Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Yavru Köpekler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru köpekler her ne kadar annelerine bağlı olsalar da çeşitli sebeplerden dolayı zaman içerisinde annelerinden ayrılmaktadırlar. Bu ayrılmanın birkaç sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri yavru köpeklerin sütten kesilmesi iken diğeri ise yavru köpeklerin sağlığıdır. Doğumlarının ilk zamanlarında köpekler sağlıklı olabilmek için annelerine ihtiyaç duymaktadırlar. ”Yavru köpekler anneden ne zaman ayrılır?” başlıklı yazımızda sizlere bu konular hakkında bilgilendirme yapacağız.

Yavru Köpekler Anneden Ne Zaman Ayrılır?
Yavru Köpekler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru Köpeklerin Sütten Kesilmesi

Bebeklerde olduğu gibi köpeklerde de sütten kesilme, yeni bir yeme alışkanlığı kazandıkları dönemdir. Bu dönemde köpekler artık annelerinden süt emmemektedirler. Bu sebeple bu dönem, annelerine daha az bağımlı hale gelen yavruların aynı zamanda köpeklerin annelerinden ayrılmalarına da zemin hazırlamaktadır.

Yavru köpeklerde sütten kesimle durumu şu aşamalarla gerçekleşir:

  • Yavru köpekler büyümeye devam ettikleri süreçte dış dünyayı tanımaya başlarlar.
  • Doğumlarından üç hafta sonra fiziksel ve duygusal olarak değişim yaşamaya başlarlar. Bu aşamalar köpeklerin sütten kesilmesinin başlangıcıdır.
  • Köpekler büyüdükçe mideleri büyümeye başlar. Bu aşamada çevrelerine olan merakları da gelişen köpekler annelerinin yediklerini tatmaya başlarlar ve bu sebeple de sütten kesilirler.

Sütten kesilme, yavru köpekleri annelerinden ayırmanın en baş sebebidir. Yavrular anneleri olmadan da beslenebilmeye başladıklarında kendilerine olan güvenleri artar ve zamanla dış dünyaya olan meraklarıyla birlikte annelerinden ayrılırlar.

Yavru Köpekler Neden Anneleriyle Birlikte Olmalıdır?

Yavru köpekler doğumlarından sonra gerekli eğitimleri alabilmek ve sağlıklı olabilmek için anneleriyle yaşamak zorundadırlar. Bunun sebepleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

Bir Arada Yaşamayı Öğrenmek

Yavru köpekler anneleri ve kardeşleriyle birlikte zaman geçirerek bir arada yaşamayı öğrenirler ve sosyalleşirler. Bu sayede kendileri dışındaki canlılarla da birlikte yaşama bilinci kazanırlar.

Gelişmek Ve Büyümek

Sağlıklı bir şekilde beslenebilmek bir yavru köpeğin en önemli fiziksel ihtiyacıdır. Bu aşamada anne sütü onların gelişimi açısından oldukça etkili olmaktadır. Yavru köpekler annelerinden erken ayrılırsa beslenme sorunu yaşayacaklarından dolayı sağlıkları olumsuz etkilenecektir.

Sevgiyi Öğrenme

Her ne kadar hayvanların insanlar kadar yoğun hisleri olmadığı düşünülse de aslında onlar da çevrelerinden sevgiyi ve şefkati öğrenirler. Köpekler annelerinden gördükleri sevgiyle birlikte etrafındakilere de sevgiyle bakmaya başlarlar.

Yavru Köpekler Anneden Ne Zaman Ayrılır?
Yavru Köpekler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru Köpeklerin Sağlığı ve Annelerinden Erken Ayrılması

Yavru köpekler dünyaya geldikleri gibi gözlerini açamazlar. Doğumlarından uzun bir süre sonra annelerine muhtaçtırlar. Özellikler anne köpeklerin yavruları doğduktan sonraki 6-24 saat aralıklarında antikor açısından zengin süt üretmeleri bunun en büyük kanıtıdır. Bu süt sayesinde yavru köpekler enfeksiyonlardan korunabilmektedirler. Aynı zamanda bu süt sayesinde bağışıklıkları da güçlenen yavru köpekler, kolay kolay hasta olmamaktadırlar. Dolayısıyla annesinden erken ayrılan köpeklerin sağlık durumları pek de iyi olmayacaktır.

