Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Sarı İshal (Ne Geçirir? Nasıl Önlenir?)

Evinizin dostu ve hayatınızın en önemli öğelerinden bir tanesi olan köpeklerin bazı rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olmak hayat kurtarıcı öneme sahip olabilir. İshal de bu hastalıklardan bir tanesidir. Çeşitli nedenlerden dolayı sıklıkla görülen hastalıklardan bir tanesi olan ishalin köpeğinize zarar vermemesi için dikkatli olmak ve gerekli durumlarda veteriner desteği almak gerekir. Veterinerler köpeklerde sarı ishal konusunda her köpek severin bilinçli olmasını öğütler. Farkında olmadığınızda köpeğinizin yeterince sıvı almamasına bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarına dönüşmesi kaçınılmaz bir hal alır. Bunun için nedenlerine ve tedavi yöntemlerine dair yeterli bilgi edinmek önemlidir.

Köpeklerde Sarı İshal (Ne Geçirir? Nasıl Önlenir?)
Köpeklerde Sarı İshal (Ne Geçirir? Nasıl Önlenir?)

Köpeklerde Sarı İshal Ne Anlama Gelir?

Köpekler sarı ishal konusunda neden arayanların bilmesi gereken en temel bilgi genel olarak tek bir nedene bağlı gelişmiyor olmasıdır. Ciddi bir sağlık sorunu tetiklediğinde meydana gelebileceği gibi enfeksiyon hallerinde de kolaylıkla ortaya çıkması söz konusu olabilir. Köpeklerde sarı ishal mide ve bağırsakların düzgün çalışmadığının en kesin kanıtıdır. Sarı ishal ile karşı karşıya kalındığında sindirim sisteminde yolunda gitmeyen bir sorunun olduğunu düşünmek ilk akla gelen şey olmalıdır. Vücudun sindirilen kötü yiyecek veya yanlışlıkla yenen bir besini sistemden atmak istediği anlamında da değerlendirilmesi mümkündür.

Köpeklerde Sarı İshal Neden Olur?

Birçok nedenden kaynaklanabilen ishal için belli başlı nedenlerden bahsetmek mümkündür.

Bunlar arasında köpeklerde ishal denince akla gelenler;

 • Kullanılan ilaçların yan etkisi,
 • Stres kaynaklı nedenler,
 • Yiyeceklerde yaşanan değişim,
 • Yiyeceğe karşı alerji veya tepki,
 • Bozulmuş yiyecek yenmesi,
 • Farkında olmadan zararlı veya kimyasal bir besinin sindirim sistemine alınmış olması,
 • Alerji,
 • Oyuncak veya plastik yenmesi,
 • Bakterilerin neden olduğu sorunlar,
 • Bağırsak sorunları,
 • Parazitler,
 • Böbrek ve karaciğerden kaynaklı sindirim sorunları,
 • Kanser veya tümör olasılıkları,
 • Diğer sebepler şeklinde sıralanabilir.

Bu nedenlerden başlayarak yapılan değerlendirmeler doğru sonuç alınmasında etkili olur. Sarı ishal veya ishal gördüğünüz köpeğinizin neden olduğunu anlamak için veterinere götürmeniz en iyi yol olacaktır.

Köpekler Sarı İshal Olduğunda Evde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Veterinere götürmeden önce köpeklerde ishal durumu ile karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenlerin bilinmesi hayat kurtaracak kadar önemlidir. Su kaybetmesine bağlı olarak köpeğinizin sürekli su almasını ve içmesini sağlamak gerekir. 12 veya 24 saat aralığında köpeğinizin yemek yememesi önerilir. Zaten sinirimden kaynaklanan sorunlar yaşıyor olması nedeniyle mideyi daha da zorlamamak konusunda dikkatli olunmalıdır.

Yemek vermek gerekirse midesini yormayacak şekilde yiyecekler seçilmesi noktası atlanmamalıdır. Haşlanmış pirinç lapa haline getirerek yemek olarak verilebilir. Bunun yanında yoğurt da probiyotik anlamında eklenebilir. Bir başka önemli nokta ise köpeğinize veteriner bilgisi ve onayı olmadan herhangi bir ilaç vermemenizdir. İshalin nedeninden emin olmadıktan sonra vereceğiniz ilaç daha kötü sonuçlar almanıza neden olabilir. Ağrı veya uzun süren rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir.

