Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde Diş Temizliği

Köpekler de tıpkı insanlar gibi çeşitli besinleri sindirebilmek için dişlerini kullanırlar. Dişler onlar için aynı zamanda savunma araçlarıdır. Bu nedenle köpeklerin dişleri, onlar için hayati önem taşır. Köpeklerin dişleri, son derece güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak gerekli diş bakımı yapılmadığında dişlerini kısa zamanda kaybedebilirler.

Bunun için köpeklerde diş temizliği büyük bir öneme sahiptir. Bu temizliği nasıl yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız, köpeğinizin dişlerini kaybetmemesini sağlar. Dişler, köpekler için oldukça değerlidir.

Hayatlarını devam ettirebilmeleri için dişlerinin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için de diş temizliği şarttır. Peki, köpeklerde diş temizliği nasıl yapılır?

Köpeklerde Diş Temizliği
Köpeklerde Diş Temizliği

Dişlerini Fırçalayın

Köpeklerde diş temizliğinin en önemli kuralı, dişleri fırçalamaktır. Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayarak diş sağlıklarını koruyabilirsiniz. İlk zamanlarda diş fırçalama konusunda sizi biraz zorlayabilirler.

Ancak zamanla diş temizliği onlar için de vazgeçilmez bir uygulama olacaktır. Dişlerini fırçalamak için köpeklerinize özel olan fırça ve macunları kullanmalısınız. Rastgele bir diş fırçası kullanmanız köpeğinizin dişlerine zarar verebilir. Bu nedenle diş fırçası seçerken dikkatli olmanız gerekir.

Aldığınız fırçanın köpeğinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu diş fırçalarını temin edebileceğiniz en doğru yer ise veteriner hekimlerdir. Diş fırçasının köpeğinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yanlış bir fırça tercihi köpeğinizin diş etlerine zarar verebilir.

Kuru Mama Yedirin

Kuru mama, köpeklerde diş temizliğinden kullanılan ürünlerden biridir. Çünkü kuru mamalar, diş aralarında bulunan artıkların temizlenmesini sağlar. Bu nedenle köpeklerinize bazı zamanlar kuru mama vermeniz gerekir. Köpekler, kuru mamayı çiğnemek zorunda kalırlar.

Bu durum sonucunda da dişleri temizlenir. Ayrıca kuru mamalar sayesinde ağız kokusu da yaşamazlar. Eğer sürekli olarak yaş mama verirseniz, köpeklerinizin diş sağlığını tehlikeye atabilirsiniz. Doğal bir diş temizliği için kuru mamaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kuru mama verirken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır.

Alınan mama mutlaka kaliteli olmalıdır. Kaliteli mamalar, diş temizliği konusunda oldukça fazla işinize yarar. Uzmanlar, diş temizliği için 2 haftada bir kuru mama verilmesi gerektiğini söylemektedirler.

Dişlerini Fırçalarken Ellerinizi Dezenfekte Edin

Köpeklere diş temizliği için fırçalama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ellerinizin temiz olmasıdır. Ellerinizi yeteri kadar yıkamadan kesinlikle köpeğinizin ağzına sokmamalısınız. Bunun için ellerinizi uzun süre boyunca sabunla yıkamanız gerekir. Eğer köpeğinizin dişlerini ilk defa fırçalayacaksanız, öncelikle diş etlerine masaj yapmanız gerekir. Bunun için ellerinizi yıkayıp et suyuna batırınız.

Daha sonra köpeğin diş etlerine yavaş hareketlerle masaj yapınız. Bu masaj ilk fırçalama yapmadan onlara iyi gelecektir. Ayrıca dişlerini birden fırçalamaya kalkarsanız bunun için biraz zorlanabilirsiniz. Yaklaşık 3 dakika kadar et suyuyla masaj yapmanız köpeğinizin rahatlamasını da sağlar. Masaj işlemini bir hafta boyunca yapmaya devam etmelisiniz.