Bunun yanında yavru köpekler sosyalleşmeyi de annelerinin yanında öğrenirler. Onunla geçirdikleri vakit ve kardeşleriyle oynadıkları oyunlar yavru köpeklerin sosyalleşmesinde oldukça etkili olmaktadır. Bu sayede yavru köpekler aynı zamanda koku, görme ve tat alma gibi duyularını geliştirebilmektedirler. Dolayısıyla küçük yaşlarda sosyalleşemeyen köpeklerde ilerleyen zamanlarda davranış bozukluğu da görülebilmektedir.

Yavru Köpekler Annelerinden Ne Zaman Ayrılabilir?

Annelerinin yanında davranışları, sevgiyi, büyümeyi, oynamayı ve çeşitli duyularını kullanmayı öğrenen köpekler, doğumdan sonra en az 10 hafta boyunca annelerinden ayrılmamalıdır. Aksi halde öğrenmeleri gereken bütün bu şeyleri öğrenemeyecek ve gelişimlerini ve sağlıklarını gerekli şekilde tamamlayamayacaklardır. Peki, yavru köpekler anneden ne zaman ayrılır?

Yavru köpekler ilk haftalarda sağlık açısından anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Dördüncü ve beşinci haftalarda kardeşleriyle etkileşim içerisine giren köpekler onlarla birlikte oynamayı öğrenirler. Altıncı haftalarında yavru köpekler iyice sosyalleşmeyi öğrenirler. Yedinci haftaya geldiklerinde ise köpekler koşmaya yaralanmaya ve dolayısıyla da güçlenmeye başlarlar bu sebeple 10. haftadan sonra anne, artık yavrularının güçlü olduğuna inanmaya başlarlar ve köpek artık anneden ayrılabilir.

Yavru Köpekler Anneden Ayrıldıktan Sonra Nasıl Beslenir?

Yavru köpekler annelerinden ayrılıp sütten tamamen kesilmeleri 6-7 haftayı bulmaktadır. Fakat köpekleri annelerinden ayırmanın en uygun haftası onuncu haftadır. Bu haftadan sonra köpekler mama veya herhangi bir besinle rahat bir şekilde beslenebilmektedirler. Köpekler sütten kesildikten hemen sonra ağır besinler yerlerse midelerinde şişkinlik olabilir bu sebeple bir köpeğe mama verilecekse mamanın ıslatılması daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Köpekler Günde Kaç Öğün Yerler?

Köpekler üçüncü aylarına kadar dört, altıncı ayların kadar üç, altıncı aydan on ikinci aylarına kadar ise günde iki öğün yemek yemektedirler. Bu sürelerden sonra köpeğin ilerleyen yaşlardaki beslenmesi onun kilosuna, sağlığına ve gelişimine bağlı olarak ona bakan kişi tarafından takip edilme eşliğinde gerçekleşmektedir.

Bütün bunlar ışığında özetleyecek olursak:

  • Yavru bir köpek 10 haftaya gelmeden önce sağlığı, fiziksel durumu ve psikolojik durumu açısından annesinden ayrılmamalıdır. Eğer ayrılırsa bu durum onu kötü etkileyecektir.
  • Yavru köpekler onuncu haftalarının sonuna geldiklerinde artık dünyayı tanımaya ve farklı besinleri tatmaya başlarlar. Bu sebeple de daha iyi gelişirler ve annelerinden bağımsız bir şekilde yaşayabilmeye başlarlar.
  • Onuncu haftadan sonra annesinden ayrılabilen yavru köpekler, onlara bakan kişi tarafından doğru ve düzenli bir şekilde gerekli öğünlere uyarak beslenmelidir. Aksi halde yavru köpeğin sağlığı yine bozulacaktır.

”Yavru köpekler anneden ne zaman ayrılır?” başlıklı yazımızda sizlere köpeklerin beslenme alışkanlıkları, annelerinden ne zaman ayrılabilecekleri ve annelerine neden bağımlı oldukları gibi birçok konuda bilgilendirme yaptık. Sizler de bir köpek sahiplenmek istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz durumları göz önünde bulundurmalı ve buna göre köpek sahiplenmelisiniz. Unutulmamalıdır ki nasıl bir bebek annesinden belli bir yaşa kadar ayrılamazsa ve ona bağlı olursa aynı şekilde hayvanlar da annelerine bağlıdırlar. Onları yanlış zamanlarda annelerinden ayırmak bu açıdan pek doğru olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.