Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?

Köpekler evlerde veya bahçelerde beslenilen en sadık hayvanlar arasındadır. Köpek beslemek kadar, köpeğin nasıl beslendiği ve neler yediği de önemli bir konudur. Buna bağlı şekilde köpeklerde ideal kilo oranı kaç olmalıdır? Sorusu, hayvan sahiplerine bu konuda düşen görevlerin ne olduğu sorusunu da ortaya çıkarıyor. Köpeğin hangi türde olduğu da, onun ideal kiloda olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

Mesela, duitse herder türünde olan köpeğin ideal kilosu 30-40 kg civarında iken, greyhound cinsi bir köpeğin kilosu 27-40 kg arasında değişiyor. Köpek sahibi olan herkes, elbette onun ideal kiloya sahip hareketli ve sempatik olmasını da ister. Fakat doğru şekilde beslenmeyen hayvan, ileride kiloya bağlı olarak birçok rahatsızlığa yakalanma riskini de beraberinde getirebiliyor.

Köpeklerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?
Köpeklerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?

Sağlık Açısından Köpeğinizin Kilosu Nasıl Korunmalıdır?

Hayvanınızın sağlıklı kiloda olması, onun ileride obezite ile ilgili bir sıkıntı yaşamaması ve daya iyi bir yaşam standardında olması için önemlidir. Bu yüzden köpeğinizin formunu ve ideal kilosunu koruması için bazı yöntemler uygulanabilir.

Köpeğinizin ideal kilosunu koruyarak sağlıklı kalması için uygulanacak bazı yöntemler;

  • İyi bir beslenme programı hazırlanarak köpeğinizin dengeli beslenmesi sağlanmalıdır.
  • Eğer köpeğiniz kilo alma aşamasında ise verilen mama miktarı ve diğer yiyeceklerde azaltmaya gidilebilir.
  • Boş zamanlarınızda, en azından günde 1-2 defa yürüyüş yaptırılmalıdır.
  • Köpeğin hareketsiz kalması önlenmeli ve iyi bir egzersiz programı hazırlanmalıdır.

Köpeğin beslenme şekli, yediği yiyeceklerin ve mamaların kalorisi ile gün içerisinde ne kadar hareket edip etmediği gibi konular, hayvanın ideal kiloda kalmasının reçetesi olarak görünüyor.

Sağlıklı Kiloda Olan Köpek Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinizin sağlıklı kiloda olup olmadığını anlamak için elbette bu konuda uzman olan bir veteriner hekimden yardım almalısınız. Uzman bir veteriner, hayvanınız için ideal olan kiloyu, onun cinsiyetine, yaş grubuna ve ırkına göre size belirtebilir. Eğer köpeğiniz obez değilse, bu durum sağlıklı kiloda olduğunun göstergesi olabilir. Fakat bu durumda bile tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Çünkü bazı köpeklerin aşırı kiloda veya obez olup olmadığı belirlemek zor olabiliyor.

Hangi Köpeklerde Kilo Alma Riski Daha Fazladır?

Bazı durumlar köpeğinizin daha fazla kilolu olma riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep olabiliyor. Bu anlamda evcil köpeğinizin ideal kiloda olması için daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. Köpeğin hangi ırktan olduğu, onun kilo almaya yatkın olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Pug, cocker spaniel, beagle, saint bernard, labrador retriever ve scottish terrier gibi bazı cinsler, diğer köpek cinslerine göre kilo almaya daha elverişlidirler. Kısırlaştırılmış olan dişi ve erkek köpeklerde de aşırı kilo ve obezite riski, diğer köpeklere göre iki kat daha fazla olabiliyor.

Köpeklerde Obezite Hangi Hastalıkları Tetikliyor?

Köpeğiniz aşırı kiloda ise, her geçen gün yaşam kalitesi bir hayli düşüyor. Obez olan evcil hayvanınızda bir süre sonra aşırı kiloya bağlı bazı hastalıklar görülebilir.

