Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

French Bulldog

Fransız Bulldogları Bulldog ırkının en küçük en sevilimli olanıdır ve çok sevgi dolu köpeklerdir. Eğlencelidirler ve onlarla temasa geçen herkesin ilgisini çekerler. Bu cins köpekler yalnızlığa pek tahammül edemez ve sürekli iletişime ihtiyaç duyar. Adındanda anlaşılacağı üzere fransa kökenli bir ırk olup ülkemizdede çok ilgi görüp sevilip beslenmektedir .

Fransız Bulldog‘larının evdeki tek evcil hayvan olmayı sevmelerine rağmen, bu köpekler genellikle diğer hayvanlarla, özellikle de çocukluktan beri büyüyorlarsa, iyi geçinirler.

Fransız Bulldoglar çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onları sevip korurlar .

French bulldoglar saldırırır mı?

Fransız Bulldogları evlerini korurlar ve kapıda birisi varsa sahiplerini her zaman uyarırlar ancak saldırgan tavırlar sergilemezler. Bekçilik için çok doğru bir ırk olduğu söylenemez .

French bulldog yavrusu kaç lira

French Bulldog Irkı Zeki mi ?

French bulldog bakımı ve özellikleri konusunda sahipleri onlarla kolayca çok yakın ve sevecen bir ilişki geliştirirse fransız bulldog yavrusunu eğitmekte kolay olacaktır kolay öğrenen zeki bir ırktır . Sahipleriyle mümkün olduğunca çok zaman geçirmeyi seven sadık dostlardır .

Cinsin küçük boyutu, sosyal doğası ve minimum egzersiz gereksinimleri, bu köpekleri yaşlılar ve küçük apartman sahipleri için ideal bir cins haline getirmektedir.

İngiliz Bulldog ırkıda ilginizi çekecektir hemen tıklayıp göz atabilirsiniz

Fransız Bulldoglar horlayabilir ve gaz çıkarabilirler 🙂

French Bulldog yavru
French Bulldog yavru

Fransız Bulldoglarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Genel olarak, Fransız Bulldogları sağlıklı köpeklerdir, ancak bu köpek türünde aşağıdaki hastalıklar yaygındır:

  • Yüzdeki deri kıvrımlarının dermatiti. Kat içinde nem birikmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. bunun için deride özellikle kırışık yüz hatlarında nem bırakmamalı özellikle göz altlarını ve çene kısımlarını silip temiz tutmalıyız .
  • Çevresel bileşenlere alerjik reaksiyon.
  • İnterdigital dermatit (pododermatit). Pençe dahil ayak tabanının iltihaplanması.
  • Gıda alerjisi. Yiyeceklerin neden olduğu alerjik reaksiyon. French buldog ırkında bir çok gıdaya alerji görülebilir olsada ağırlıklı olarak tavuk ve tavuklu gıdalarda görülmektedir .
  • Sağırlık – duyamama Genelde tamamen beyaz renge sahip yani albino French bulldoglarda görünsede diğer renklerdede görülmektedir .
  • Simetrik saç dökülmesi ile karakterize doğuştan bir hastalıktır.
  • Ürolitiyazis hastalığı.
  • Dişilerde doğum güçlüğü.
  • Bu bir hastalık olarak adlandırılmasada bilinmelidirki erkek French bullldog’ların belirli bir kısmında eşleşme sorunu yaşanmakta olup dişilere karşı tepki göstermemektedir .

Fransız Bulldoglarda Bakım

French bulldog bakımı ve özellikleri minimum tımar gerektirir. Ölü tüyleri temizlemek için bulldogları haftada bir fırçalamanız gerekir. Bulldog ayda bir defadan fazla yıkanmamalıdır. Çok sık banyo yapmak aşırı kuruluk, kaşıntı ve kepeğe neden olabilir.

Pençe bakımı, tırnakların kırpılmasını ve pençe pedlerinde çatlak olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Bulldog’un yüzündeki kırışıklığa sürekli bakmak gerekir. Nem ve kir birikmesi enfeksiyona neden olabilir. Kırışıklığı pamuklu bir bezle nazikçe silin. Açıkvrenkli French bulldogların göz altlarınıda düzenli silmek göz altı lekelerinin yok olmasını sağlayacaktır .

