Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Bernedoodle Özellikleri ve Bakımı

Bernedoodle

Bernedoodle köpek türü, karışık ırk olarak bilinir. Annesi ve babası net olarak bilinmemektedir. Bu konu hakkında çok çeşitli söylentiler mevcuttur. Fakat melez oldukları kesin bir gerçektir. Melezlik sebebiyle oluşabilecek bağzı sağlık sorunlarını bloke edebileceği gibi diğer melez ırklara göre daha dirayetli yapıdadırlar. Bilmeyenler için bu ırk Bernese Dağ Köpeği ile Poodle melezidir .

Bernedoodle – Top 10 Facts – YouTube

Bu cins köpekler genel olarak yalnız yaşayan kişiler için tercih edilir. Oldukça sevecen ve afacan yapıları olduğundan evde yaramaz bir çocuk varmış gibi hissettirir. Öte yandan kalabalık aileler içinde gayet uygundur. Çocuklu aileler küçük boyutlu Bernedoodle cinsi köpekleri sahiplenmeden önce çocuklarına, bu köpek hakkında yeterince bilgi vermek gerekir. Aksi taktirde bedenlerinin küçük olması sebebiyle kaza yaşanabilir. Küçük çocukların nazik davranmaması sonucu bir çok probleme davetiye çıkarabilir.

Bu cins köpek için diğer bir sevilen özellik ise evdeki diğer evcil hayvanlarla kurduğu mükemmel iletişimdir. Neredeyse hiç sorun çıkartıp kıskançlık yapmadan tüm ömürlerini sürdürebilirler. Bu sayede çok fazla ilgi toplarlar.

Bernedoodle cinsi köpekler daha yeni yeni ortaya çıkmıştır. Karakteristik özellikleri ile hayatımızda kalmaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda bir tesadüf sonucu ortaya çıkmıştır.

Yavruları son derece inatçı yapıları ile bağzen bıktırabilir. Fakat bu yönleri zamanla geçecektir. Uygun eğitimin ve yeterli sevginin halledemeyeceği hiç bir şey olamaz!

Bernedoodle Nedir?

Bernedoodle Nedir

Pek çok kabarık tüylü köpek cinsleri gibi Bernedoodle cinsi köpeğin de tüyleri hipoalerjenik yapılıdır. Yani alerjik reaksiyon geçiren insanlara zarar vermezler.

Bu cins köpekler sahiplerine karşı aşırı bağımlı ve yapışıklık huyları bulunur. Yalnız kalmayı asla sevmezler. Sahiplerini bu konuda çok fazla bunaltırlar.

Beraber oyun oynamak ve dışarıda dolaşmaktan, koşmaktan son derece memnundurlar. Tıpkı parktaki çocuğun ebeveynine bir daha demesi gibi! Aslında onlarda birer küçük çocuk gibidir. Sahipleri tarafından asla bu yönleri incitilmemelidir.

Bu küçük dostumuzun ufak bir sorunu vardır. Kalabalık ortamlarda dikkat çekmek! Tüm dikkatleri üzerine toplamak için türlü hareketlerde bulunurlar. Bu durum kimi zaman komik gibi gözükse de bu yönü uygun eğitim ile körelmelidir.

Eğitim sırasında ise çok yüksek ses kullanılmamalı , yeterince sakin ve kesin bir dille eğitime devam edilmelidir.

Bernedoodle Özellikleri

Bernedoodle Özellikleri

Genellikle bu cins köpeklerin  boyları 25 cm ile 70 cm arasında değişir. Kilo olarak ise 4 kg ile 70 kg arasında değişiklik gösterir. Bernedoodle cinsleri genellikle 3 boyutta olurlar.  Minyatür ,normal , büyük boyut! Bu boyutların kendilerine göre bir seveni vardır.

Kürk yapıları kabarık, kıvırcık rengi ise genellikle kahve tonlarıdır. Beyaz ve siyah kürk renkleri de bulunur.  Küçük hokka burunları hep siyah renktedir. Aynı zamanda göz renkleri de kahverengidir. Bu bilgiler her zaman olduğu gibi genelleme yapılarak söylenmiştir.  Her cins köpek kendine özeldir.

Bu cins köpek melez bir ırk olduğu için genetik hastalık taşıma oranı yüksektir. Yine sahiplendikten sonra veterinere götürmek en iyisidir. Bu cins köpekler hassas yapılı olduklarından uygun bakım ve beslenme tablosuna ihtiyaçları vardır. Ayrıca sahiplenilen yere gidip genetik bir rahatsızlığının olup olmadığı sorgulanmalı ve bu konu belgelenmelidir. Aksi taktirde oluşan süreç içinde sahiplendiği kişiler sorun yaşayabilir.

Bernedoodle Sahiplenme

Bernedoodle cinsi köpekler gün içerisinde çok aktif yapılıdırlar . Bu yüzden her gün mutlaka yürüyüşe çıkartılmalıdır. Enerjilerini attıkları ve yoruldukları zaman hem daha sakin yapılı olurlar hemde daha rahat uyurlar.

Eğitim sırasında oyun oynamak ve koşmakta onların eğitim sürecinde hızlı ilerlemesini sağlar. Bir iş başardıkların da son derece mutlu olurlar. Bu yönlerini beslemek için ödül mamaları yada küçük sürprizler yapılmasında yarar vardır.  Aksi halde monoton bir işten kolayca sıkılabilirler veya sert tepki gösterebilirler.

Bu cins köpekler son derece sakin yapılıdırlar. Ama en sinir oldukları şey olarak ilk sırada yalnız bırakılmak, ikinci olarak ise sahiplerini bir misafir yada diğer ev ahalisiyle paylaşmaktır. Bu durum gereğinden fazla uzun sürüp yeterli eğitim verilmediğinde olası sorunlar çoğalabilir.

Bernedoodle fiyatları

Bernedoodle fiyatları

Bernedoodle fiyat konusunda kendilerine benzeyen cins köpeklerin fiyatıyla eşdeğer durumdadır. Fiyat miktarları kimilerine uygun gelirken kimilerine pahalı gelmektedir. Bu iki durum da kendi çözümlerini üretmek isteyen kişiler soluğu barınaklarda almaktadırlar. Ücretsiz sahiplenme yapacak, akıllara ilk gelen yer orasıdır.

Kimi insana göre barınaktan almak daha doğru gelirken kimi insana göre parasını verip sahiplenmek daha doğru geliyor. Fakat ücretsiz sahiplenme  son yıllara göre artış göstermiştir. Bunun sebebi “ hiç bir hayvan satılık mal değildir” sloganı ile konuşma yapan, dikkat çekmeye çalışan kişilerdir. Bu  durum bir akım gibi günden güne sürüp gitmekte ve hala günümüzde devam etmektedir.

Bernedoodle cinsi fiyatları genelleme olarak yavrular için 12.000 TL ile 40.000 TL arasında değişen rakamlar, büyükler içinde hemen hemen aynıdır.

İlginizi Çekebilir: Labradoodle Bakımı ve Özellikleri- Labradoodle Fiyatları (patigen.com)

Tabi ki bu fiyat farklarının bu kadar uçuk olmasının nedeni, evcil hayvanın sağlık düzeyi, yaşı ,genetik rahatsızlığının olup olmaması gibi bir takım faktörler içerir.

Daha detaylı bilgiye sahip olmak yada sizde bir bernedoodle yavrusu sahibi olmak istiyorsanız ; patibul.com u ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.