Evcil Marketim
Kedi SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışırlar?

İnsanlarda kullanılan dil, hayvanlarda ise farklı ses dizimi ile evrensel bir konuşma biçimidir. Peki, köpekler havlarken ne söylemeye çalışırlar? Köpeklerin kendi aralarında kuşlar gibi iletişim kurma yolları vardır. Havlama şekilleri köpeklerin bir şeyler anlatmak istediğinin en iyi göstergesidir.

Sesin Üç Boyutu İle Havlamaları Ne Anlama Gelir?

Ses perdesine göre köpekler havlarken ne demek istediğini anlamanız mümkündür. Hırlama köpeklerde en fazla görülen sesler arasındadır. Tehdit, öfke, saldırı gibi muhtemel durumlara hazırlık aşamasında hırlama sesini kullanır. Bunun anlamı benden uzak dur demektir. Yüksek ses perdesine sahip olan birçok ses ise köpeğin yaklaşmaya izin vermesi anlamını taşır. Kendinin güvenli olduğunu anlatmak adına yüksek ses tonu kullanır. Köpeğinizi anlamak adına onu gözlemlemeniz yeterli olacaktır. Bir müddet sonra hangi olaylarda nasıl sesleri tercih ettiğini görmeniz mümkündür. Pek, köpekler havlarken ne söylemeye çalışırlar?

Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışırlar?
Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışırlar?

Ses Perdeleri İle Anlamak

Ses perdesini anlamak adına tanıdığınız ya da hiç tanımadığınız bir köpeği izleyebilirsiniz. Onun hareketlerini ve seslerini taklit ederek ona karşı cevap vermeniz mümkündür. Düşük ses perdesini hırlarken kullandığını belirtmiştik. O halde sizde yaklaşmasını istemediğiniz bir köpeğe aynı sinyali gönderebilirsiniz. Bölgenizden uzak tutmak adına ya da ona yaklaşmasını söylemek adına aynı tonda ses perdelerini kullanmanız mümkündür.

Hayvanlarda kelimelerden çok ses aralıkları ve tonlama önemlidir. Düşük perdeli sesler daha büyük olduğunuzu ya da tehlikeli olduğunuzu aktarır. O halde köpeğinize ya da diğer köpeklere zararsız olduğunuz anlamını vermek adına yüksek perdeli sesler gönderebilirsiniz. Köpek ile iletişimde gözlemin önemli olduğunu unutmayın. Zarar vermesini istemediğiniz bir köpeğe daha küçük inilti sesleri göndererek tehlikeli olmadığınıza inandırmanız mümkündür.

Ses Süreleri İle Anlamak

Köpeklerde ses süresi onun ne düşündüğünü anlamanız adına önemlidir. Köpekler tehlike anında saldırıya geçecekleri sırada daha düşük perdeli ancak uzun süreli havlarlar. Bunun anlamı saldırıya hazır olduğudur. Buna karşılık daha kesintili ve kısa havlama, tam olarak saldırıya emin olmadığı, korktuğu anlamına gelir. Hırlamaların kısa süreli olması, tam olarak karşısındaki tehdit ile başa çıkamama olasılığını akıllara getirmelidir.

Ses Sıklığı İle Anlamak

Köpeklerde oluşan sesler hızlı, aynı tonda ve heyecan içeren seslerden oluşabilir. Bu durumda acil bir olay olduğu ve sizin anlamanız gereken bir durum olduğu anlatılır. Daha aralıklı, tekrar etmeyen seslerden az heyecanlı olduğunu anlayabilirsiniz. Bazen köpekler bir ya da iki defa havlar. Bu durumda çok ilgi duymadığı bir durum olduğu anlaşılmalıdır. Bu sayı daha fazla olursa size önemli bir olayın varlığına davet eder. Havlayarak sizlere acil ve önemli bir durumun yaklaştığı sinyalini verir.

En Yaygın Havlama Biçimleri ve Anlamları Nelerdir?

Havlamaların her biri önemli anlamlar taşır. Elbette köpekler havlarken sebebi vardır. Bu durumda dikkat etmeniz gereken havlama sıklığına, tonuna ve süresine göre ne dediğini anlamaya çalışmaktır. Can dostlarımız olan köpekler havlarken ne söylemeye çalışırlar?

