Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek BakımıKöpek Eğitimi

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

Dogo Argentino köpek ırkı ortaya çıkış tarihi 1920’li yıllara dayandığı bilinir. İlk örnekleri ise Arjantin bölgesinde görülür. Gariptir ki bu sert görünüme sahip dogo argentino Köpek Cinsleri arasındaki sahibine en bağlı ırklardan biridir kucakta durmayı çok sever. Bunun yanında çocuklarla da çok iyi anlaşır. Zeki ve tam bir oyuncudur. Bu dogo argentino ırkının oluşmasında; İrlanda tazısı, bull teriyer, boksör, cordoba dövüş köpeği etkili olmuştur.

Agresif tavırları ve sıklıkla havlama özelliğinden dolayı dogo argentino apartmanda bakılmaz. Özellikle bahçeli eve sahip hayvan severlerin sahiplenmesi önerilir. Bu köpek ırkının ortalama yaşam sürelerinin 10-15 yıl olduğu gözlemlenmiştir. Sahiplenme işlevleri çoğu ortama göre farklılık gösterebilir.

Günümüzde bekçilik özelliği ön planda tutulurken daha farklı amaçlarla kullanıldığı da bilinir. Özellikle Canada, Avrupa ve Amerika ülkelerinde dogo argentino polis köpeği işlevi görmektedir. Çünkü koku alma duyuları oldukça iyi durumda olup, narkotik polis departmanında görev almaktadır. Peki, ülkemizde bakılması ve beslenmesi yasak olan dogo argentino özellikleri ve bakımı nasıldır? Birçok insanın aklındaki bu soruyu sizler için cevaplayalım.

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı
Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

Dogo Argentino Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

 • Dogo Argentino köpekleri atletik bir görünüme sahiptir. Bu yüzden tercihen popüler bir cinstir.
 • Kaslı ve güçlü bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ürkütücü gözükebilir.
 • Kafaları sert ve büyük görünümlüdür.
 • Diğer yüz hatlarından burunları küçük, çeneleri geniş gözükür. Dişleri ise bıçak kadar keskin ve serttir.
 • Bazı Dogo Argentino köpek ırkı ile karşılaştığımızda kulakları ile dikkatli bir şekilde kesildiğini görebiliriz. Bu durumda kulaklarının uzun olduğunu söyleyebiliriz. Göğüsleri geniş, beli ince kaslı bir vücuda sahiptirler.
 • Tüyleri ipeği andıran yumuşaklığa sahip ve genellikle beyazdır.
 • Kuyrukları genelde aşağıda, sadece heyecanlandıklarında sallama modundadır.

İlginizi çekebilecek bir diğer ırk Presa Canario Bilgileri için tıklayın

Dogo Argentino Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentino sahiplenmek isteyen veya hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ilk aklına gelen soru dogo argentino özellikleri ve bakımı nasıl olduğudur. Bu cins köpek çok hareketli bir köpek ırkı olduğu için egzersiz ihtiyacı diğer köpeklere oranla daha fazladır.

Bu yüzden günde en az 1 saat hızlı tempoda ve yorucu olmasına dikkat edilerek gezdirilmesi gerekir. Tüyleri kısa olduğu için bakımı sizi zorlamaz Haftada 1 kere olmak üzere taranabilir. Tırnakları uzadığı zaman içe dönük bir yapı oluştuğu için düzenli olarak köpek tırnağı ile kesilmelidir.

Dogo Argentino Görünüş ve Yapısı

Dogo Argentino köpek ırkının görünüşü diğer koruma köpekleri gibi dikkat çeken ve insanı ilk bakışta ürkütecek seviyede bir görünüme sahiptir. Tehlike sezdiği anda saldırganlaşabilen bu köpek ırkı geniş ve güçlü bir çeneye sahip olup, dişleri keskindir. Tüyleri beyaz ve yumuşaktır. Kuyruğu ise ince ve uzundur. Ancak heyecan durumu dışında kuyrukları hep aşağıya doğru durur. Bunun yanında tehlike arz ettikleri bir anda savunmaya geçtiklerinde de kuyrukları havaya kalkar.

Arjantin-dog

Dogo Argentino Beslenme Şekilleri Nasıldır?

Dogo Argentino köpek ırkının bilinen ilginç bir özelliği ise beslenme konusudur. Çoğu Dogo Argentino köpeğinin tavuğa alerjisi vardır. Bu sebepten dolayı köpek mamaları tercih edilir. Mamaların içerisindeki vitaminler her canlıda olduğu gibi gelişimini etkileyecektir. Tavsiye edilen vitaminli mamaların 2 yaşına kadar kullanılması önerilir.