Kulaklarını temizlemek de önemli bir rutindir. Fransız Bulldog’un kulaklarının durumunu izleyin. Her zaman temiz tutulmalıdır, dik kulaklara sahip oldukları için kulakları toza ve diğer dış etkenlere daha fazla maruz kalmaktadır, şüpheli akıntı, kızarıklık, şişlik veya kötü bir koku fark ederseniz, en iyisi veterinerinizden yardım almaktır.

Fransız Bulldog’un gözlerini düzenli olarak ovun. Kıvrımları incelemek ve temizlemek, gözleri ve kulakları ovmak gibi hijyen prosedürleri zorunludur. Tırnakları büyüdükçe kesilir. Bu cins bir köpeği 3-4 ayda en fazla 1 kez özel bir şampuanla yıkamanız gerekir. Kısa kuyruğa özel dikkat gösterilmelidir.

French Bulldog un atalarından olan Amerikan Bulldog ırkının özelliklerine hemen tıklayıp göz atabilirsiniz.

Fransız Bulldoglarda Yaşam Koşulları Nelerdir?

Fransız Bulldog çok fazla alan gerektirmez, temizdir ve hem ev hem de daire için oldukça uygundur. Bu, pratikte tüy dökmeyen düz tüylü bir köpektir. Radyatörlerden ve kapılardan uzakta, sessiz bir köşede evcil hayvanınız için bir yer sağlamaya özen göstermelisiniz.

Köpek sıcağa ve soğuğa pek tahammül etmez. Bir Fransız Bulldog’u tutmanın diğer özellikleri arasında evcil hayvanın gözlerinin, kulaklarının, kıvrımlarının düzenli muayenesi ve temizliği bulunur.

French bulldog evde
fransız bulldog bakımı ve beslenmesi

French Bulldog Bahçede Yaşarmı ? French Bulldog Soğuğa Dayanıklımı?

Fransız bulldoglar kısa tüy yapısına sahip oldukları için bahçede yaşamaya çok uygun türler değildir, kulakları dik ve açık olduğu içinde dış ortamdaki toz ve diğer etmenler kulaklarında kirlenmelere ve rahatsızlıklara sebep olabilecektir ve buruşuk yüzüde tozları tutup gözüne, solunum yollarına ve suratına zarar verecektir.

Ancak bahçede beslenmekten başka bir çareniz yoksa onun için güzel ısı yalıtımlı bir kulübe alıp içine rahat yatabileceği bir yatak koyup ve kulübenin kapısınıda ufak tutup dışarıdan gelecek soğuğu minimum seviyeye indirip bahçede bir yaşam alanı oluşturulabilir böyle bir durumda kulak ve yüz temizliği daha sık yapılması gerekmektedir.

Bahçede ise suyu sık sık değiştirilip tazelenerek tozlu kirli su içmesi önlenmelidir ve bahçede önünde sürekli mama bırakılmamalıdır bayatlamaması ve dış etkenlerden dolayı kirlenmemesi için .

French bulldog
French bulldog köpekler soğuğa dayanıklımı bahçede yaşarım

French Bulldoglarda Eşleşme Gebelilk ve Doğum Süreci

Fransız Bulldoglarda diğer köpek ırkları gibi yaklaşık 2 ay gebelik süreci geçirmektir bu süre 55 gün ile 65 gün arasında değişmektedir bazen enderde olsa  65 günden 80 güne kadar uzadığıda görülmektedir .

French Buldoglar normal şekilde eşleşip üreyebilirler ancak bazı Micro French bulldog türleri ve klasik French bulldogların erkeklerinde eşleşme sorunları yaşanabilmektedir bu tarz durumlarda donanımlı br veteriner kliniği yada hayvan hastanesi tercih edilerek sunni döllenme yapılarak dişi French bulldoğun gebe kalması sağlanabilir . F

ransız bulldog ırkının dişilerinin bazılarındada normal doğum süreci zor ve sorunlu olabiliyor, eğer köpeğinizin doğum zamanı gelmesine ramen doğum gerçekleşemiyor ise yavruların sezeryan ile alınması gerekebilir French buldog ırkı sıkça sezeryan doğumu yapmak zorunda kalabilmektedir, bunun bir çok sebepleri vardır, fizik yapıları, surat yapıları gibi etmenler bu durumu tetiklemekte, bir köpeğin doğumunun geciktiğini gebelik gününden tahmin etmek çok doğru değildir ( tahmin edilen doğum sürecinden çok geçmediyse ) bunu hareketlerinden anlamak daha doğru olacaktır .

