Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

American Bully Özellikleri ve Bakımı

American Bully

American Bully, genellikle Pitbull cinsi köpekler ile karıştırılmaktadır. Ancak American Bully köpeklerin tek başına farklı bir ırk olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu cins köpeklerin ortaya çıkması ise Staffordshire Terrier ve Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpeklerin melezlenmesine dayanmaktadır.

Yapı olarak ve kişilik özellikleri açısından Pitbull cinsinden tamamen farklı özelliklere sahiptir. Günümüzde ise dünya genelinde en popüler köpek ırklarından biridir. Dış görünüm olarak biraz korkutucu görünmelerine karşın sahiplerine karşı oldukça sadık ve sevgi dolu bir yapıları vardır.

American Bully Özellikleri

 

American Bully Özellikleri

  • American Bully cinsi köpeklerin anavatanı Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinmektedir. Melez bir köpek ırkı olduğu için bu ülkede geliştirildiği için Amerika ile özdeşleşmiştir.
  • Safkan ve doğal bir köpek ırkı değildir. İnsan eli ile farklı köpek ırkları ile melezlenerek geliştirilmiştir.
  • American Bully cinsi köpeklerin ağırlıkları genellikle 35 ile 40 kilogram arasında değişebilmektedir. Yükseklik olarak ise genelde 20 santimetre civarında olabilmektedir.
  • Kafalarının büyüklüğü dış görünüşlerinde ilk olarak dikkat çeken detaylardan biridir.
  • Tüyleri oldukça kısa ve sıktır. Tüy bakımı ile ilgili sizleri zorlamayacaktır.
  • Oldukça titiz ve temiz bir karakterleri vardır. Bunun için de yaşadıkları yerin de temiz olmasını ister.
  • Dış mekan için beslenen köpek ırkı olmasının yanı sıra apartman dairelerinde de yaşayabilirler.
  • Saldırgan tavırları yoktur. Çok sevecen ve aktif bir köpek ırkıdır.

American Bully Köpek Irkının Bakımı

Melezlendiği köpek ırklarına göre daha sakin bir karaktere sahip olduğu için bu köpekler genel olarak sakin bir köpek ırkıdır. Sert görünümüne karşın birlikte yaşadığı aile üyelerine ve sahibine karşı çok sevecendir.

Yaşadıkları yere kısa sürede adapte olabilirler. Çok zeki bir köpek ırkı olduğu için evde uyumlu bir şekilde size eşlik edebilir. Temiz ve hijyenik bir ortamda beslenmesine dikkat etmenizde yarar olacaktır. Bunun için günlük olarak mama ve su kaplarını temizlemelisiniz.

Burun yapıları düz olduğu için genellikle Bully cinsi köpeklerin solunum yolu hastalıklarına karşı biraz daha yatkınlığı vardır. Bunun için tozlu ve kirli ortamlarda çabuk hasta olabilirler.

American Bully Köpek Irkının Beslenmesi

American Bully Köpek Irkının Beslenmesi

Abd Bully köpeklerin beslenebilmesi için protein oranı yüksek olan kuru mamaları tercih etmeniz yeterli olacaktır. Kilo kontrolünü dengede tutmak için ise günlük olarak egzersiz yaptırmalısınız.

Ancak evdeki yemeklerden de vermek isterseniz verdiğiniz gıdaların pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bu cins köpeklerin kuru ve arada sırada da yaş mama ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.

American Bully Zararlı Mı?

Bunlar,  Pitbull cinsi ile benzerlik gösterdiği için pek çok kişi tarafından zararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak ırkın Pitbull cinsi ile karakter olarak benzer özellikleri yoktur. Genel olarak çok uyumlu ve nazik bir köpek ırkı olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Ancak tüm köpek ırklarının zararlı olup olmaması sahiplerine bağlıdır. Çok uysal bir köpek ırkı bile kötü bir sahip tarafından şiddete yönelik olarak eğitilir ise zararlı olabilmektedir. Ancak  Bullyler cinsi köpekler çok uysal ve sahiplerine karşı sevecen bir köpek cinsidir.

American Bully Yasak Mı?

American Bully geçtiğimiz günlerde yasaklı köpek ırkları içerisine eklenmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığının aralık ayı içerisinde çıkartmış olduğu genelge ile yasaklı köpek ırkları içerisine dahil edilmiştir. American Bully ile birlikte American Staffordshire Terrier de yasaklı köpekler içerisine eklenen ırklardan biridir.

 Bully Saldırır Mı?

Bully Saldırır Mı?

 Bully köpeklerin atası olan Pitbull Terrier köpekler genetik olarak biraz daha saldırgandır. Ancak bu cins köpeklerin sahiplerine karşın daha uysal bir yapıları oldukları bilinmektedir.

Son derece uyumlu ve sevecen bir köpek ırkı olduğu için kalabalık evlerde bile sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Yavruluk döneminde iken iyi bir eğitim ile ve sevgi ile yetiştirilen bu köpekler tam bir aile köpeği olabilir.

American Bully, Pitbull Mu?

 Bully, kesinlikle Pitbull değildir. Sadece Pitbull köpeğinin melezlenmesi ile geliştirilen bir köpek ırkıdır.

American Bully Eğitilir Mi?

Eğitime oldukça açık bir yapıları olduğu için yavru döneminde bu köpekler, çok kolay bir şekilde eğitebilirsiniz. Ancak fazla ısrardan pek hoşlanmazlar. İnatçı bir karakterleri olduğu için ona zorla bir şey yaptıramazsınız.

 Bully köpekleri eğitirken kesinlikle cezalandırma sistemini kullanmamalısınız. Şiddete dayalı bir eğitim köpeğinizin de sizlerden şiddeti öğrenmesine neden olabilecektir. Oldukça güçlü bir çene ve kas yapısına sahip olan  Bully köpekler atalarından kaynaklı olarak riskli köpekler listesinde yer almaktadır.

Ancak küçük yaşta alacakları eğitim ile onun kontrolünü elinizde tutabilirsiniz. Eğer bu köpek cinsleri ile ilgili daha önce bir tecrübeniz yok ise profesyonel köpek eğitimlerinden yardım alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Samoyed Özellikleri ve Bakımı (patigen.com)

American Bully Yavru Fiyatı Ne Kadardır?

Günümüzün popüler ancak riskli köpekleri içerisinde bulunan American Bully fiyatları değişkenlik gösterebilir. Yavru American Bully ortalama olarak 4.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.