Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı

Köpekler, insanlar tarafından bakımı sağlanan hayvanlar sıralamasında ilk sıralarda yer edinen ve geçmiş zamanlarda dahi insanlar için en önemli görülen hayvanlardan bir tanesidir. Bu nedenlerden dolayı köpek bakım ve beslenmesine büyük önem veren insanların, köpek hastalıklarını ve bu canlıların yaşayabilecek oldukları durumları da öğrenmeleri gerekir.

Özellikle, sıklıkla görülen köpeklerde gözlerde sulanma ve burun akıntısı probleminden haberdar olunması gerekir. Köpeğin mutluluk durumunu ve sağlığını doğrudan etkileyen bu duruma yönelik; neden görüldüğü, köpeklerde nasıl etkiler oluşturduğu ve nasıl aşılabilecek olduğu, konularıyla beraber ele alım yapılması gerekecektir.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı
Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı

Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Köpekler, diğer canlı türlerine kıyasla; koku alma duyuları oldukça gelişmiş, burun yapısı olarak hassas ve hasta oldukları zaman zor atlatmaya meyilli canlılardır. Bu nedenle, görülmesi mümkün olan burun akıntısı ve gözlerde sulanma halinin; koku duyusu üzerinden alınan, vücut direnciyle alakalı olan veya mevsimsel değişkenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olduğu bilinmelidir.

  • Bu bağlamda, köpeklerde görülebilecek gözlerde sulanma ve burun akıntısı nedenleri:
  • Köpeklerin psikolojik olarak hassas yapılarda olması sonucunda, üzüntü ve stres halinde ağlamaları mümkündür. Ağlama hali sonucunda doğrudan göz yaşları görülebileceği gibi, gözlerde sulanmalar ve burun akıntıları da görülebilir.
  • Mevsim geçişleri, vücut yapısında ve direncinde hassasiyet olan köpeklerde alerjik etkilere neden olabilir. Buna ek olarak, bazı mevsim bitkilerine karşı alerjisi olan köpekler de bulunabilir. Her iki durumda da, köpeklerin alerjik reaksiyon göstermesi sonucunda gözlerde sulanmalar ve burunda kısa süreli akıntılar görülebilir.
  • Hava şartlarının ağır olması ve köpek cinsinin soğuk için elverişli olamaması söz konusu olabilir. Her şekilde, köpeklerin soğuğa karşı üşütme ve hasta olma ihtimalleri vardır. Bu hastalıklar neticesinde, insanlarda görülen grip gibi belirtiler ortaya çıkar ve burun akıntısıyla gözlerde ıslaklık halinin artması gözlemlenebilir.

En çok bu nedenlere bağlı olarak köpeklerde burun akıntısının ve gözlerde fark edilir bir sulanmanın meydana gelecek olduğu bilinmelidir.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı Durumunda Ne Yapılır?

Köpeği olarak hayvan besleyen bir insanın ve köpek bakıcısı olarak çalışan bir insanın, köpeklerde burun akıntısına ve gözlerde sulanmaya karşı donanımlı olması gerekecektir. Bu tür problemler görüldüğünde, öncelikle köpeğin ve dış etkenlerin analizinin sağlanması gerekecektir. Havanın kış mevsimi havası olması, hastalığa bağlı olarak problemlerin görülmesine; yaz aylarında olması direnç düşüklüğünden kaynaklı olabilmesine, bahar aylarında ise alerji kaynaklı sorun oluşumuna neden olabilir. Bu tür durumlarda, hastalığın hangi nedenden dolayı ortaya çıktığına bakılmaksızın veterinere danışılması gerekecektir.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma Ve Burun Akıntısı Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde görülecek olan ve sonucunda burun akıntısı ile gözlerde sulanmaya neden olacak sağlık sorunları, sorun ortadan kalktığı zaman çözülecektir. Buradan hareketle, alerji sorunuyla belirtilen sorunları yaşayan köpeklerin bahar ayları geçmeden sorunu düzelmeyecektir. Benzer şekilde; vücut direnci artırılmadan, soğuk ile temas kesilmeden ve köpek beslenmesine dikkat edilmeden sorunlar çözülemeyecektir.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma Ve Burun Akıntısı Zararları Nelerdir?

