Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek EğitimiKöpek Sağlığı

Köpekleri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?

Köpeklerin kış aylarında sıcak tutulması için yapılması gerekenler vardır. Bizler için soğuk havalarda üşümek ne kadar tehlikeli ise onlar içinde öyledir. Bunun için onları sıcak tutmak son derece önemlidir. Hayvan konusunda duyarlı insanlar bu konuda araştırmalar yapıyor. Hayvan severler köpeklerin kış aylarında üşüyüp üşümediği nasıl anlar? Kış aylarında köpek bakımlarının nasıl yapılmalıdır? Köpeklerin kış aylarında nasıl sağlıklı kalacaklar? Konusunda birçok sorunun cevabını arıyor. Bu konuda hayvan severler sokakta yaşayan köpeklerin yaşamlarına dokunmak adına onlar hakkında sahip olmak isterler. Bu zorlu geçen soğuk kış ahlarında onlar için neler yapabiliriz bunlardan bahsedeceğiz. Çünkü bu kış aylarında köpekleri sıcak tutmak son derece önemlidir.

Köpekleri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?
Köpekleri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?

Soğuk Havalarda Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu zorlu kış ayları başlamada. Önce köpeklerin güvenli ve sağlıklı bir kış dönemi geçirmeleri adına genel olarak bazı önlemlerin alınması gerekir. Öncelikle kış gelmeden önce köpeklerin bir Veterinere götürülmesi ve burada sağlık muayenelerinin yapılması gerekir. Ayrıca köpeklerin tüylerinin keçeleşmiş olması onların soğuktan korunmasına engel olan bir durumdur.

Köpek eğer çok fazla dışarıda vakit geçiriyor ise kulakları ve patilerinin donmamasına karşı düzenli bir şekilde kontrollerinin yapılması gerekir. Köpeklerin ayaklarının tabanlarında bulunan tüylerin kesilmesi gerekir. Çünkü bu ayaklarının arasında buzların birikmemesi adına o tüylerin kesilmesi gerekir. Bu köpekleri sıcak tutmak adına önemli bir konudur. Buna ek olarak köpeklerin kış aylarında düzenli beslenmesi gerekir. Aşırı bir beslenme halinden kaçınılmalıdır.

Köpekleri Kış Boyunca Sağlıklı Tutmanın Yolları

Hayvanlarda insanlar gibi soğuk kış aylarında hastalanabilir. Köpeklerin kuru ve sıcak bir şekilde tutulması onların hasta olmalarını engelleyecek bir durumdur. Köpeklerinizin hepsi bir kulübede yaşıyorsa bir hastalığı bulunan köpeğinizin diğerlerine geçmesi de olası bir durumdur. Eğer sizler üşüyorsanız anlayın ki köpeğiniz de üşüyordur. Eğer tüysüz bir köpeğiniz varsa mutlaka kulaklarını ve kuyruklarının kontrol edilmesi gerekir. Eğer bir donma durumu varsa bir battaniyeye sarılması gerekir.

Yavaş bir şekilde ısınmasını sağladıktan sonra bir Veterinere başvurulması gerekir. Eğer köpeğinizde bir hastalık mevcut ise dikkat edilmelidir. Bu hastalıklardan dolayı köpek soğuk havalardan daha çok etkilenir. Bunun kötü olaylara yol açmaması adına Veterinere danışılması gerekir. Bu soğuk havalarda daha az ve kısa yürüyüşlerin yapılması önemlidir. Kış aylarında yapılan yürüyüşlerde köpeklerin tasmasının tutulmasının gerekliliği de bir diğer konudur.

Kış Boyunca Açık Hava Köpeği İçin Barınak Sağlamak

Açık hava köpekleri, evde yaşamını sürdüren köpeklere göre soğuğa daha yatkınlardır. Hatta bazı köpek ırkları soğuğa karşı dayanıklıdır. Açık havaya dayanıklı olmayan köpekler kesinlikle dışarıda olmaması gerekir. Açık havada bulunan ve soğuğa yatkınlığı bulunan köpeklerin bile dışarı sıcaklığa ve bir de barınağa ihtiyacı vardır. Bu köpekler için uygun barınaklar sağlanmalıdır. Kış aylarında köpeklerin barınaklarına yağmur girmeyecek bir şekilde geliştirilmesi gerekir. Aynı zamanda barınağın soğuk havalardan da korunduğundan emin olunması gerekir. Bunlar kışın köpekleri sıcak tutmak için gereklidir.