doğumu yaklaşan French bulldog çok hareket etmeyecek ve neredeyse hiç mama yemeyecektir ( bazı köpeklerde bu durum değişiklik gösterebilir ) ve sancılı hareketleri gözle görülür hal alıp çok hareket etmekten kaçınacaktır ve eşelenir gibi hareketler sergileyebilir bunun sebebi köpeklerdeki iç güdüsel olan toprağı kazarak oraya doğum yapma iç güdüsüdür .

Hamile French Bulldogunuz varsa onu seyahetlere çıkarmayın, başka kedi yada köpeklerle temansa sokmayın bu durumlar onu strese sokabilir olumsuz neticelere sebep olabilir hatta evinizde başka bir evcil hayvanınız varsa iyi anlaşıyor olsalalar dahi bu durum strese sebep olabilir, doğuma yaklaşık 20 gün kala onu rahat bir şekilde doğumunu yapabileceği  ve sahipleri dışında yabancıların girip göremeyeceği rahat bir alana almalısınız oraya alışıp güvende hissedip doğumunu gerçekleştirmelidir.

Doğumdan sonra yabancı ziyaretçiler onu rahatsız edecektir lütfen bundan kaçının ve sizlerde sahibi olarak çok sık rahatsız etmeyip yavruları elleyip yerini sık değiştirmeyin.

French bulldog hamilelik süreci
hamile fransız bulldog bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler

Fransız Bulldog Yavrularını Beslemek

Bir Fransız Bulldog yavrusu veya yetişkin köpeğin doğru beslenmesi, evcil hayvanınızın sağlığını, aktivitesini ve uzun ömürlülüğünü sağlar. Diyet seçerken, hayvansal vitaminleri vermek için protein, yağ ve karbonhidrat dengesi sağlamak gerekir. En iyi seçenek, bu cinsin yavruları için hazır bir yiyecek seçmek olacaktır – bu tür rasyonlar büyük oranda et veya balık içerir ve gerekli tüm yararlı bileşenleri içerir.

Yavru köpek 2 aya kadar anne sütü  sütü ile beslenir. Anne sütünü yeterli alamayan küçük yaşta anneden ayrılan yavrular iyi bir marka kuru yavru köpek maması ile beslenmelidir eğer kuru mama yiyebilecek kadar çene yapısı gelişmemiş ise petshop yada veteriner kliniğinden alınacak olan süt tozu ile beslenmelidir süt tozunu sağlayamıyorsanız keçi sütü verebilir inek sütünden kaçınmalısınız ancak mecbur kalınan durumlarda inek sütü yarı yarıya su ile karıştırılırıp verilebilir ama önerilen bir durum değildir sağlık açısından.

Bu yaştan sonra  köpekler için kademeli olarak haşlanmış et, tahıl, sebze veya hazır konserve şeklinde tamamlayıcı yiyecekler ekleyebilirsiniz.

French bulldog yavru bakımı
fransız bulldog maskeli yavru

Fransız Bulldog yavrularını kaç kez beslemeli?

French bulldog ırkı 18-20 aya kadar gelişimine devam eder bu gelişim süresinin tamamı çok önemli olmakta olup en dikkat edilmesi gereken kısmı ise ilk 3 ayıdır, 3 aya kadar – azar azar günde 6 kez kaliteli bir kuru mama ile yada doğru hazırlanmış barf mama ile beslenmelidir. 3 –  6 aya kadar günde 4 kez aynı şekilde, 12 aya kadar 3 kez, bir yıl sonra 2 kez beslemek yeterli olacaktır .

French Bulldoglar Ev Yemeği Yermi ? 

