Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Evde Bakılacak Büyümeyen Köpek Cinsleri

Evcil hayvan sahibi olmak her insanın tattığında vazgeçemediği bir duygudur. İnsanlara olan bağlılıkları ile en çok evde bakılmak için tercih edilen evcil hayvanlar ise kuşkusuz kedi ve köpektir. Her ikisi de hem insanlarla olan ilişkileri ile hem de sevimlilikleri ile evlerimizin neşeleri olurlar. Özellikle küçük yaşlardan beri evcil hayvanla büyüyen çocukların sorumluluk duyguları gelişir, hayvan sevgileri aşılanır ve böylece insanlara da sevgi ile yaklaşan çocuklar olurlar.

Ancak her iyi şeyin bir de zor yanı olabileceği bir gerçektir. Evcil hayvanların bakımları çok özen ister. Deyim yerindeyse “bebek gibi” bakılması gereken bir süreçleri vardır. İşte bu yüzden evde bakmaya daha uygun olan köpek ve kedi cinsleri vardır. Gürültüleri, bakımları, hijyenik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları ile bazı cinsler mutlaka bahçeli ve müstakil evlerde bakılmalıyken, daha sakin ve çok büyümeyen cinslerin bakımları normal evlerde de yapılabilir.

Evcil hayvan bakma sorumluluğunu alamayacak olan kişilerin veya ailelerin evcil hayvan sahibi olmamaları tavsiye edilir. Çünkü bir hevesle aldıkları köpeklere bakamadıklarında önce sağlıklarını sonra da psikolojilerini bozlarlar. Daha sonra da köpeği sahiplendirir ya da satarlar. Bu da hayvanların zaten bozulan psikolojileri, bir de terk edilme ile daha da bozulur. Bu yazımızda evde bakılabilecek olan ve büyümeyen köpek cinslerinden bahsedeceğiz.

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo cinsi köpekler maksimum 7 kilogram ağırlığında olurlar. Ailelerine karşı oldukça zeki ve sadık olurlar. Aynı zamanda çok meraklıdırlar. Yaklaşık 20 cm boyunda olurlar. Genellikle yabancılardan hoşlanmazlar. Havlama istekleri yüksektir. Bazen havlamayı bırakmaları oldukça uzun sürer.

En ufak bir şeyde şiddetli şekilde havlarlar. Genelde, siyah, beyaz ya da turuncu renklerde olabilirler. Diş problemleri yaşama olasılıkları yüksektir bu yüzden diş bakımına da özen gösterilir. Tüyleri haftada iki ya da üç kere taransa yeterlidir. Aşırı tüy dökmezler. Tüm bu özelliklere göre de evde bakılması kolay köpek cinslerindendir.

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Poodle Toy

Oldukça sevimli olan poodle toy cinsi köpekler evlerde çok sık beslenen cinslerden biridir. Kıvırcık ve gür tüyleri ile ilk bakışta pelüş oyuncak hayvanları andırmaktadırlar. Sevecen hayvanlardır. Özellikle sinirlendirilmedikleri sürece yabancı demeden herkesle anlaşırlar. Eğitim almazlarsa şımarmaya elverişli bir cins olan poodle toylar, enerjilerini atmalıdırlar.

Bu yüzden mutlaka sahipleri tarafından oyun oynamaya vakit ayrılması gerekmektedir. Bu şekilde enerjilerini atarak daha sakin bir köpek olurlar. Yaklaşık 30 cm boyunda olurlar. En fazla 3 kg olurlar. Çok havlama alışkanlıkları olmadığı için apartman dairelerinde de bakılmaya müsait köpeklerdir.

Poodle Toy
Poodle Toy

Maltese Terrier

Maltese terrier cinsi köpekler de evlerde oldukça rahat bakılabilen türlerdendir. En az tüy döken hatta tüy dökmeyen bir köpek cinsidir. Bu yüzden özellikle tüy alerjisi olan ancak evcil hayvan bakmak isteyenlerin ilk tercih ettiği köpek cinsidir.

Köpek büyüdükçe tüyleri daha da kıvırcıklaşır. Eğer eğitim verilmezse tabiri caizse evin reisi haline gelirler. Evde 6 saatten fazla yalnız kalırlarsa stres kaynaklı davranış bozuklukları sergileyip, sahiplerine küsebilirler. İlgiyi ve sevilmeyi de oldukça severler.

