Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Hastalıklara Uygun Köpek Maması Var Mıdır?

Evcil dostunuza bazen mama seçerken hastalığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Köpeklerin bazı kalıtsal ya da yaşam döngüsüne bağlı gelişen hastalıklara sahip olması muhtemeldir. İnsanlar gibi bazı hastalıklara sahip olabilen köpekleriniz için mama tercihi çok önemlidir.

Sağlığına uygun olarak beslenmeyen köpeğinizin daha uzun yaşaması için elinizden gelen gayreti göstermelisiniz. Bazen sadece rutin muayene, aşı ve uygun ortam koşulları yeterli gelmeyebiliyor. Beslenme şekillerini zamanla değiştirmeniz, teşhis edilen hastalığa uygun beslenmesi adına önemlidir. Hastalığın teşhisinde ise rutin doktor muayenelerinin önemi büyüktür. Peki, hastalıklara uygun köpek maması var mıdır?

Köpeğinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin beslenme alışkanlığını değiştirmeden önce rutin kontrol ya da bazı rahatsızlıkları nedeni ile onu muayeneye götürebilirsiniz. Bazen farkına varmadan yanlış beslediğiniz köpeğinizin diyabet hastası olduğu kontrol ve testler sonucu öğrenebilirsiniz. Bunun öğrendiğinizde eski mamaları sokak hayvanlarına verebilir, köpeğinizin sağlığına uygun beslenme modeline geçiş yapabilirsiniz.

Üretilen kaliteli mamalar sayesinde artık evcil dostlarınızın sağlığını kontrol altına alabiliyorsunuz. Özel bir bakıma ihtiyaç duyan köpeğiniz için stres yaratacak ortamları, daha rahat hissedeceği alana dönüştürmek yapmanız gereken başlangıçlar arasındadır. Dengeli beslenme alışkanlığı ve hastalığına uygun mama seçimi ile oldukça iyi bir başlangıç yaparsınız. Peki, hastalıklara uygun köpek maması var mıdır?

Köpeklerde Hastalıklara Uygun Beslenmenin Önemi Nedir?

Hastalıklara Uygun Köpek Maması Var Mıdır?
Hastalıklara Uygun Köpek Maması Var Mıdır?

Köpeklerde düzenli ve kaliteli mama ile beslenen köpekler daha uzun yaşarken, kötü beslenmenin etkileri ömrü kısaltıyor. Kalitesiz mamalar sonucu köpeğinizin böbrek ya da karaciğer sorunları yaşaması mümkün olabilir. Obezite olması muhtemel köpeklerin özel bir diyet programına girmesi için beslenme alışkanlığını değiştirmeniz gerekir.

Obezite sonucu;

  • Karaciğer sorunları
  • Böbrek hastalıkları
  • Kalp yetmezliği
  • Diyabet

Daha birçok soruna neden olabilir. Obezite düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Beslenme sürelerini ayarlayarak, doğru mamaları kullanmak obezitenin önüne geçmek adına destekleyici yöntemler arasındadır. Köpeklerde enerji sağlanması, kas ve kemik gelişimi için verdiğiniz mamanın bazı besin değerlerine sahip olması gerekiyor. Protein, mineral, vitamin gibi birçok ihtiyacını karşılayacağı besinler verilmelidir. Peki, hastalıklara uygun köpek maması var mıdır?

Obez Köpekler Hangi Mama İle Beslenmelidir?

Köpeklerde oluşan obezite en bilinen hastalıklar arasındadır. Dolayısıyla besleyeceğiniz köpeğinize mama seçimini doğru yapmalısınız. Diyet kuru mamaların bu anlamda etkisi olumludur. Kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslemek mama seçimine bağlıdır. Obeziteye neden olan yağ ve karbonhidrat, diyet mamalarında daha düşüktür.

Az kaloriden oluşan mamalarla kısa sürede köpeğinizin obezite sorununu ortadan kaldıracaksınız. Az kalorili mamalarda dikkat etmeniz gerekenler arasında mineral değeri ve vitamin değeridir. Peki, hastalıklara uygun köpek maması var mıdır?

Alerjik Köpeklerde Diyet Kuru Mama Kullanılır Mı?

