Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpekler Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıklar

Köpek hastalıkları, dişi köpeklerle erkek köpeklerde farkı nedenlerle farklı süreçlerde ortaya çıkabilen hastalıklardır. Yani dişi köpekler hamileyken karşılaşabildikleri hastalıklar ile erkek köpeklerin hayatları boyunca karşı karşıya gelebildikleri hastalıklar hem isim olarak hem de içerik olarak ayrılırlar.

Dişi köpeklerin hamilelikleri, tıpkı insanların hamilelik dönemlerinde olduğu gibi hormonların devreye girmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hamilelik getirilerinden dolayı bazı komplikasyonların oluşmasıyla hastalıklara açık olunan bir süreci getirecektir. Bu sebeple de yenilen köpek yemeklerinden hamilelik hormonlarındaki salgı değişiklerinden her tutum dişi köpeklerde hastalık yapabilir.

Doğal olarak; dişi köpeklerin hamilelik sürecine özgü hastalıkları, yavru köpeklere etkisi ve anne köpeğin durumu kavranmalıdır.

Köpeklerin Hamilelik Sürecinde Karşılaşabildikleri Hastalıklar

Dişi cinsiyetli olan köpekler, ömürlerinin bazı evrelerinde gebelik geçirebilirler. Özellikle hayvanın hamilelik sürecinin kontrolsüz olmasıyla hastalıklar zor saptanırken, hamileliği bilinene ve dişi köpeğin gözlemlendiği hallerde karşılaşılan hastalıklar da anne ile yavru köpekleri etkilemeyecektir.

Bu süreçte köpeklerin karşı karşıya kaldıkları hastalıklar:

  • Köpek gribi
  • Kuduz
  • Yavru köpeğin veya köpeklerden birden fazlasının anne karnında ölmesinden kaynaklı zehirlenme
  • Gıda zehirlenmeleri
  • Bağırsak enfeksiyonları
  • Göğüs yaraları ve gelişimsiz kalması
  • Kan değer düzeninin bozulması
  • Fazla veya az hormon salgılanarak gebelik sürecinde tıkanmalara bağlı gelişen hastalıklar

Şeklindedir. Dişi köpeklerin kendi sağlıkları ve yavruların kurtarılarak dünyaya sağlıkla gelmeleri için köpek hastalıklarına gebelik döneminde ayrıca düşkünlük göstermek gerekir.

Köpeklerin Hamilelik Sürecinde Karşılaşabildikleri Hastalıklar Nelerdir?
Köpeklerin Hamilelik Sürecinde Karşılaşabildikleri Hastalıklar Nelerdir?

Köpeklerin Hamileyken Karşı Karşıya Kaldıkları Hastalık Belirtileri

Köpeklerin hamilelik süreci biliniyorsa ve hamile kalmaları bu canlıların sahiplerinin isteğiyle olduysa hastalıkların belirtileri en net haliyle analiz edilecektir. İlk olarak birkaç ayda yemek yememek isteyen dişi köpekler, bu süreçte halsiz kalabilir ve uykuya meyilli olabilirler.

Rahme düşen yeni hücrelerin vücut tarafından tanınması ve anne rahminin hazırlanması sürecinde iştahsızlık böylece normal kabul edilebilir. Ancak birkaç ayın sonunda dahi köpeklerin yem yememesi, sürekli kilo vermeleri, kusmalarının artarak devam etmesi, baygınlık geçiriyor gibi yatarak kalmaları, tüy renklerinde parlaklık yerine sararma ve matlaşma olması hamilelik hastalıklarına belirtidir.

Ayrıca içilen suyun dahi mideden çıkarılması, idrar yaparken köpeklerin zorlandığının görülmesi ve idrarlarında kırmızı kan ile siyahlaşmış kan olması da hastalıkların atlatılıyor olduğunun belirtecidir.

Köpeklerin Hamileyken Karşı Karşıya Kaldıkları Hastalık Belirtileri
Köpeklerin Hamileyken Karşı Karşıya Kaldıkları Hastalık Belirtileri

Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Zararları

İlk hamilelik sürecinde dişi köpekler vücutlarına hiçbir şekilde anlam veremezler. Olan biteni de tanımlayabilecek akıl yetenekleri olmadığı için dişi köpekler psikolojik bunalıma girebilirler. Sağlık bakımından bir hastalık olmasa dahi köpeklerin psikolojik olarak böyle hissetmeleri, köpeklerde de depresyon oluşumuna neden olacaktır.

