Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Kedi Dostu Bitkiler Hangileridir?

Kediler en temiz ve evcil hayvan olarak çok tercih edilen canlılardır. Günlerinin büyük kısımlarını kendini temizlemek, oynamak ve uyumak ile geçirirler. Çok temiz bir hayvan oldukları için kedi beslemek insanlar için oldukça kolaydır. Uyanık oldukları zamanlarda önce yemek yemek, oynamak ve yalanmak en çok yaptıkları şeylerdir.

Kedi Dostu Bitkiler Hangileridir?
Kedi Dostu Bitkiler Hangileridir?

Kediler Hangi Bitkileri Sever?

Evcil hayvanlarımız için bitki dolu ev hayvan dostlarımız için çok güvenli ve iyidir. İnsanlar evlerine kedi alırken en çok sordukları soru kedi dostu bitkiler hangileridir? Sorusudur.

Kedilerimiz için evde beslenebilir bitkiler şunlardır:

 • Venüs sinekkapan: Avını tetiklediği zaman birbirine bağlı dişlerle kaplı güzel bir bitkidir. Küçük böcekler ve sivrisinekler için öldürücü özellikleri vardır.
 • Kurdele çiçeği: Zarif birbirini takip eden ot gibi yaprakları olan sert bir bitkidir. Meraklı kediler için güvenli ve mükemmeldirler.
 • Noel kaktüsü: Ateş kırmızısı çiçekler açan bu bitki evlerinize hoş bir koku katar. Bitkilerden yayılan bu koku evcil hayvanlar için toksit değildir.
 • Hibiskus: Evlerinize tropikal hava katmak için tercih edebilirsiniz. Evcil hayvanlarınızı bu muhteşem çiçekler çok idealdir.
 • Afrika menekşesi: Yeşil yaprakları yıl boyu sürekli açan rengarenk çiçekleri olan bu bitkiler kediler için oldukça zararsız ve mükemmeldirler.
 • Parlor palm: Oturma odalarınız ve salonlarınız için en iyi ev bitkileri arasındadır. Bu bitkiler hem zehirsiz hemde hava temizleyici özellikleri vardır.

Kedilere Hangi Bitkiler Zararlı?

Evlerimizin ufak dostları girdikleri bütün ortamlara uyum sağlayan canlılardır. Fakat kedilerimiz için zararlı olan bitkiler vardır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Kaplan zambağı: Kendisine hayran bırakan bu bitki kedi dostlarımız için oldukça zehirlidirler. Kaplan zambağının herhangi bir yerinden kedinin yemesi ile kusma, halsizlik ve bitkinlik gibi hastalıklar oluşabilir. Veterinere götürülmezse 1-3 gün arasında böbrek yetmezliği sebebi ile hayatını kaybedebilirler.
 • Kuşkonmaz: Evlerimizde en çok tercih edilen bu bitki kediler için çok zararlıdır. Kediler tarafından bu toksit özelliğine sahip olan bitki kedilerde karın ağrısı ve kusma gibi sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Zambak: Evlerimizin dekorasyonu olarak en çok kullandığımız bu bitki kediler için zehir saçan bir çiçektir. Kedilerin yemesi sonucunda kusma, yutkunamama ve salyada artış gibi hastalıklar meydana gelebilir.
 • Aloe vera: İnsanlar için oldukça faydalı olan bu bitki maalesef kediler için aynı özelliği taşımamaktadır. İçerisindeki sıvının kedilerin sağlığını kötü anlamda etkilediğini söyleyebiliriz. Kediler bu bitkiyle temas ettikleri takdirde idrarlarında ren değişimi ve kusma gibi problemler yaşayabilirler.
 • Mısır bitkisi: Evlerimizin salonları için çok fazla tercih edilen bu bitki ne yazık ki kedilerimiz için çok tehlikelidir. İçindeki kimyasal maddeler yüzünden kedilerin yemesi çok fazla problemler oluşturmaktadır. İştahsızlık, göz bebeğinde büyüme ve depresyon gibi birçok hastalığa neden olabilirler.

Kediler Hangi Kokuyu Sever?

