Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kısırlaştırma işlemlerinin bir parçası olarak görülen anestezi süreçleri kediler ve köpekler içinde gerçekleştirilmektedir. Bu noktada kedilere uygulanan anestezi işlemlerinden bahsedebiliriz.

Anestezi ile çeşitli sorunlarının çözüme kavuşturulduğu hayvanlarda birçok açından hem ebeveynlerine hem de hayvana kolaylık sağlanır. Anestezi sonrasında ise kedilerde birçok farklı belirtiler gözlenebilmektedir. Ayrıca kedilerde anestezinin etkisi farklı süreler içerisinde de geçebilir.

Bu yazımızda sizlere anestezi tedavisi sonrası kedilerde görülen durumlardan bahsedeceğiz. Ayrıca kedilerde anestezi etkisi ne kara sürer? Konusunda sizlere bilgi sunacağız.

Kedilerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?
Kedilerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde Kısırlaştırma Süreci Nasıl İlerliyor?

Kediler, anestezi gibi farklı tedavi süreçlerinden geçtikten sonra kendi yapılarına ve kişisel özelliklerine bağlı olarak değişik tepkiler gösterebilmektedir. Bu noktada kedi sahiplerinin kedileri yalnız bırakmaması, özellikle anestezi sonrası daha da dikkatli olması gerekir. Kedilerin bakımına özen gösterilmesi ve beslenme konusunda hassas olunması da önem taşıyan bir başka noktadır. Kedi bakımı anestezi görmüş kedilerde doktorun önerileri çerçevesinde değişkenlik gösterebilir.

Kedilerde anestezi tedavisi kısırlaştırma süreçleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada kedi kısırlaştırılması için belirli bir süreç izlenir.

Kedi kısırlaştırma aşamaları;

  • Kedinin genel bir muayeneden geçmesi
  • Anesteziye uygun olup olmadığının tespiti
  • Anestezi sonrası oluşabilecek hastalıklarının tespit edilmesi
  • Kısırlaştırılacak kediye narkoz yapılması
  • Anestezi ile 12 saatlik belirlenen bölgenin uyuşturulması
  • Operasyonun gerçekleştirilmesi işlemi

Hayvanlar için şeklinde sıralanabilir. Bu süreç boyunca hayvanın uzman kontrolünde olması önem taşır. Ayrıca kedilerin bakımında doktorların oluşturduğu randevularda dikkat edilmelidir.

Kediler Narkozdan Sonra Kusar Mı?

Kedilerin kısırlaştırma işlemleri boyunca pek çok riskli durum ortaya çıkabilir. Daha önce belirti vermeyen hastalıkların oluşması bunlarında başında gösterilir. Bu gibi durumların gerçekleşmemesi için uzman veterinerlere sizlere belirli muayenelerden sonra detaylı bilgi verecektir.

Kedilerde narkoz işlemi sonrasında birtakım reaksiyonlar gözlenebilmektedir. Bu hususta özellikle kusma, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi durumlardan bahsedebiliriz. Kedilerin narkoz sonrasında kusabilme ihtimali yüksektir. Bu durum anesteziyi tamamen vücudundan atabilmesi adına önem taşır. Ayrıca kusma durumu ilk 24 saat içerisinde gerçekleşir. Eğer bu durum üst üste birkaç gün devam ediyorsa hemen bir doktora başvurulması gereklidir.

Kediler Narkozdan Kaç Saat Sonra Yemek Yiyebilir?

Kedilerde anestezi işlemleri onların hormonal sistemini etkiler. Bu durum kısırlaştırma sonrası kedilerde farklı özelliklerin görülmesi, her zaman yediği besinleri tüketmek istememesi gibi seyir edebilir. Ayrıca kedilerin tüy döküm durumunda da bazı değişiklikler söz konusudur. Kedilerde narkoz ile iştahsızlığın oluşması başlar. Ayrıca kusma durumu da narkozun etkisinden kaynaklıdır.

Kedileri yemek yemesi için şu süreçte zorlamamak en doğrusu olacaktır. Kedilerde narkozun etkisiyle iştahsızlık oluşur. Ortalama olarak 6-7 saat sonrasında kedinize beslenme ritünlerine uygun olacak şekilde yemek yedirebilirsiniz. Bu noktada kısırlaştırılmış kedilere özel kedi mamalarının tercih edilmesi önem taşır. Kedinizin iştahsızlığı günlerce sürdüğü durumlarda sağlığına yönelik bir tehdit oluşturur. Bu noktada veterinere başvurulmalıdır.