Maltese Terrier
Maltese Terrier

Cavalier King Charles

Oyuncak olarak da adlandırılan Cavalier King Charles cinsi köpekler minyatür bir İspanyol cinsidir. Özellikle Amerika’da çok popüler olan bir cinstir. Genel dış görünüşü açılmamış bir kuyruk ve sarkık büyük tüylü kulaklarıdır. Genel özelliği arkadaş canlısı olmasıdır. Çocuklarla, yabancılarla ve diğer cins köpeklerle arası oldukça iyidir ve sıcakkanlıdır. Maksimum 14 yıllık ömürleri vardır.

Aile köpeği olarak bilindikleri için evde uzun süre yalnız bırakılmamaları gerekir. Maksimum 35 cm boya ve 8 kilogram ağırlığa sahip olmaktadırlar. Genellikle iki ya da üç renkten oluşurlar. Yumuşacık ve sevilmeyi seven bir cins oldukları için ve boyları da aşırı büyümediği için evlerde bakmaya uygun köpek cinsidir.

Cavalier King Charles
Cavalier King Charles

French Bulldog

Fransız Bulldogu olarak da bilinen French Bulldog cinsi bu köpekler, iyi huylu, sevecen, hareketli ve meraklıdırlar. Enerjik oldukları için yürüyüşe ya da oyuna götürmek için vakit ayrılmalıdır. Aşırı sıcaklara karşı daha hassastırlar, kalp krizi geçirmelerine neden olabilir. Özellikle yaşlı insanlarla araları çok daha iyidir. Diğer köpeklerle pek de sağlıklı iletişim kuramazlar ancak evde birlikte büyüdükleri hayvanlara karşı sevecen olurlar.

Özellikle yeni doğduklarında tipleri yarasaya çok benzer. Evde uyumayı severler. Maksimum 30 cm uzunluğunda ve 12 kilogram ağırlığında olurlar. Bekçi köpeği olarak da adlandırılabildikleri için evlerde bakmaya uygun köpeklerdir. Köpek kulübelerinden hiç hoşlanmazlar.

French Bulldog
French Bulldog

Yorkshire Terrier

Kökeni Birleşik Krallığa dayanan Yorkshire terrier cinsi bu köpekler görüntüleri ne kadar şirin olursa olsun, hoşlanmadıkları bir durumda oldukça saldırgan ve aksi olabilirler. Yabancılara her zaman mesafeli davranırlar. Çok havladıkları için apartmanlarda bakımları biraz zor olabilir. Eğer özellikle kendilerini sinirlendirmiyorlarsa, çocuklarla arası iyi olur.

Bunun dışında apartmanda yaşayabilirler. Çok sinirlendiğinde ya da korktuklarında ısırabilirler. En fazla 3,5 kilogram ağırlığa ulaşan bu köpekler, maksimum 20 cm boyuna gelirler. Hatta sahipleri tarafından çantada bile taşınabilirler. Bu ırk genellikle kalıtsal bir hastalıkla doğar.

Bunlardan bazıları:

  • Kan şekeri düşüklüğü
  • Hapşırma
  • Trake çökmesi

Sahipleri tarafından en çok yapılan şeylerden biri de toka takılmalarıdır. Bebek görünümlü sevimli bu köpek cinsi de hem boyutu hem de bakımı gereği apartmanda bakmaya uygun köpek cinsleri arasındadır.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Chihuahua

Boyutuna göre oldukça iri gözlere sahip olan Chihuahua cinsi bu köpekler, dünyanın en küçük köpek cinslerinden biridir. Eskiden Güney Amerikalılar tarafından kutsal kabul edilmişlerdir. Maksimum 2,5 kilogram ağırlığa ulaşan bu köpekler, en fazla 12 cm boyuna gelirler. Kulakları da gözleri gibi vücutlarının aksine büyüktür. Soğuklardan ve soğuk havalardan hiç hoşlanmazlar. Hemen titreyip rahatsız olmaya başlarlar.

Hatta sahipleri genelde kışın dışarda kazak giydirir. Kucakta taşınmayı da çok severler, ancak yürümeleri egzersiz amaçlı olarak onlar için daha sağlıklı olacaktır. İnatçı ve kibirlidirler. Ayrıca ailelerine çok bağlı oldukları için kıskançlık yaparlar. Apartman hayatı ve ev yaşantısı için oldukça ideal hayvanlardır.