Kediler insanlardan çok daha iyi koku alabilmeye sahiptirler. Kedilerin en sevdiği kokular şunlardır:

 • Kedi otu bitkisi: Kedilerin üstünde bu bitkinin uyuşturucu bir etkisi bulunmaktadır. Bu bitkinin tesiri altına girerek sakinleşir, gevşer ve uyuyakalabilir.
 • Zeytin: Kedi nanesi ile benzer etkiye sahip olan zeytin kedilerin sevdiği kokular arasına girmektedir. Kediniz için zeytinyağı da oldukça faydalıdır.
 • Çiçekler: Kediler papatya, gül ve zambaklara bayılırlar. Bu çiçekleri koklamasın da hiç bir sakınca yoktur. Ancak yememesine dikkat etmeniz gerekir.

Kediler Hangi Kokudan Rahatsız Olur?

Ülkemizde kedi besleme oranı oldukça fazladır. Kedi beslemek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler arasında kedilerin sevmediği kokularda vardır. Kediler Portakal, Limon, Muz, Balık kokusu, Biber, Hardal ve tuvalet kokularını hiç sevmezler.

Kediler Neden Evdeki Bitkileri Yer?

Evimizde yaşayan kedilerimizin ot ve çiçek yemesi oldukça normaldir. Kedilerin sindirim sistemini harekete geçirmesi için lifli gıda tüketmesi gerekir. Bu ihtiyaçtan dolayı bazı bitkileri tüketebilir.

Kedi Çimi Bakımı

Kedi çimi bilinen çimlerle aynıdır. Özellikle kedilerin tükettiği besin grubundandır. Kedi çimlerinin içerisinde bulunan buğday ve yulaf kediler için en çok tercih edilen çimdir. Kedi çimi ekmek oldukça kolay bir işlemdir. Yetiştirme süresi ortalama 7 gündür. Kedi çimini asla kurutmayın ve sıklıkla nemlendirin. Kedi çimlerini güneş alan bir yere koymanızı oldukça önemlidir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduğu için kedilerin en sevdiği yiyecekler arsına girmektedir.

Kedilerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin zehirlenmesi hafif veya şiddetli olsun mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Kedilerin zehirlenmesi birçok nedenden olabilir. İnsanların kullanmış olduğu ilaçlar, bitkiler, böcekler, deterjanlar, çamaşır suları ve bazı yemekler gibi şeyler kedilerin zehirlenmesine neden olabilir.

Bu faktörler haricinde kedinizin alerjisi olup olmadığı da önemlidir. Kedilerde zehirlenme belirtileri farklılık gösterebilmektedir. Mesela salya akıntısı, kusma, ishal, ciltte şişlik, iltihap, depresyon, yorgunluk, koma ve solunum güçlüğü gibi ortaya çıkan hastalıklar zehirlenme belirtisi olabilir.

Kedi Maltı Nedir Nasıl Kullanılır?

Anatomik yapılarından dolayı tüm vücudunu yalayarak temizleyen canlılardır. Dillerinin üstündeki dikenli yapı sayesinde tarak gibi tüylerini fırçalarlar. Kedilerin yaptıkları bu işlem sonucunda tüylerini yutarlar. Yutulan bu tüyler bağırsak yolu ve kusma ile dışarı atılabilir.

Atılmadığı takdirde midede birikip yumak haline gelebilir. Kedi maltı yutulan tüylerin kolay atılması için yardımcı olmaktadır. Kedi maltı tüylerin keçeleşmesini ve birbirine yapışmasını engelleyerek dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Kedi Dostu Bitkiler Hangileridir?
Kedi Dostu Bitkiler Hangileridir?

Kediler Ne Yerse Hastalanır?

Evcil hayvanlarımız için en uygun olan kedi mamasıdır. Kedilere fazla kalan yemekleri vermek oldukça tehlikeli ve zararlıdır. Kedilerin kesinlikle yememesi gereken yiyecekler vardır.

Bu yiyecek ve içecekler şunlardır:

 • Sarımsak ve soğan: Kedilerimizin kan hücrelerine zarar verir ve anemi gibi hastalığa neden olabilir. Fazla miktarda tüketilmesi ile zehirlenmeler meydana gelebilir.
 • Çikolata: Kediler için çikolata zehir etkisine sahiptir. Kaslarda titreme, kusma, vücut ısısında yükselme ve nöbet geçirmelerine neden olmaktadır.
 • Süt ve süt ürünleri: Herkes kedilerin süt içmeyi çok sevdiğini düşünse de aslında pek faydalı değildir. Kediler sütteki laktozu sindirmekte güçlük çekerler.
 • Üzüm: Yaş ve kuru üzüm az miktarda yenilse bile çok hızlı bir şekilde böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Yendikten sonra kusma meydana gelir ve ardından kusma, halsizlik, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi hastalıklar görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.