Evcil Marketim
Köpek Bakımı

Köpek Sahiplerine Öneriler Ve İpuçları

İnsanla ayrı bir dostluk bağı olan köpekler, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu insan canlısı dostlarımızın iyiliği ve sağlığı için her şeyi yapmamız gerekir. Eğer evde veya kapımızda köpeğimiz var ise onun bakımı çok önemlidir. Çünkü bu harika dostlarımız da ilgiye muhtaçtır. Bu bakımdan onlara karşı iyi davranmak, gerekli bakımlarını yerine getirmek gibi görevlerimiz vardır. Onları daha fazla mutlu edebilmek için bazı ipuçları vardır. Bu ipuçlarına uyarak, onları daha da fazla mutlu edebilirsiniz. Köpekler, son derece sadık hayvanlardır. Bu bakımdan ne kadar fazla ilgi görürlerse, o kadar size sadık olurlar. İnsan canlısı bu küçük dostlarımızla güzel vakit geçirmek, onları daha fazla mutlu eder.

Köpek Sahiplerine Öneriler Ve İpuçları
Köpek Sahiplerine Öneriler Ve İpuçları

Köpek Sahiplerine Öneriler

Köpeklerinizin bakımı ve iyiliği için bazı öneriler vardır. Bu önerilere uyarak onlarla daha yakın olabilirsiniz.

Köpek sahiplerine öneriler ve ipuçları şunlardır:

  • Köpeğinize mutlaka bir isim verin. Aynı zamanda boğazına isminin yazılı olduğu bir tasma takın. Bu durum özellikle köpeğiniz kaybolduğunda işinize yarar.
  • Köpeğinizin mutlu olmasını istiyorsanız, mamasından başka yiyecekler yemesine de izin vermeniz gerekir.
  • Köpeğinize çok iyi davranmanız, onun size hayran olmasına neden olur.
  • Köpeğiniz sık sık kafasını sallıyorsa ve kafasını da sık sık kaşıyorsa kulaklarında bir sorun olabilir. Bu bakımdan vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmeniz gerekir.
  • Köpeklerde de diş sağlığı son derece önemlidir. Bu bakımdan haftada bir köpeklerinizin dişlerini fırçalamanız gerekir.
  • Yabancı bir köpeğin sizi yalamasına veya öpmesine kesinlikle izin vermeyin. Köpeğiniz, sizi başka bir köpeğin sevdiğini anında anlayabilir.
  • Köpeklerin birçoğu, gök gürültüsünden korkarlar. Bu nedenle de saklanma ihtiyacı hissederler. Bu durumlarda köpeğinize müdahale etmeyin.
  • Köpeğiniz için gerekli olan ilaçlamaları yapın.
  • Köpeğinize vakit ayırın.
  • Köpeğinizin bakımını düzenli olarak yapın.

Bu hususlara dikkat etmek, köpeklerinizi ve sizi daha mutlu edebilir. Bu bakımdan bireylerin bilinçli olmaları gerekir.

Köpeğinize Vakit Ayırın

Köpeğinizin daha mutlu olmasını istiyorsanız, onunla daha fazla vakit geçirmeniz gerekir. Köpekler, özellikle de sahipleriyle vakit geçirmeyi oldukça fazla severler. Bu bakımdan onlarla gerektiği kadar ilgilenmek, sahibi ile arasında ki bağı daha da kuvvetli hale getirir. Onlara gerekli vakti ayırmak için elinizden geleni yapın. Kendinizi sevdirmek için onunla eğlenceli vakitler geçirmeye çalışın. Böylece köpeğiniz, sizi çok sevecektir.

Maması Dışında Yiyecekler Verin

Köpekler, genellikle hazır mama tüketirler. Ancak köpeğinize hazır mama dışında başka besinleri vermeniz, onu hem mutlu eder hem de daha sağlıklı yapar. Bu bakımdan köpeklerinize başka yiyecekler vermeye özen göstermeniz gerekir. Çünkü mamalar, köpeğinizin ihtiyacı olan vitaminleri alabilmesi için yeterli değildir. Bu bakımdan vitamin alabilmesi için sevebileceği yiyecekleri vermeyi deneyiniz. Böylece hem sağlıklı olur hem de mutlu olur. Bu nedenle köpeğinize maması dışında yiyecekler vermeye dikkat etmeniz, köpeğiniz açısından önemli bir hareket olacaktır.

