Evcil Marketim
Köpek Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi (En Detaylı Bilgilerle)

En iyi dostunuz olan ve ailenizin en yeni üyesi olarak dünyaya gözlerini açan köpeğinize eğitim vermek sabırla, iyi bir gözlem ve dikkat ile ilk aydan itibaren mümkündür.

Köpeklerde Tuvalet Eğitiminin verilmesi yeni yaşam alanına başlaması ile kazanacağı eğitimler arasındadır. Yavru ve yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimleri biraz farklıdır. Öncelikle köpeğin yeni doğan bir yavru olması halinde aylara göre eğitimleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Köpek sahiplenmenin getirdiği sorumluluklar arasında, zor gibi gözüken ancak sabırla kolay olduğunu anlayacağınız tuvalet eğitimi vardır. Köpeğiniz ve sizin gayretiniz bu süreci kolay atlatmanızı sağlayacak. Bunun için profesyonel köpek eğitiminden yararlanmanız işleri kolaylaştırır.

Temel eğitimler arasında yer alan tuvalet eğitiminde kararlı, sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Köpeğin verilen eğitim sonrası nereye tuvaletini yapması gerektiği, ne şekilde yapması gerektiği konusunda eğitimlere sahip olur.

1 Aylık Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Genel bilgiler arasında, köpek sahipleri tarafından 3. ay sonrasında tuvalet eğitimi verilebileceği bilgisi tamamen doğrudur diyemeyiz. Köpeğinizin eve adaptasyonu ile ilk aydan itibaren eğitim uygulanabilir. Tamamen sizlerin vereceği eğitimi algılayamasa da alışkanlık kazanması adına iyi bir süreç olur. Köpeğinize karşı sevgi dolu, lider, gözlemci ve kararlı olmanız halinde tuvalet eğitimine hazırlık süreci kazandırabilirsiniz.

2 Aylık Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Köpeğinizin eğitimi için en ideal dönem 2. ay itibari ile başlar. Köpek sahipleri tarafından 2 ay oldukça küçük olsa da köpek perspektifinden bakıldığında doğru zaman olduğu gözlemlenir.

3. ayından sonra daha verimli bir eğitim alabilmesi adına 1. ve 2. ayında edindiği bazı gözlemler onun için en iyi zemini hazırlayacaktır. İlk kez gördüğü bir eğitime alışması yerine daha önceden adapte olduğu bir eğitime daha kolay yaklaşım gösterecektir. Köpeklerin de insanlarda olduğu gibi eğitime başlaması gözlerini dünyaya açtıktan sonra algılar yoluyla başlar.

Köpeklerin hızlı gelişimi ve büyümesi elbette insanlardan daha hızlı gelişir. Dolayısıyla 2. ay köpekler için ideal süreler arasındadır.

3 Aylık Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin annesinden aldıkları birçok temel eğitim yer alır. Bu eğitimler doğada yaşama yönelik eğitimlerden oluşabilir. Köpeğin annesi tarafından aldığı eğitim daha çok yaşam alanına uygundur. Yavru köpek sahiplenmek ise onun annesi vasfında olduğunuz ve eğitimlerini vermeniz anlamına gelir.

3 aylık köpeklerin algısı gelişmiş olup, bu durum çevrede olup bitenleri gözlemlemesi, sindirim sisteminin gelişmesi ile komutlara olumlu cevap vermesine yardımcı olur. Komut ve ödül sistemi ile uygun bir eğitim sistemi sonucu tuvalet eğitimlerinden başarılı sonuçlar almanız mümkün olur.

Yanlış köpek eğitiminde ise tuvalet eğitimi vermeniz mümkün olmaz. Profesyonel tuvalet eğitimi desteği ile kısa sürede hızlı yol kat edilir.

