Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde Vajinal Kanama Neden Olur?

Köpeklerde vajinal kanama konusu pek çok insana sorun çıkaran ve insanların endişeye kapılmasına sebep olan olaylardan bir tanesidir. Köpeklerde vajinal kanama konusu bazı durumlarda kişilerin endişeye kapılması gereken bir konu olabilirken bazı durumlarda da endişe etmemeleri gereken ve belli bir süre sonra geçebilecek bir olay olarak tanımlanır.

Evinde hayvan, özellikle de köpek besleyen insanlar belli bir süreden sonra köpeklerinin vajinasında bir kanama meydana geldiğini görebilirler. Köpeklerde vajinada meydana gelen bu kanama sadece ve sadece dişi köpeklerde meydana gelir.

Bu gibi durumlarla karşılaşan insanlar genellikle hemen bir veterinere ulaşıp köpeklerde vajinal kanama neden olur? Sorusunu iletirler. Fakat asla endişe edilmesine gerek olmayan şeyler olmuş olabilir. Eğer köpeğin regl dönemi geldiyse köpek bu sebepten dolayı kanama geçiriyor olabilir. Bu gibi bir durumda endişe edilmesine gerek yoktur.

Çünkü bu durum zamanla geçecektir. Fakat köpeğin rahminde bir sıkıntı meydana gelmiş ve bu sebepten dolayı da herhangi bir kanama yaşıyor olabilir. Eğer kanama bu sebepten dolayı ise rahimde başlayan kanama vücudun diğer bölgelerine yayılarak köpeğe ciddi zararlar verebilir.

Bu gibi şeylerin olmasını istemeyen insanlar ise genellikle böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında hemen bir uzmana danışıp durumun ne olduğunu sorarlar. Bu da en yapılması gereken şeylerden bir tanesidir.

Köpeklerde Vajinal Kanama Neden Olur?
Köpeklerde Vajinal Kanama Neden Olur?

Köpekler Yılda Kaç Kez Regl Olur?

Dişi köpek sahiplerinin çok merak ettiği ve sürekli olarak araştırdığı bir diğer konu ise köpeklerin yılda kaç kere regl olduğudur. Köpeklerin regl olması genel olarak altı ayda bir gerçekleşir. Fakat bu durum bazı köpeklerde yılda 1 kez olabiliyorken baz köpeklerde ise yılda 4 kereye kadar çıkabilir.

Yani köpekler cinslerine veya yaşlarına göre farklı farklı şekillerde regl olabilirler. Eğer bir kişi yeni bir köpek sahiplendiyse ve köpeği dişi ise öncelikle bir veterinere götürüp kaç kez regl olacağını öğrenmeli ya da en azından bunun için internet üzerinde kısa bir araştırma yapmalıdır.

Eğer köpek sahibi böyle bir şey yapmazsa köpek regl olduğu zaman köpeğinde ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşünüp paniğe kapılabilir. Bu sebeple köpek sahiplerinin paniğe kapılmaması adına köpeğin cinsine göre her anlamda ufak çaplı bir araştırma yapılması kişilerin yararına olacak şeylerden bir tanesidir.

Köpekler Regl Olmuyorsa Ne Yapılmalıdır?

Bazı köpek sahipleri dişi köpeklerinin yaşı gelmesine rağmen hala regl olmadığına dair söylemlerde bulunuyor. Buna bir çözüm aramak yerine çevresinden duyduğu şeylere dayanarak köpeğinde bir problem olmadığını düşünüyor ve bu konu üzerine gitmeyip hiçbir şey yapmıyor. Bu durum tamamıyla yanlış olarak bilinen ve uzmanlar tarafından asla tavsiye edilmeyen bir durumdur. Eğer köpeğin belli bir yaşa geldiği görülüyorsa ve köpek hala regl olmadıysa orada bir bozukluk olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

Bu sebeple eğer köpekte böyle bir sıkıntı olduğu görülüyorsa acilen bir veteriner hekim ile görüşülmesi ve durumun anlatılıp buna bir çözüm aranması gerekiyor. Tabii ki her regl olmayan köpekte bir problem var diye bir şey söylenemez. Bazı köpeklerin cinsleri gereği regl olmaması çok doğal bir şey olarak biliniyor. Fakat bu sadece cins olan türlerde geçerlik gösteriyor. Yani eğer kişinin köpeği cins değilse ve hala regl olmadıysa bahsedildiği gibi bir veteriner ile görüşülüp duruma çare aranması köpeğin yararına olacak gibi gözüküyor.