Köpeklerde burun akıntısından ve gözlerde sulanmadan kaynaklı olarak, fiziksel ve psikolojik bazı sorunlar doğacaktır. İlk olarak, burun akıntısı ve gözlerdeki sulanmanın dışa taşması; köpek cildinin tahriş olmasına, tüy yapısının bozulmasına, köpeğin daha kirli durmasına neden olacaktır. Psikolojik olarak ise; köpeklerin kendilerini yalnız hissetmelerine, ağrı duymalarından dolayı mutsuz olmalarına ve psikolojik etkilenmeler sonucunda iştahsız olmalarına neden olacaktır.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma Ve Burun Akıntısı Hangi Cinsler İçin Görülebilir?

Köpeklerde gözlerin sulanmasına ve burnun akmasına neden olan problemler, her köpek cinsi için aynı etkilerde görülmeyecektir. Kürk yapısı kalın olan, sağlıklı beslenme imkanı olan ve temiz bir ortamda yetişen köpeğin direnci oldukça yüksek olacaktır. Bu şekilde olan köpekler; kürk yapısı ince olan ve köpek bakıcısı tarafından tüyleri kısaltılan, beslenme imkanı pek de yerinde olamayan ve hijyen içermeyen ortamlarda barınan köpeklere göre daha fazla vücut direncine sahip olacaktır. Doğal olarak da direnci yüksek köpeklerde belirtilen sorunlar görülmezken, direnci daha düşük olan köpeklerde burun akıntısı ve gözlerde sulanma görülecektir.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı
Köpeklerde Gözlerde Sulanma ve Burun Akıntısı

Köpeklerde Burun Akıntısı Ve Gözlerde Sulanma Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Köpekler için yapılacak tedaviler sonrasında, burun akıntısı ve gözlerde sulanma sorunları kısa sürede ortadan kalkacaktır. Bu süreçte alınacak olan veteriner hizmetleri; köpekler için uygun ilaçların hazır hale getirilmesini, sorunun oluşmasındaki en baskın nedenin bilinmesini ve köpeklerde ortaya çıkan veya çıkabilecek olan komplikasyonların bilinmesinde yardımcı olacaktır. Buradan da hareketle, ilaç kullanımının kontrollü olması ve veteriner desteğinin alınmasıyla tedavinin ortalama bir ay sürecek olduğu anlaşılmalıdır.

Köpeklerde Gözlerde Sulanma Ve Burun Akıntısı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpeklerde görülen veya görülme potansiyeli olan burun akıntısı ile göz sulanması sorunlarıyla alakalı, hayvan bakıcılarının bilmesi gereken bazı konular mevcuttur. Köpeklerin en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmaları için de bu durumlara özen göstermek gerekir.

Bu durumda, dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir:

  • Köpeğin hastalığına neden olan bir etkenden şüphe duyulduğu zaman, etkenin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Bu durum, alınan tedaviden elde edilen verimi artıran ve sağlık sorunlarını daha ciddi bir hale bürünmeden azaltan bir durumdur.
  • Bilinçsiz köpek tedavilerinin uygulanmaması ve köpeğin mutlaka bir veteriner hekim kontrolüne götürülmesi gerekir. Bilinç olmadan yapılan ve doğrudan köpeğin sağlığına yönelik olan müdahaleler sonucunda daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Veteriner tarafından verilen ilaçlar olabilir. Bu ilaçlar, prospektüs içerisinde yer alan yönergelere göre ve tam zamanında uygulanmalıdır.

Belirtilen konular, köpeklerin burun akıntısından ve gözlerindeki sulanmadan kurtulmalarında dikkat gerektiren konulardandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.