saldırı görmedikleri hiçbir canlıya saldırma eyleminde bulunmazlar. Karşılarındaki insan küçük bir çocuk ise durum daha bir hassaslaşır. İyi olduklarından karşılarındaki kişinin kendilerine ne kadar büyük hasar vereceklerini önceden tespit edebilirler Bu sayede çocuklara çok fazla dokunmazlar.

Alabay köpekleri sahiplendikten kısa bir süre sonra kuyrukları kesilebilir. Bunun en değişik nedeni ise doğal tabiatında yani dağ gibi yerlerde kurtlarla karşılaştıkları zaman daha iyi saldırıp daha iyi konuşacağına inanılmaktadır. Bu sayede kuyrukları kesilir. Bu durum kimi veteriner hekim tarafından hoş kabul edilmez.

Sahiplerinin en çok dikkatini çeken fiziksel özelliği ise kürk renkleridir. Genelde beyaz renkli olurlar. Bu yüzden onlara Beyaz alabay da denir.

Alabay Kaç Lira?

Alabay Kaç Lira

Alabay fiyat konusunda ortalama bir değere sahiptirler. Geçen 2021 senesine göre fiyatlarında artış görülmektedir. Bunun en belirgin sebebi artık daha iyi eğitim verilmesidir. Fiyat konusunda genelleme yapılacak olursa güncel olarak tutar 8.000-10.000 TL arasındadır.

Bu cins köpekler kilo olarak dişilerde 40-65 kg erkeklerde 50-79 kg arasında değişkenlik gösterebilir. Göz renkleri genellikle ela siyah ve kahvedir. Boyutları oldukça büyüktür. İri kemikli ve kaslı vücutlarıyla oldukça etkileyici gözükürler. Çoban köpekleri türlerinin en çok tercih edilen köpeğidir.

Bu köpeklerin bakımı beslenmesi ve diğer tüm ihtiyaçları veteriner hekim tarafından gözetilmelidir. Sahiplenildiği ilk zamanlarda mutlaka bir aşılama takvimi oluşturulmalıdır. Ve bu takvimi harfiyen uyulmalıdır. Bu sayede güçlü yapılarına daha fazla direniş katarlar. Alabay SIYAH  rengi ile de güzel gözükür.

Alabay yavrusu fiyat

Alabay yavrusu fiyat

Alabay yavrusu fiyat konusunda büyüklere nazaran daha uygun fiyatlıdır. Küçüklük halleri daha az bakıma ihtiyacı olduğundan daha uygun fiyatlı sahiplendirilir. Küçüklük halleri daha sevimli olduğunu söyleyen kişilerde vardır. Bu yüzden büyümüş hallerine oranla daha fazla sahiplendirilir. Aynı zamanda ücretsiz sahiplenme fikrine hiç hayır demeyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu konuyu en iyi sonuca ulaştıran kişiler veterinerlerdir.

Sahiplenme sırasında oluşabilecek tüm olumsuz durumların önceden tahmin edilmesi ve ona göre önlem alınması gerekir. Belli olmuş hastalığı var mı yada şu ana kadar tamamlanmış aşısı var mı diye bu iki soru mutlaka sorulmalıdır. Aksi takdirde süreç bu cins köpekler için yeniden başlayacaktır. Ve aynı zamanda sahiplendiği kişilerde belli sorunlarla karşılaşacaktır.

İlginizi Çekebilir: Tibet Mastifi Özellikleri ve Bakımı- Tibet Mastifi Fiyatları (patigen.com)

Alabay çoban köpekleri doğal ortamlarında oldukça mutludurlar. Ev ve apartman hayatına uygun yapıları olmadığından. Genellikle bahçe, bağ gibi yerlerde beslenmesi gerekir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.