Bir çok diğer ırktada olduğu gibi French bulldog  ırkınında ev yemeği ile beslenmesi doğru ve uygun değildir . deri yapısı olarak hassas bir ırk olan French bulldoglar alerjik durumlar gösterebilir, gaz çıkarma oranı artabilir ve koku yapabilirler bunların yanı sıra sağlık açısındanda bir çok insan gıdasının içeriği köpeklerimiz için uygun değildir, böbrek ve diğer organlarda tahribata yol açabilir .

french-bulldog-bakım-besleme
French bulldog beslerken dikkat edilecekler

12 Aylıktan Büyük Bir Fransız Bulldog Nasıl Beslenir?

Yetişkin köpekler için diyet et veya diğer hayvansal proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve vitaminlerin en az üçte birini içermelidir. Köpeği aynı anda beslemeniz ve öğün aralarında hiçbir şey vermemeniz önerilir (az miktarda ikramlar hariç).

Evcil hayvanınız verileni yemiyorsa, bir sonraki yemekten önce kaseyi çıkarın. Yere yiyecek atmayın, hayvan yalnızca kendi kabından yemelidir ve önünde fazla yemek bırakmayın bu yemeğinin bayatlamasına ve obez bir köpek olmasına sebep olabilir.

Fransız Bulldogları fazla yemezler ortalama 1-1,5 bardak yüksek kaliteli kuru mama iki öğüne bölünebilir. Yediği yiyecek miktarının fiziğine, metabolizmasına ve aktivite seviyesine bağlı olduğunu unutmayın. Yarım gün kanepede yatan bir köpeğin, dünyadaki her şeyle hiç durmadan oynayan bir köpeğe göre daha az yemesi oldukça anlaşılır bir durumdur.

Beslenme sıklığı aynı zamanda yiyeceğin kendisine de bağlıdır: Yiyecek ne kadar iyi olursa, köpek o kadar uzun süre tok hisseder ve bi kadar sağlıklı bir yaşam sürer.

French Bulldog Bakımı Ve Özellikleri
French Bulldog Bakımı Ve Özellikleri

Fransız Bulldoglarda Yürüme Egzersizleri

Fransız Bullldogları neredeyse her zaman mükemmel durumdadır, muazzam efor ve uzun yürüyüşler hiç gerekli değildir. Evcil hayvanınızın her gün dışarıda çok az zamana ihtiyacı vardır. Herhangi bir kuralın istisnası olmasına rağmen, bu cins köpekler çabuk yorulur.

Sıcakta yürümek köpeğin sağlığı üzerinde kötü bir etkiye sahiptir, yazın sıcakta yürümek ve oynamak doğru değildir, sıcak havalarda yürüyüşleri  akşama ertelemek daha doğrudur .

Fransız bulldog siyah beyaz
French bulldog ırk özellikleri ve bakımı

Fransız Bulldoglarda Eğitim

Fransız Bulldog’a bir şey öğretmeye karar verirseniz, reddedilmeye hazır olun. Kuşkusuz, evcil hayvan zeki ama bir o kadarda inanılmaz derecede inatçıdır. Eğer mizacınız da inatçıysa, köpeğe bir yaklaşım bulmak zor olmayacaktır. İkiniz için de işe yarayanı bulana kadar eğitim yöntemlerini değiştirin.

Bu cinsten herhangi bir köpek yavrusu mobilya ve iç eşyaları kemirmeye çalışacağından, yine de eğitime katılmanız gerekecek ve ona oyuncaklar almanız gerekecektir. Köpeğinizi gözetimsiz bırakırsanız, odanın kendine zarar veremeyeceği bir kısmında çitle çevirmenizde fayda vardır.

exotic French bulldog choco tan
exotic French bulldog chocho tan

Fransız Bulldogların Alışkanlıkları

Fransız Bulldoglar yalnızlığa pek tahammül etmez. Sık sık yalnız bırakılırsa agresifleşebilir. Bu cins köpeklerin sokakta günlük aktif sık yürüyüşlere ihtiyacı yoktur. 8 aya kadar olan yavrular, hakimiyet kazanmak için meydan okuyan ve agresif davranabilirler.

Tüm holigan davranışlarını durdurmak demek, bağırmak veya dövmek değil, sakince ve güvenle evcil hayvanla konuşmak gerekir ve onun sahibi eğiticisi olduğunuzu ona hissettirmeniz gerekir .