Chihuahua
Chihuahua

Pekinez

Oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan Pekinez cinsi köpekler, kolay bir bakıma sahip değildirler. Ancak buna rağmen çok fazla tercih edilirler. Diğer köpeklere göre enerjileri daha düşüktür. Ev hayatını ve sakin bir yaşamı tercih ederler. Ancak yine de yürüyüşe çıkarılmaları onlar için faydalı olacaktır. Bu köpekler bir dönem Çin’de kötü ruhları kovdukları inanışıyla kutsal sayılmaktaydı.

En fazla 20 cm boyuna ulaşan bu köpekler, 6 kilogram ağırlığında olurlar. Tam bir sevgi meraklısı köpeklerdir. Aradıkları sevgiyi ve ilgiyi bulamadıklarında küserler. Diğer hayvanlarla ve tanımadıkları insanlarla arası pek iyi değildir. Yaşam alanlarında tanıdıkları insanlarla vakit geçirmeyi tercih ederler. Zekidirler.

Ancak bir o kadar da inatçı oldukları için eğitmek oldukça zordur. Görüntüleri ve minikliklerine göre oldukça da cesurlardır. Kendilerinden cüsse olarak kat kat büyük köpeklere kafa tutabilirler. Tüyleri fazla uzun olduğu için bakımları zor olabilir ancak yine de sakin yapıları gereği evlerde bakılmaya uygun köpek cinslerindendir.

Pekinez
Pekinez

Shih Tzu

Anavatanı Çin olan diğer köpek türlerinden biri olan Shih Tzu cinsi bu köpekler oldukça uzun olan tüylere sahiptirler. Kendilerini hemen fark ettirirler. Çok hareketli ve yaramaz bir cinstir. Ancak bir o kadar da zekidir. Tüy dökmeyen nadir cinslerden biridir. Uzun tüyleri dökülüyor gibi bir izlenim verse de asla dökülmez.

Yaklaşık 20 yıl yaşarlar. Sağlıkları çok iyidir, neredeyse hiç hasta olmazlar. Isırıp saldırganlaşmazlar. Neredeyse hiç havlamazlar. Tüy yapısı gereği soylu ve havalı bir görünüme sahipler. Kilo alımı için elverişli bir vücutları vardır bu yüzden yürüyüşlere götürülmelidir.

Apartman yaşamı için uygun bir cinstir. İzin verildiğinde bütün gün aynı köşede tembellik yaparlar. Yabancılara karşı da oldukça sevecen bir yapıya sahiptirler, hemen ısınıp iletişim kurarlar. Bu yüzden bekçi köpeği olarak kullanılamazlar.

Shih Tzu
Shih Tzu

Pug

Pug cinsi bu köpekler, oldukça duygusaldır. Zaten yüz ifadeleri hep üzgün ve düşünceli bir izlenim vermektedir. Ev ortamına uyum sağlasalar da dışarıda oldukça hareketli olurlar. Patileri diğer cinslere göre siyahtır. Ev dışında yaşamak onlara zor gelir. Ev halkını çok sahiplenirler. Oyun oynamayı severler.

Genelde uykuları vardır. Su içmeyi daha çok severler. Bacakları çok kısadır ancak güçlüdür. Maksimum 35 cm ve 9 kg ağırlığında olurlar. Dişileri ise daha kısa ve hafiftir. Gürültü yapmazlar. Tuvalet eğitimini almakta zorlanırlar. İnatçıdırlar. Evlerde yaşamaya uygundurlar.

Pug
Pug

American Cocker

American cocker cinsi köpekler, oldukça enerjiktirler ve bu enerjilerini gün içinde mutlaka atmaları gerekir. Hassas ve yumuşak bir yapıya sahiptirler. Hemen anlaşıp iletişim kurarlar. Kendi kendine oyun kurarlar, oyuncakları saklayıp sonra bulmaya çalışırlar. Ev köpeği oldukları için yalnız bırakılmamaları gerekir.

Köpek eğitimleri, eğer bilinçsiz kişiler tarafından verilirse köpeklerin psikolojileri ve davranışları bozulabilir. Kulak ve göz enfeksiyonları bu cinslerde çok görülür bu yüzden bakımlarında özen gösterilmelidir. Ortalama 15 yıl yaşayan bu köpekler apartman için de uygundur.