Köpeklerde İshali Ne Keser?

İshale iyi gelecek olan önerilerin başında su vermek gelir. İshalin standart olan yiyecek sorunundan kaynaklandığını biliyor olmanız halinde sindirim sistemini boşaltması için zaman tanımalısınız. Pirinç lapası ve yoğurt sindirim konusunda köpeğinizin rahatlamasını sağlayacak en iyi yöntemdir. Veterinerinizin soracağı ilk soru herhangi bir yiyecek madde konusunda alerjisi olup olmadığı veya fark etmenize rağmen engelleyemediğiniz yabancı bir cisim tüketip tüketmediği olacaktır.

Köpeklerde Sarı İshal (Ne Geçirir? Nasıl Önlenir?)
Köpeklerde Sarı İshal (Ne Geçirir? Nasıl Önlenir?)

Sarı İshal Köpeğe Halsizlik Yapar Mı?

Vücudun olması gerekenden fazla su kaybetmesi köpeğinizin ishal nedeniyle halsiz düşmesine neden olur. Köpeğiniz eski neşesini kaybetmiş, halsiz, yorgun ve iştahı kapalı davranışlar sergileyebilir. İshali fark ettikten sonra bol bol su içerek vücudunun ihtiyacı olan sıvıyı kaybetmesini önlemek ve dengelemesine yardımcı olmak gerekir. Bunun için mutlaka halsiz olan köpeğinize dinlenmesi için zaman tanımalısınız. Sindirim sistemi yeteri kadar yorgun olduğundan zararlı maddenin tamamen yok edilmesine kadar geçen sürede halsiz olması normaldir.

Sarı İshal Köpekte Ateş Yapar Mı?

Bakteriyel bir sorundan dolayı köpeğinizin ishal olması ateşi de beraberinde getirebilir. Köpeğinizin bedeni bu bakteri veya enfeksiyon ile savaşmak için harekete geçer. Bu durumda savunma sistemi bedeninin ateşlenmesine neden olabilir. Ateşin fark edilir duruma gelmesi veya sabit kalmaması halinde zaman kaybetmeden veterinere ulaştırmak gerekir. Köpeğinizin farklı bir nedenden dolayı ateşlenmiş olma ihtimali de her zaman vardır.

Köpekler Sarı İshal Olduğunda Tedavi Süreci Nasıldır?

Veterinere ulaştığınızda olasılıkları değerlendirerek tedavi sürecine başlamak ister. İlk olarak neden kaynaklandığına dair tetkik ve değerlendirmelerin yapılması istenir. Bunların sonunda gereken müdahale için neden tespit edilmiş olur. Bunun sonunda köpeğinizin serum ile vücudu daha çok dengede tutulmaya çalışılacaktır. Bu takviye biraz da olsa kendine gelmesine yardımcı olur. Ayrıca gereken ilaç ve takviyeler de eklenmiş olacağından dinlenmesi ve uyuması kaçınılmaz olur. Veteriner ilaçlarını da yazdıktan sonra dinlenmesi için eve gönderir. Beslenmesi için özel tavsiyelerde bulunacaktır. Nedene bağlı olarak beslenme düzenlemesi yapmanızı veya mamasını değiştirmenizi de isteyebilir. Bunlar göz önüne alarak yoğun ve ilgi dolu bir bakıma alınmalıdır.

Köpeklerde Sarı İshal Görüldüğünde Kullanılması Gereken İlaçlar Nelerdir?

Evde daha önce veterinerin yazdığı ilaçlar olabilir. Bunların kullanımı için gereken tahlil ve kontrollerin yapılması köpeğinizin iyileşme sürecine önemli katkılarda bulunur. Köpek sahipleri iyi geleceğini düşündüğü ilaçları kendi kendilerine karar vererek köpeklerine vermekten kaçınmalıdır.

Veteriner tarafından belirlenen şekilde ve uygulama sistemine göre kullanılması sağlanmalıdır. Çünkü ishalin neden kaynaklandığını bilmeden daha önce ishal olduğunda verilen ilacı vermek nedensiz yere sevimli dostunuzun daha da fazla rahatsızlık duymasına neden olabilir. Bundan dolayı ishal kaynaklı ilaçlar için veterinerinizin değerlendirme yapmasını ve sonra ilaçları önermesini beklemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.