French Bulldog Cinsleri

French bulldoglarında kendi içlerinde türleri vardır, bu türler renklerine, vücut yapılarına ve tüy yapıalarına göre değişkenlik göstermektedirler .Bunlardan Bazıları;

Klasik French Bulldog

Klasik renkli French bulldoglar en sık gördüğümüz aşina olduğumuz türleridir, boyları değişiklik gösterebilir ancak fransız bulldog ırkında her zaman olduğu gibi kısa kuyruk ve kısa burun yapısına sahiplerdir . klasik renk fransız bulldoglar en ucuz fransız bulldoglardır fiyatları 500 lira ile 5000 lira arasında değişmektedir .

French bulldog siyah beyaz
klasik siyah beyaz French bulldog

Egzotik French Bulldog

Egzotik French bulldoglar ise daha kısa bacak boyuna sahiplerdir ve açık geniş göğüsleri vardır French buldog standartlarında değişmeyen etmenler egzotik French bulldoglar içinde geçerlidir kısa kuyruk ve kısa burun olmassa olmazlardandır, egzotik fransız bulldoglarda alışılagelmiş renklerin dışında çok özel çok güzel farklı renkleri mevcuttur. Egzotik French bulldog fiyatları 5000 lira lira 75.000 lira arasında değişmektedir

Fluffy French Bulldog – Uzun Tüylü French Bulldog

İsmindende anlaşılacağı üzere pek alışık olmadığımız tüy yapısına sahip uzun yoğun bir kürke sahiptir belki bundan bir kaç yıl önce bu tarz uzun tüylü French bulldogları görseydik onların başka ırklarla melez olduğunu düşünürdük ancak son yıllarda çok talep görüp inanılmaz ilgiyle karşılanan bir hal almıştır uzun tüylü yani fluffy French bulldogların fiyatlarıda diğer French bulldoglara göre çok yüksektir.

Fluffy French Bulldog Fiyatları dil uçuklatacak şekilde alıcı bulmaktadır. 25.000 lira ile 500.000 lira arasında alıcılar bulmaktadır .

uzun tüylü French bulldog
fluffy French bulldog yavru

French Bulldog Renkleri

Tartışmasızdırki en çok görmeye alışık olduğumuz renklerin başında siyah beyaz French bulldoglar gelmektedir bunlarda maskeli, korsan, beyaz ağırlıklı yada siyah ağırlıklı olanlarında çok karşılaştıklarımızdandır ancak French bulldog ırkı çok sayıda renk çeşitliliğine sahiptir bunlardan en popülerinden bazıları ;

fransız bulldog renkleri

 

Blue French Bulldog – Mavi French bulldog

Adındanda anlaşılacağı üzere Blue French bulldoglar maviyi andıran gri tüy yapısından alırlar isimlerini bu ismi almalarının diğer bir yanıda  mavi fransız bulldog ırkı yavruyken mavi göze sahip olmasıdır mavi gözlü Blue  French bulldoglar çok popüler bir hal almışlardır .

Blue frenchler içlerinde Blue brindle , ile Blue pied renklerini barındırmaktadırlar Blue piedler gri ve beyaz tüy yapısına sahiplerdir en popülerleri beyaz vücut Blue maske yada Blue vücut beyaz maskeye sahip olanlarıdır .  Blue brindlle olanlar Blue tüy yapısının üstünde kahverengi çizgileri olandır.

Blue brindle rengi Blue ve Blue pide frenchlere göre daha az ilgi görmektedirler. Ble French bulldoglarında fiyatları orta bütçededir 4.000 lira ile 20.000 lira arasında değişmektedir .

blue French bulldog yavru
yavru mavi fransız bulldog
mavi beyaz fransız bulldog
blue pied French bulldog yavrusu

Merle French Bulldog

Merle renk fransız bulldoglar parçalı renklerde  sahiplerdir, en az iki renk barındırırlar 3 – 4 renk barındıranlarıda vardır, Blue merle, favn merle, lilac merle, Black merle, chocolate merle, merle pied  gibi renklere sahiplerdir.Merle pide french yavrular beyaz parçalı renklere sahiptir.