American Cocker
American Cocker

Beagle

Beagle cinsi köpekler, en iyi dostluk kuran köpek cinslerinden biridir. İnsanlarla ve özellikle sahipleriyle araları çok iyidir. Oldukça sıkı bağlanırlar. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla araları çok iyidir. Oyun oynamayı severler. Tüy dökme sorunları orta derecedir. Koruyucu ve sahiplenicidirler ancak bekçi köpeği olarak adlandırılamazlar.

Sahibinin mutlu olmasından mutlu olurlar ancak çok da yaramazlardır. Çok fazla havlamazlar. Üzüldüğünde bunu bakışlarıyla belli ederler, yüzlerine ve gözlerine hemen bir üzgünlük ifadesi gelir. Kulak temizliklerine dikkat edilmelidir. Genelde sağlık problemleri yaşamasalar da kalça ve omur problemleri yaşayabilirler.

Koşmayı ve hızlı yürümeyi çok severler ancak bu yüzden de tasmasız gezdirilemezler. Avcılık özellikleri vardır. Diğer ev köpeklerine göre biraz daha olgun ve yeteneklidirler. Ev ve apartman yaşamlarına uygundurlar.

Beagle
Beagle

Havanese

Havanese cinsi olan köpekler, Küba’nın ulusal köpeği olarak geçmektedir. Uzaktan bir bütün olarak görünmektedir. Türleri, kuyrukları ve kulakları tek cins olarak uzun ve düzdür. Sağlam bir vücutları vardır. Yaylanarak yürürler. Oldukça meraklı ve hareket etmeyi seven bu köpekler Çok enerjik bir mizaca sahiptirler. İdeal bir aile köpeği olarak geçmektedirler. Çok sıcakkanlı ve sosyaldirler.

Eve kapanmaktan hoşlanmazlar, bunalıma girerler. Girdikleri her ortama uyum sağlar ve yabancılara karşı mesafeli olmazlar. Ayrıca işitme engellilere refakat etme gibi özellikleri de vardır. Çok çabuk üşürler, bu yüzden özellikle kışın tüylerini çok kısaltmamak gerekir. Havlama huyları yoktur. Bazı yabancılardan ise utanabilirler. Evlerde yaşamaya uygun ve sadık köpeklerdir.

Havanese
Havanese

Minyatür Pinscher

İncecik vücutları ve küçücük kulaklarıyla oldukça sevimli bir görünüme sahiptirler. Sağlam pürüzsüz bir yapıya sahiptirler. Kısacık tüyleri evde bakımlarını kolay kılmaktadır. Soğuk havalarda biraz daha dikkat edilmelidirler. Mümkünse kazak tarzı kıyafetler giymeliler. Eğitimleri kolaydır. Kilo almaya müsait yapıları vardır.

Minyatür pinscher cinsi köpeklerin bakımı oldukça özen ister. Eğer özenli ve dikkatli bakılamayacaksa hiç alınmamalıdır. Çünkü bilinçsiz köpek sahibi olmak, köpeklerin psikolojilerini ve ortalama 15 yıllık ömürlerini etkilemektedir.

Minyatür Pinscher
Minyatür Pinscher

English Cocker

Spor ve av köpeği olarak bilinen English Cocker köpekleri aynı zamanda iyi huyludurlar. Ortalama 15 yıllık bir yaşamları vardır. En belirgin ve zor özellikleri ise normalde çok sakin olsalar bile aniden sebepsiz yere sinirlenip hırçınlaşmalarıdır.

Bu huylarından dolayı özellikle küçük çocuklarla ve bebeklerle yalnız bırakılmamalıdır. Buna rağmen bakımları ve karakter özellikleri açısından evde ve apartmanda bakılmaları uygundur. Sahipleri ile araları iyidir, sahiplerine bağlanırlar.

English Cocker
English Cocker

Bichon Frise

Bichon Frise cinsi köpekler, küçük beyaz ve kabarık tüyleri ile pamuk gibi bir görünüme sahiptir. Çok sevimli ve neşeli bir köpektirler. Tüylerinin bakımına oldukça dikkat edilmelidir. Tüy dökmezler. Bu da evlerde beslenmeleri için ideal bir özelliktir. Yüksek enerjileri ve neşeleri olsa da evde zarar verici ve hırçın davranışlarda bulunmazlar.