Bazı köpeklerde görülen alerji hastalıkları bazı besin içeriklerini aldığında daha fazla artar. Bu nedenle alerjisi olan köpeğiniz için yapmanız gerekenler arasında diyet kuru mama beslemesi önemlidir. Günümüzde artık mama üreticileri, köpekler hakkında sağlık bilgisine sahip ve bu alanda araştırma yapan uzmanların katkı sağladığı alanlardır. Köpeklerde görülen hastalıkları minimize edecek çözümler üretiliyor.

Köpeklerde Görülen Hastalıklarda Kalite Mama Önemi

Köpeğinizin sağlıklı bir ömür sürdürmesi, beslenme, bakım, sevgi, hijyen gibi faktörlere bağlıdır. Bunlardan birini eksik tutmanız halinde köpeğinizin bağışıklığı düşer ve hastalanır. Köpeğinizde stresi tetikleyen bazı etkenler ise hastalık, yalnızlık, beslenme sorunları yer alır.

Hasta olan köpeğinizin sürekli acı çekmesi halinde Veteriner Hekime başvurmanız gerekir. Bazı tetkikler sonucunda köpeğinizin davranış sorunlarına kaynak bulursunuz. Hasta olan köpeğinize özenle bakmalı, beslenme düzenini gerekirse tamamen değiştirmelisiniz.

Köpeklerin Ev Yemeği İle Beslenmesinin Hastalıklara Etkisi

Hastalıklara Uygun Köpek Maması Var Mıdır?
Hastalıklara Uygun Köpek Maması Var Mıdır?

Köpeğinizin ev yemeği ile beslenmesi onun hasta olmasına neden olur. Yağlı, karbonhidrat, tuz ya da şeker ağırlıklı besinler köpeğe verilmemesi gerekenler listesindedir. İnsanların yediği her şeyi yemek isteyen köpeğinizi buna alıştırmamanız gerekir. Karaciğer yağlanması, kist ve tümör oluşumuna kadar giden bu beslenme tamamen yanlıştır.

Diyet mamalarla beslemeden önce doktora danışmanız gerekir. Kalorisi düşük olan bu mamalar hasta olmayan köpekler için çok uygun olmayabilir. Hasta köpeklerde tercih edilen diyet mamalarının içeriğindeki mineral, vitamin gibi önemli maddelerin değerleri yüksek olmalıdır.

Köpek Mamalarında Normal Değerler Nasıl Olmalıdır?

Köpeğinizin yavru, yetişkini küçük ve büyük ırk olmasına göre beslenme alışkanlıkları vardır. Yavru köpeğiniz için 12 aylık sürece kadar daha sindirimi kolay mamalar tercih edilmelidir. Aksi halde hasta olabilir. Aynı zamanda enerjileri çok olduğundan dolayı günlük hareketini sağlayacak besin değeri önemlidir.

Köpeklere, Hasta Olmaması İçin Nasıl Mama Verilmelidir?

Yetişkin köpeklerde kullanılan mamaların içeriğinde bulunan et oranı %30 olmalıdır. Glisemik değeri yüksek olan mamalar yerine tahılsız mamalar tercih edilmelidir. Bu değerin yüksek olması ise diyabet hastalığına yol açıyor. Diyabet hastalığına neden olmaması için bazı mamalarda meyve ya da sebze takviyeleri kullanılıyor. Mama içeriklerinde yer alan kümes, ya da hayvansal maddelerden üretilen mamalar kesinlikle tavsiye edilmiyor. Protein değeri yüksek olan; kalsiyum, fosfor, demir, iyot gibi maddeleri içeren mamalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda glutenin insanda olduğu gibi hayvanda da olumsuz etkileri vardır. GDO’lu ürünler de aynı şekilde olmamalıdır.

Mamalarda tatlandırıcı ya da renklendirici içeriğe sahip olmamasına dikkat edin. Köpeklerin hasta olmasına neden olan soya bazı mamalarda bulunuyor. Sindirim sistemine son derece zararlı olan, kalp sorunlarına yol açan soyalı ürünleri köpek mamasında tercih etmeyin. Mineral ve vitamin değerlerinde A, B1 ve D vitaminleri önemlidir.

Köpeklerde Hastalık ve Tüy Dökülmesi

Köpeklerin hasta olduğunu belirten bazı nedenler arasında tüylerin dökülmesi vardır. Hastalık yediği mamadan kaynaklı olarak gelişebilir. Mama, hastalık, mevsimsel etkilere bağlı olarak dökülen tüylerin fazlalaşması hastalık habercisi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.