Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Pekinez (Pekingese)

Özellikle bayanların daha çok tercih ettiği pekinez cinsi köpekler, dost canlısı olmaları ve ev yaşamına kolay uyumları nedeni ile daha çok tercih ediliyor.

Süslü tokalar ve çok şık elbiselerle çok güzel bir görünüme sahip olan bu köpeklere, bu nedenle de ilgi oldukça artmış durumda. Pekinez cinsi köpek sahibi olmak isteyenlerin pekinez (pekingese) özellikleri ve bakımı, başlığındaki sorulara da sıklıkla rastlanılıyor.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Tarihi

Çin kökenli olan Pekinez ırkı, ilk olarak M.S. 700 yıllarında bu ülkede görülmeye başlanıyor. Aslanlar Buda’nın simgesi olarak kabul edildiğinden, aslana benzer görünümü ile Pekinezler de inanılan sembollerin arasında yer almıştır.

Ülkede Budizm’in yaygınlaşması ile Pekinezlere olan ilgi de artmış ve sayıları hızlı bir yükselişe geçmiştir. 19 ncu YY. başlarında ise, İngiltere kraliçesine hediye olarak getirilen Pekinez, bu ülkede de rağbet görmeye başlamıştır. Nerede ise tüm İngiltere kraliçelerinin, Pekinez cinsi bir köpekle resmedilmiş tabloları bulunmaktadır.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Özellikleri Nelerdir?Pekinez Özellikleri Ve Bakımı

Pekinez sahibi olmak isteyenlerin, pekinez (pekingese) özellikleri ve bakımı konusunun yanında bu cinsin özelliklerini de bilmeleri gerekmektedir. Pekinez cinsi köpeklerin genel özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Enerji düzeyleri düşük olduğu için, egzersiz ihtiyaçları da düşük olmaktadır
 • Diğer hayvanlar ve köpeklerle geçinme düzeyi iyi seviyede olan bu cinsin, oyunculuk düzeyleri ise orta seviyededir
 • Çocuklarla ve yabancı kişilerle anlaşma düzeyi orta seviyede olan Pekinez cinsinin, eğitilebilirlik ve koruma düzeyleri ise düşük seviyededir
 • Yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasında değişen Pekinez cinsinin, ağırlıkları ise (yetişkinlerde) 7 kilograma kadar çıkabilmektedir
 • 15 cm ile 23 cm arasında değişen boyları ile tam bir kucak köpeği olarak nitelendirilmektedir.

Pekinez cinsi özellikle uzun tüy yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu cins zeka seviyesinin çok yüksek olması nedeni ile de her türlü ortama uyum sağlayabilmektedir.

Pekinez (Pekingese)Cinsi Köpek Alınırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Pekinez cinsi köpek sahibi olmak isteyenlerin, pekinez (pekingese) özellikleri ve bakımı sorularının yanı sıra, bu cinsin olumsuz yönlerini de bilmeleri gerekmektedir. Pekinezcinsi, sakin bir yapıya sahip olmasına rağmen oldukça inatçı bir kişiliğe sahiptir. İstediğini elde edene kadar mücadeleden vazgeçmezler.

Pekinez cinsi köpekler, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında oldukça fazla tüy dökmektedir. Bu cins özellikle uzun tüylerinden ve hassas yapılarından dolayı, çok detaylı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Çocuklu aileler için çok fazla tavsiye edilmeyen Pekinez cinsi köpeklerin, beslenmesine de çok dikkat edilmelidir. Aşırı beslenmeye meyilli olan bu köpekler, kontrollü beslenmezler ise anormal kilo alabilirler. Bu da sağlıklarını çok olumsuz etkileyebilmektedir.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

İnatçı bir karaktere sahip olan Pekinez cinsi köpekler, küçük boyutlarına rağmen oldukça korkusuz bir kişiliğe sahiptirler. Korkusuz olmalarına rağmen, saldırgan yapıya sahip olmayan bu cins, ilgi gösterildiği takdirde, kolayca dost canlısı olabilirler.

