Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı

Boston Terrier

Boston Terrier sahiplenme her insanın rahatlıkla yapabileceği, bakımını kolaylıkla sağlayabileceği cins köpektir. ABD kökenli olan bu ırk adına Boston şehrinden alır. Sebebi ise orada fark edilmesidir. Amerikalı sahipleri görüntüsünden çok hoşlanırlar. yapıcı ve sessiz duruşu, çok fazla saldırgan olmayışı sebebiyle Amerikan beyefendisi adını takmışlardır.

Köpek Irkları – Boston Terrier – YouTube

Bu cinsi köpekler kısa kuyrukları ve kocaman gözleriyle sevimli gözükürler. kas yapısı sıkı olduğu için , uzun saatler boyunca yürüyüş yapabilir ve enerjik kalabilir.

Bu cins köpeğin komik bir özelliği yüz yapısının buruşuk olması genellikle yüz yapılarını eğlenceli bulurlar. tombul yanakları ve küçük burunları her zaman yüzünü tamamlayan bir parça olmuştur.

Boston Terrier kovalamacılık oynamayı son derece severler. Kendilerinden korkup kaçan kişilere oyun zannederek kovalamaya devam ederler. Sahipleri tarafından bir şey olmaz uyarısı gelse bile karşı taraf o anda dinlemeyecektir. çok zeki hayvanlar olduğu için bu kovalamacayı  zevkine devam ettirirler. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey yere çömelip öylece beklemektir. Bu şekilde korkunçlu oyun sona erer.

Bu cins köpekler parlak ve büyük nesnelere karşı çok ilgili ve meraklıdırlar. evdeki eşyalara kimi zaman zarar verebilirler. onlar için oyun oynamanın duru durağı olmadığında, kendilerini bu konuda pek dizginleyemezler. Günün belli saatlerinde dışarıda alabildiğine koşarak, etkili vakit geçirirlerse bu oyun saldırganlığı zamanla son bulacaktır.

Bu cinsi köpeğin eğitimi sırasında, onlara çok zorlayıcı ve karmaşık komutlar verilmemesi daha uygun olur. önce bir komutu iyice kavramalı, o kavramla alakalı ikinci komutu öğretmek onlar için daha yapıcıdır.

eğitim sırasında kısa periyotlarla sık çalışılırsa daha etkili bir eğitim olur. eğitim süresinin sonunda ise küçük ödüller veya ödül mamaları kullanılırsa eğitime teşvik açısından daha yararlı olur.

Bu cins köpekler son derece temiz olurlar. bulundukları yerlerin temiz olması onların yaşam standardı açısından çok daha iyi kılar. kendi vücutlarının temiz olması yani düzenli olarak banyo yaptırılması onların çok hoşuna gider. Yine de çok soğuk havalarda banyo yapması uygun olmaz. tıpkı parlak nesnelere ilgisi gibi suyun yansımasına da oldukça ilgilidir. Banyo sırasında sorun çıkmaz.

Boston Terrier tuvalet eğitimi konusunda oldukça iyidir. birkaç basit alıştırma ile düzenli bir rutin oluşturulabilir.

Boston Terrier bakımı oldukça kolaydır. Haftalık bir iki kez tüy taranması onlar için yeterlidir. Özenilmesi gereken konu diş temizliğidir. çünkü mevcut ağız yapısı diş eti rahatsızlıklarını beraberinde getirir.

beslenme rutinleri mutlaka olmalıdır isteğe bağlı Sabah öğle ve akşam az porsiyonlarla  beslenilebilir. Bakım konusunda aslını olmayacak diğer bir husus ise aşılama konusudur. veteriner hekimin önerdiği tarihte aksatılmadan mutlaka tüm aşılarını yaptırmış olmak onların yararınadır.

yaklaşık 13 sene boyunca hayatımızda kalacak Boston Terrier yeterli Özen gösterildiği takdirde huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürecektir.

Boston Terrier Çok Havlar mı?

Boston Terrier Çok Havlar mı

Bu konu hakkında genelleme yapılacak olunursa, köpek gibi tehlike anında şiddetle havlamaya başlarlar. Onun dışında genel hayatta çok fazla havladıkları görülmemiştir. Yani apartman ve ev hayatına son derece uygun evcil hayvanlardır. zamanda düşük enerji ihtiyaçlarından sahiplerine zorluk çıkartmazlar.

Boston Terrier Tüy Döker mi?

Cilt yapısı hassas köpeklerdir. Sık aralıklı ve kısa tüyler diğer köpeklere oranla çok fazla dökülmez. Fakat yeni denediği bir mama, psikolojik tramvaylar,4 ev yemekleri gibi faktörlerle dökülme oranı artacaktır.

Kürk renkleri siyah alt fonun üzerine beyaz desenlerle kaplıdır. uzaktan bakıldığında oldukça göz alıcı gözükür. Çok kürkünün güzelliğine hayran kalırlar. kürklerinin sağlıklı olması onları bütün vücut olarak sağlıklı yapar. çünkü ancak düzenli ve refah bir hayat yaşayan köpekler de parlak ve güzel kürk bulunur.

Boston Terrier Kaç Kg ?

Boston Terrier Kaç Kg

Bu  cins köpeklerde vücut kitle indeksi mutlaka kontrol altında olmalıdır. Sınırı aşan köpeklerde direkt müdahale gerekir. Kilo oranları istenilen düzeyde olmadığı takdirde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Boston Terrier için en ideal kilo aralığı 4kg ila 7kg’dır. Dişiler için bu oran 5kg ila 8kg arasında sabittir. Doğum oranına veya hamile olmasına bağlı değişiklik gösterir. Boyları ise sabit olarak 39cm ila 49cm arasında seyreder.

Boy ve kilo oranın beslenme düzeye ile mutlak ilişkisi bulunur. Ne kadar çok sağlıklı beslenirse o kadar vücut bütünlüğünü normal seyredecektir.

Boston Terrier Fiyatları

Boston Terrier Fiyatları

Boston Terrier  fiyat konusunda 3.500 TL ile 8.000 TL arasında seyretmektedir.

Bu cins köpekler ortalama olarak her doğumda en az 3 yavru köpek dünyaya getirir. Sağlıklı olması ve sütten kesilmesi ile, sahiplendirilmeye hazırdırlar. genellikle yavru tercih edilir. Boston Terrier yavru fiyat aralığı ortalama olarak yaşını doldurmuş erişkin olan kopeklerin fiyatları ile eşdeğerdedir. Sadece ufak bir farkla sahiplendirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kafkas Çoban Köpeği -Kafkas Çoban Köpeği fiyatları- Kafkas (patigen.com)

kimi sahiplendiren insan ilk bakıcısı olduğu için köpek harici kendine de para istemektedir. Yeni çıkan bu durum kimilerine saçma geldiğinden, ücretsiz sahiplenmek için çeşitli ilanlara ve barınaklara başvururlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.