Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Çin Aslanı- Chow Chow

Çin Aslanı- Chow Chow

Çin Aslanı- Chow Chow, hem kendine has dış görünümü hem de farklı kişilik özellikleri ile dünya genelinde en popüler köpek ırkından biridir. Sık ve yoğun tüyü onun en belirgin özelliğinden biridir. Ayrıca hiçbir köpek ırkında olmayan ve sadece Çin Aslanı’nın ayırt edici bir özelliği olan siyah dili de onu popüler yapmaktadır.

Çok eski bir geçmişe sahip olmalarının yanı sıra genel olarak tanımadıkları canlılara karşı mesafeli olmaları ile bilinirler. Bir o kadar da uysal ve nazik bir köpek oldukları da söylenebilmektedir. Çok inatçı ve özgürlüğüne de düşkün oldukları için bazen eğitim konusunda sahiplerini zorlayabilirler.

Çin Aslanı- Chow Chow Genel Özellikleri

  • Adından da anlaşılacağı üzere Chow Chow olarak da bilinen Çin Aslanı’nın anavatanı Çin’dir.
  • Yapı olarak orta büyüklükte bir köpek ırkı oldukları bilinmektir. Ayrıca dişileri ve erkekleri arasında büyüklük de pek fark etmeyecektir. Ağırlık olarak 20 ile 30 kilogram arasında değişebilirler.
  • Tüyleri genellikle kahverengi, siyah, kızıl ve krem tonunda olabilir. Özellikle Çin Aslanı’nın en çok tercih edilen ve en popüler rengi ise kahverengi olanıdır.
  • Kürkü çift katmanlı olduğu için kolay kolay hasta olmazlar.
  • Dillerinin tamamen siyah renkte olması ise Çin Aslanı- Chow Chow’ın en belirgin özelliklerinden biridir.
  • Orta seviye bir zekaları vardır. Egzersiz yapmayı pek sevdikleri ise söylenemez.
  • Ortalama olarak sağlıklı bir dişi Çin Aslanı 6 adet yavru dünyaya getirebilmektedir.
  • Geçmişte koruma köpeği olarak kullanıldığı bilinmektedir.
  • Çin Aslanı sağlıklı şartlar altında bakıldığı sürece ortalama olarak 15 yıl kadar yaşayabilirler.

Çin Aslanı Yavrusu Nasıl Eğitilir?

Çin Aslanı Yavrusu Nasıl Eğitilir?

Çin Aslanı- Chow Chow yavrusu sahibi iseniz öncelikli olarak eğitim süresi içerisinde çok dikkatli ve sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Oldukça inatçı ve bir o kadar da üşengeç bir yapıları olduğundan dolayı çok çabuk sıkılabilirler.

Eğitim için önce bir amaç belirlemelisiniz. Bu amaç dışında farklı eğitimleri ile birlikte Çin Aslanı’na farklı komutları öğretmeniz sizleri zorlayabilir.

Sık sık tekrar yapmak da yine Çin Aslanı eğitimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bunun için de ödül mamalarını

Çin Aslanı yavrusu eğitimi sırasında kullanabilirsiniz. İtaat etme ile ilgili bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Ancak sahibi olarak çeşitli stratejiler ile bu sorununda da üstesinden gelebilirsiniz.

Çin Aslanı- Chow Chow Neden Isırır?

Çin Aslanı köpek cinsi çok çabuk bir şekilde sıkılarak beklenmedik davranışlarda bulunabilirler. Ayrıca yaramaz ve asi tavırları da vardır. Bunun için zorla oyun oynadığınızda veya onu rahatsız edici bir davranışta bulunduğunuz zaman hafif de olsa ısırma eğilimleri olabilir.

Ancak bunu sadece sizi geri itmek için yapacaktır. Canınızı yakmak istemediği için bazen asi tavırlar ile size kendisini kabul ettirmeye çalışabilir.

Çin Aslanı yaramazlık yaptığı zaman kesinlikle onu cezalandırmamalısınız. Doğası gereği zaten bir itaat sorunu yaşadığı için ona ceza vermeniz size karşı daha fazla sinirlenmesine neden olabilir.

Çin Aslanı- Chow Chow Sadık Mı?

Çin Aslanı Sadık Mı?

Çin Aslanı yani Chow Chow cinsi köpekler itaat sorunu yaşıyor olsalar da yavru döneminden itibaren sahiplerine alışarak bir ömür boyu onlara sadık kalabilmektedir.

Özellikle evdeki çocuklara ve aile üyelerine karşı farklı bir bağlılık ve sevgi beslerler. Bunun için sizler de Çin Aslanı sahiplenerek bir ömür boyu sizin için sadık bir dost edinmiş olabilirsiniz.

Çin Aslanı Çocuklar İle Anlaşır Mı?

Pek sabırlı bir köpek cinsi olmasa da Çin Aslanı’nın genel olarak çocuklar ile iyi anlaştığı bilinmektedir. Çok tedirgin ve bir o kadar da korumacı bir yapıları vardır. Ancak yavru döneminden itibaren çocuklara alıştırılması tavsiye edilmektedir.

Bazen değişken ruh haline göre agresif bir tutum sergiledikleri bilindiği için bu konuda yavru iken onu eğitmeye dikkat etmelisiniz.

Çin Aslanı Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Çin Aslanı cinsi köpekler karakter olarak oldukça baskın bir yapıya sahiptirler. Bunun için de itaat eğitimi verirken sizleri zorlu bir süreç bekleyebilir.

Çok çabuk sinirlenen ve bunu da tepkileri ile hemen belli eden Çin Aslanları’nın öncelikli olarak sahiplerine güvenmeleri gerekmektedir. Sahiplerine güvenen ve sadık kalan bir karaktere sahip olan Çin Aslanı sahibi iseniz çok şanslınız.

Çin Aslanı Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Chow Chow cinsi köpeklerin temel itaati için herhangi bir tasma veya eğitici ekipmanları kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Canını yaktığınız sürece tasma takmayı kesinlikle reddedecektir. İtaat eğitimi verirken Çin Aslanı için bolca ödül maması ve çeşitli oyuncakları kullanabilirsiniz. Aynı durum yemek itaati için de söz konusudur.

Çin Aslanı gibi baskın karakterdeki köpek ırkları için en az 4 aylık iken eğitimlerine başlanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle Çin Aslanı- Chow Chow, 1 ve 3 aylık iken sosyalleşme eğitimine başlanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Amerikan Akita Özellikleri ve Bakımı (patigen.com)

Yavru Chow Chow Fiyatı Nedir?

Orijinal yani safkan bir Çin Aslanı yavrusu almak istiyorsanız yaşına, cinsiyetine göre farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Safkan bir Çin Aslanı- Chow Chow’ın dilinin siyah olmasına dikkat etmelisiniz. Ortalama olarak 3.000 TL ve 6.000 TL arasında fiyatları değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.