Gerekli Aşılamaları Yapın

Köpeğiniz eğer dışarıda çok fazla vakit geçiriyorsa veya bahçenizde yaşamını sürdürüyorsa, mutlaka gerekli aşılamalarını yapmanız gerekir. Özellikle kenelere karşı önlem almanız gerekir. Köpeklerin yapıları tüylü olduğu için, keneyi fark etmek biraz zor olabilir. Bu bakımdan da aşılama en doğru karar olacaktır. Aynı zamanda köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmeniz gerekir. Gerekli sağlık kontrollerini yapmak, ileride köpeğinizin sağlık problemleri ile karşılaşmasına engel olur. Bu nedenle köpeğinizin sağlığını her zaman ön planda tutun. Onların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için elinizden geleni mutlaka yapmanız gerekir.

Köpek Sahiplerine Öneriler Ve İpuçları
Köpek Sahiplerine Öneriler Ve İpuçları

Düzenli Bakımını Yapın

Köpeğinizin de bazı durumlarda düzenli olarak yapılan bakımlara ihtiyacı vardır. Bu bakımdan köpeğinize bakım yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda çok dikkatli davranmanız gerekir. Köpeklerde ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Çünkü dişlerin arasında kalan mama artıkları, ileride köpeklerin diş sorunları yaşamasına neden olabilir. Bunun için köpeklerinizin dişlerini haftada bir kez fırçalamanız, en doğru karar olacaktır. Aynı zamanda köpeğinizin tüylerine de gerekli olan bakımı yapmanız gerekir. Daha temiz ve güzel bir görünüm için bu bakımı yapmak şarttır. Köpeğinizin hal ve hareketlerini çok iyi takip etmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz anormal hareketlerde bulunuyor ise veteriner hekime gitmenizde fayda vardır. Bu nedenle öncelikle köpeğinizi çok iyi tanımanız gerekir.

Köpeğinize İsim Verin

Köpeğinize isim vermek ve ona ismi ile hitap etmek, köpeğinizin kendini tanımasına neden olur. Böylece ismi ile seslendiğinizde kendini mutlu hisseder. Aynı zamanda köpeğinizin ismini boynuna asmanız, kaybolduğu zamanlarda oldukça işinize yarayabilir. Bu bakımdan köpeğinize mutlaka bir isim vermeniz gerekir.

Korktuklarında Müdahale Etmeyin

Köpeklerde her canlı gibi bazı durumlarda korku yaşayabilirler. Bu son derece normal bir durumdur. Köpekler, özellikle de gök gürültüsünden korkan bir canlıdırlar. Bu bakımdan gök gürültüsü olduğu zamanlarda saklanmak isterler. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman, köpeğinize kesinlikle müdahale etmeyin. Onu saklandığı yerden çıkarmaya çalışmayın. Hatta kendini güvende hissetmesi için onunla birlikte saklanabilirsiniz ya da size ait bir eşyanızı onun yanına koyabilirsiniz. Böylece köpeğiniz kendini daha fazla güvende hissedecektir.

Başka Köpeklerin Sizi Sevmesine Müsaade Etmeyin

Köpeklerin koku alma, özellikle de başka bir köpeğin kokusunu alma becerileri oldukça fazladır. Bu nedenle köpekler, eğer bakıcıları üzerinde başka bir köpeğin kokusunu alırlarsa mutsuz olabilirler. Hatta bakıcılarından uzaklaşabilirler. Bu nedenle köpek bakıcılığı yapan bireylerin, başka köpeklerle temas etmemesi son derece önemlidir. Köpeğiniz, eğer bu durumun farkına varırsa, saldırgan bile olabilir. Bu nedenle de bireylerin dikkatli davranmaları gerekir. Başka köpeklerin sizi yalamasına ve size sürünmesine izin vermemeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.