Evcil Marketim
Köpek Eğitimi

Köpek Eğitim Ürünleri

Köpek sahiplenen kişilerin evlerinde köpekleri rahatlıkla besleyebilmeleri için köpeklerine eğitim vermeleri gerekir. Bu eğitim sayesinde köpek eve uyum sağlar ve sorun çıkarmamayı öğrenir. Evde yaşam ve tuvalet eğitim köpeklere verilmesi gereken en önemli eğitimlerdir. Köpeklerin eğitilmesini kullanılan ürünleri köpek eğitim ürünleri olarak adlandırılır.

Bu ürünler arasında şunlar vardır;

  • Köpek Eğitim Düdüğü
  • Tuvalet Eğitim Spreyi
  • Eğitim Çiti
  • Havlama Önleyici Tasma
  • Köpek Çiş Pedi
  • Köpek Ağızlığı
  • Eğitim Clickeri
  • Ödül Bisküvisi (Maması)

Köpeklerinin eğitimi için eğitim ürünlerine ihtiyaç duyanlar petshop mağazalarına giderek eğitim için gerekli ürünleri alabilirler. Online satış yapan petshop ve köpek malzemesi satış sitelerinden yararlanabilirler.

Köpek Eğitim Ürünleri
Köpek Eğitim Ürünleri

Köpek Eğitim Düdüğü

Köpek eğitim ürünleri arasında ilk sırayı köpek eğitim düdüğü alır. Eğitim düdükleri hem profesyonel hem de acemi eğitimler için kullanılan ürünlerden birisidir. Eğitim düdüğü sayesinde köpeklere istenilen şey yaptırılabilir. Düdük ilk kullanım anında hemen işe yaramaz ve köpek düdük sesine alıştığında düdüğün faydası görülmeye başlar. Köpeğin düdükle verilen komutu yerine getirmesi durumunda ödüllendirilmesi onun görevlerini her zaman yerine getirmesine yardımcı olur.

Eğitim düdüğü ayrıca uzakta veya kalabalık ortamda olan köpeğin düdüğün sesini duyarak sahibinin yanına geri dönmesini sağlayıcı etkisi de vardır. Bu sayede köpeğe bağırmak veya seslenmek yerine düdük kullanılarak köpek sahiplerinin yanına çağırılabilir. Düdüğün işe yaraması için eğitim esnasında olumlu veya olumsuz durumlar için farklı şekilde çalınması ve iki durumun farkının köpek tarafından algılanmasının sağlanması gerekir.

Tuvalet Eğitim Spreyi

Köpek eğitimlerinin en önemli aşaması tuvalet eğitimleridir. Tuvalet eğitimi bulunmayan bir köpek evde kirliliğe ve mikroba sebep olur. Bu nedenle tuvalet eğitiminin verilerek belirtilen yere tuvaletini yapması sağlanır. Köpeklerin eğitimi için kullanılan ürünler arasında tuvalet eğitimi spreyi yer alır. Bu sprey sayesinde köpekler için özel kokulu olarak geliştirilmiş üründür. Bu spreyin köpeğin tuvaletini yapmasının istenildiği alana sıkılması gerekir.

Bu sayede köpek ilgisini çeken kokuyu algılayarak kokunun bulunduğu yere tuvaletini yapar. Böylelikle iç veya dış mekan içerisinde sürprizlerle karşılaşmaz.

Tuvalet eğitim spreyi genellikle yavru köpeklerin tuvalet alışkanlığı kazanması amacıyla kullanılan bir üründür. İç mekanlarda kullanıldığı zaman çiş pedi gibi ürünlerin üzerine sıkılarak köpeğin tuvaletini oraya yapması sağlanabilir.

Eğitim Çiti

Yavru ve yetişkin köpek eğitim ürünleri arasında eğitim çiti yer alır. Bu ürün sayesinde köpeğe ev içinde özel alan oluşturulur. Bu alana su kabı, mama kabı ve çiş pedi gibi ürünler koyulur. Köpek bir ihtiyacı olduğunda bu alana giderek yeme, içme veya tuvalet ihtiyacını bu alanda karşılar. Böylece evin istenmeyen alanlarında tuvalet yapma olayları yaşanmaz. Eğitim çitleri kafes özelliğine sahip oldukları için uzun süreli olarak köpeğin o alan içerisinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde köpek asabi hale gelerek saldırganlaşabilir.

