Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Süs Köpeği Irkları Ve Özellikleri

Yalnız yaşayan insanların veya çocuklarını sevindirecek yeni arkadaş almak isteyenlerin en çok kullandıkları yöntem süs köpeği almak oluyor. Bu köpekler sadık oldukları kadar süslü ve güzel oluyorlar. Genellikle özel çiftliklerde özel şartlar altında üretimi ve bakımı yapılan köpeklerin her türkü bakımı profesyonel ekipler tarafından yapılıyor.

Belli Başlı Süs Köpeği Irkları

Günümüzde ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen süs köpeği ırkları ve özellikleri aşağıdaki gibidir;

Ülkemizde üretimi, bakımı ve satışı yapılan süs köpeği cinsleri ve ırkları bu şekildedir. Bunlar içerisinde en çok sevilen 3 süs köpeği özellikleri de incelenmiştir.

Süs Köpeği Irkları Ve Özellikleri
Süs Köpeği Irkları Ve Özellikleri

Toy Poodle Köpek Irkı

Toy Poodle Köpek Irkı diğer köpeklere nazaran daha güzel ve kaliteli bir tüye sahiptir. İlk görünüşte kıvırcık türleri ile pelüş bir görüntüye sahip olmanın yanında çok zeki olmalarıyla meşhur olan bir ırktır. Poodle ailesinin en küçük üyesi olan ırk, kıvırcık tüyleri ile oyuncak dünyasına ilham oluyor. Tüylerinin kıvırcık olmasının yanında burunlarının da büyük, uzun ve yüzlerine tam oturması ırkın daha güzel olmasına sebep oluyor. Vücut yapılarına göre biraz uzun bacaklara sahip olduğu için atletik bir görüntüye sahiptir.

Yeni tanıdığı insanlara karşı ılımlı bir tutum sergiliyor. Yeni tanıdığı biri tarafından olumsuz bir davranış sezinlemediği sürece sıcak davranan ve tanışma hevesinde olduğunu belli eden sıcak kanlı bir hayvandır. Zeki olduğu kadar meraklı bir cinstir. Zaman zaman huysuzluk ederek havlamaya başlasa da diğer köpeklere karşı agresif bir tutum ve davranış içinde olmuyorlar.

Daha çok evlerde beslenen Toy Poodle ırkı eğitimleri kolay bir tür oldukları için öğrendiklerini hemen uygulamaya koyuyorlar. Eğitim almadıklarında ise şımarık bir görüntü çizebilirler. Bundan dolayı eve alınmadan önce mutlaka küçük bir eğitimden geçirilmelidir. Sürekli oyun oynamak isteyen ve atletik vücudu ile yerinde durmayan bir yapıya sahiptir. Bu küçük ve tatlı oyuncak ile günlük olarak belli saatlerde ilgilenmeli ve zaman ayırarak oyunlar oynamalısınız.

Kendine göre uzun bacakları sayesinde yürürken yaylanıyor izlenimi veriyor. Uzun bacakları köpeğe zarif ve kibar bir görüntü vermesi yetişkinlerde daha belirgindir. Yüz hatları çok güzel olan hayvanı istediğiniz yüz ifadesine göre tıraş edebilirsiniz. Sıcak yaz aylarında hayvanın rahatlaması için güzel şekillerde tıraş ettirebilirsiniz.

Toy Poodle çok farklı renklerde olabiliyor. Siyah, Gümüş, Kahverengi, Beyaz, Mavi renklerinin yanında Gümüş-bej, Siyah-beyaz gibi kombin şeklinde de bulunuyor. Bu renklerin yanı sıra cinste nadir olarak bulunan kırmızı rengi de çok tutulan ve sevilen rengidir. Bu renk daha az rastlandığı ve talebin fazla olduğu için cinsin pahalı bir modelidir.

Maltese Irkı

İpeksi parıl parıl parlayan bembeyaz tüyleri, kömür gibi ışıldayan gözleri ve düğme gibi burunu ile kendine hayran bırakan köpek ilk izlenimde oyuncak bebek izlenimi veriyor. Terrier ailesinin en güzel ve küçük üyesi olan köpek Maltese veya terrier olarak bilinir.

