Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi EğitimiKedi Sağlığı

Kedilerde Yemek Yememe ve Su İçmeme Neden Olur?

Kediler, en sık beslenen evcil hayvanlar listesinin başında yer alan ve insanların çoğu tarafından sempatik bulunan canlılardır. Ev içerisinde hane halkıyla birlikte yaşamlarına devam eden, beslenme ve diğer temel ihtiyaçlarını bu evde karşılayan kedilerde bazen iştah kayıpları oluşabilir.

Çoğu zaman hem sağlık problemlerinin hem de kedilerde hamilelik süreçlerinin ciddi belirtisi olan bu konu hakkında; kedilerde yemek yememe ve su içmeme neden olur? iştahsızlığın ne kadar süre olması normaldir ve kedilerin yemek yemesi nasıl sağlanabilir, araştırmak şarttır. Böylece kedilerin rahatsız hissetmelerine ve iştahlarının kapanmasına neden olan durum bulunarak önlenir.

Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin iştahlarını kapatarak yemek yemiyor olmalarına neden olan, su içemeyecek seviyeye getiren bazı nedenler vardır. Bu nedenlerin bilinmesi ve iştah kaybı olan kedilerin gözlem sonucunda hangi sebepten etkilendiğinin bilinmesi, çözüm aşamasında gereklidir.

Buradan hareketle, kedilerde iştah kaybı oluşturan nedenler şunlardır:

 • Tüketilen bir kedi mamasından veya besininden tiksinme yaşanmış olması
 • Havaların ısınmaya başlayarak mevsim geçişlerinden etkilenilmesi
 • Midenin üşütülmesi gerçekleşerek hem iştahsızlık hem de bulantının görülmesi
 • Hamilelik gerçekleştiği için ilk aylarda yaşanabilecek mide bulantıları ve yemeye içmeye karşı olan ilgisizlik
 • Bağırsak kurdu veya bağırsak düğümleri gibi idrar yollarına ve mideye dayanan hastalıklar
 • Bir besin maddesinden zehirlenme yaşanmış olması şeklindedir.
  Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?
  Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Ne Zaman Tehlikelidir?

Kedilerin iştah açısından kayıp yaşaması ve üstelik yaşamsal bir zorunlu gerek olan su tüketiminin dahi olmaması hallerinde bazen ciddi sorunlar vardır. Bazen yalnızca geçici olan ve atlatılması gereken süreçler olarak yaşanan bu durumların ayırt edilebilmesi ve ne zaman tehlike arz ettiği bilinerek yaptırım aşamasına geçilmesi şarttır.

İlk olarak kedilerin hamilelik süreçleri bekleniyor ve bu durumun gerçekleşme ihtimali biliniyorsa ilk üç ay ile son iki ay olan süreçlerde iştah kayıplarına takılmamak gerekir. Çünkü anne karnındaki yavru kedilere vücudun alışması için bulantı ve iştah kayıpları olan süreçlerden geçmek gerekebilir.

Ancak gebe kalma ihtimali olmayan, yemek yememe ve su içememe yanında bir de ateşi olan kediler için durum tehlikeli olabilecektir. Böyle durumlarda hemen tedavi işlemlerine geçilmesi ve yeniden aynı sorunlar yaşanmaması için önlemler oluşturulması gerektir.

Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Ne Zaman Tehlikelidir?
Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Ne Zaman Tehlikelidir?

Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Durumu Tehlikeli Olunca Yapılacaklar

Kedilerin gözlemlenmeye alınması ve iştahsızlık şeklinde baş göstererek ortaya çıkan hastalıkların iyileştirilmesini sağlamak için veteriner polikliniklerine gidilebilir.

Acil olmayan durumlarda birçok evcil hayvanın iyileştirilmesine yardımcı olan bu yerler, veterinerler tarafından hayvanların muayene edilmesine ve hayvanın ihtiyaç duyduğu ilacın reçete edilmesine dayanır.

Ayrıca acil şekilde görülecek (Kanlı olan ve çok miktarda olan dışkı yapılması hallerinde, kedilerin ansızın zarar görmesinde ve baygınlık halinin olarak uzun sürmesi gibi durumlarda) sorunların oluşması halinde de veteriner acil servislerine gidilmesi ve tehlikeli olan sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için uğraşılması gerekecektir.

Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Durumu Tehlikeli Olunca Yapılacaklar
Kedilerde Yemek Yememe Ve Su İçmeme Durumu Tehlikeli Olunca Yapılacaklar

Kedilerde Yemek Yenmemesi Ve Su İçilmiyor Olmasının Sonuçları Neler Olabilir?

Evcil hayvan olarak kedi sahiplenmiş olan ve yeterli bakım ile gözlemi bu hayvanlarına göstermeyen insanlar, ciddi sonuçların oluşmasında pay sahibi olacaklardır. Çünkü yeme ve içme isteksizliği çoğu durumda bir sağlık sorunu habercisidir ve fark edilmezse daha büyük sonuçlara neden olacaktır.

Bu sonuçlarsa özet halinde şöyledir:

 • Hamile olan ve ortalama bulantı süresi geçmesine rağmen problemleri devam eden kedilerin yavrularının anne karnında ölebilmesi
 • Kürtaj yapılmayan kedinin ölen yavrusundan veya yavrularından zehirlenerek kendisinin de ölmesi
 • Bağırsakların, midenin ve anüs kısmının birçok kurt ve bakteri tarafından ele geçirilmesiyle kedinin çok büyük acılar çekerek iç organlarının çürümesi, ölüme doğru gitmesi
 • Kedilerin grip olması ve uzun süren halsizliklerle kendilerine gelememesi
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bu süreçte alınabilecek her türlü hastalığın ya çok zor geçirilmesi ya da iyi olamadan kedilerin ölmesi gibidir. Sonuçların her birinin ayrı bir problem olmasından dolayı iştahsızlık mutlaka kontrol edilmelidir.
Kedilerde Yemek Yenmemesi Ve Su İçilmiyor Olmasının Sonuçları Neler Olabilir?
Kedilerde Yemek Yenmemesi Ve Su İçilmiyor Olmasının Sonuçları Neler Olabilir?

Kedilerde İştahsızlık ve Su İçmemeye Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Kedilerin henüz iyi oldukları dönemlerde veya iştah kayıpları yavaş yavaş etkisini göstermeye başladığında bazı tedbirler alınarak uygulanabilir. Bu tedbirlerin başında, kedilerin midelerine zarar verebilecek değişkenlerin sıfıra indirilmesi vardır.

Mevsim geçişleri kedileri çok fazla etkilerken, yavaş ve kademeli geçişlerde bünye alışacaktır. Bu nedenle kedilerin bir anda kar soğuğuna maruz kalarak günlerce dışarda kalması, daha sonra da günlerce ev ortamında ve sıcakta tutulması sakıncalıdır.

Ya evde beslenmeyle kış koşullarında kediler dışarı bırakılmamalı, ya da dış ortama alışmış kedilerin yeniden sıcakla temas edip alışmasıyla dışarı bırakılmamalıdır. Burada istikrarlı olmak en önemli tedbirdir.

Bunun yanında kedilerin beslendiği her mamanın kontrol edilmesi, son kullanma tarihi bir dahi geçse mamaların kedilere verilmemesi ve en gerekli minerallerle proteinlerden oluşan mamaların verilmesi önemli tedbirlerdendir.

Kedilerde İştahsızlık ve Su İçmemeye Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir?
Kedilerde İştahsızlık ve Su İçmemeye Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Kedilerde Yemek İstememe ve Su Tüketimi Yapmama Ne Zaman Geçer?

Kedilerin iştahlarını ve temel gereksinimlerini karşılama isteklerini kesen problemlerin ortadan ne kadar hızlı kaldırıldığı, kedinin ne kadar hasara maruz kaldığı ve müdahale edilme hızı; iştahın yeniden ne zaman normale geleceğini belirleyen unsurlardandır. İlk olarak bağırsak kurtları ve çeşitli mide parazitleri halinde kediler alınabilecek üst düzey hasarları almışlardır.

Bu sebeple de bakımlarıyla yeniden sağlıklarına kavuşmaları daha zor olur. Ancak klinikler içerisinde tam donanımlı bakımla ortalama iki hafta içinde yeniden iştahın eski haline gelmese de açıldığı görülür. Gebeliklerde iki aydan sonra açılmaya başlayan ve üçüncü aydan itibaren artması gereken iştah durumu, diğer problemlerde de benzer sürede ortadan kalkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.