Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

Kediler evcil hayvanlar arasında en sıcakkanlı olanlar listesinde üstlerde yer alır. Bunun nedeni doğal sıcaklıklarının diğer hayvanlardan fazla olması değildir. Bu etmenin yanından oyun oynamayı sevmeleri ve sevgilerini göstermeyi başarmaları da vardır. Her evcil hayvan ve canlıda olduğu gibi kedilerle alakalı da sahiplerinin bilgi sahibi olması önemlidir. Hareketlerinin ne anlama geldiği, neyi anlatmak istedikleri veya neden rahatsız oldukları noktasında bilgi vermeleri açısından gözlem yapmak önerilir.

Kedilerin beden dilleri diğer hayvanlarda olduğu gibi ipucu arayanların en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında gelir. Yatışı, kuyruklarının aldığı şekil veya kulaklarının ne durumda olduğu bile anlatmak istedikleri konusunda yardımcıdır. Aynı evi ve yaşam alanını paylaştığınız evcil hayvanınızı iyi tanımak ilişkinizin de daha iyi olması açısından oldukça önemlidir.

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?
Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

Yatış Şeklinin Yorumlanması

Kedi sahipleri kedileriyle alakalı kediler neden sırt üstü yatar? Sorusuna sıklıkla cevap arar. Çünkü genelde kedilerin yatma şekli ağırlıklı olarak top şeklinde kıvrılmadır. Sırt üstü yattığını gören evcil hayvan sahipleri bu konuda meraklanabilir.

Yatma şekilleri ile alakalı yorumlarda bulunmak kedinize yaklaşımlarınızı da olumlu etkileyecektir:

  • Yumak şeklinde yatış pozisyonu genel olarak kedinizin sıcaklık kaybetmemek istediği anlamına gelir,
  • Yüz üstü yatması durumunda yorgun olduğu ve dinlenmeye çalıştığı şeklinde yorumlama yapılabilir,
  • Sırt üstü yatış olduğunda ise kedinizin mutlu ve güvenilir bir ortamda olduğunu hissettiği sonucuna ulaşılmalıdır.

Bundan dolayı genel anlamda kedinizin yatış şeklinin oldukça fazla anlama gelebileceğini bilmelisiniz. Bu konuda bilgi sahibi olmak kolaylıkla yorum yapmanıza ve kedinize uygun ortamı sağlamanıza yardımcı olur.

Yatarken Kuyruğun Duruşu

Yatan kediler için kediler neden sırt üstü yatar? Sorusu kadar yatarken veya yatmadan önce kuyruklarına verdikleri şeklin anlamına da bakmak önemlidir. Yatarken kuyruklarını rahatsız olduklarını ortaya koyacak kadar dik bir şekil verebilirler. Bu durumda kedinizi uyumaya çalıştığı ortamda rahatsız eden uyaran veya birisi olabilir. Kuyruğunu bir yerlere veya size uzatmaya çalışması ise sizinle oyun oynamayı amaçladığı şeklinde yorumlanabilir. Kedinizin yatışı kadar kuyruğuna nasıl bir şekilde verdiği de doğru anlam çıkarmak açısından önemlidir.

Sırt Üstü Yatan Kedinin Verdiği Mesajlar

Kedinizin sırt üstü yattığını gördüğünüzde kediler neden sırt üstü yatar? Sorusuna cevap arayabilirsiniz. Bunun oldukça yerinde anlamları vardır. Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı ise kedilerin karın bölgelerinin iç organlarını taşıması ve sırt kemiği gibi herhangi bir koruyucu içermemesidir. Bunun için kedinizin karın bölgesini korumaya almaması hayati anlamda tehlike görmediğini ve size güvendiğini açık şekilde ortaya koyar. Bu durum evcil hayvanınızın güvende, memnun olduğu bir yerde olduğunu anlamanız açısından en önemli belirleyicidir. Kendini saldırı veya hayati durumlara karşı bile korumaya almak zorunda hissetmeyeceği bir güven evcil hayvanların tamamının arzu ettiği bir kriterdir.