Depresyon her ne kadar ruhsal olsa da vücudun yavru köpekleri atmaya komut oluşturmasına, düşüklere veya anne ile yavrularının bunalımdan ölmelerine neden olabilir. Ayrıca anne karnındaki yavruların kordon bağlarına dolaşmaları, sayıca birden fazla yavru olduğu için anne rahminde besinsiz kalan yavrular olabilir.

Besin alamayan ve gelişimini tamamlayamayan yavrular anne karnında ölürse kürtaj yapılmasına, durum geç fark edilirse de yavrunun dişi köpeği de diğer kardeşlerini de zehirlemesine neden olunabilir.

Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Zararları
Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Zararları

Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Dönemleri

Hamile olan köpeklerde bazı hastalıklar hamilelik evrelerine göre gün yüzüne çıkabilir. Evrelere göre yaşanabilecek hastalıklar bilindiğinde önlem almakla gözlem yapmak kolaylaşacağı için süreç takibi şarttır.

İlk olarak gebe kalan köpeğin vücudunun bu yavruları kabullenip kabullenmeyeceği, köpeklerde depresyon oluşup oluşamayacağı gebeliğin üç ayında belli olur. Rahmin hazırlanma sürecinde köpeklerin vajinasından yoğun renkli ve pıhtı içerikli kan gelmesi halinde düşük olduğu ve hastalıkların anlaşılabileceği görülür. Üçüncü ay ile beşinci aya kadar kordon bağıyla yavru gelişimleri en düzene gelen halindedir.

Yani beslenemeyen, diğer kardeşleri tarafından arka plana atılan yavruların ölüp ölmeyeceği bu evrede netleşir. Ayrıca tüm süreç içerisinde gıda zehirlenmeleri olabileceğinden dolayı köpeklerin tüy renklerine mutlaka her gün bakılmalı, gerekirse fotoğraflanmalıdır. Çünkü gıda zehirlenmelerinde göz çevresinde yaşarmayla birlikte tüylerde dökülme ve net matlaşmaları olacaktır Evrelere göre takip yapmak, köpeklerin hamilelik sürecindeki hastalıklarıyla baş edilmesini daha güvenilir ve kolay kılar.

Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Dönemleri
Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Dönemleri

Köpeklerin Hamileyken Hastalıklarla Karşı Karşıya Kalma Riski

Köpeklerin hem hamilelik döneminde hem de gebe olmadan önce ve sonrasında hastalıklara yenilme riskleri her zaman bulunacaktır. Çünkü canlı olmanın doğasında hassasiyet vardır ve her canlı bazen hasta olabilir.

Ancak gebelik hormonları köpeklerin; deri katmanlarını incelten, bağışıklığı içten içe çökerten, antikor dahi üretilemeden savunmasız kalınan ve psikolojik tanımlamaların yapılamadığı bir duruma sokacaktır. Böylece normal dönemlere kıyasla gebelikte köpekler daha sık hasta olup daha ciddi tehditlerle baş başa kalabilirler. Ayrıca hem gebeliğin getirisi hem de hastalıkların getirisi sıkça karıştırılabilir.

Hangisi köpekler için olağan, hangileri gebelik hastalığı diye endişeler duyularak köpek kayıplarından da korkulabilir. Burada görev köpek sahiplerine düştüğü için her evrenin sıkı takipçisi olunarak köpeklerin hastalıklara yenilmeden yavrulamalarına yardımcı olunmalıdır.

Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Tedavileri

Gebelikle baş etmekte güçlük çeken ve hem annenin hem de yavrularının direnci gün geçtikçe çöken köpeklerin veterinere götürülerek yatılı süreçlerine başlanabilir. Bazen köpeklere serumlar verilerek yetersiz kalan, hormonlardan dolayı bebeklere yüklenerek anneye yetmeyen kan içeriğine destek sağlanabilir.

Ayrıca ultrasonla yavruların durumu, kordon bağının dolaşıp dolaşmadığı, yavru köpeklerin hareketliliğinin yeterliliği veterinerce her gün bakılabilir. Ayrıca hastalıklara verilmesi gereken ilaçların yavru köpeklerin anne karnına tutunmasını önleyici kimyasal içeriği olabilir. Böyle hallerde dişi köpeklere bitkisel olan ve yavruları tutunmaya devam ettirecek hastalık tedavileri yürütülmelidir.

Yatılı olarak köpeklerin klinikte kalmasına gerek duyulmazsa da sahibine bir köpek reçetesi verilerek evde tedaviye devam edilebilir. Bir belirti veya hastalığa dair işaret olursa da yeniden veterinere ulaşılabilecektir.

Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Tedavileri
Köpeklerin Hamileyken Karşılaşabildikleri Hastalıkların Tedavileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.