Dogo Argentino Yaşam Alanları Neresidir?

Dogo Argentino köpek ırkı için hangi ortamlar daha müsaitttir? Birçok insan dogo argentino sahiplenmeden önce bu konuyu merak edip araştırıyor. Bu köpek ırkı her ortamda yaşayabilir. Ancak hareketleri kısıtlanacaktır. Bunun sebebi ise çok hareketli olup dar alanlarda yaşamayı sevmemeleri. Ayrıca hareketli yapılarının yanında havlama özelliği olduğu için apartmanda bakılması tavsiye edilmez. Bahçeli evleri olanlar için en uygun yaşam alanı budur. Bir diğer özelliği ise kış mevsimi ile araları iyi olmadığı için kış geldiği zaman, onlara kulübe gibi kapalı alanlar yapılmalıdır.

Dogo Argentino Cinsinin Çocuklarla Arası Nasıldır?

Ülkemizde bakılması yasak olan bu köpek ırkı korkutucu bir görünüme sahiptir. İnsanların şüpheci yaklaşımı Dogo Argentino köpeğine gayet normaldir ki çocuklarını bu köpeklere yaklaşmama konusunda uyarabilirler. Ancak Dogo Argentino sosyalleşmeyi çok sever. Yavru konumdayken çocuklarınızı onlara alıştırırsanız olası bir sorun yaşamazsınız.

Dogo Argentino Yasaklmı ?

Bu ırkın türkiyede beslenmesi, üretilmesi ve satılması yasaktır bu yasakları ihlal edenler para cezası ile cezalandırılmaktırlar . Beslenmesi kısırlaştırılma ve kayıt altına alınması ile belediyeler tarafından kontrollü olarak izin verilmektedir.

Dogo Argentino Fiyatları

Bu ırkın 2022 yılı satış fiyatları 2.000 lira ile 4.000 lira arasındadır ancak bu ırkın satışı yasaktır satışını yapanlar teşhis edilirse cezai işlem uygulanır .

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı
Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

Dogo Argentino Yakalanabileceği Bazı Hastalıklar

Her köpek cinsinde görülebileceği gibi Dogo Argentino köpek ırkında da birtakım hastalıklar meydana gelebilir. Bunun için düzenli bakımı yapılmalı ve dikkatli bakılmalıdır. Gelin bu hastalıklar neler beraber inceleyelim.

 • Duymamazlık (Sağırlık): Tüm köpek cinslerinde olacağı gibi Dogo Argentino köpek cinsinde de bu sorun muhtemeldir. Bu sorunun tüm köpeklerde olacağı gibi dogolarda da olma riski vardır. Bu sağırlık tek kulakta da görülebilir, iki kulakta da görülebilir.
 • Dirsek ve kalça çıkmaları: Göğüs kafesinin geniş olan çoğu köpek cinsinde bu sorun ortaya çıkabilir. Bazen dengelerini kurmakta zorluk çekebilirler. Kaslı gövdesi koşarken oynarken ağır olduğundan ani bir harekette çıkabilir.
 • Abdominal distansiyon: İç organlarda şişme olarak bilinen, hava ve gazın birikmesiyle oluşan hastalıktır.
 • Glokom: Gözde bulunan sinirlerde meydana gelen, tedavi edilmezse körlüğe sebep olabilecek bir hastalıktır. Hastalığın sebebi göz basıncının olmasıdır. Halk dilindeki adıyla göz tansiyonu olarak bilinir. Gözde sulanma ve kızarıklık gibi gözlemler belirtileri temsil eder.
 • Hipotrodizim: Vücutta yeterince tiroid hormonu salgılanmadığı taktirde bu hastalık oluşabilir. Bu hastalığa dogo argentin köpek ırkı daha yatkındır. Tüy dökülmesi, deride yanıklık, kilo alma, agresiflik ve saldırganlığın artması ise belirtiler arasında yer almaktadır.
 • Obezite: Kaslı duruşlarından dolayı insanlar normalinden daha fazla yemek vermektedir. Bu yanlış bir tercih beraberinde obeziteyi getirebilir. Ayrıca Dogo Argentino köpek ırkı kilo almaya aşırı müsait olup dikkat edilmesi gerekilen önemli bir durumdur.
 • Larynx Paralysis: Gırtlak felci olarak bilinen bu hastalık genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hastalığın zor nefes alma ve hırlama gibi sorunları vardır solunumda zorluk çıkarır.
 • Diş Problemleri: Dişlerinde problem oluşan köpeklerin baş sıralarında gelir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir cinstir Dogo Argentino köpeği. Bunun için ağız bakımına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.