Ödüllendirme

Bu şekilde yattığını gördüğünüz kedinizi güvende hissettiği ve memnun olduğu için aynı konforu sağlamaya devam etmeye karar vermiş olabilirsiniz. Ama kediler gizemli ve davranışları kısa sürede değişen hayvanlar olarak bilinir. Bunun için kedinizi sırt üstü yatarken ve güvendeyim mesajı verirken uykusundan sonra oyunlar oynamaya çabalayabilirsiniz. Oyun oynamak, sevdiği yiyecekler ile beslenmek, sıcak ortamda bulunmak, sağlıklı olması için çabalamak kedinizin bu duyguyu hissetmesine yardımcı olur. Ama yine de oyun oynamayı çok sevdiklerini unutmamak ve güvenine karşılık oyun ödülü vermek de aranızdaki ilişkinin daha da güçlenmesine aracılık edecektir.

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?
Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

Neler Yapılabilir?

Kedinizin yatışıyla alakalı kediler neden sırt üstü yatar? Veya kediler neden top şeklini alır? Gibi sorular sorabilirsiniz. Yatışın kedinin yaşam kalitesi ile yakından alakalı olduğunu bilen birisi bu konuda gereken önlemleri alacaktır. Yattığı ortamda uyaran ve onu rahatsız eden bir takım şeyler olmamalıdır. Sıcak ortamları sevdiklerini unutmamalısınız. Yattığı yerin yumuşak ve yapısına rahatsızlık vermeyecek şekilde olması da önemli bir detaydır.

Gerekirse kedi yatağı temin etmek de iyi bir fikir olacaktır. Kedinizin uyumayı sevdiği yerlere örgüler sermek veya peluşlar koymak da hoşuna gidecek başka bir davranıştır. Aç olduğunda oldukça sinirli olabilen kedilerin yeteri kadar beslendiğinden de emin olmalısınız. Güvende olması için ortama alışması da bir başka detaydır. Bu etmenler kedinizin sırt üstü ve bulunduğu yerden memnun olduğunu gösteren işaretler vererek uyumasını sağlar.

Sağlığı ve Kedinin Yatışı Arasında Bağlantı

Hasta olan kedinizin yatarken de rahatsızlık hissettiğini göstermesi kaçınılmazdır. Nasıl yattığına dikkat ederek sağlığıyla alakalı durumu da gözden geçirmiş olursunuz. Yatışı sırasında ısı kaybını dengelemeye çalışması halsizlik, hastalık veya kırgınlıkla alakalı birçok konuyla alakalı uyarmalıdır. Çünkü sağlığının yerinde olmaması veya yeterli beslenememe hali kedinizin uykusunda da aynı duyguları yaşamasını sağlar. Bunun için mutlaka veteriner hekimden görüş almalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Hastalığın ne olduğu veya kedinizi strese sokan durumun ne olduğuyla alakalı bilgi almak süreci kısaltacaktır.

Kedinizi Uyurken Yalnız Bırakmak

Hasta olduğu zamanlar hariç kedinizi uyurken yalnız ve sessiz bir ortamda bırakmaya çalışmak gerekir. Kedinin kendine ait bir yaşam ortamında olması, kendi rutinini oluşturması birçok açıdan kolaylık sağlar. Kediler neden sırt üstü yatar? Diye araştırmak ve ortamını benzer kalitede tutmaya çalışmak gerekir.

Veterinere Danışma

Irkına veya alışkanlıklarına bağlı olarak farklı anlamlarda içerebilen bu yatış stili bahsedilen güven mesajını taşımayabilir. Böyle bir şey olduğunda ise yapılması gereken veterinerden konuyla alakalı detaylı bilgi almaktır. Mevsimsel dönemler veya stres kaynaklı bazı hareketler de olabilir. Irkına veya yaşama stiline bakarak da yorum yapmak önerilir. Ama genel anlamda kedi sahiplerinin aklını karıştıran bu yatışla alakalı korkulacak bir şey yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.