Kışın Dışarıda Bir Köpeği Sıcak Tutmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kışın dışarıda bulunan dostlarımızı sıcak tutmak için yapılması gereken bazı durumlar vardır.

Bunlar;

  • İlk olarak köpek barınağının içine yatağın iyi yerleştirilmesine ve sıcak olmasına dikkat edilmelidir. Bu köpekleri sıcak tutmak için önemlidir.
  • Yatakların düzenli bir şekilde ısıtılması gerekir.
  • Yatakların temizliği son derece önemlidir.
  • Bu olumsuz kış koşullarında köpeklerin patileri için patik kullanılmalıdır.
  • Bazı köpekler için köpek kıyafetleri de onları kış aylarında koruyacaktır.

Kışın dışarıda bulunan köpeklerin üşümemesi adına bu durumlar önemlidir. Bunlara dikkat ederek dışarıda bulunan köpeklere yardımcı olunabilir.

İpuçları Nelerdir?

Soğuk kış koşullarından köpekleri korumak adına bazı ipuçları önem kazanır. Öncelik olarak köpekleri barınaklarında ısıtabilmek için yataklarının altına sıcak bir su şişesi koyulabilir. Bu soğuk kış aylarında köpeklerin dışarıda geçirdikleri vakitlerinin kısa tutulması gerekir. Eğer siz kendinizde bir üşüme hissediyorsanız genellikle köpeğinizde üşüyordur. Bunun için buna dikkat edilmesi gerekir.

Köpeğinizin bir kıyafeti varsa giydirmeden önce ısıtılması son derece önemlidir. Köpeklerin bu soğuk havalardan etkileneceği, onlarında bizler gibi üşüyüp hasta olacağının bilinmesi onlara daha fazla özen gösterilmesini sağlar. Bunun için onları da kendimiz gibi görüp üşümemesi adına bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu ipuçları sayesin köpeğinizin kış aylarında sıcak tutulması sağlanabilir.

Uyarılar

Bu kış aylarında köpekler için bazı uyarılara uyulması gerekir. Bunların başında köpeklerin kesinlikle dışarıda tutulmaması gelir. Köpekler bu soğuk havalarda uzun süreli dışarıda tutulmaması gerekir. Eper köpeğiniz arabada tek başına bırakılmışsa klimanın açık olması gerekir. Köpek arabada klimasız bir şekilde bırakılmamalıdır. Bu uyarılar sayesinde köpeğiniz bu olumsuz hava koşullarından korunmuş olur.

Hava İle İlgili Olan Sıkıntılar Nasıl Belirlenir?

Köpekler bu dondurucu havalarda bizden daha çok hassas varlıklardır. Köpeğinizin tüylerinin onu koruduğu düşünülse de kısa tüylü köpekler, yavru ve yaşlı olan köpekler bir kıyafet yardımı ile ısıtılabilir. Onlar için uygun olan kıyafet seçimleri yapılmalıdır. Soğuk hava şartlarına uygun olan kıyafetler seçilmelidir.

Köpeğinizin üşüdüğünü anlamak için köpeğiniz bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler titreme, köpeğin ayağını yerden sürekli olarak kaldırması, sinme gibi belirtiler olabilir. Gerçekten hava sizin için çok fazla soğuk ve üşüyorsanız mutlaka köpeğinizde üşüyordur. Bunun unutulmaması gerekir. Soğuk havalarda köpeklere gereken özenin gösterilmesi gerekir.

Köpekleri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?
Köpekleri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?

Köpeklerin Üşüyüp Üşümediği Nasıl Anlaşılır?

Köpek bakan insanlar köpeklerin üşüyüp üşümediğinin nereden anlaşıldığını çok merak ederler. Köpekler bizler gibi soğuk hava koşullarından etkilenen hassas varlıklardır. Kendiniz için gösterdiğimiz özeni onlar içinde göstermeliyiz. Eğer biz dışarıda vakit geçirirken üşüyorsak köpeğimizde bizimle birlikte üşüyordur. Bunun için köpekleriniz soğuk havalarda dışarıda oyun oynarken onların gözlenmesi gerekir. Eğer köpekte bir titreme, ağlama gibi bir belirti varsa köpeğinizi içeriye almanız gerekir. Onlarda bizler gibi üşüdüğünü belli ederler. Belli etmeseler bile siz üşüdüğünüzde bilinmelidir ki köpeğinizde üşüyordur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.