Evcil Marketim
KöpekKöpek Eğitimi

Köpek Eğitimeni Olmak

Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi, ailenize katılan sevimli tüylü dostunuzun mutlu ve konforlu bir yaşam sürmesi için oldukça önemlidir. Sahiplendiğiniz sevimli dostunuzun siz ve aileniz ile birlikte daha uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için bazı eğitimlerden geçmesi gerekir. Bunu da sahibi olarak siz yapmalısınız.

(53) Yeni Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 10 Kolay Yolu – YouTube

Eğer bunun için vaktim yok veya ileri derecede bir köpek eğitimi vermek istiyorum diyorsanız belirli bir yaşa geldiğinde profesyonel köpek eğitmenlerinden destek alabilirsiniz.

Her bir köpek cinsinin karakterleri birbirinden farklıdır. Ayrıca sizler ile birlikte yaşayacak olan köpeklerin daha uyumlu ve sevecen bir şekilde yaşayabilmesi için mutlaka yavru döneminden itibaren düzenli olarak eğitim alması gerekmektedir.

Sevimli dostlarınızı eğitirken ödül mamalarını ve sevginizi kullanabilirsiniz. Ancak bu süreçte minik dostunuzun psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için mümkün olduğunca sakin kalmalı, sabırlı olmalı ve cezalandırma sistemini tercih etmemelisiniz.

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru köpek eğitimi için profesyonel bir sonuç elde edebilmek adına bazı şeylere çok dikkat etmelisiniz. Öncelikli olarak köpeğinizin ırkını bilmeli ve kaç aylık olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bazı köpek ırkları oldukça zeki ve eğitime de açık cins oldukları için 3 aylık olduktan sona eğitimlerine başlanılabilmektedir. Ayrıca ne kadar süredir sizin yanınızda olduğu da eğitimden verim alabilmeniz adına büyük önem taşımaktadır.

Yavru köpek eğitimi için takip etmeniz gereken adımları sizler için listeledik:

Köpek Eğitiminde Sosyalleşmesine Dikkat Edin

Yavru köpeklerin bu dönemde pek çok evcil hayvan ve insan ile bir arada bulunmasına özen göstermelisiniz. Bazı köpek cinsleri agresif tavırlara veya ısırma eğilimlerine yaktın yapıya sahiptirler.

Bu yatkınlıklarını geri plana atmak ise sahibi olarak sizin elinizdedir. Bunun için de sosyal yaşantının içerisine onu alıştırarak insanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı çok daha ılımlı bir yapıya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Oyun oynamayı seven ve sevecen bir köpek yetiştirmek sahibi olarak tamamen sizin elinizde olan bir durumdur.

Temel İtaat Eğitimlerine Başlayın

Temel İtaat Eğitimlerine Başlayın

Yavru köpek eğitimi denildiği zaman akla ilk olarak temel itaat eğitimi gelmektedir. Köpeğinizin bu dönemde eğitilmesi özellikle hırçın davranışlarının kontrol altında tutulabilmesi için oldukça önemlidir.

Temel itaat eğitimi sayesinde sahibi olarak onun üzerine bir kontrol mekanizması kurabilirsiniz. Özellikle itaatkar olmayan bazı ırklar için yavruluk döneminde geç kalmadan itaat eğitimlerine başlanılması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca yavru köpekler için temel itaat eğimi, Köpek Eğitiminde köpeğinizin sizin kurallarınızın dışına çıkmadan size sadık kalabilmesi için de büyük önem taşımaktadır.

Eğitim Sırasında Kurallarınızı Öğretin

Aynı evin içerisinde evcil bir hayvan ile yaşamak hem onun hem de sizin için zorlayıcı olabilir. Özellikle köpekler sahiplerine karşı daha sadık ve itaatkar canlılar olarak bilinirler.

Ancak yavru döneminde iken kurallarınızı tam olarak öğretmezseniz köpeğiniz sizi evin içerisinde de dinlemeyecektir. Bu pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Yavru döneminde evin kurallarını ona öğretmeniz evde yalnız kaldığı zaman bile sizin sözünüzden çıkmamasını sağlayacaktır.

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Minik dostunuzu eve getirdiğiniz ilk andan itibaren onun ve sizin için en önemli konulardan biri olarak tuvalet konusunu gündeme taşımalısınız. Köpekler kedilere oranla tuvalet eğitimlerinde biraz daha zorlayıcı olabilirler.

Ancak bu süreci yavru döneminde iken doğru bir şekilde yönetebilirseniz çok başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Köpek tuvalet eğitimi için öncelikli olarak hazır tuvalet petlerini tercih edebilirsiniz. Ancak bunun dışında köpeklerin yaşı da tuvalet eğitimi için dikkat etmeniz gereken konulardandır.

Genel olarak tüm köpek ırklarında 3 aylık oldukları zaman tuvalet eğitiminin verilmesi önerilmektedir. Ancak köpeğinizin yaşı biraz büyükse veya sokaktan sahiplenmiş iseniz tuvalet alışkanlığını evde de devam ettirecektir. Bunun için yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi vermek daha zordur.

Tuvalet Alanını Belirleyin

Eğer evinizde köpeğiniz için ayrı bir bölüm oluşturacaksanız öncelikli olarak bu alanın bir köşesini de tuvalet eğitimi olarak belirlemelisiniz. Buraya bir pet sererek ilk olarak tuvaletini bu alana yapmasını sağlamalısınız.

Bu süreçte köpeğinizi sürekli olarak takip etmeniz oldukça önemlidir. Köpek tuvalet petleri sayesinde köpeğiniz kendi tuvaletinin kokusunun bulunduğu yere gidecek ve buraya tuvaletini yapmaya devam edecektir. Eğer pet kullanmak istemiyorsanız köpek kumlarını da tercih edebilirsiniz.

Tuvalet Alanı Haricindeki Yerleri Temizleyin

Eğer evin bazı bölgelerinde kendi tuvaletinin kokusu kalırsa sevimli dostunuzun kafası karışacak ve tuvaletini kokunun bulunduğu her yere yapabilecektir.

Bunun için de tuvalet alanı haricide kalan her yeri uygun temizlik ürünleri ile temizlemeye özen göstermelisiniz. Evin hiçbir yerinde kokusu olmazsa köpeğiniz sadece pedinin bulunduğu bölgeye tuvaletini yapacaktır.

Köpeğinizi Takip Edin

Köpeğinizi Takip Edin

Köpekler genellikle mamalarını yedikten kısa bir süre tuvalet ihtiyacını karşılamak isteyecektir. Bunun için mamasını yedikten ve suyunu içtikten sonra sevimli dostunuzu tuvalet alanına götürerek orada bekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpek Eğitmeni Kursu -Köpek Eğitmeni Eğitimi (patigen.com)

Ayrıca tuvaletini sadece alan ve pedinin üzerine yaptıktan sonra onu ödüllendirmeyi de unutmamalısınız. Eğer yanlış bir yere tuvaletini yaparsa kesinlikle cezalandırmamalısınız. Köpeğinizi gözlemleyerek ona kolaylıkla tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.