Eğlenceli ama yaramaz bir karaktere sahip olan bu cins, sosyalleşmeye çok yatkındır. İlk başta insanlara karşı soğuk duran Pekinezler, çok kısa sürede sosyalleşebilmektedir. Genellikle havlamayan bu cins, tanımadığı kişilerle karşılaştığında havlayabilmektedir. Küçük çocuklarla çok uyumlu olmayan Pekinezler, ebeveynlerle ise çok iyi uyum sağlamaktadır.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Sağlık Durumu

Pekinez Özellikleri Ve Bakımı
Pekinez Özellikleri Ve Bakımı

Pekinez cinsi köpekler genel olarak sağlıklı ve dayanıklı köpeklerdir. Uygun beslenme ve düzenli bakım ile ömürleri uzayabilmektedir. Bu cinsi tercih edecekler, pekinez (pekingese) özellikleri ve bakımı konusunda cevap aramanın yanı sıra, satın almadan önce safkan olmalarına ve belgelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Anne ve babası safkan olan Pekinezler genellikle çok fazla kalıtsal hastalık taşımamaktadır. Bunun için, bu cins satın alınırken anne ve babasının hastalıkları hakkında da bilgi alınması faydalı olacaktır.

Pekinez cinsi köpeklerde yaygın olarak görülen hastalıklardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Aşırı kilo alma (obezite)
 • Kalça çıkığı
 • Göz kuruluğu ve katarakt
 • Göz retinasında oluşan rahatsızlıklar ve kirpiklerde aşırı uzama
 • Kalp kapakçığı rahatsızlıkları
 • Mesanede taş oluşması

Bu rahatsızlıklardan birçoğu genetik kaynaklı olduğundan, köpeklerin satın alınmadan önce soylarının iyice araştırılması gerekmektedir.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Pekinez cinsi köpekler, iyi bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle düzenli veteriner kontrolleri yapılmalı, aşıları yaptırılmalı ve veterinerin tavsiyesine mutlaka uyulmalıdır. Pekinez cinsi köpekler, çok uzun bir tüy yapısına sahip oldukları için, tüy bakımları çok önem arz etmektedir.

Tüylerinin bu nedenle düzenli tımar edilmesi gerekir, aksi halde tüylerinin içine her türlü zararlı nesne kolaylıkla yerleşmektedir. Bunun için, uygun bir tarakla haftada en az iki defa detaylı olarak taranması gerekmektedir. Pekinezlerin diş bakımları da çok önemlidir. Uygun diş fırçası ile haftada en az iki veya üç defa fırçalanması gerekmektedir. Böylece diş tartarlar önlenebilir ve köpeğin daha kolay nefes almasına da yardımcı olunur. Pekinez cinsi köpeklerin deri bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle yüz kısmının düzenli silinmesi ve temizlenmesi gerekir, yıkandıktan sonra ise mutlaka iyice kurulanmalıdır. Bu sayede birçok deri enfeksiyonunun da önüne geçilmiş olunur. Tırnakları gerekiyorsa ayda bir defa kısaltılmalı, kulakları düzenli temizlenmeli ve iki haftada bir banyo yaptırılmalıdır.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Eğitimi Nasıl Yapılır?

Peninez cinsi köpeklerin, inatçı karakterlerinden dolayı eğitilmesi daha uzun sürmektedir. Bunun için mutlaka sabırlı olmak, çok fazla komut tekrarı yapmak ve ödüllendirme yöntemini kullanmak gerekmektedir. Bu cinsin eğitilmesi çok küçük yaşlarda başlamalıdır, bu nedenle Pekinez sahibi olmak isteyenlerin bu hususa dikkat etmeleri gerekir.

Özellikle tuvalet konusunda çok inatçı olduklarından, bu eğitime çok erken başlanması gerekmektedir. Eğitimlerde Pekinez cinsine bağırılması veya kızılması, ters tepki yapmaktadır bunun yerine ödüllendirme en iyi çözüm olmaktadır.

Pekinez (Pekingese)Cinsinin Beslenmesi

Pekinez cinsi köpekler, oldukça iştahlı ve aşırı kilo almaya elverişlidirler. Pekinezlere veterinerin tavsiye ettiği kuru mamalar verilmeli, yeme sıklığı ve miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Egzersiz ihtiyaçları da çok fazla olmadığından, kontrolsüz beslenme obezite gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.