Köpeklerde Ev İçerisinde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Köpeğinizin sizinle birlikte yaşam alanına dâhil olmasını istiyorsanız işe tuvalet eğitiminden başlamalısınız. Köpeğin tuvalet ihtiyacı için uygun alanı ilk etapta belirlemesi zor olur. İhtiyacı geldiği noktaya tuvaletini yapar. Ev içerisinde istenmeyen durumlar arasında olan kötü koku ve yaşam alanının kirlenmesi gibi durumlar sizleri strese sokabilir. Gerginlik yaratmadan yanlışlıkla yaptığı ilk yeri detaylı bir şekilde temizlemeli ve koku almayacak şekilde hijyen sağlamalısınız. Aynı noktaya tuvaletini yapmasının önüne geçebilirsiniz.

Köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz zemini gazete kâğıdı ile kaplamak bu eğitimde oldukça işinize yarayacaktır. Köpeğinizin yemek yedikten sonra su içmesi gerekir. Bundan sonrası ise size kalmış bir uygulamadır. Yemek ve su ihtiyaçlarını giderme sonrası 1 saatlik zaman diliminde sindirir ve tuvalet ihtiyacı devreye girer.

Köpeğinizi tuvalet için belirlediğiniz noktaya alarak ihtiyaçlarını giderene kadar o alanda tutmanız gerekir. Zeminin kaplanması sonucu tuvaletini kendi başına o noktaya yapmış olur ve yaşam alanınız kirlenmez. Diğer günlerde ise hedef azaltarak tuvaletini yaptığı alanı sınırlandırmalı, bir önceki gün yaptığı tuvaletinin olduğu kâğıdı yapmasını istediğiniz noktaya koymalısınız.

Köpeklerde Ev Dışı Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Köpeğinizin ev dışında tuvalet ihtiyacını gidermesi sırasında yanınıza muhakkak eldiven ve çöp torbası alarak çevreyi temiz tutmalısınız. Ev dışında tuvalet eğitimi 3. aydan itibaren başlatılmalı ve 3–4 ay sabırla devam etmelidir. Yemek saatlerini düzenli olarak ayarlamalı, aynı saatte dışarı çıkarmalısınız.

Günde 4 kez minimum 30 dakika yeterlidir. Köpeğiniz büyüdükçe bu zaman düşecektir ve sabah akşam çıkarmanız yeterli olacaktır. Dışarıda aynı noktaya tuvaletini yapmasını sağlamalısınız. Yavru köpeklerin sindirimi hızlı olduğu için yemekten 15 dakika sonra tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmalısınız.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Düzenli ve Disiplinli Köpek Tuvalet Eğitimi

Düzenli ve disiplinli köpek tuvalet eğitimi için öncelikle üzerinize düşen bazı sorumluluklar vardır.

Yapmanız gerekenler;

 • İyi gözlemci olmak
 • Disiplinin dozunu iyi ayarlamak
 • Kararlı olmak
 • Sevginizden mahrum etmemek
 • Kötü cümleler söylememek
 • Ses tonunuzla korkutmamak
 • Farklı materyallerle köpeğinizi disipline etmeye çalışmamak
 • Ödül zamanını iyi belirlemek
 • Yemek düzenini ve tuvalet saatini iyi ayarlamak
 • Beslenmesini ihmal etmemek
 • Sizi; davranış, bakış, ses tonu gibi mimiklerinizden tanıması adına bolca vakit geçirmek

Tüm bu davranışlarınız, köpeğinizin eğitimine katkı sağlayacaktır. Kötü eğitim sonucu köpeğinize suç bulmak tamamen yersiz olacağından, eğitiminizi verirken yaşam alanınıza uygun bir eğitim vermeniz işlerinizi kolaylaştırır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Yavru bir köpeğin çocuktan farklı olmadığını düşünmeli ve tüm kazanımlarını sayenizde alacağını unutmamalısınız. Tuvaletini yaptığında ona kötü davranmanız, nedenini anlamadığı bir suçluluk duygusuna girmesine neden olur.

Hayvanların da stresten uzak kalması, psikolojilerinin bozulmaması iyi bir eğitim için şarttır. Köpeğinizin ırkı, yaşı, alışkanlıkları eğitim sürecini belirleyen faktörler olup, profesyonel tuvalet eğitimlerinden kısa sürede sonuç alınmaktadır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.