Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek BakımıKöpek EğitimiKöpek Sağlığı

Saint Bernard

Saint Bernard köpek ırkı her ne kadar adını günümüzde duyurmuş olsa da kökeni çok eskiye dayanır. İsviçre kökenli bu köpeğin bilineni olduğu kadar bilinmeyeni de fazladır. Evlerin vazgeçilmezi olan köpek cinslerinin en sevimlilerinden biri olan saint bernard köpek ırkı özellikleri ve bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makaleyi okuduktan sonra öğreneceksiniz bu ırk Afacan Köpek beethoven Filmiyle hayatımızda büyük etki bırakmıştır .

Saint Bernard Nasıl Bir Köpektir?

Tahminlere göre Danua ve Pirene dağ köpeği karışımı olan bu köpek cinsi koku alma başarısıyla bilinir. Öyle ki genellikle çeşitli maddelerin bulunması adına çalışmalara katılabilir. Kısa tüylüler bunun için kullanılabilir fakat uzun tüylüler için bu durum pek önerilmez. Son derece güçlü ve başı büyüktür. Ağırlıkları fazladır.

Beethoven köpeklerin Tüylerinde kırmızı, beyaz, kahverengi gibi çeşitli renkler bulunur. Bazı türlerinde siyah renk de bulunabilir. Erkekler 50 – 81 kg / dişiler 50 – 81 kg ağırlığa sahiptir. Boyu ise 60-70 cm aralığındadır. Hızlı hareket etmeyi ve özverili şekilde çalışmayı sever. Boyutları son derece büyük olduğu için yavruyken eğitimine başlanması önemlidir. Saint bernard köpek ırkı özellikleri ve bakımı konusunda da makalenin devamında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu Köpek Cinsinin Bakımı Nasıldır?

Diğer köpeklere nazaran daha kolay bakımı olan saint bernard köpek ırkı özellikleri ve bakımı sorun yaratmaz. Yalnızca kısa ve uzun tüylü olmak üzere ikiye ayrılır ve bu tüylerin düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Diğer bir kötü özelliği ise salyasının fazla olmasıdır. Sahiplenecek kişilerin veteriner kontrolünde bakması, düzenli tırnak bakımı, ağız ve diş bakımı, göz bakımı gibi çeşitli unsurlara dikkat etmesi son derece önemlidir. Yaşadığı yerin temiz olması gerekir. Yeterli hareket edebilirse apartmanda da rahatlıkla yaşayabilir. Sık sık dışarda olmak isteyecektir onun için günde bir saat yürüyüş yapması yerinde olur.

Saint Bernard Hakkında Bilinmeyenler

Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı
Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Çeşitli köpek ırkları hakkında bilinenler olduğu gibi bilinmeyenler de olabilir. Bunun yanında Saint bernard köpek ırkı özellikleri ve bakımı hakkında sahiplenmek isteyenler dışında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler pek yoktur. Şu şekilde sıralanabilir:

  • Sıcak iklimlere karşı pek iyimser değildir. Soğuğa yakın yerlerde yaşaması gerekir.
  • Sürekli olarak tüy dökebilir. Düzenli tarama ister.
  • Bu cinsin ömrü diğer cinslere oranla daha kısa olabilir. Sahiplenmek isteyen kişiler buna dikkat etmelidir.
  • Wobbler sendromu, kalp rahatsızlıkları, deri problemleri, kalça displazisi, ektropion, entropion, distichiasis, mide dönmesi, osteosarcom gibi hastalıklara genetik yatkınlık gösterebilirler.
  • Diğer köpeklerle ve çocuklarla arası çok iyidir fakat büyük bir ırk olduğu için istemeden de olsa zarar verebilir. Bunun için yalnız bırakılmasa iyi olur.

Bu ve buna benzer bilinmeyenleriyle Saint bernard cinsi göründüğü gibi oldukça sevecendir. Rahatlıkla ortama uyum sağlar ve söylenmek isteneni anlar.

Bu Köpek Cinsiyle Nasıl Oyun Oynanır?

