Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpekler Üşür Mü?

Kış aylarında köpek sahiplerinin hastalanmasından korktukları köpekleri için akıllarına sıklıkla köpekler üşür mü? Veya üşüdüklerini nasıl anlarım? Tarzında sorular gelir. Sadece insanlar için olmamakla birlikte aynı zamanda hayvanlar için de kışlar oldukça zor geçer. Köpeklerin tüylerinin olması çoğu zaman fazla üşümeyecekleri gibi bir yanılgıyı da beraberinde getirir. Aslında köpeklerin tüyleri onların soğuk havalarda veya tehlike durumunda korunması için doğal olarak sunulmuş bir yapıdır.

Ama türüne, ırkına ve birçok etmene göre farklı şekilde üşüyüp üşümediklerini değerlendirmek gerekir. Kıyafet giydirmek için de bu sorunun cevabını arayan hayvan severler köpeklerinin bakımları konusunda bilgi sahibi olarak hastalanmasını da engellemiş olur. Üşümeyen bir köpeği sıcak ortamda tutmaya çalışmak da üşüyen hayvanı soğuk ortamda yaşatmak da köpeğinizin zarar görmesine neden olacağından dolayı bu konuda bilgi sahibi olmak önemlidir.

Köpekler Üşür Mü?
Köpekler Üşür Mü?

Kaç Derecede Üşür?

Köpeklerin de insanlar ve diğer canlılar gibi üşüdükleri göz önüne alınarak hareket edilmelidir.

Köpeklerin tüyleri birçok konuda korunmalarını sağlar:

  • Sıcaktan korur,
  • Zarar veren ışınlardan korur,
  • Soğuğa karşı korur,
  • Bakteri ve diğer zararlılara karşı korur.

Bunun için köpeklerin üşüme durumlarını her zaman üşüyecekleri şeklinde değerlendirmemek önemlidir. Köpeğinizin cinsi ve yapısını iyi tanımak bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinizi anlamak açısından son derece yerinde bir durum olacaktır. Tüylerinin olması köpeklerin her zaman ideal bir sıcaklıkta olacağı şeklinde yorumlanmamalıdır. Köpeğin kilosu, yaşı bile bu konuda belirleyici etmenler arasında yer alır.

Tüm Köpekler Üşür Mü?

Köpeğin türüne göre değiştiği kesin olsa da köpekler üşür mü? Sorusunun net şekilde cevabını vermek mümkün değildir. Köpeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamanın zor olmasına dayanak teşkil eden durum ise 400’den fazla köpek türünün olmasıdır. Köpek ırkına bağlı şekilde yorumlamak daha iyi bir seçenektir. Afrika ırkına ait bir köpeğin kolay kolay sıcaktan etkilenmesi mümkün olmazken soğuk karşısında güçlü olması da beklenemez. Köpeğin soğuk karşısında ne derece dayanıklı olduğunu anlamak için bazı etmenlere bakılması gerekir. Türü bunların en başında gelendir.

Ek olarak:

  • Kürkünün nasıl olduğu,
  • Boyutunun nasıl olduğu,
  • Ağırlığı,
  • Yaşının kaç olduğu,
  • Sağlık durumu şeklinde sıralamak mümkündür.

Bu kriterlere bakarak değerlendirme yapmak olasıdır. Köpeğinizin yaşam kalitesini artırmak da söz konusu olacaktır.

Köpeğin Kürküne Bağlı Üşüme Olasılığı

Sorulan köpekler üşür mü? Sorusunun cevabını belirleyen kriterler arasında köpeğin kürkü bulunur. Köpek kürkünün çift katlı olduğu köpek ırkları vardır. Bunlar soğuğa karşı en çok dayanan köpekler olarak bilinir. Türü gereği kuzey ve soğuk iklimde yaşıyor olması koruma mekanizmasının daha aktif olmasına neden olmuştur. Husky adı verilen köpek türü buna en iyi örnek olarak verilebilir. Buna karşılık kürkü ince olan ve tüyleri az olduğu fark edilen köpek türlerinin üşümesi de kaçınılmaz olacaktır. Soğuğa dayanıksız olduklarından kış aylarında kıyafet giydirilmesi veya uygun ortamda bakılması daha doğru olacaktır.