Köpeklerin Regl Döneminde Ağrısı Olur Mu?

Köpeklerin regl döneminde ağrı çekip çekmemesi tamamen köpeğe kalmış bir olay. Yani nasıl bazı insanlar adet görürken acı içinde kıvranıyor, bazı insanları ise hiç acı çekmiyorsa köpeklerde de bu durum geçerlidir. Bazı köpekler regl oldukları zaman bir ağrı hissedebilirler. Bazı köpeklerde ise durum farklıdır yani hiçbir şey hissetmezler.

Bu sebeple kişiler köpeklerinin adet döneminde ağrı çekip çekmediğini anlamak istiyorlarsa yapmaları gereken şey onları gözlemlemektir. Eğer köpek regl döneminde normalinden farklı hareketler sergiliyorsa veya daha mutsuzsa köpeğin ağrı çektiği anlaşılabilir. Ama köpek normalinden farksız davranıyorsa veya herhangi bir problemi görünmüyorsa herhangi bir ağrı çekmiyordur. Bu gibi durumlarda bir şey yapılması gerekmez.

Köpekler Adetliyken Yıkanır Mı?

Köpeklerin regl olduğu dönemlerde yıkanması aslına bakılırsa çok da tavsiye edilen bir şey değildir. Bunun sebebi ise köpeğin zaten o dönemlerde aşırı kızgın ve huysuz olmasıdır. Yani köpek yıkandığında bağışıklık seviyesi düşebilir ve diğer dönemlere göre çok rahat hasta olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için köpeklerin regl iken yıkanması tavsiye edilen bir şey değildir. Fakat elbette bu yıkanamaz anlamına gelmez.

Bazı köpekler regl dönemlerinde diğer dönemlere göre aşırı pis koku yayabilmektedir. Bu gibi şeylerin önüne geçmek için köpek sahipleri köpeklerini yıkamak isteyebilirler. Bu gibi durumlarda köpekler elbette yıkanabilir. Bunda hiçbir problem yoktur. Fakat köpeğin yıkanırken çeşitli problemler çıkaracağı veya regl olduğundan dolayı yaşadığı ağrı sebebiyle huysuzlanacağı da köpek sahipleri tarafından bilinmesi gereken şeyler arasındadır.

Köpekler Regl Döneminde Kusar Mı?

Köpeklerin regl döneminde kusması genel olarak çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Fakat elbette böyle durumlar gerçekleşebilir. Sonuç olarak regl dönemine giren köpekler normal bir dönemden farklı şeyler yaşadıkları için mide bulantısı sonucu kusma gibi eylemler gösterebilir.

Köpekler Regl Döneminde Kısırlaştırılır Mı?

Köpekler regl döneminde kısırlaştırılamaz. Bunun sebebi ise kısırlaştırma işleminin rahim ve yumurtalıklarla yapılan bir şey olmasıdır. Yani herhangi bir kanama varsa herhangi bir kısırlaştırma işlemi uygulanamaz.

Köpekler Regl Döneminde Çiftleşir Mi?

Köpeklerin regl döneminde çiftleştirilmesi mümkün değildir. Bu gibi durumlar sağlık açısından kötü olduğundan dolayı uzmanlar tarafında asla tavsiye edilmez. Köpek sahiplerinin de bu tip şeylere dikkat etmesi önemle rica olunur.

Köpeklerde Vajinal Kanama Neden Olur?
Köpeklerde Vajinal Kanama Neden Olur?

Köpeklerin Regl Dönemi Kaç Gün Sürer?

Köpeklerin regl dönemi genel olarak insanlarla hemen hemen benzerlik göstermektedir. 6 gün ile başlayıp 11 güne kadar bu süre uzayabilir.

Köpeklerin Regl Döneminde Yemesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Köpeklerin regl döneminde yemesi gereken aşırı farklı şeyler yoktur. Fakat elbette tavsiye edilen şeyler vardır.

Bunlardan şöyle söz edilebilir:

  • Kemik Suyu
  • Ilık Lapa
  • Sebze

Bu tip şeylerin regl döneminden geçen hayvana yedirilmesi süreci kolaylaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.