Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek BakımıKöpek EğitimiKöpek Sağlığı

Dalmaçyalı

Birçok kişi; hayvanların, insanlardan çok daha sadık ve iyi özelliklere sahip olduğunu düşünür. Aslında gerçekten de öyledir. Çünkü evlerimizde beslediğimiz hangi hayvan olursa olsun, son derece sadık, sevecen ve evcil canlılardır. Fakat köpekler; bu konuda ilk sıradadır tabii ki.

Hangi amaçla bakılırsa bakılsın, pek çok yönden dört dörtlük canlılardır. Köpeklerin özellikleri; her ne kadar cinsine göre farklılık gösterse de genel olarak zeki ve eğitilebilir olmaları en önemli avantajlarından birisidir. Alman kurdu, kangal köpeği ve dalmaçyalı ilk akla gelen türlerdir.

Bunların arasında en ilginç ve bir o kadar da farklı türde olan ise dalmaçyalıdır. Farklı görünümü, hareketli oluşu ve en evcil köpeklerden biri olması onu oldukça popüler köpeklerden birisi haline getirmiştir. Bugün; dünya genelinde en çok sahiplenilen köpeklerden birisi de dalmaçyalıdır. Peki, bu köpeklerin özellikleri nelerdir? Bakımı nasıl olmalı? İşte dalmaçyalı özellikleri ve bakımı.

Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı
Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı

Özellikleri

Dalmaçyalı köpekleri; sadece benekli görünümü ile değil, geçmiş yıllarda tüm dünyada gösterilen ve büyük beğeni toplayan 101 dalmaçyalı filmi ile de ün yapmış olan bir köpektir. Dalmaçyalı köpekler; geçmiş dönemlerde av köpeği, bekçi köpeği, askeri bekçi köpeği, sirklerde gösteri amaçlı olarak, itfaiyecilerde ise maskot olarak kullanılmıştır.

Özellikleri ise şunlardır:

 • Özellikle aile ortamında, son derece neşeli ve bulunduğu ortama sadık bir köpektir
 • Eğitime oldukça müsaittir, bu nedenle son derece kolay bir şekilde ve çok yönlü olarak eğitilebilir
 • İnsan odaklı bir köpektir
 • Doğası gereği oldukça sosyal bir köpektir
 • Daha önce köpek beslememiş olup, bu deneyimi ilk kez yaşayacak olanlar için, iyi bir seçimdir
 • İyi bir bekçi köpeğidir
 • Çok uzun süre yalnız kalması veya ilgilenilmemesi durumunda ayrılık kaygısı çeker
 • Son derece zeki bir köpek olduğundan, eğitime müsaittir.
 • Enerjisi yüksek olduğu için, fazlasıyla egzersiz ihtiyacı hisseder
 • Türü gereği özellikle kulak hastalıklarının sıkça görüldüğü bir köpektir.
 • Kaslı bir gövdeye ve uzun bacaklara sahip bir köpektir
 • İri yapıda bir türdür
 • Bahçeli evlerde veya apartman dairelerinde rahatça yaşar
 • Yapı olarak naziktir. Bu nedenle aynı şeyi sahiplerinden beklerler
 • Sahiplerine fazlasıyla bağlı ve korumacı özellikte bir köpektir
 • Ortalama 16 yıllık ömürleri vardır
 • Kalın yapıda bir kürke sahip oldukları için, soğuk havaya karşı dayanıklıdır.

Dalmaçyalı Köpeğinin Kişiliği

Yavaş ve biraz ağır bir şekilde olgunlaşmasından dolayı, 1 yaşına geldiğinde bile yavru bir köpek görünümündedir genelde. Erkekler; başka bir erkek dalmaçyalı ile karşılaştığında, daha baskın bir karakter sergiler. Dişiler ise iyi bir bekçi köpeği olarak bilinir. Genel olarak; kendinden emin, sıcakkanlı, samimi ve neşeli bir kişiliğe sahip olan bir köpektir.