Köpeğin Yapısı ve Üşüme Durumu

Köpeklerin üşümeleri ile alakalı bir başka konu da boyutlarıdır. Küçük köpeklerin dolaşımları da buna göre olacağından üşümeleri mümkün hale gelir. Golden gibi bir türün kuzey ikliminde üşümeden yaşamasını beklemek mantıksız bir davranış ve çıkarım olacaktır. Ama vücut hacminin büyük ve türlü olması soğuk iklim köpeği olduğunu gösteren en kesin ipuçları olacaktır. Sivas kangalı olarak da bilinen köpekler ülkemizin İç Anadolu ikliminde yaşamaya alışkın olduklarından tüylü ve yapıları hacimlidir. Bu nedenle soğuğa karşı dayanıklıdır. Bu şekilde yapılı köpeklerin soğuk havada üşüme ve hastalanma oranları düşüktür.

Vücut Ağırlığı ve Üşüme

Köpeklerin üşüme konusunda ne oranda dayanıklı olduğunu anlamak isteyen köpek sahiplerinin kilo ile alakalı da değerlendirme yapması gerekir. Köpeğin zayıf olması halinde vücudu soğuğa karşı daha az dayanıklı olacaktır. Fakat daha yapılı ve kilolu köpeklerin yağ tabakası da fazla olacağından hayvanı koruması, sıcak tutması beklenir. Ağır köpeklerin üşüme durumları az olsa da sağlıklı bir şey olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Her canlıda olduğu gibi fazla ve gereksiz kilo sağlık sorunu yaşanmasına neden olabilir. Üşümese de köpeğinizin kilosunun olması gereken aralıkta olduğuna emin olmalısınız.

Köpekler Üşür Mü?
Köpekler Üşür Mü?

Köpeğin Yaşı İle Üşüme İlişkisi

Yavru veya yeni doğmuş köpeklerin daha çok üşüdüğünü ve sıcak ortam aradığını fark etmeyen yoktur. Çünkü vücutları savunmasız ve soğuğa karşı da henüz küçük olmalarından dolayı tolerans geliştirmemiş durumdadır. Yavru köpekler kadar yaşlı olanların da aynı şekilde soğuk havalarda onları sıcak tutacak ve koruyacak şekilde giydirilmeleri önerilir. Bakımını bu yönde şekillendirmek en doğrusu olacaktır.

Sağlık Durumu İle Alakası

Köpeğinizin sağlığı da üşüyüp üşümeyeceği ile alakalı bilgi verecektir. Çünkü sağlık durumu iyi olmayan bir köpeğin üşümesi, vücudunun direnç gösterememesi ve buna benzer sorunlar yaşaması beklenen olasılıklar arasında yer alır. Ama sağlıklı, beslenmesine dikkat edilen ve veteriner gözetiminde takviye alan köpeğinizin hastalanması ve üşümesi çok zayıf ihtimallerdir. Bunun için sağlığına dikkat edilmesi halinde köpeğinizin herhangi bir sorun yaşamayacağını düşünebilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

Köpeğinizin üşüyeceğini ve soğuk iklime uygun olmadığını düşünmeniz, köpekler üşür mü? Diye merak etmeniz halinde buna uygun şekilde yaşamasını sağlamalısınız. Köpeğinizin üzerine onu sıcak tutacak kıyafetler tercih ederek işe başlamanız önerilir. Kıyafetlerin hava alan türden olması da gerekir. Uzun süre giymesi gerektiğinde bile hava alması için ara ara çıkarmak gerekir. Doğal yapısına uygun olmayan kıyafetler giymesi üşümesini engellese de deri ve tüy yapısına zarar verebilir. Çok soğuk havalarda üşümesi olasılığından korumak için de dışarıda fazla zaman geçirmesini engellemelisiniz. Kısa yürüyüş ve ihtiyaçları giderme dışında uzun süreli kalmaması üşütüp hasta olmasının da önüne geçe.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.