Merle French bulldoglar kesinlikle merle renk ile eşleştirilmemelidirler iki merle eşleşmesinde sağlık sorunlu yavrular dünyaya gelecektir bu tarz eşleşmelerden kesinlikle sakının . Merle French Bullddog fiyatları çok değişkenlik göstermektedir 3.000 liradan 300.000 liraya kadar fiyatları vardır.

lilac tan merle French bulldog
egzotik merle French bulldog lilac

Blue Tan French Bulldog

Blue tan fransız bulldoglar iki renge sahiptirler vücudunun üst kısmı maviyi andıran gri bacak göğüs ve kaş kısımları kahverengidir genelde egzotik vücut yapısına sahip kısa boylu ve geniş göğüslü fransız bulldoglardır . Blue and tan French bulldog fiyatları 7.000 ile 30.000 lira arasında değişmekte.

 

blue and tan French bulldog puppy
blue tan frasnız bulldog

Favn French Bulldog

fawn French bulldog car kahverengi Kürke sahiplerdir, kahverengi French bulldogların kendi içinde koyu ve açık renkleri vardır, dark favn, light favn, sable, dark sable, favn pied gibi renklere sahiplerdir.

Favn pide French bulldoglar kahverengi ve beyaz parçalı  renklere sahiptir. bu renk frenchler 1.500 lira 7.000 lira arasında fiyatlandırılmaktadır.

kahverengi French bulldog
kahverengi French bulldog yavru

Black Tan French Bulldog

Black and Tan French bulldog Vücud kısmı siyah bacak kaş ve göğüs kısımları kahverengi olan renklere sahiptir kısa bacak geniş göğüs yapısı ile atom karınca gibi güçlü görünen küçük compack French bulldoglardır . Black tan French bulldog fiyatları 5.000 lira ile 25.000 lira arasındadır .

egzotik kompakt black tan French bulldog
kısa bacaklı egzotik franasız bulldog Black tan

Lilac French Bulldog

Lilak Fransız Bulldog adındanda anlaşılacağı üzere lila rengine yakın bir kürke sahiptir Blue frenchlere benzeyen kürk yapılarıda vardır ülkemizde ender bulunan değerli renkerlden biridir lilac French bulldog bu enderliğin yansıması fiyatlarınıdada görülmektedir lilac French bulldog fiyatları 15.000 lira ile 150.000 arasında.

egzotik French bulldog lilac
özel renk egzotik renk French bulldog lilac platinum

Lilac Tan French Bulldog

lilac and tan French bulldog car Lila ve kahverenklerine sahiptir vücutları lila rengine yakın bacak göğüs ve göz üstü kısımları kahverengidir ve çok sevimli görünümlü özel bir renktir . lilac tan rengine sahip French bulldog fiyatları 10.000 lira 200.000 lira arasında değişmektedir.

lilac-tan-platinum French
egzotik renk french bulldog lilak tan platinyum

Cream French Bulldog

Cream fransız bulldoglar beyaza yakın açık kahve rengine sahiptir burun renkleride açık kahverengi yada pembe olur ve genel olarak compack vücut yapısındadırlardır . Cream French bulldoglar 5.000 liradan 70.000 liraya kadar alıcı bulmaktadırlar .

cream French bulldog yavru
fransız bulldog egzotik krem

Satılık French Bulldog Ararken Dikkat Edilemesi Gerekenler

French bulldog yavru almaya karar verdiyseniz öncelikle alacağınız yavrunun sağlıklı olduğundan emin olmalısınız bunun için bir veteriner kontrolünde testlerini yaptırmalısınız;

Bazı hastalıkların kuluçka süreci olduğu için ilk gözlerimlerinizde sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bir yavru fransız bulldog hastalık kuluçka sürecinde olabilir, sağlığından emin olduktan sonra safkan bir French bulldog olduğundan emin  olmanız gerekir, safkan French bulldog u ayırt eden başlıca özellikleri kısa kuyruğu ve basık burun yapısıdır .

French Bulldog Fiyatları

Fransız bulldog fiyatları yukarıdada belirttiğimiz gibi çok değişkenlik göstermekte, French bulldog fiyatlarında belirleyici kriterler renkleri, tüy yapısı ve dna’sında taşıdığı diğer renk kodları ve seceresidir . French bulldog fiyatları 500 lira ile 500.000 lira arasında değişmektedir . 

 

French bulldog yavru sahiplenmeyi düşünüyorsanız patibul.com u ziyaret edebilirsiniz.

frsnsız bulldog fiyat
French bulldog yavru fiyatları satılık French bulldog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.