Havlama biçimleri;

 • Duraklamalı 2–4 kez köpekler havlarken sürüyü çağırma anlamına gelir.
 • Düşük perdeli, yavaş ve uzun havlama tehlike ve savunmaya geçme anlamına gelir.
 • Yüksek ya da orta ses perdesinde 1–2 kez kısa ve keskin havlama dosta merhaba anlamına gelir.
 • Uzun ve duraklama ile havlama oyun oynamak anlamına gelir.
 • Hırlama ile kesik havlarken ön patilerini yere uzatma oynamak anlamına gelir.
 • Uluma varlığını göstermek istemesi anlamına gelir.
 • Orta ses perdesinde kesik duraklama yaparak 2–4 kez sık havlaması tetikte olduğu ve ilgi duyduğu anlamına geliyor.
 • Orta perdede daha sıklıkla havlama ise tetikte olacak endişeyi duymadığını, ilgisinin fazla olduğu anlamına gelir.
 • 3 boyutlu, giderek düşen seste olan havlamalar tehdit varlığı anlamına gelir.
 • Düşük, yumuşak bir havlama ise köpekten uzak durmanız anlamına gelir.
 • Orta perdeyi aşan yükseklikte ses çıkaran köpek ise kararsız olarak her an öfke haline gireceği anlamına gelir.
 • Uzun, kesik, duraklama olarak havlayan köpek ise sürüsünü çağırır.
 • Acı uluma ise köpeğin yalnızlığına işaret eder.

Bu belirtilere ek olarak köpeğinizin davranışlarını gözlemleyerek ne demek istediğini öğrenebilirsiniz. Köpeklerin yaşam koşulları sonucu kendi cinsi ile iletişim yöntemleri değişebilir. Yavru bir köpeğin sadece aile ve ev yaşamında yetişmesi sonucu geliştireceği köpekler havlarken yöntemleri farklılık kazanır. Yine de içgüdüleriyle çevrede olan köpeklerden bir şeyler öğrenmesi ve iletişim yeteneğini geliştirmesi muhtemeldir.

Köpek Havlaması Neye İşaret Eder?

Köpek havlaması bazen yalnızlık bazen de korkuya işaret edebilir. Korku sırasında köpekler havlarken ne söylemeye çalışırlar? Köpeklerin genellikle hislerine göre havlaması; beslenmek, su, yakınlaşmak, oyun oynamak, dostluk kurmak, acı çekmek, hastalık, saldırı ya da korku nedeniyle oluşur. Tüm bu davranışları anlamanın en iyi yolu yukarıdaki bilgileri okumak ve köpeğinizin davranışlarını havlama tonu, süresi ya da aralıklarına göre gözlemlemektir.

Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışırlar?
Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışırlar?

Gece Havlayan Köpeği Nasıl Susturabiliriz?

Köpeğinizin gün içerisinde ne kadar egzersiz yaptığı ve yalnız kaldığını düşünmekle işe başlayabilirsiniz. Köpekler de insan gibi gün içerisinde yalnız kaldıklarında ilk gördükleri aile bireyine enerjilerini atmak isterler. Köpeğinizi rahatsız eden olguları ortadan kaldırın, ona bunun yanlış olduğunu hareketlerinizle anlatın, odaklandığı şeye bakmasını sağlayın.

Köpek Havlamasını Nasıl Engelleyebiliriz?

Köpek havlamasını engellemek gün içerisinde insanların konuşmasını engellemek gibidir. Bunun rahatsız edici boyutta olması ise profesyonel bir eğitimden yararlanmanız anlamına gelir. Köpeğinizin durmadan havlamasını önlemek adına ona kararlı bir şekilde tek parmağınızla hayır deyin, Tek kelime ve kararlı ses tonu onun yaptığının yanlış olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Yaşam alanınıza uygun olarak her havlamasında değil, gereksiz havlamasında tepki göstermelisiniz. Havlamanın köpeklerin en doğal hakkı olduğunu unutmayın ve sabırlı olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.