Fazlasıyla sadık ve uysal bir köpektir. Hafıza olarak çok güçlü oldukları için, kendilerine yapılan iyiliği de kötülüğü de yıllarca unutmazlar. Zeki ve inatçı bir yapıları vardır. Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşabilirken, yabancı köpeklerle arası pekiyi değildir. Ayrıca oldukça aktif, hareketli ve enerjiktir, bu nedenle kaçmaya meyillidir. Bu durum göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka önlem alınmalıdır.

Yeni şeyler öğrenmeye hevesli bir yapıya sahiptir, genç yaşta eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri gerekir. Yeterli ölçüde sosyalleştirilmediği zaman biraz gergin bir yapıya bürünebilirler. Sıkı ve disiplin olarak yüksek seviyede bir köpektir. Fakat çok sert müdahalelerden hoşlanmazlar.

Çok aktif ve hareketli bir köpektir, bu nedenle çocuklarla oynamayı çok sever. Buna rağmen küçük yaşta ki çocuklar için biraz sıkıntılıdır. Doğru bir şekilde ve bilinçli olarak yetiştirilmemesi durumunda saldırgan bir yapıda olabilir. Koruma ve bekçilik amacıyla eğitim için de uygundur. Yüksek doğurganlık oranına sahip oldukları için 15 yavruya kadar doğum yapabilme özellikleri vardır.

Sürekli olarak insanlarla iç içe bir yapıda oldukları için, eğer evde besleniyorlarsa, zaman zaman evdekilerle birlikte uyuma ihtiyacı hissedebilirler. Bütün bunların haricinde, görünüm olarak da tam anlamıyla bir zarafet simgesidir. Bu da onlara diğer köpek türlerinden çok daha farklı bir görünüm kazandırır.

Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı
Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı

Dalmaçyalı Köpeğinin Bakımı

Son derece hareketli ve aktif bir köpek olması, yeni şeyler öğrenmeye hevesli olması ve sürekli egzersiz ihtiyacı duymasından dolayı bakımının hiçbir şekilde aksatılmadan ve düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Birçok köpek türünde ki gibi; dalmaçyalılarda da tüylerin haftada 1 ya da 2 kez taranması gerekir. Senede en az 2 defa tüy döktükleri için, bu işlemin düzenli olarak yapılması gerekir.

Ayrıca yılda birkaç kez, ılık banyo ile ölü hücrelerden kurtulmasına yardımcı olunmalıdır. Egzersiz ihtiyacı karşılandıktan sonra; hafif nemli bir bez ile tüm vücudu ve özellikle kulakları güzelce silinmelidir. Çünkü dalmaçyalı köpekler, kulak hastalığına en yatkın olan türler arasındadır.

Bu işlemi yapmak; kulak hastalıklarına karşı etkili bir çözüm olduğu gibi, en iyi önlemlerden birisidir aynı zamanda. Bunun dışında ayak sağlığının korunması ve kontrol edilmesi amacıyla, yine belirli aralıklarla ayak tırnaklarının kesilmesi gerekir. Eğer evinizde veya bahçe ortamında dalmaçyalı köpeği besliyorsanız, sürekli olarak temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Bahçenizde ki zehirli otlara karşı da mutlaka önlem almalısınız. Aksi takdirde bu otlarla büyük sıkıntılar yaşayabilir ve hastalık kapma problemiyle karşı karşıya kalabilirler. Kendine has bir kokusu olmaması nedeniyle, çok temiz ve titiz bir yapıdadır.

Bu sebeple temizlik, tüylerin taranması, ayak ve tırnak bakımı gibi işlemlerin düzenli olarak yapılması ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Banyo yapma ihtiyacı düşük olduğu için, seyrek aralıklarla yıkanmaları yeterli olacaktır. Yaşam alanlarının da kendileri gibi temiz olması çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.