Saint bernard köpek ırkı özellikleri ve bakımı konusunda diğerlerinden daha farklı olabilir. Oldukça büyük bir köpek ırkı olan Saint bernard her yaştan insanla eğlenceli oyunlar oynayabilir. Top yakalama, kayıp eşyayı bulma gibi çeşitli oyunlar ve devamında kullanılan ödül mamaları bu süreci eğlenceli hale getirebilir.

Eğitim sürecinde de devamlılığın sağlanması açısından ödül mamaları Beethoven köpekler için son derece önemlidir. Yeterli hareket etmesini sağlayacak oyunlar bu akıllı köpeğe birçok şey öğretmede fayda sağlayabilir. Yavrular için çok egzersiz uygulanmaması gerekir kemiklerinin iyi derecede gelişmesi gerekir.

Karakter Özellikleri

Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı
Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Saint bernard son derece uysal, akıllı, kibar ve uyanıktır. Çevresindeki hayvanlara ve insanlara karşı oldukça naziktir ve çok nadir sinirlenir. Ayrıca bu köpek cinsi kurtarma ekibiyle birlikte çalıştığı için sürekli olarak uyanık olması istenir. Dost canlısı ve hayat doludur. En ufak sesi ya da kokuyu duyarak o sesin ya da kokunun izini sürdüğü için koku alma duyusu çok gelişmiştir. İnsanlara bu konuda da fayda sağlar.

Bu Köpek Cinsinin Beslenme Özellikleri Nasıldır?

Hayvanlarda özellikle de köpekler için konuşmak gerektiğinde beslenmenin etkisinden bahsetmenin gereği yoktur çünkü herkes tarafından bilinir. Bu köpek cinsinin hayatını idame ettirebilmesi, enerjisini koruması ve daha sağlıklı olması için iyi beslenmesi önemlidir. Ev içerisinde çok hareket etmeden yattığı için çok yağlı yiyecekler verilmemelidir. Kuru ve yumuşak mama tercih edilebilir, bazen de sağlıklı ev yemekleri verilebilir. Bu gibi durumlarda veteriner dahilinde düzenli bir plan yapılması oldukça önemlidir.

Saint Bernard Üreme Hakkında Bilgiler

Diğer köpek cinslerinin yanı sıra konu Saint bernard olduğunda birçok kişi üreme ile ilgili bilgileri göz ardı edebilir. Fakat mutlaka gözden kaçmaması gereken bir durumdur. Kendi dışındaki ırklarla çiftleştirilmesi, genetik açıdan birden fazla probleme sebep olabilir. Bu cins genelde 1 ya da 2 yavru dünyaya getirebilir. Dünyaya gelen yavrular ise son derece sevimli fakat bir o kadar da genetik problemlere sahip olabilir.

Diğer Hayvan ve İnsanlarla İlişkisi

Eğitimi oldukça iyi olan bu köpeğin diğer insan ve hayvanlarla da ilişkisi olumlu düzeydedir. Yıllardır insanları korumak ve yol göstermek için kullanıldığı için bir arada yaşayıp uyumlu olmak onların kavramları arasındadır. Karşısındaki insanı çözümleyip ona göre davranmasını iyi bilirler. Saldırgan davranışları fazla görmeniz mümkün değildir.

Her ne kadar boyutu bakımından bireyleri yanıltsa da çocuklarla da arası oldukça iyidir. Genelde bütün insanlara karşı kibardır fakat çocuklara karşı daha da kibar davranmayı kolaylıkla bilirler. Yabancılarla rahat bir şekilde dost olabilirler ve bunu yaparken sezgi özelliğini kullanırlar. Onları yanıltmak ya da yanlış yönlendirmek mümkün değildir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise soğuk bir ortamda sevdiği kişilerle yaşamasıdır

Saint Bernard Fiyat

Beethoven Köpek olarak akıllarda yereden bu büyük dostumuzun 2022 yılı fiyatları ülkemizde 7.500 lira ile 15.000 lira arasındadır .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.