Kısırlaştırılmış Kedi Kaç Günde İyileşir?

Kısırlaştırılmış kedilerin iyileşmesi için kedilerde belirli bir süre dinlenmesi önem taşır. Özellikle kedinizin sıklıkla yürümesi ya da çok fazla zıplaması, kedine zarar verebileceği yerlerde bulunması risklidir. Bu yüzden onu bu günlerde kontrol etmeniz, yanından ayrılmamanız önem taşır. Ayrıca bulunduğu ortamın hijyenik olmasına da dikkat edilmelidir. Kedinizin kendini güvende hissetmesi için dinlendiği alanın ona uygun olarak tasarlanması önem taşır.

Kedilerde kısırlaştırma işlemleri ile birlikte hijyenin sağlanması için pansumanların düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Herhangi bir problemin gelişmemesi için randevuların takip edilmesi şarttır. Ayrıca pansumanların evde yapılabildiği durumlarda da hassas olunmalıdır. Yara iyileşme durumu ise 8-10 süresince tamamlanabilmektedir.

Kedi Dikişi Ne Zaman Düşer?

Kedilerin anestezi sonrasında yaralarını kaşıma gibi bir özelliği olabilir. bu durum ile yaralarını kaşıyarak kanatabilirler. Ayrıca vücudunun bazı yerlerinde de yara oluşturabilirler. Kedilerde dikişin düşmesi sonucunda artık anestezi süreci sona erer. Bunun için her bir kedide farklı bir süre verilebilir. Kedilerinizin pansumanlarını ne kadar düzenli ve aksatmadan gerçekleştirirseniz kedi bakımında o kadar yol kat edilecektir. Kedi dikişleri ise yaranın iyileşme hızına göre değişim gösterir. Ancak ortalama olarak iki hafta sonra kedi dikişinin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?
Kedilerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kedilerin Kusmasına Ne İyi Gelir?

Kedilerde anestezi sonrasında kusma söz konusudur. Özellikle iştahsızlık ve kusma başlıca görülen sorunlar içerisinde görülebilir. Kusma durumlarında kedinin bağışıklığının düşmemesi açısından kedinize bu süreçte mama vermemeye dikkat etmelisiniz. Kedinize isteği doğrultusunda su verebilirsiniz. Ancak ağır etli gıdalardan mutlaka uzak durmanız gerekir. Ayrıca kusma durumlarında sık sık su içmeleri sağlanabilir. Kedinizi su içmeye zorlamamanız da önemlidir.

Kedinin Kısırlaştırılan Sonra Huyu Değişir Mi?

Kedilerle ilgili merak edilen birçok nokta vardır. Kedi bakımı bu hususta bireylerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardandır. Gerek düzenli tedavi hizmetlerinin gerçekleştirilmesi gerekse bakımın yapılması ile kediler huzurlu bir ortama kavuşabilmektedir.

Kedilerde kısırlaştırma sonrasında huzursuzluk görülebilir. Kısırlaştırılan hayvanların ilk iki hafta içerisinde olağan dışı tepkiler vermesi, çok fazla ses çıkarması normal karşılanmalıdır. Ayrıca kırgınlık ya da hırçınlıkta kedilerde bu dönemde görülebilir.

Kedilerin duygusal değişkenlikleri özellikle de tedavi sonrasında daha baskın hale gelebilmektedir. Onları dinlemeye çalışmanız gereklidir. Ayrıca kedinizde zamanla sakinleşmenin olduğunu da görebilirsiniz. Kedilerin karakteristik özelliklerinde pek fazla değişkenlik görülmez.

Kedilerde Ağız kokusu Neden Olur ? Hemen Tıkla

Erkek Kedileri Kısırlaştırmak Doğru Mu?

Kedilerin kısırlaştırılması sürecinde merak edilen bir başka nokta ise kedilerin cinsiyetleri konusundadır. Erkek kedilerin kısırlaştırılmasının zararlı mı olduğu sorusunu merak konusudur. Gerek erkek gerekse kız kediler kısırlaştırma işlemlerine tabi tutulabilmektedir. Bu noktada önemli olan cinsiyet değil kedi hastalığının olup olmamasıdır. Bu yüzden muayeneleri eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.