Obezite ve aşırı kilodan dolayı görülen bazı rahatsızlar;

  • Şeker hastalığı
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları
  • Solunum güçlüğü
  • Yetersiz bağışıklığa bağlı olarak çeşitli enfeksiyon hastalıkları
  • Artrit ve üriner kalsiyum oksalat taşları gibi rahatsızlıklar

Bu hastalıklar köpeğinizin obez olmasında büyük etkendir. Bu gibi durumlarda köpeğinizin hareketsiz kalmaması ve ona moral verici faaliyetlerde bulunmak oldukça önemlidir. Yukarıda sayılan maddelerden bir veya birkaçı köpeğinizde var ise, mutlaka yakın zamanda bir veterinere uğramanız faydalı olabilir.

Köpeğiniz İçin Doğru Mamayı Seçmenin Önemi

İdeal kilosundan uzak olan bir köpeğe her zamankinden daha az miktarda yiyecek vermek gerekse de, yine de bu durum her zaman sağlıklı olmayabilir. Çünkü bu durum bir süre sonra köpeğinizde yalvarma ve saldırganlık gibi bazı olumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Bunun dışında kilo vermeyi kolaylaştıracak uygun bir mama seçiminin yapılması daha yararlı olabilir. Hem köpeğinizin zinde kalması, hem de seçilen mamanın daha düşük kaloride olması gerekiyor. Sindirimi kolay, protein açısından faydalı ve tokluk hissi oluşturacak lifli mamalar tercih edilebilir.

Köpeğin Beslenme Alışkanlığı Nasıl Yönetilmelidir?

Doğru davranışlarla beslenen köpeğin, bu alışkanlıkları kazandığı zaman daha sağlıklı bir şekilde kilo vermesi mümkün olabiliyor. Bu durum için veteriner hekimden tavsiye alarak, köpeğinizin kilo vermesine yardımcı olacak gıda ve takviyelerin ne şekilde olması gerektiğine karar verebilirsiniz. Köpeğinize vereceğiniz toplam öğün miktarını birkaç öğüne yayabilirsiniz. Bu yüzden öğünleri aynı saatte ve aynı miktarda vermeniz oldukça önemlidir.

Yavru Köpeklerde Beslenmenin Önemi

Yavru köpekler yetişkin köpeklerden farklı olarak daha hızlı şekilde büyüme ve gelişim sağlıyor. Sindirim ve bağışıklık sistemleri henüz tam bir ilerleme göstermemiştir. Bu yüzden yavru köpeklerin ileride daha sağlıklı gelişmesi için mamalarının düzenli ve eksiksiz olarak verilmesi gerekiyor.

Köpeklerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?
Köpeklerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?

Yavru Köpeklere Nasıl Mama Verilir?

Yavru köpekler ciddi bir büyüme ve gelişme evresinden geçiyor. Bu süreçte mamaların aksatılmadan verilmesi kritik bir rol oynuyor. 4-5 haftalık olan bir yavru köpeğe, mamalar kuru şekilde veya ıslatıldıktan sonra küçük konservelerle verilmelidir. Böylece koklama ve ısırma alışkanlığı kazanan hayvan, mama ve diğer yiyecekleri rahatlıkla seçebiliyor.

Yavru Köpeklerde Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Daha birkaç haftalık olan köpeklerin midesi, birkaç aylık olan yetişkin köpeklerden çok daha küçüktür. Bu yüzden sindirim sistemleri aşırı besin almaya yatkın değildir. Yavru köpeğinize aşırı mama veya besin vermeniz, onun ishal olmasına sebep olabilir. Gün içinde küçük öğünlerle beslenme alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. Bu durum ileriki yaşlarda fazla kilolu ve obez olmasını önleyebilir.

Yavru Köpeğin Beslenme Planı Nasıl Değişiyor?

Yavru köpek sütten kesilince her gün eşit olan dört öğüne ihtiyaç duyuyor. Köpekler büyüdükçe kullandıkları mama ve beslenme alışkanlıkları da haliyle değişiyor. Bu yüzden yaşa ve ırka göre de doğru mama seçimi yapılması gerekiyor. Yavru köpeklerin öğün sayısı, yetişkinliğe yaklaştıkça veteriner hekim tavsiyesiyle giderek azaltılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.