Birinin onunla oyun oynaması onu oldukça mutlu eder.  Diğer köpek cinsleri ile de oldukça iyi anlaşır. Kucak köpeği olarak da adlandırılır. Ne yazık ki sıklıkla görülen genetik hastalıkları vardır. Bunlar gözde akıntı, deri ve kulak hastalıkları, epilepsi olarak sayılabilir. Bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bichon Frise
Bichon Frise

İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog cinsi köpekler diğer ev köpeklerine göre daha korkutucu bir görüntüye sahiptir. Yüzyıllar önce hayvan dövüşleri için yetiştirilen bulldoglar, bu dövüşlerin yasaklanması ile nesillerinin tükenmesi tehlikesi ile karşılaştılar. Bulldog severler, bu tehlikenin önüne geçmek için onları sessiz ve sakin ev köpeklerine dönüştürmeye başladı.

Kafası vücuduna göre oldukça büyük ve orantısızdır. Sıcaktan çok hoşlanmazlar, kulak rahatsızlıkları fazla görülür. Ürkütücü görüntülerine rağmen oldukça sevecen ve neşeli hayvanlardır. Sevilmeyi severler.

Birlikte büyüdükleri hayvanlarla ilişkileri iyidir ancak yabancı köpeklerden hoşlanmazlar. Çocukları severler ancak yabancı insanlara karşı mesafeli ve agresif olabilirler. Horlamaları ile ünlüdürler. Evde bakılabilen köpek cinslerindendir. En zor özelliği salyasının akmasıdır. Kalça problemleri en çok görülen sağlık sorunlarındandır.

İngiliz Bulldog
İngiliz Bulldog

Maltipoo

Maltipoo cinsi köpekler çok duygusal ve ailelerine karşı çok bağlıdırlar. Pamuk gibi yumuşacık tüylere sahiptirler. Çok az tüy döken cinslerden biridir bu yüzden alerjik sorunları olanların çoğunlukla tercih ettiği cinslerdendir. Büyüdükçe tüylerinde renk değişiklikleri ve koyulaşmalar meydana gelir. Çok ilgi isteyen ve şımarık bir cinstir.

Girdiği her yerde ve her ortamda en çok ilgilenilen ve dikkat çeken olmayı ister. Aşırı sosyaldir bu yüzden yeni ortamlara girmeyi sever. Yabancılık çekmez. Oyun oynamayı çok sever. En sevdiği oyuncaklarla kendisi de oynayıp zaman geçirebilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlarda dikkat edilmelidir, sağlık problemleri yaşayabilir. Tüylerinin de özel bir yapısı olduğu için bakımına özen gösterilmelidir. Evde yaşamaya ve bakılmaya uygun bir cinstir.

Maltipoo
Maltipoo

Papillon

Papillon cinse sahip olan köpekler, sanki saçları iki yandan bağlanmış ufak kız çocuklarına benzemektedir. Saçaklı tüylere ve düşük kulaklara sahiptir. Kendine güvenleri olan bu köpekler oldukça da zekidirler. Sıcağa karşı dayanıklıdırlar ancak soğuk havalarda hasta olabilirler.

Sosyalleşmeyi severler ancak diğer hayvanlara ya da çocuklara pençe atarak zarar verebilirler. Bu yüzden özellikle yabancı çocukların yanlarında dikkat edilmelidir. Saldırgan değildirler, yalnızca hareketli köpeklerdir. Yapılan araştırmalara göre köpek cinsleri arasında yapılan bir zeka araştırmasına göre 8. sırada yer almaktadır. Genel huyu gereği ev yaşamına uygundur. Bu yüzden evlerde rahatlıkla bakılabilir.

Papillon
Papillon

Dachshund

Sosise olan benzerliği ile sosis köpeği olarak da adlandırılan Dachshund köpekleri, Almanya’da av için yetiştirilmiştir. Genelde kendine zarar vermeyen çocuklarla iyi anlaşırlar. Sakin bir yapıya sahiptirler ancak bazen kıskanç olabilirler. İnatçı ve zekidir.

Çok sık havlar, hatta sesini duyanlar, çok büyük bir köpek havlıyor sanar. Evde bakıma ve apartman yaşamına uygun bir cinstir. Kaslı ve uzun bir vücuda sahiptir, kısa bacakları vardır. Çok cesurdurlar, kendilerinden çok büyük ve güçlü köpeklere korkmadan havlayabilirler. Vücut yapıları gereği bazı ortopedik sağlık sorunları yaşayabilirler.

Dachshund
Dachshund

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.