Ülkemizde de sıkça rastlanan ve popüler olan cins Malta cinsi köpekler arasında en çok tercih edilen ırktır. Milattan Önce 500’lü yıllarda çizilen birçok köpek resimlerinin Maltese ırkına ait olduğuna inanılıyor. Roma ve yunan edebiyatında bahsi geçen köpek ırkının tarihi çok eskilere dayanıyor.

Oyuncak firmalarına ilham olan ve bir çok firmanın oyuncağını ürettiği cinsin erkek ağırlığı ortalama 1,4-3,6 dişilerde ise 0,9-3,2 arasında değişiyor. Yani bazıları 1 kilonun bile altında olabiliyor. Bu küçük ve tatlı hayvan boyları ise erkeklerde 20-27 santim dişilerde 18-22 santim arasında değişebiliyor.

Maltese Irkının küçük olmasını sağlayan nedenlerden biri de üretimini yapan çiftliklerde erken doğum yaptırılarak daha küçük cins elde etme merakıdır. Bu şekilde daha küçük bir ırk üretimi yapılıyor fakat bu güzel köpek erken doğumdan dolayı genetik hastalığına yakalanıp acı çekerek kısa sürede ölüyorlar. Malta cinsi köpek tipik olarak beyaz tüylere sahip, kulaklarında bazen limon rengi benekler olabiliyor. En büyük özelliği uzun tüylü oluşu ve gözlerinin yapısıdır. Tüyleri uzun ve ipek gibidir.

Bu köpek cinsinin karakteri de tüyü gibi yumuşaktır. Hayatları boyunca çok neşeli olan köpekler ailelerine de düşkün ve sevgi doludur. Diğer köpek ve kedilerle oldukça iyi anlaşan cins çocuklarla anlaşma konusunda bi o kadar başarısızdır. İlk tanıştığı kişilere karşı çok sıcak kanlı eğilimindedir. Evlatlık aldığınızda istediğiniz yere rahatça götürebilirsiniz. Gittiğiniz her ortama rahatlıkla uyum sağlayacaktır. oyun oynamayı çok seven ırk aynı zamanda çok zeki hayvanlardır. Bu neşeli, zeki, sevgi dolu köpek ara sıra huysuzluk ederek havlama eğiliminde olabiliyor.

Süs Köpeği Irkları Ve Özellikleri
Süs Köpeği Irkları Ve Özellikleri

Shih Tzu Irkı

Tibet ve pekingese ırklarının birleşmesiyle ortaya çıktığı düşünülüyor. 17. Yüzyılda pekinde ortaya çıktığına inanılan köpek cinsi olan Shih Tzu ırkı Çin İmparatorluğu döneminde ün kazanmıştır.

Tanımadığı kişilerle ilk tanışmada sıcak kanlı ve sevecen tavırlar ile kendine hayran bırakan köpek, heyecanlı tavırları ile dünya çapında son dere popülerdir. Zeki, eğlenceli ve heyecanlı tavırları olması bazı etkinliklerde kullanılmalarını sağlıyor. Hatta Tv programlarında sık sık karşılaştığımız bu cins show programlarında üstüne düşen görevi başarı ile yerine getiriyor.

Uyanık ve cesur olan Shih Tzu ırkı zeki ve inatçı bir karakteri de bulunuyor. Bazen küstah ve kibirli bir ruh haline de bürünebiliyor. Sinirlendiği ve şımardığı zaman saldırganlaşıp ısırma eylemine geçebiliyor.

Ev içerisinde genellikle sessiz olan köpek dışarıda havlamayı çok sever. Bahçede oyun oynayarak hareket halinde olan cins evde genellikle sessiz ve hareketsizdir. Aldığı eğitimleri uzun sürede uygulamaya koyan köpek apartman için ideal bir cinstir. Sağlıklı oluşu ile tanınan köpek 10 ile 15 yıl arasında bir ömür sürer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.