Havlama Önleyici Tasma

Havlama önleyici tasma köpek eğitim ürünlerinden birisidir. Bu tasma sayesinde köpeğin havlaması kesilir ve insanlar havlama sesinden rahatsız olmaktan kurtulurlar. Havlama önleyici tasma köpeğin zamansız havlamamayı öğrenmesini sağlar. Köpeğin gereksiz yere havlaması durumlarında tasma devreye girer ve köpeğe titreşim veya ses göndererek onun susmasını sağlar.

Havlama önleyici tasma sayesinde geceleri havlamayı seven köpeklerin susturulması sağlanır. Ayrıca bazı havlama önleyici tasmalarda susmayı sıkılan sprey sağlar. Bu spreyin kokusu sayesinde köpek havlama eyleminden vazgeçer. Havlama önleyici tasma çeşitleri yüksek ve alçak sese duyarlı olarak üretilmişlerdir.

Köpek Çiş Pedi

Köpeklerin eğitimi için kullanılan ürünlerden birisi de köpek çiş pedidir. Bu ürün köpeğin tuvalet eğitimi alabilmesi adına kullanılır. Yavru köpekler, hasta köpekler ve tuvalet alışkanlığı olmayan köpeklerde kullanıma uygundur. Çiş pedinin köpek tarafından kullanılmaya başlaması için mama ve su kapının yanına çiş pedide eklenir.

Böylelikle tuvaletin ped üzerine yapılması sağlanır. Zamanla pede tuvaletini yapmaya başlayan köpek için çiş pedinin yeri dış kapıya yaklaştırılır ve bir süre sonra dışarıda yapması için dışarıya alıştırılır. Köpeklerin çiş pedlerine tuvaletlerini yapmaları için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu sürenin azaltılması için köpek eğitim ürünlerinden olan tuvalet eğitimi spreyinden de yararlanılabilir.

Köpek Ağızlığı

Köpeklerin yaşadığı ortama uyum sağlayabilmesi için verilen eğitimlerde kullanılan ürünler arasında köpek ağızlığı vardır. Bu ağızlık sayesinde köpekler dışarıya çıkarıldıklarında yabancı maddeleri yemezler. Ayrıca bu ağızlık köpeklerin başkalarına karşı tepki vererek saldırmalarına engel olur. Eğitim için bu ağızlık bir süre her dışarı çıkışta köpeğin ağzına takılır. Zaman içerisinde dışarı çıkarken ürün takılmamaya başlar. Fakat köpek yabancı maddeleri yememeye alıştığı için ağızlık olmadan da yabancı maddelerden uzak durmaya başlar.

Köpek Eğitim Ürünleri
Köpek Eğitim Ürünleri

Köpek Eğitim Clickeri

Köpek eğitim clickeri hemen her köpek sahibinin eğitim için kullanmayı tercih ettiği üründür. Clicker sayesinde köpeklerin eğitimi pekiştirilebilir. Bu ürünün kullanılması için öncelikle köpeğe bir komut verilir ve köpeğin bu komutu yerine getirmesi beklenir. Köpek bu komutu yerine getirdiğinde clicker çalıştırılır ve klik sesinin çıkması sağlanır. Bu sayede köpek doğru davrandığını anlar. Ayrıca clicker ile eğitimde ödül yöntemine de başvurulursa köpek sesin ardından kendisine bir ödül verileceğini anlar ve devamında da aynı hareketleri yapmaya başlar.

Clicker isimli köpek eğitim ürünü sayesinde tuvalet eğitimi verilebilir. Bunun için köpek sahibinin öncelikle köpeğe tuvaletini yapacağı göstermesi gerekir. Köpek tuvaletini doğru yere yaptığında clicker çalıştırılır ve bu sayede köpek başardığını anlar. Aynı zamanda ödülün geleceğini anlayarak devam eden süreçte tuvaletini istenilen yere yaparak ödül almayı bekler.

Ödül Bisküvisi (Maması)

Köpek sahipleri tarafından kullanılan köpek eğitim ürünleri arasında ödül bisküvisi veya ödül maması olarak adlandırılan ürünler vardır. Bu ürünler daha çok eğitimin pekiştirilmesi amacıyla kullanılır. Köpek sahibi tarafından verilen bir komutu yerine getirdiğinde ödül bisküvisine sahip olacağını bilir ve bu ödülü alabilmek için istenileni yapar. Ödül maması sayesinde tuvalet, yeme veya evde dağınıklığa sebep olma gibi alışkanlıklarından uzaklaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.