Diş Temizliği İçin Veterinere Gidilebilir

Köpeğinizin diş temizliğini kendi ellerinizle yapmak istemeyebilirsiniz. Bunun için de veteriner hekime giderek düzenli bir şekilde temizlik yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bazı köpekler diş temizliği konusunda sizi oldukça fazla zorlayabilir. Bu zorlanmalar sonucunda yeteri kadar diş temizliği yapamayabilirsiniz. Daha etkili ve kesin bir diş temizliği istiyorsanız, veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca bazı köpekler, bu konuda oldukça asabi davranabilirler. Veteriner hekimler, asabi köpeklerinizi uysal hale getirerek diş temizliği yaparlar. Bu konuda onlardan yardım almanız daha doğru olur. Böylece köpeğinizin diş temizliğini eksiksiz bir şekilde yerine getirmiş olursunuz.

Köpeklerde Diş Temizliği Neden Önemli

İnsanlar dişlerini temizlemediklerinde nasıl ki çeşitli sorunlarla karşılaşıyorlarsa, köpeklerin de dişleri temizlenmediğinde birtakım sorunlar meydana gelir. Bu sorunlardan biri diş çürümesidir. Çürük dişler ise köpek için diş kaybı demektir. Köpeğinizin erken yaşlarda diş kaybı yaşamasını istemiyorsanız, mutlaka diş temizliğini yapın.

Diş kaybı yaşamaları onları olumsuz etkiler. Bunun için köpeklerde diş temizliği oldukça önemli bir konudur. Bu temizliğin doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Yanlış yapılan diş temizliğinin köpeğinize hiçbir faydası olmaz. Bu nedenle diş temizliği yaparken dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde köpeğinizde diş eti sorunlarına neden olabilirsiniz.

Köpeklerde Diş Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde diş temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

Bu durumlar şunlardır:

  • Köpekler için hususi olarak üretilen diş fırçalarını ve diş macunlarını kullanın.
  • Fırçalama esnasında sert davranmayın.
  • Fırçalama yapmadan ellerinizde hijyeni sağlayın.
  • Diş temizliğine köpeğiniz küçükken başlamanız daha iyi olur.
  • Diş temizliğini onlar için eğlenceli hale getirin.
  • Diş macununun içerisinde bulunan maddelerin köpeğinize zararı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece etkili bir diş temizliği yapabilirsiniz. Eğer köpeğiniz dişlerinin temizlenmesinden mutlu olursa diş temizliğini daha kolay yapabilirsiniz. Bunun için diş temizliğinin köpeğinizi mutlu edecek bir aktivite haline gelmesini sağlayın.

Diş Sağlıklarını Kontrol Ettirin

Köpeğinizin diş temizliğini sürekli olarak yapsanız bile düzenli olarak diş kontrollerini de yaptırmanız gerekir. Çünkü temizliğin ne kadar işe yarayıp yaramadığını tespit edebilmeniz için bu kontrolleri yaptırmalısınız. Bu kontroller sayesinde olası bir diş probleminin de önüne geçebilirsiniz.

Köpeklerde Diş Temizliği
Köpeklerde Diş Temizliği

Diş Temizliğini Alışkanlık Haline Getirin

Köpeğiniz küçükse diş temizliğini kesinlikle ileri zamanlara atmamanız gerekir. Erken yaşlarda başlanan diş temizliği onlar için daha faydalı hale gelir. Diş temizliğine küçük yaşlarda başlamanız, köpeğiniz için alışkanlık haline gelmesine katkı sağlar.

Böylece dişlerinin fırçalanması onun için mama yemek gibi doğal bir durum olarak gözükür. Köpeklerde diş temizliğini belli bir düzene göre yapmanız gerekir. Ayda yılda bir diş temizliği yapmanın köpeğinize zerre faydası olmaz. Alışkanlık haline getirilen diş temizliği, her zaman güzel sonuçlar verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.