Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek CinsleriKöpek Eğitimi

Presa Canario Özellikleri ve Bakımı

Presa Canario

Kanarya mastiff ya da kanarya köpeği olarak anılan presa canario ırkı köpekler büyük boyutludur. Ortalama 67 cm uzunluğunda olan köpeklerin ağırlıkları 60 kg’a kadar ulaşır. Nazik bir aile köpeği olmayıp bekçi köpeği ya da çalışma arkadaşı olarak güvenilir bir şekilde sahiplenilebilir.

ŞAMPİYON KÖPEKLER | PRESA CANARIO | CANE CORSO | BELÇİKA KURDU (2) – YouTube

Irkın yetiştirilme amacı köpek dövüşleri olup uygun ve güçlü bir ırk olarak 1960’lı yıllarda oldukça popülerdi. Kaslı ve korkusuz olan kanarya köpekleri çobanlık ve koruma görevi yapmışlardır. Oluşum süreçleri 130 yıl kadar sürmüş olup 1830 yılında ispanyaya ait bir ırk olarak tescillenmiştir.

Presa Canario Genel Özellikleri

Presa Canario Fiziksel Özellikleri

Presa canario yani kanarya köpekleri yürüyüşü ile bir dağ aslanını andıran yapıya sahiptir. Bazı zamanlarda saldırgan bir hale gelebilen köpek ırkı son derece akıllı ve sadık bir köpektir. İletişim kurabilmesi ve sosyalleşebilmesi için mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitim aldırılmalıdır.

Sahibiyle arasında değişik bir bağ olup presa canario sadık mı sorusunun en güzel cevabı olup sahibine oldukça güçlü bir bağla bağlıdır. Oyun oynamayı çok sevmesinin yanı sıra bazen ani bir şekilde saldırgan tavırlar sergileyebilir. Apartman yaşamına uygun olmayan köpeklerin oldukça hareketli bir yapıları bulunur ve bahçesi olan bir evde bakılması en uygun olanıdır.

Sessiz bir yapıları olup havlamazlar. Matematik zekaları yüksek olan köpek ırkı komutları hemen öğrenebilir. Profesyonel bir eğitime ihtiyacı olmayıp evde kendiniz eğitmelisiniz.

Presa Canario Fiziksel Özellikleri

Kemik yapıları aşırı güçlü ve kaslı bir vücuda sahip olan presa canario ırkı köpekler bekçi köpeği olarak çiftliklerde görev alır. Oldukça sakin bir yapısı olmasıyla birlikte yabancılara karşı mesafelidir.

Göğüs bölgeleri beyaz renkte olan köpek ırkının sırt renkleri gri, kızıl ve siyah renkte olur. çenesi oldukça güçlü olup kavradığı şeyi hemen bırakmazlar ve bu nedenle sinirlendirmek pek iyi sonuçlar doğurmaz. Presa canario sahibine saldırır mı dendiğinde iyi bir eğitim alması önem taşıyıp tehlike sezmesiyle oldukça yırtıcı bir hal alır denebilir.

Kısa tüyleri ve sert bir kürkü olmasına rağmen yoğun olmamakla birlikte tüy döken bir yapıları bulunur. bacaklarındaki kaslar gelişmiş olup her zaman egzersiz ihtiyaçları bulunur.

Gözleri düşük ve keskin bir bakışa sahip olup kare şeklinde bir kafası, uca doğru sivrileşen küçük kulakları bulunur. ortalama yaşamları sağlıklı olması halinde 13-15 yıl kadardır.

Presa Canario Köpek Irkının Bakımı

Presa Canario Köpek Irkının Bakımı

Presa canario besleyenler tüy dökme oranlarının orta derecede olmasından bakımları konusunda pek zorlanmazlar. Haftada bir ya da iki kere fırçalama yapılması dökülecek olan tüy oranını azaltmaya yardımcı olur.

Dışarıda bakılan ve kirlendiği düşünülen ırkı 2 haftada bir kere banyo yaptırmanız yeterli olur. düzenli ve sık bir egzersiz programı uygulanarak enerji ihtiyaçlarının karşılanması sağlanabilir. Kulakları ve gözlerini yıkarken hassas davranılması, sık sık kontrol edilmesi fayda sağlayacak olan bir bakım rutinidir.

Irk olarak dolaşmaları ve ev ortamında beslenmeye uygun olmamalarından dolayı kirlenmelerine ve günlük rutinlerine göre bakımların yapılması sağlıkları açısından önem taşır.

Presa Canario Beslenmesi

Kanarya köpekleri kaslı ve güçlü yapıları olmasına rağmen kilo almaya oldukça meyilli bir köpek ırkıdır. Beslenmelerinde aşırıya kaçmamak ve sağlıklı bir şekilde beslenme programlarına uygun beslemek gereklidir.

Ara öğünlerde konserve mamalar, eğitimler sonrasında ödül mamaları fayda sağlayabilirken veteriner kontrolünde beslenme düzenleri ayarlanmalıdır.

Presa Canario Sağlık Bilgileri

Acı eşiği en yüksek olan köpeklerden olan kanarya köpeklerinin sağlık sorunları oldukça azdır. Kalça çıkığı en az görülen nadir köpeklerden olup akraba eşleşmesi yapılması durumunda epilepsi görülebilir. Bu nedenle satın almak ya da sahiplenilmesi sırasında güvenilir yerlerden alınması gereken bir ırktır.

Dermatolojik hastalıklar, omurilik ve eklem hastalıkları görülebilen presa canario ırkının en yakın veterinere götürülerek tüm muayenelerinin düzenli yapılması önem taşır.

Presa Canario Aile Bağları

Presa canario ırkı çocuklar ve kadınlarla arası oldukça iyi olan sadık ve sevecen bir ırktır. Bekçi köpeği görevini üstlenmesinden ve aileyi kendi sürüsü olarak görmesinden dolayı ev halkını korumakta oldukça iyidir. Saldırmayı dış alanlarda yapmayarak direk savunma pozisyonunda bekler ve saldırıyı başlatan değil genellikle bitiren taraf olur. eğitilmeleri sırasında sakin bir tavırla doğru bir şekilde eğitilmeli, kesinlikle saldırı komutları verilmemelidir. Sevgi köpeği olan presa canario ırkının eğitimlerinde en işe yarayan yöntem ödüldür.

Eğitimleri sırasında dur komutu ilk öğretilmesi gereken komut olup aile yaşamında da oldukça fayda sağlayacaktır. Herhangi bir saldırı ya da tehlike anında dur komutu ile olumsuz sonuçlar engellenebilir.

İlginizi Çekebilir: Bernedoodle Bakımı ve Özellikleri – Bernedoodle Fiyatları (patigen.com)

Presa Canario Fiyatları

Presa Canario Fiyatları

Presa canario fiyatları birçok farklı etkene dayalı olarak değişiklik göstermektedir. Diğer köpeklerde olduğu gibi yaş, cinsiyet, eğitim, sağlık gibi etkenler fiyatlar üzerinde etkili olurken aynı zamanda yıllara göre de farklı fiyatlarla karşılaşılması mümkündür. Ortalama 2000-3000 TL arası presa ırkının fiyatları bulunur.

Fiyatları araştırılarak güvenilir bir satıcıdan alınması önemli olup satın alınması yerine sahiplenilmesi daha faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.